e belandt in een Suilen» 'mÊÊÉÉmki Zeeland proeven bij melisse 8 I Zaterdag 26 juli 2008 PZC J door Rinus Antonisse Rond de Schotsmandijk grazen het hele jaar Schotse Hooglanders. Tegen inlevering van deze bon: Vissoep en een Emelisse sandwich 8.50 inclusief proefglaasje Emelisse bier of proefglas Zeeuwse wijn (dagelijks mogelijk van 12.00-16.00 uur) of 3 gangen bordmenu van 24,50 voor 22.50 p.p. (dagelijks mogelijk vanaf 12.00 uur) Bierbrouwerij Grand Cafe Emelisse I Nieuweweg 7 4493 PA Kamperland lees vind leef Bon geldig t/m 30 september 2008 www.pzc.nl Reiaalscholver foto's flora en fauna Chiel Jacobusse Als onderdeel van de eerste deltawerken ontstond begin jaren zestig door afdamming van Zandkreek en Veerse Gat het Veerse Meer. Buitendijks kwamen veel schorren, slikken en platen voorgoed droog te liggen. Ze zijn benut voor landbouw, recreatie en ook voor natuur. Daardoor is het Veer se Meer niet alleen een watersportparadijs, maar ook een natuurgebied met een diversiteit aan planten en dieren. Zoals op de Schotsmanplaat, in het westelijk deel van het meer, met de Veerse Gatdam als grens. Bovenop de oude zeedijk van de Onrustpol der maakt bos wachter Piet de Keuning een zwierig gebaar. Hij serveert land. In de polder het voorspelbare vlakke cultuurland, met keurige blokken geel van de tarwe en groen van de bieten en aardappels. Aan de vroegere zee kant een verrassend, afwisselend hoog en laag natuurlandschap, met een witte duinenrij, bomen en struiken, een poel omgeven door blauwe, wilde ver- geet-mij-nietjes en gras in allerlei kleurschakeringen. „Beter kun je het verschil tussen natuur- en cultuurland niet zien", glundert De Keuning. Inderdaad, de polder beleef je heel anders, veel sterieler, dan de uitbundig heid van Schotsmanplaat. Al vanaf de dijk springt de verscheidenheid aan flora en fauna in het oog. Daar hoefje niet eens natuurkenner voor te zijn. Botanische biodiversi teit - De Keuning noemt het her haaldelijk, want vooral daarop mikt Staatsbosbeheer bij het be heer van dit natuurgebied. De Schotse Hooglanders onder aan de dijk grazen onverstoorbaar door. De stoere, gedrongen bees ten met hun grote horens en lang harige vacht - alsof ze rechtstreeks uit de oertijd zijn gestapt - zijn ge wend aan de aanwezigheid van mensen. Het hele jaar door begra- zen ze een deel van de Schotsman en zorgen ervoor dat de verruiging Van zandplaat en recreatieplaat naar rijk natuurgebied Voor de westkust van Noord-Beveland ontwikkelde zich een uitgebreid platen- en slikkengebied, dat na afsluiting van het Veerse Gat in 1961 voor een deel droog viel, waaronder de Schotsman, groot 200 hectare. De plaat was door de arme bodem minder geschikt voor landbouw en kreeg een recreatieve bestemming, met inplant van circa 100 hectare loof- houtbos, onder meer eik, iep en es. De rest van de grond werd ingezaaid met grassen. Eind jaren 70 bleek dat er bijzondere planten groeiden, waaronder orchi deeën. In 1988 nam Staatsbosbeheer het beheer over van de Dienst der Domeinen en kwam de nadruk meer op natuur te liggen (maaibeheer, ho ger waterpeil). In 1993 werd een gebied van 30 hectare oostelijk van de Schotmansweg en met inbegrip van de Schotsmansdijk ingerasterd en begraasd met run deren. In 1995 zijn poelen gegraven voor amfibieën, libellen en waterplan ten. Er zijn ruim 50 broedvogelsoorten waargenomen, waaronder winterko ning, heggemus, nachtegaal, sprinkhaanzanger, tuinfluiter, zwartkop, klei ne karekiet, fitis, kneu en goudvink. Hooglanders wel een handje geholpen door de beheerder. De afge- plagde en kale duinrichel getuigt ervan. Slechts enkele beesten zijn ac tief. De meeste Hooglanders lig gen licht verscholen en herkau wend in een bosje. Een kalfje, al voorzien van de lelijke gele oor merken die nog groter zijn dan de oortjes, knipoogt vriendelijk. De moeder houdt waaks een oogje in het zeil. „Als je ze gewoon met rust laat, heb je nergens last van. Het zijn vriendelijke dieren", zegt De Keuning. „Je moet ze niet aan het schrikken maken of proberen te aaien. Het zijn geen knuffeldie ren." Zeker in de zomer is het op en rond het Veerse Meer een drukte van belang. Ook op de weg die dwars door de Schotsmanplaat loopt, is het een komen en gaan van automobielen en fietsers. Maar als je het natuurgebied in gaat is er van menselijke activitei ten weinig meer te merken. Je be landt in een oase van rust. Alleen de hoog oprijzende windmolens van boerencoöperatie Camper- wind in de Onrustpolder beder ven het landschappelijke beeld. Ze zijn opdringerig aanwezig op het netvlies. Enige remedie: ze de rug foto Duizendguldenkruid Willem Mieras Echt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116