och net in Canada? r PZC Zaterdag 26 juli 2008 31 ^ènda/jj Paalkampeef terrein Canisvliet Canisvlietschf Kreek alkampeer- rrein ramide Kloosterzande Paalkampeer-j terrein FortLivinius Grenslandpad Hontepad: rondwandelingen Deltapad Wandelronde van Vlaanderen Scheldelandpad Krekengebied Reynaertpad Uilenspiegelpad Dagwandeling Graauw Terneuzen Veerstraat Zaamslag Paalkampeer- terrein Zoete Vaart NAo\e^x ebben Joppe (10), Wanne (8), Rink (6) en Op alle terreintjes staat een pomp die grondwater levert. Boswachter Marij ke Lieman (foto) adviseert het water eerst te koken, alvorens te drinken. Je tentje opzetten midden in een natuurgebied wordt op steeds meer plaat sen mogelijk gemaakt. tderland: terpomp irden me- u ja, je s hun best En de vo rst. Twee lietse zag Lie er water, vlekje heb- Canisvliet verreweg de mooiste. „Maar de andere twee terreinen liggen ook in bijzon dere gebieden", vindt ze. „De Zoete Vaart, net onder Hulst is een populierenbos met de enige zandhagendissenpopulatie van Zeeland. Grappig is dat daar jaren geleden ook mispels en walnotenbomen zijn ge plant, waar mensen in het najaar gewoon de noten van mogen rapen." Ook in Canisvliet is het mogelijk om een kostje uit de natuur bijeen te schrapen. Marijke Lieman: „Hier op het kampeer- plaatsje hebben we een wilde braam z'n gang laten gaan. Dat vonden we wel leuk voor de kampeerders." Aan de andere kant van de kreek is ook nog wat voedsel te vinden. „In de jaren ne gentig is dit gebied uitgebreid met land- bouwpercelen. Toen is besloten om een boomgaard met morellen, een zure kersen soort, te laten staan. We laten de na tuur daar z'n gang gaan, dus de boom gaard is wat verwilderd. Maar als ze rijp zijn komen hier nog steeds veel mensen, vooral Belgen, langs om ze te plukken." Wie zich helemaal in een mini-survival- avontuur wil storten, kan zelfs nog een hengeltje uitwerpen in de kreek. „Hier zit ontzettend veel vis. Daar zijn we blij, mee, want het is een teken dat het goed gaat met de waterkwaliteit." Een prestatie, want enkele decennia geleden was de Ca- nisvlietse kreek nog letterlijk een open riool. De zware industrie looste afvalwater op de kreek. „Dankzij de inspanning van een aantal individuen is de kreek weer goeddeels in oude staat hersteld." Terug naar het paalkampeerplaatsje, een open stukje gemaaid gras tussen bosrand die in het kader van het herstel van het ge bied is aangeplant aan de oever van de kreek. „Dat was destijds een wens van de mensen in Westdorpe. Tegenwoordig zou den we daar niet meer voor kiezen, omdat bos niet echt past in het Zeeuwse krekenlandschap. Voor dit kampeer- plaatsje komt het wel goed uit, een beetje beschutting is prettig als je hier met de tent staat. Wie zijn eigenlijk de avontuurlijke kam peerders die overnachten in de natuur? „Het zijn natuurlijk geen normale mensen die hier komen overnachten", lacht Lie man. „De doelgroep bestaat vooral uit mensen die de langeafstandwandelpaden aflopen of op fietsvakantie gaan." Maar ook gezinnen zijn op de primitieve kamp plaatsjes te vinden. „Ik weet van gezinnen uit de omgeving die hier wel eens een nachtje op een paalkampeerterrein door brengen. Gewoon om lekker even in de na tuur te verblijven." Onlangs voorzag Staatsbosbeheer de drie bestaande terreintjes van picknickbankjes. „Wel zo fijn om even normaal te kunnen zitten, na een lange reis. Bovendien kun nen ook andere wandelaars even uitrus ten. Het zijn tenslotte mooie plekjes." De terreintjes zijn van alle vormen van luxe verstoken, zo zal de kampeerder geen sanitair aantreffen. „Dat maakt het voor mij ook wel dat ik het na een nachtje paal- kamperen weer lekker naar huis ga om te douchen." Philippine Sint-Jansteen rood-wit gemarkeerd. Paalkamperen in Nederland Nederland telt in totaal 28 paal- kampeerplaatsen. Ze zijn aangelegd door Staats bosbeheer, maar zijn ook te vinden in natuurgebieden van particulieren of andere organi saties. De terreintjes liggen altijd ge groepeerd en liggen in de buurt van lange afstandswan delpaden. Op een paalkampeerplaats is plek voor maximaal drie trek kerstenten, die binnen een straal van 10 meter van de paal met waterpomp moeten staan. De maximale verblijftijd is 72 uur, ofwel drie dagen. Open vuur en graven in de grond is verboden. Meer informatie over paalkam peren in Nederland, zie: www.staatsbosbeheer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33