Er zijn zoveel Dichter laat werken te water voor Kunstroute Midden Walcheren Sjezenpaar Krijger-Faasse wint Cruisen langs bloeiend J acobskruiskruM Ondernemer wil meebetalen aan spoorplan 22 Zaterdag 26 juli 2008 PZC W Expositie in open lucht is nieuw voor dichter Wilco Onderdijk. door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Het leven van een dichter gaat niet altijd over rozen. Het viel de dertigjarige Wilco On derdijk uit Serooskerke gistermid dag dan ook niet mee om zijn ei gen gedichten geplant te krijgen in de vijver van park Welgelegen in Serooskerke. Met een rubberen waadpak aan probeerde hij in de brandende zon de tekstbordjes net jes in de vijver te zetten. Zijn zes gedichten maken deel uit van de Kunst- en Cultuurroute Midden Walcheren die gisteren voor publiek geopend is. Op tal van locaties in Serooskerke en Grijpskerke zijn kunstenaars met hun werken te zien. Nieuw in het vierjarig bestaan van het evene ment is dat er nu ook aandacht is voor gedichten. Onderdijk heeft eerder met be hulp van het collectief KipVis in Middelburg een dichtbundel uitge bracht met de titel Weekdier. Maar een installatie in de openlucht, zo als nu voor de kunstroute, is hele maal nieuw voor hem. Wilco Onderdijk probeert een van zijn gedichten stabiel en leesbaar in de vijver van Park Welgelegen in Serooskerke te zetten. foto Lex de Meester „Ik werd door de organisatie van de kunstroute benaderd. Zij kwa men op dit idee. Ik moet zeggen, dat ik het wel heel erg leuk vind", zegt hij terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegt. „Deze gedichten zijn speciaal voor De Kunst- en Cultuurroute is gis- termiddag begonnen. Op tal van locaties in Serooskerke en Grijps kerke zijn kunstenaars met hun werken te vinden. de kunstroute gemaakt", vertelt hij. „Ze gaan over deze mooie plek in Park Welgelegen." Een van de gedichten in het water, is genoemd 'Park'. Tussen de paardebloem/ en madelief groeit een/ gelukkige brandnetel/ Schoonheid ontstaat met/ een aange name prikkeling De gedichten zijn tot en met 29 au gustus te zien. De kunstroute wordt ook vandaag nog gehouden en op 28 en 29 augustus. Spannende wedstrijd in Aagtekerke. aagtekerke - Het was een span nende sjezenwedstrijd gisteravond in Aagtekerke. Zowel Diny Krijger met partner Krijn Faasse als Party Brouwer met haar vader Helm sta ken zevenenveertig van de 48 rin gen. Voor de kamp ging de 20 mm-ring in de bus, die beide dames drie keer staken. Van de 14 mm-ringen nam Krijger er 1 mee. Brouwer miste alle keren, waarmee de eer ste beker evenals vorig jaar naar Krijger en Faasse ging. Leonielc Francke en Hans Maljaars maakten lange tijd kans op de der de beker, maar door twee kostbare missers in de voorlaatste beurt ver speelden ze deze prijs. Daarop ging de derde beker naar Petra en Krijn Coppoolse met vier gemiste ringen. Het echtpaar Coppoolse won te vens de boerenronde, waarbij de vrouw het paard ment en de boer de ringen steekt. Omdat er onder de 19 deelnemende paren veel goe de ringrijders zijn, werd deze boe renronde op de 14 mm-ring verre den. Krijn Coppoolse stak als eni ge twee van de drie ringen. Ook onderaan in het klassement was het spannend. In de voor laatste beurt stonden Marian Ver- mue en Peter Maranus onderaan op een gelijk aantal ringen met Koos Lievense en Jasper Houmes. Vermue en Maranus misten een ring in de laatste beurt, terwijl Lie vense en Houmes alledrie de rin gen staken. Met 25 ringen ontvingen Vermue en Maranus de rode lantaarn bij de prijsuitreiking. Agenda Zaterdag 26 juli Ritthem, ringrij- den van 13.00-20.00 uur (85-jarig jubileum); Domburg, ringrijden in klederdracht van 14.00-20.30 uur; Grijpskerke, sjezenrijden van 15.30-21.00 uur. Bewoners van Edelstenenbuurt hebben veel te klagen. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De Edelstenenbuurt in Middelburg heeft het al jaren moeilijk. Bewoners klagen regelma tig over zaken als rommel op straat, geluidsoverlast en weinig be trokkenheid. Dat blijkt ook uit de interviews die de vier studenten van de Hogeschool Zeeland voor hun onderzoek naar de Edelste nenbuurt hielden met bewoners. Vanuit het centrum ben je met de fiets in een paar minuten in de Edelstenenbuurt. Door de tunnel bij het waterschap en daarna recht door, via de Segeersweg, de wijk in. Rechts heet het Granaat; alleen voor voetgangers. De voordeuren van de huizen liggen aan dit voet pad. Een donker gekleurde vrouw in kleurig gewaad komt met haar zoontje naar buiten. Er wonen veel verschillende mensen van verschillende nationaliteiten waar we geen last van hebben. Ik heb nooit moeite gehad met de ver schillende culturen in de wijk." Het voetpad gaat naar links. Op zich hangen er in de buurt veel straatnaambordjes, maar heet het hier nog steeds Granaat? Weer naar links, een poortje door. Het is een doolhof, er zijn zoveel mensen die hier verdwalen. Dat had veel beter opgezet mogen worden, je hoeft maar één straat te missen en je bent de weg kwijt. Alles lijkt ook op elkaar. Achter het poortje ligt een parkeer terrein. De achtertuinen van de huizen komen op dit plein uit. Op een paal hangt een plattegrond van de Edelstenenbuurt. Alleen