Geel Sastre rode lap voor Evans Soort PZC 33 37 37 Zaterdag 26 juli 2008 mkïmSÊÊÊ^KmÊÊHÊÊM Tip? sport@pzc.nl Vamos Carlos! ■-V": VvV j Nieuw contract Istvan wFit WSBBf Mm Hp Amerikaans tijdschrift Bakx met Kortrijk is voorspelt eerste goud nagenoeg rond van Zeeuwse olympiër Tourzege van Frank Schleck, Mentsjov of Kohl is een utopie. door Harm Vonk MONTLUCON - Cijfers liegen niet, tijdritten evenmin. Als de Tour de France zich vandaag aan de wieier- wetten houdt, herovert Cadel Evans vandaag tussen Cérilly en Saint Amand-Montrond de gele trui ten koste van Carlos Sastre en zal hij morgen op de Champs-Ely- sées op de hoogste trede van het podium staan. Als de laatste tijdrit in de Tour maatgevend is, heeft Evans meer dan genoeg kilometers om zijn concurrent Sastre uit het geel te rij den. De achterstand van de Austra liër op de Spanjaard bedraagt 1.34 minuten. In de 29,5 kilometer rond Cholet verloor de CSC-ren- ner maar liefst 1.16 minuten ten op zichte van de grootste uitdager. In de laatste lange tijdrit in de Tour de France, vorig jaar van Cog nac naar Angoulême (55,5 kilome ter), liep Evans ruim tweeënhalve minuut in. De week ervoor was Evans' winst in Albi iets minder dan drie minuten. Opvallend is dat Sastre in de jaren daarvoor (2005 en 2006) de schade steeds beperkt hield tot een minuut of minder. Frank Schleck (op 1.24) en Bern- hard Kohl (op 1.33) hebben op pa pier nog betere kansen dan Evans, maar staan - net als Sastre - niet te boek als specialisten in de race te gen de klok. Denis Mentsjov (op 2.39) is dat weer wel, maar de tijd die de Rus van Rabobank moet goedmaken lijkt te groot. „De strijd om de Tourzege gaat tussen Sastre en Evans. Zonder hoop is al les verloren, maar met Mentsjov gaan we voor het podium", zegt Rabo-ploegleider Erik Dekker, die het ook is opgevallen dat de tijdrit van Sastre er in de afgelopen jaren niet beter op is geworden. „Hij is in de laatste jaren minder gaan rij den." Ook de Nederlandse tijdritspecia list Stef Clement heeft geen twijfel over de afloop: „Evans gaat win nen. Als Sastre de gele trui niet had, hadden we niet eens reke ning met hem gehouden", voor spelt de Nederlands tijdritkam pioen, die in dienst rijdt van het Franse Bouygues Telecom. „Sastre is in een lange tijdrit kansloos, hij had een kansje gehad als het weer dertig kilometer was geweest." Maar waar Clement een uitgespro ken favoriet heeft voor de 53 kilo meter van Cérilly naar Saint-Amand-Montrond, weigert Dekker een naam te noemen. „Ook al zou ik m'n geld móeten in zetten, dan nog zou ik het niet doen. Sastre mag op papier dan een mindere tijdrijder zijn, hij kan het houden en hij is in the win- ning-mood. Een renner die in de gele trui rijdt, kan boven zichzelf uitstijgen. Aan de andere kant werkt die gele trui als een rode lap voor Evans. Wat het eindresultaat ook zal zijn, het wordt heel close." Cadel Evans rijdt normaal gezien Carlos Sastre vandaag in de Tour uit het geel. Het is echter niet uit gesloten dat de Spanjaard boven zichzelf uitstijgt en leider blijft. Carlos Sastre werd gisteren misschien voor de laatste keer in deze Tour de France in het geel gehesen. foto Laurent Rebours/AP Cadel Evans, hier in actie tijdens de eerste tijdrit van de Tour, zal er vandaag alles aan doen om in de tweede individuele tijdrit het geel te heroveren. foto Christophe Caraba Vandaag valt de beslissing in de Tour de France. De tijdrit moet één van de spaarzame hoogtepun ten van deze Ronde worden. Kan Denis Mentsjov zich nog op het podium fiet sen? Slaagt Cadel Evans erin om een ge stroomlijnde rit uit zijn vermoeide benen te persen? En heeft Carlos Sastre de kracht om met de tussen- en eindtijden in zijn oortje, het geel te behouden? Eerlijk gezegd hoop ik op het laatste, want Carlos Sastre is een sympathieke Spanjaard, die bij de beste ploeg in deze Tour onder contract staat. Het CSC van Bjarne Riis heeft de Ronde van een beet je kleur voorzien en daardoor het meeste recht op de eindzege. Voor zijn grootste concurrent, Evans, zou het een zware te leurstelling zijn als hij vandaag het geel niet te pakken krijgt. Mooi zou het wel zijn, voor de Australiër die deze week uit zijn rol van ideale schoonzoon viel. Hij is de enige renner in deze Tour met een eigen bodyguard, Ser ge Borlée, een 51-jarige Belg, die eerder in een vergelijkbare rol in dienst van Lance Armstrong en Aleksandr Vinokoerov was. Volgens Borlée was Evans veel te aardig tegen iedereen. „Hij is té open, te braaf', zei de Belg eerder. Prompt deelde Evans enkele dagen later een kopstoot uit rich ting een camera. Ook vanwege zulk achterlijk gedrag mag Carlos Sastre de Tour wel winnen. Een eindzege voor hem zou ook perfect in het beeld van deze sportzomer passen. Na de winst van tennisser Rafael Nadel in Parijs en Londen en de Europese titel voor de Spaanse voetballers, kan Sastre zijn vaderland het volgende grote succes bezorgen. Vamos Carlos! Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35