Kunstenares volgt boer op zijn weg langs de akkers Hans Teeuwen zingt Muziek die klinkt als een glas rosé op een mooie zomeravond aan zee Concert Arno van Wijk 12 Zaterdag 26 juli 2008 PZC Esther Polak vertaalt gps-route over het land in monoprints. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Wat heeft ak kerbouwer Martien Moermond uit Noordwelle te maken met een zandrobot in tentoonstellingsruim te De Bewaerschole in Burgh- Haamstede? Heel veel zo blijkt tijdens de nieu we expositie in het kader van het project Vierentwintig Duinovergan gen van de Stichting Westerschou- wen Kultureel. Beeldend kunstena res Esther Polak heeft vanaf die duinen haar blik niet naar de zee, maar juist naar het achterliggend akkerland gericht. Dat inspireerde haar de boer op zijn weg van en naar de percelen te volgen én te vi sualiseren. Het resultaat is een ex positie van tientallen monoprints met als titel Souvenir/het landschap als werkplaats. De tentoonstelling wordt morgenmiddag om rs.oo uur officieel geopend en is tot en met 31 augustus te zien in De Be waerschole. Esther Polak heeft als jonge kunste nares inmiddels naam gemaakt met hedendaagse landschapsver beelding door middel van gps-ap- paratuur. Zo stuurde zij voor het project AmsterdamREALTIME een aantal Amsterdammers een week lang op pad met gps-registratie. Hun bewegingen door de stad wer den in werkelijk tijdsbestek zicht baar gemaakt op een groot scherm. Daarop begon zich lang zaam de kaart van Amsterdam af te tekenen. Polak werkte in dit pro ject samen met Jeroen Kee. Zij tekent ook voor het MILKpro- ject. Hierin legde zij een zuivel- spoor vast dat dwars door vijf Eu ropese landen van Letland naar Nederland loopt. De route van ie dereen die betrokken was bij het transport legde zij vast met behulp van fotografie en satellietnavigatie. Zij volgde op die manier de stap pen van: Letse boeren, de melkrij der, kaashandelaren, de markt koopman en de consument. „Hier op Schouwen-Duiveland valt het me op dat het landschap door diverse groepen heel verschil lend, maar wel door allemaal heel 'Eerlijk gezegd is de robot wel een beetje op de loop gegaan met die routes'. intensief wordt beleefd. De toerist ervaart de omgeving immers heel anders dan de boer die zijn land bewerkt", zegt Polak. Vanuit deze constatering besloot ze de gang van een akkerbouwer langs zijn percelen te volgen. Martien Moer mond reed enige tijd met gps-ap- paratuur rond om zijn routes te la ten registreren. „Een soort omge keerde Tom Tom in dit geval", om schrijft Ivar van Bekkum. Hij is de partner van Esther Polak en hij is Esther Polak en Ivar van Bekkum tussen hun monoprints. tevens als uitgever/vormgever nauw betrokken bij de uitwerking van dit project. Het opgeslagen gps-bestand gold als sturing voor de zandrobot, waar de kunstenaars vervolgens mee aan de slag gingen in De Be waerschole. Het kleine 'autootje' voorzien van een fles met zand reed het spoor van de boer uit op vellen wit papier. „Eerlijk gezegd is de robot wel een beetje op de loop gegaan met die routes. Soms maakte hij plotseling vreemde spo ren", erkent Polak. De papieren vellen met zandspo ren werden vervolgens bespoten met blauwe verf en vervolgens van het zand ontdaan. Het gps-spoor staat daardoor wit afge drukt binnen de blauwe prints. In tableaux van negen stuks hangen ze gepresenteerd in de expositie ruimte. De bezoeker kan zo in dit foto Ronald den Dekker opmerkelijke landschap rondwan delen en zo ook het spoor van de boer volgen. De afzonderlijke prints zijn te koop. Ze vormen ex clusieve souvenirs van een stukje Schouws akkerlandschap. Expositie, t/m zon. 31 aug. Burgh-Haamstede, De Bewaerschole, Weststraat 18, opening zon. 27 juli 15 uur, daarna wo. t/m zon. 14.00 - 17.00 uur. Spaanse klanken met Zeeuws tintje in het kerkje van 't Kerkje. door Gijs Kamphuis WATERLANDKERKJE - Hoewel zij al jaren niet meer in Zeeland woont en er slechts mondjesmaat komt, omdat haar drukke leven dit niet toelaat, verraadt haar tongval veel. Fluitiste Karin Basting is geboren in Hulst en zette haar eerste muzi kale stappen in Terneuzen. In 1995 verhuisde zij