Sport Sporters zullen viagra gaan gebruiken als epo Yvonne Wisse mist Olympische Spelen Je grenzen verleggen? 5tudie in het buitenland Journalist gearresteerd in ticketchaos Peking AZ en Heerenveen voor tuchtcommissie KNMI lanceert olympische weersite Davids traint bij AZ, zonder perspectief Chinees olympisch team zet eerste record Karei Brückner wordt bondscoach Oostenrijk www.hz.nl 36 Zaterdag 26 juli 2008 PZC Zeeuwse vraag 2. Acht keer is Zeelands beste renner Jan Raas gestart in de Tour de «Sgèj France. Hij won tien etappes. Maar hoe vaak reed hij de Tour uit? A. 2 keer B. 4 keer C. 6 keer D. 8 keer Tijdens de drie grote sportevenementen deze zomer schotelt de PZC zijn lezers op zaterdag een sportquiz voor. Vandaag de laatste van vier Tour-quizzen. Na de Tour de France volgt een weekje rust en dan wordt de sportzomer afgesloten met drie olympische quizzen. Elke week verdient de winnaar 25 euro. Wie na elf quizzen de meeste vragen goed heeft beantwoord, wint de eindprijs van 250 euro. Nederlandse vraag 1Wie was de laatste Nederlandse renner die de slotetappe op de Champs Elysées won? A. Jeroen Blijlevens B. Jean-Paul van Poppel C. Gerrie Knetemann D. Mathieu Hermans liifÉjfl Fotovraag Q| 3. Deze renner heeft ooit de slotetappe op de Champs Elysées gewonnen. Wie is hij? A. Fabio Baldato B. Eddy Seigneur C. Dimitri Konisjev D. Djamolidin Abdoesjaparov Gele-truivraag 4. Welk van de onderstaande landen heeft nooit een tourwinnaar voortgebracht? A. Oostenrijk B. Zwitserland C. Ierland D. Luxemburg Mail uw antwoorden naarsporfquiz@pzc.nl of SMS uw antwoord als volgt naar telefoonnummer 2002: PZCQUIZ spatie antwoorden spatie uw postcode spatie uw huisnummer Bijvoorbeeld: PZCQUIZ ABCD 4462DZ 28 PEKING - De politie in Peking heeft gisteren een fotograaf uit Hong kong aangehouden toen deze ver slag deed van chaotische taferelen bij de verkoop van de laatste tick ets voor de Olympische Spelen. Volgens de organisatie was hij aan gehouden omdat hij zich in een verboden zone bevond. De arresta tie is een smet op de belofte jour nalisten rond de Spelen volledige persvrijheid te gunnen. ZEIST - AZ en SC Heerenveen moe ten donderdag 11 september voor de tuchtcommissie van de KNVB verschijnen. Beide clubs dienen uit te leggen waarom ze over de transfer van de Braziliaan Afonso Alves zaken heb ben gedaan met de niet gelicen- tieerde zaakwaarnemers Caio Zil- ler en Roberto Tiburcio. De regle menten van wereldvoetbalbond Fi fe verbieden dat. DE BILT - Voor sportliefhebbers en bezoekers aan de Olympische Spe len heeft het KNMI sinds deze week een internetpagina met de meest actuele informatie over het weer en de luchtkwaliteit in Chi na. In nauwe samenwerking met NOCNSF brengt het KNMI op de site www.knmi.nl/beijing2008 uit gebreide informatie over smog en weersverwachtingen. ALKMAAR - Edgar Davids was gis termorgen een opvallende aanwe zige op de training van AZ. De oud-international die sinds zijn vertrek bij Ajax zonder club zit, mag van Louis van Gaal zijn condi tie op peil houden in Alkmaar. De trainer heeft zijn voormalige proté gé daarbij wel direct de duidelijk heid verschaft dat er voor Davids geen perspectief is bij AZ. „Stijn Schaars speelt op zijn positie." PEKING - De Olympische Spelen zijn nog niet begonnen, maar Chi na heeft alvast zijn eerste record neergezet. De olympische selectie van het gastland is met 639 atleten de grootste Chinese ploeg ooit, bleek gisteren bij de presentatie. Ter vergelijking: de Verenigde Sta ten sturen veertig atleten minder naar Peking. China hoopt dat het thuisvoordeel helpt om Amerika in de medaillespiegel te verslaan. WENEN - Karei Brückner, voorma lig keuzeheer van Tsjechië, wordt bondscoach van Oostenrijk. De 68-jarige voetbaltrainer volgt )osef Hickersberger op die na het EK de ze zomer stopte, en moet Oosten rijk naar het WK in 2010 leiden. Brückner strandde met Tsjechië op het EK in de groepsfase, even als gastland Oostenrijk. De bonds coach had al voor het EK zijn af scheid bij Tsjechië aangekondigd. U betaalt 0,90 per verzonden SMS, de helft hiervan komt ten goede aan vogelop vang De Mikke. Spelregels: - nadat u uw sms-bericht heeft verzonden, krijgt u direct per sms een ontvangstbevestiging - uw sms dient uiterlijk 3 dagen na publicatie van de quiz, bij ons