'Als er een depressie ter grootte van Engeland naar ons landje komt dan is het een illusie te denken datje aie naar je hand kunt zetten' Ben Hoitsiag, hoogleraar Meteorologie PZC Zaterdag 26 juli 2008 Wolkenloze hemel Olympische Spelen Tijdens Olympische Spelen is er in Peking een kans van 50 procent op regen. Om te voorkomen dat de openingsceremonie verregent, willen de Chinezen de wolken met voornamelijk zilverjodide te lijf gaan. Rondom Peking staan duizenden stuks afweergeschut en raketlanceerders opgesteld, die het zout op de wolken schieten. Daardoor moeten de wolken 'leegregenen' voordat ze Peking bereiken. O Regenwolk wordt door weersatel- lieten en radar gesignaleerd. Raketten en patronen gevuld met zilverjodide (en droogijs) worden op de regenwolk afgevuurd. Zilverjodide lijkt op ijskristallen die in wolken voorkomen. Over de effecten op het milieu van het gebruik van zilverjodide als regenmaker is discussie. De stof is wel giftig. 4Minuscule waterdruppeltjes hechten zich aan de zilverjodide. van andere weerprocessen über haupt ooit succesvol zal zijn. „De weersystemen zijn veel te groot. Als er een depressie ter grootte van En geland naar ons landje komt dan is het een illusie te denken dat je die naar je hand kunt zetten." Volgens Zwart blijft weersbeïnvloe- ding ook in de toekomst lastig. „In stripboeken of films wordt er ge noeg over gefantaseerd, maar ik zie het niet snel gebeuren. Het zou een enorme kostenpost met zich mee brengen. Het is niet voor niets dat de meest uitgebreide proeven zijn gehouden in communistische lan den waar niet op de centen werd ge keken." Op een langere termijn beïnvloedt de mens het gemiddelde weerbeeld natuurlijk wel. Door de klimaatver andering stijgt in Nederland in de toekomst de temperatuur, regent het heftiger en waait het steviger. Holtslag ziet daarin nog een aanwij zing dat het weer zich niet makke lijk laat sturen. „De waargenomen klimaatverandering is hoogstwaar schijnlijk het gevolg van de emissie van broeikasgassen op grote schaal en over een zeer lange periode. Zo vindt er dus wel een substantiële verandering plaats." noegen van een land als Cuba. „Fi del Castro heeft Amerika wel verwe ten orkanen te willen gebruiken om het land dwars te zitten", zegt Zwart. „Het is natuurlijk zo dat je veel kwaad kunt aanrichten door het weer naar je hand te zetten. Maar zo ver is het nog lang niet." In 1978 is internationaal afgesproken dat weersbeïnvloeding in ieder ge val niet mag worden ingezet als mili taire strategie. Het weer kan tot grote schade lei den; denk aan hagelbuien voor fruit telers of langdurige droogte. De wens om het weer te beïnvloeden is daarom goed te begrijpen, zegt Holt slag. Maar boeren willen het soms zo graag, dat ze technieken inzetten die eigenlijk al naar het rijk der fabe len zijn verwezen. „Hagelkanonnen werken niet. Maar in Frankrijk zijn er boeren die con tracten hebben met verzekeraars waarin staat dat ze verplicht zijn zo'n ding af te schieten. Je weet im mers maar nooit. En baat het niet, dan schaadt het niet." In Nederland namen een paar jaar geleden in Zee land boeren de hagelkanonnen weer in gebruik. Holtslag is erg sceptisch of het ma ken van regen of het beïnvloeden effect te meten. Zwart: „Je hebt geen twee aardes zodat je op de ene kunt proberen de wolken te laten uitregenen waar je dat wilt en op de andere alles laat voortgaan zonder in te grijpen. Terwijl je zo pas kunt nagaan hoe bijvoorbeeld het uit zaaien van zilverjodide wolken ver andert." De theorie hoe je regen kunt ma ken klopt, zeggen de wetenschap pers, maar de praktijk is weerbar stig. Dat is in het verleden ook geble ken. Veel experimenten die sinds de Tweede Wereldoorlog overal ter we reld zijn gehouden, mislukten. Re gen viel op de verkeerde plaats, viel niet of zorgde voor overlast. Zwart ziet dat commerciële bedrijf jes door de onzekerheid hun han den steeds meer van het regen ma ken aftrekken. „In Amerika ontston den op een gegeven moment heel veel van die bedrijven. Boeren kon den of kunnen er regen bestellen. Maar die viel misschien per ongeluk op het veld van de buurman, die juist geen vocht kon gebruiken. Of viel helemaal niet. Dat heeft tot meerdere rechtszaken geleid." Amerika is een van de landen die zich het actiefst bezighouden met weersbeïnvloeding. Niet altijd tot ge De waterdruppeltjes bevriezen tot sneeuwkristallen en vallen naar beneden. Tijdens de val smelten de sneeuwkristallen tot grote druppels (regen). Dit hele proces duurt ca. 20 minuten. Als de wolken niet leegregenen worden vliegtuigen ingezet om de wolken te besproeien met vloeibare stikstof (-200 graden). te mengen. Tegenwoordig wordt ook hiervoor zilverjodide ingezet. tropische orkanen te verzwakken. Vlieg tuigen met zilverjodide werden de storm ingestuurd. De theorie was dat de zilver jodide ervoor zou zorgen dat tot onder het vriespunt gekoeld, maar wel vloei baar water zou bevriezen waardoor de structuur van de orkaan zou veranderen. groot en zijn hagelstenen die vallen ook kleiner. De techniek wordt incidenteel toegepast in Italië, Spanje en Frankrijk. ZON Amerikaanse meteoroloog Ross Hoffman denkt dat orkanen en andere weersver- schijnselen mogelijk te beïnvloeden zijn door ruimtespiegels. De spiegels zouden de stralen van de zon moeten reflecte ren, zodat een bepaald deel van de aarde wordt verwarmd. Aan de ruimtespiegels worden door anderen bijna oneindige mogelijkheden toegeschreven: een stormdepressie omleiden of voorkomen, lawines wegsmelten, ijsbergen wegsmel ten of vulkanen tot uitbarsting brengen. ORKANEN Onder anderen de Amerikanen hebben geprobeerd orkanen te beïnvloeden. Project Cirrus: een vliegtuig strooide in 1947 36 kilo droog ijs uit boven de wol ken. De naderende orkaan veranderde van richting en trof de stad Savannah in &C de staat Georgia. De in- woners gaven het ex- periment de schuld. S||g|Hgjgs|| Project Stormfury: v nieuwe poging om MIST Mist zat de piloten van de Britse lucht macht tijdens de Tweede Wereldoorlog regelmatig dwars. Ze konden er niet door landen. Met vlammenwerpers langs de landingsbaan werd gepoogd de mist te verdrijven. Ook werden helikopters in gezet om drogere en vochtige luchtlagen infographtc: |D, MCT Modification Association Regenyrij gebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11