naar Utrecht om dwarsfluit te studeren aan het con servatorium. Daar haalde zij cum laude de hoogste graad die er met dit instrument te halen valt. Zij ging fluitles geven, richtte sa men met haar man een muziek school op in Vianen en trad toe tot verschillende orkesten en en sembles. Sinds december vorig jaar heeft zij er een nieuw project bij. Entre Dos, samen met gitarist Adriaan Dropsie. Woensdag treedt het duo op in 'het kerkje' van Waterlandkerkje, als onderdeel van de zomeravond concerten aan zee. Entre Dos is Spaans voor, tussen twee. Een tref fende naam voor een duo dat mu ziek maakt geïnspireerd op het le ven in en rond de mediterrane wa teren. Volgens Basting is de mu ziek het meest Spaans maar zijn er ook latin- en jazz-invloeden in ver werkt. „Dropsie is specialist op de Spaanse gitaar en veel van de num mers die we spelen had hij al klaar toen we begonnen. Ik hoefde al leen de fluitpartijen te verzinnen", vertelt Basting. Toen zij gevraagd werd voor Entre Dos hoefde ze niet lang na te denken. Want hier mee bewandelt ze een voor haar nieuwe muziekale weg, iets wat ze als uitdaging graag doet. Zij om schrijft hun muziek als: „Een glas rosé op een mooie zomeravond. Want de muziek smaakt licht maar kent toch een zware af dronk", zo verklaart ze. Voor het optreden van woensdag hebben Basting en Dropsie speciaal een nieuw nummer gemaakt. Het eer ste dat ze echt samen schreven. De titel luidt Het land van de zee. In het stuk heeft Basting geprobeerd haar afkomst meer naar voren te la ten komen. Zij kijkt er naar uit woensdag in het knusse kerkje van Waterlandkerkje te spelen. „Ik ben al veel te lang niet meer in Zee land geweest en ben blij dat ik op deze manier weer even terug mag zijn." Zomeravond concert aan zee met Entre Dos. In de Nederlands Her vormde Kerk in Waterlandkerkje. Aanvang 20.00 uur. Entree 8 euro. MIDDELBURG - Hans Teeuwen maakte anderhalf jaar geleden de overstap van cabaretier naar jazz-zanger. Tijdens het Zeeland Nazomerfestival 2008 manifesteert hij zich op die nieuwe wijze. Onder de titel Hans Teeuwen zingt, brengt hij - zoals hij het zelf om schrijft - liedjes die door anderen al veel eerder, veel vaker en veel be ter zijn gezongen. Teeuwen geeft dinsdag 2 september een concert in het festivalhart van het Nazo merfestival op het Abdijplein in Middelburg. Hij vertolkt songs van artiesten als Frank Sinatra, Cole Porter en Ray Charles uit het zoge- MIDDELBURG - Arno van Wijk geeft dinsdagavond in het kader van de dinsdagavond-orgelconcerten een optreden in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op het programma staan werken van bekende componisten als Jo- hann Sebastian Bach, Fransz Liszt, Charles -Marie Widor. Van Wijk is organist van de Grote of Sint Maartenskerk in Zaltbom- mel, waar hij het historische Wolf- ferts /Heijneman-orgel uit 1786 be speelt. Daarnaast is hij dirigent van diverse koren en is hij werk zaam als orgeldocent. Zijn orgelspel is al diverse malen heten Great American Songboek. Hij heeft een band om zich heen weten te vormen, waar een debute rend jazz-zanger alleen maar van lijkt te kunnen dromen. Grote na men uit de Nederlandse jazz-sce- ne als altsaxofonist Benjamin Her man (New Cool Collective), drum mer Joost Kroon, bassist Sean Fas- cani, gitarist Jesse van Ruller en pianist Gideon van Gelder begelei den Teeuwen. Het concert 2 september op het Ab dijplein begint om 21.00 uur. Kaarten a 15 euro zijn vanaf verkrijgbaar via www.nazomerfestival.nl of telefo nisch: 0900-3300033. via de radio te horen geweest, on der meer vanuit de Sint Laurens- kerk in Rotterdam, de Sint Pe- tridom in Bremen en de Onze Lie ve Vrouwenkerk in Breda. De organisatie van de dinsdaga vondconcerten is in handen van de Commissie Orgelconcerten (COM). De optredens in deze reeks worden verspreid over het seizoen bij toerbeurt gegeven op het instrumentarium in de Nieu we Kerk, de Oostkerk en de Lu therse Kerk. Orgelconcert, dinsdag 29 juli, Middel burg, Nieuwe Kerk, 20.00 uur. Karin Basting en Adriaan Dropsie vormen het duo Entre Dos. foto Entre Dos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12