binnen te zijn - de winnaars ontvangen persoonlijk bericht - over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd - deelname geldt voor personen vanaf 16 jaar De juiste antwoorden van vorige week waren: Oplossing 1 bo 6 seconden) 2 D (beide stellingen zijn waar) vorige 3 A (Phil Anderson) 4 C (Bernard Hinault) week Van de inzenders met de goede antwoorden is na loting C. Wisse uit Kruiningen winnaar geworden van de 25 euro. Dopingexperts zijn het niet eens over effect van legale medicijnen. door Eric de Jager DEN HAAG - De achterstand van do- pingjagers op sporters met de nieuwste verboden middelen wordt weer even kleiner. Tijdens de Spelen in Peking zullen veel sporters daarom grijpen naar lega le medicijnen, verwacht de Austra lische dopingexpert Robin Parisot- to. Viagra staat daarbij hoog op de lijst. Maar of het echt werkt, is de vraag. Het blauwe pilletje verwierf we reldfaam als middel tegen potentie problemen, maar zou volgens Pari- sotto, die betrokken was bij de ont wikkeling van de eerste epo-test voor de Spelen van 2000, hetzelf de effect kunnen hebben als bloed- doping. Omdat het de bloedvaten verwijdt, kan er meer zuurstof uit de longen worden getranspor teerd. Dat zou vooral bij duurspor- ters (zoals wielrenners en hardlo pers) effect kunnen hebben. De laatste maanden duiken de geruch ten dat het middel als doping wordt gebruikt weer vaker op. Ook medicijnen tegen psychische problemen zouden volgens Parisot- to gretig aftrek vinden, omdat ze atleten helpen zich te concentre ren op hun sport. PW Een Australische dopingexpert, Robin Parisotto, verwacht dat sporters hun heil gaan zoeken in legale medicijnen, zoals viagra, om de prestaties te bevorderen. Directeur Herman Ram van de Do- pingautoriteit vindt het Viagra-ver- haal 'amusant'. Maar hij verwacht niet dat de medicijnkasten in het olympische dorp straks uitpuilen. „Niet meer dan anders. Viagra is typisch zo'n middeltje dat opduikt onder het motto 'misschien dat het helpt'. Wetenschappelijk be wijs ontbreekt, er is één studie die aantoont dat het boven 5.000 me ter hoogte enig effect heeft." Als blijkt dat niet-verboden medi cijnen onder sporters populair zijn, onderzoekt de wereldantido- pingautoriteit Wada of het pro duct gevaarlijk is voor de gezond heid én prestatiebevorderend werkt. „Die discussie wordt elk jaar gevoerd", aldus Ram. Op de concept-dopinglijst voor 2009 is Viagra overigens niet te vinden. Vormgeving: Rolant Quist. Samenstelling: Rudy Boogert albi - Yvonne Wisse gaat niet naar de Olympische Spelen. De Vlis- singse meerkampster gaf in Albi, waar ze haar laatste limietpoging deed, na zes onderdelen op. Ze stond toen op 4989 punten en zou op de afsluitende 800 meter nooit meer aan de eis van 6159 punten kunnen komen. Wisse begon goed aan het Frans kampioenschap door op het eerste onderdeel, de 100 meter horden, een persoonlijk record te lopen. Met 13,34 haalde ze 0,15 seconde van haar snelste tijd af. Ook bij het hoogspringen (1 meter 76) deed ze het beter dan vorige maand in Göt- zis. Maar bij het kogelstoten (12 meter 70) en op de 200 meter (24,66) leverde de Vlissingse veel punten in. Daardoor lag ze aan het einde van dag enkele tientallen punten achter op schema. Op de tweede dag stelde Wisse meteen teleur bij het verspringen. Ze hoopte op een sprong van over de 6 meter, maar kwam niet ver der dan 5 meter 78. Bij het speer werpen (35 meter 39) werd de schade alleen maar groter. De Vlis singse zag Peking daarmee defini tief uit beeld verdwijnen, waarna ze besloot om op te geven. Nu de atlete niet naar China gaat, zijn Elisabeth Willeboordse (judo) en Hans-Peter Minderhoud (dres suur) de enige twee Zeeuwse deel nemers aan de Spelen. Nieuwsgierig naar onze partnerinstellingen en de landen? Op de HZ krijg je alle kans om 'internationaal te gaan'. Zo hebben we uitwisselingsovereenkomsten met 65 partnerinstellingen over de hele wereld. Je kunt een semester in het buitenland studeren zonder extra collegegeld te betalen! Wil je bijvoorbeeld naar Frankrijk, Spanje, Finland, Amerika, Canada, Japan, Nieuw-Zeeland....? Ons International Office onder steunt je intensief met de voorbereidingen (ook van stages) en het aanvragen van (HZ) beurzen. Hogeschool JnTZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38