spectrum is PZC Zaterdag 26 juli 2008 Nederland dreigt onder water te lopen door klimaatverandering. Dat beeld wordt gretig gebruikt in de lobby om tientallen miljarden uit te trekken voor Deltaplan II. Het is niet meer de vraag of dat er komt, maar wie ervan profiteert, zo zeggen deskundigen. De strijd om een nieuw deltaplan is losgebarsten. door Gert van Harskamp en Dylan de Gruiji Oerangst misbruikt Nederland in het jaar 2100: golven van de Noordzee rollen over de weilanden voor Amersfoort. Door achteloosheid bij onderhoud van waterkeringen is Nederland ge reduceerd tot een smal strookje land. Dramatische overstromingen hebben de kustlijn drastisch in oos telijke richting opgeschoven. De afgelopen jaren was er geen houden meer aan. Na ongekend he vige regenval in Europa begaven eerst de rivierdijken het. Later vrat ook de zee, die in een eeuw een meter was gestegen, delen van het laagland weg. De Randstad, ooit de rijkste delta ter wereld, veranderde in een giftige modderpoel waar niets meer mee valt te beginnen. Ziedaar, het schrikbeeld als Neder land zich niet snel voorbereidt op de gevolgen van klimaatverande ring. Het halve land dakloos, onze rijkdom naar de knoppen. Om maar te zwijgen van grote aantal len slachtoffers. Het kan ook an ders, roepen ingenieursbureaus, bouwers, baggeraars én politici in koor: met een tweede Deltaplan. De lobby voor een nieuw Hollands waterwereldwonder is losgebar sten. Het CDA voorspelt de zond vloed als we niet tientallen miljar den investeren in duinen en dij ken. Het regent al een tijd plannen voor superterpen, kunstriffen en eilanden voor de kust. Zelfs de voorzitter van de Deltacommissie, oud-landbouwminister Cees Veer man, waarschuwt nu al dat we on ze rijkdom beter moeten bescher men, terwijl het advies pas begin september verschijnt. Kortom: de geesten worden rijp ge maakt. En wat werkt dan beter dan inspelen op de Hollandse oerangst voor het wassende water? „We moeten ons wapenen tegen een grote aanval van het water", zegt ook Harm Albert Zanting, direc teur delta's en rivieren van advies bureau Arcadis. „Als we niets doen, vormt het water een reële be dreiging. Dat is wetenschappelijk nu wel aangetoond." Op het Scheveningse strand geeft hij een voorbeeld. Hij wijst naar de boulevard. Die gaat helemaal op de schop en wordt iets verhoogd. Dan naar het strand. „Dat wordt veel breder", vertelt hij. „We storten grote hoeveelheden zand voor de kust, waardoor een natuurlijke kustverdediging ontstaat." Scheveningen is een van de tien zwakke kustschakels die al worden aangepakt. Volgens Arcadis kun nen met dit soort maatregelen veel Nederland op terpen Het idee is oeroud en door klimaat verandering weer actueel: terpen te gen het water. Jeroen Aerts, onder zoeker bij het Instituut voor Milieu vraagstukken van de Vrije Universi teit, ontwierp de superterp in op dracht van de Deltacommissie. Waarom wordt grootschalige nieuw bouw in de laagste gebieden gezet, vraagt hij zich af. In zijn plan 'Neder land Omhoog' stelt hij voor wijken voortaan op een paar meter zand te zetten. Door de Vinex-terpen met elkaar te verbinden, ontstaat een su- perdijk die de Randstad beschermt tegen een vloedgolf. Snelwegen en spoorlijnen kunnen in tunnels onder de verhoogde woonwijken lopen, om zo efficiënt mogelijk met de ruimte om te gaan. De Hondsbossche zeewering: de dijk is aangelegd als zeewering nadat de oorspronkelijke duinen weggeslagen waren. foto Siebe Swart/GPD/HH foto Tineke Dijkstra/GPD/HH Dijk in een duin De boulevard bij Noordwijk is als een van de tien zwakke schakels langs de kust met voorrang aange pakt. Ingenieursbureau Arcadis ont wierp daarvoor een dijk in een duin. Over een lengte van ruim een kilo meter ligt langs de boulevard een dijk van 60 tot ruim 90 meter breed en tot 10 meter boven zeeniveau. Daar overheen kwam een enorme berg zand en helmgras, waardoor de dijk het uiterlijk heeft van een duin. Verder zijn de bestaande dui nenrij en het strand iets verbreed. Door de kustversterking kan nu aan de boulevard meer worden ge bouwd, terwijl strandpaviljoens er geen hinder van hadden. Arcadis ver wacht het dijk-in-duin-idee op meer plekken toe te kunnen passen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 128