mist het de aanduiding 'u bevindt Edelstenenbuurt Middelburg De Edelstenenbuurt ligt tussen het kanaal/de spoorlijn en de rest van de wijk Dauwendaele, De buurt is gebouwd in 1979 volgens een concept, waarbij de stedelijk heid van de oude stad als voorbeeld diende, om zo de binnenstad van Middelburg en het al bestaande Dauwendaele te verbinden. In de buurt staan zowel koop- als huurwoningen en zowel eengezinswo ningen, appartementen als een seniorencomplex. zich hier'. Het is hier rommeliger dan aan de voorkant. Er groeit veel onkruid en er ligt zwerfvuil. Veel mensen die hier niet eens wo nen, lopen door de buurt en gooien lukraak afval op straat. Ook staan er veel te veel vuilniszakken buiten. Ik vind dat echt belachelijk. Zet het dan maar in je eigen tuin. Een stukje verder komt het voet pad uit bij een parkje en het fiets pad naar de Roozenburglaan. Van hieruit ben je zo bij het winkelcen trum en kun je makkelijk naar de andere kant van Dauwendaele en de Mortiere. De ligging van de wijk wordt, zo blijkt uit het onder zoek van de studenten, door veel bewoners als positief ervaren: dichtbij station en centrum, aan de goede kant van het kanaal voor wie naar de snelweg wil en vlakbij belangrijke voorzieningen als win- 'Veel mensen lopen door de buurt en gooien lukraak afval op straat' kels. Nadeel van die ligging is weer wel, zo geven de bewoners aan, dat bezoekers van de binnenstad hun auto gratis in de Edelstenen buurt parkeren en dat er veel door gaand verkeer in de wijk komt, met name fietsers en voetgangers. En scooters, die dan weer over de fiets-/voetpaden crossen. Verder vinden veel geïnterview den hun huizen gehorig. Ze kla gen ook over een gebrek aan saam horigheid in de wijk en wijten dat met name aan het grote verloop. Deze huizen worden gebruikt als tus senstation. Ik vind het zo vreemd want ik vind het een mooie buurt. citaten uit onderzoeksverslag. Skeltertocht langs 'wegrestaurant voor gevangenisrups'. door Piet Kleemniainis WESTENSCHOUWEN - De 'grote ro de' staat al klaar. Een skelter voor vier personen, aan te drijven met spierkracht. Doel: een tocht langs het Jacobskruiskruid in de Bos- wachterij Westenschouwen. Met een picknick als toetje. Leidraad; een routebeschrijving geleverd door het Natuurinformatiepunt Westenschouwen. Nadat de kuip stoeltjes voor alle passagiers goed zijn afgesteld, de picknickmand met een spanband vastgesjord en de routebeschrijving uitgereikt kan de tocht beginnen. De eerste meters is het wennen. Sturen vergt discipline. Een iets te nonchalante ruk aan het stuur re sulteert in een flinke zwieper op het - gelukkig nog lege - fietspad. Eenmaal in de boswachterij gaat het beter. Maar het blijft opletten want de route voert over het be tonnen fietspad door de boswach terij en dat is bij fietsers zeer in trek, zo leert de tocht. De vlakke stukken zijn makkelijk maar als het traject stijgt moeten alle zeilen bijgezet worden.Na een stukje over de Adriaan van der We- ijdeweg buigt het fietspad de bos wachterij weer in. Een vennetje schreeuwt om aandacht. Tijd voor een eerste stop. Prima plek want het Jacobskruiskruid - waar de tocht om draait - tiert hier welig. En het wemelt er van de zebrarup sen, het voorstadium van de Sint Jacobsvlinder. Het aantal rupsen is volgens na tuurmens Midavaine heel wisse lend. „Soms krioelt het van de ze brarupsen en vreten ze het Ja cobskruiskruid kaal, terwijl er in Het Jacobskruiskruid langs de skelterroute staat momenteel in volle bloei. Op de skelter Jörg en Sabine Reinhardt en hun kinderen Max en Phïlipp. foto Ronald den Dekker de andere jaren nauwelijks rupsen te vinden zijn en de planten het prima doen." Bepalend voor de overlevingskans van de rupsen is het voedselaanbod, het aantal roof- vijanden en het weer. Midavaine: „Overleven er veel rup sen doordat er veel voedsel is en het weer gunstig dan komen er het jaar erop veel vlinders en dus ook veel rupsen. En dat gaat door totdat er te weinig voedsel is en de rupsen de hongerdood sterven." Eén blik leert waarom de rups van de Sint Jacobsvlinder ook wel ge vangenisrups genoemd wordt: zijn zwarte lijf heeft felgele 'ringen'. Net zo geel als de bloemen van het Jacobskruiskruid die het hoofd- voedsel vormen voor de rups. Mi davaine: „Het is een wegrestaurant voor gevangenisrupsen." GOES - Vastgoedondernemer Jan Hoogstrate, eigenaar van een deel van het Marconigebied in Goes, is blij met het plan voor een volledig verdiept spoor in de stad. Hoeveel hij overheeft voor de operatie, kan hij nog niet zeggen. Hoogstrate vroeg HB Architecten een alternatief te bedenken voor het halfverdiepte spoor waar het Goese college op inzet. Het bureau kwam met een idee dat ongeveer twee keer zo duur is: minstens 110 miljoen euro in plaats van de 50 a 60 miljoen die een halfverdiept spoor kost. Wethouder Rinus Die- leman noemde het plan een 'veel te grote stap voor Goes'. „De kosten zijn inderdaad hoog", beaamt Hoogstrate, „maar het zou een slechte zaak zijn om dit alter natief gelijk weg te leggen. Het biedt een betere oplossing voor de toekomst van Goes en het stations gebied."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24