Te veel regen als je het droog wilt hou den, geen regen als je er naar smacht. Wat zou het toch handig zijn als we het weer konden manipuleren. In China vertrouwen ze erop dat het kan, de deskundigen zijn sceptisch. August Willem Veraart, regenmaker 10 Zaterdag 26 juli 2008 PZC Hopen op regen i door Miriam van den Brand foto Bruno Stock Regen, de boer zit er soms wanhopig op te wachten, de or ganisator van een evenement wil lie ver geen druppel zien. Beiden kun nen weinig anders dan naar de he mel kijken en lijdzaam afwachten wat er gebeurt. Want regen maken, of andere weersverschijnselen beïn vloeden, is tot nu toe een erg onze kere wetenschap. De Chinezen hebben er vertrouwen in dat het ze toch lukt. Om het weer te kunnen controleren rond de Olympische Spelen, is een waar arsenaal aan vliegtuigen, raketwer pers en luchtafweergeschut uit de kast gehaald. Het doel: kristallen zil verjodide in de wolken brengen. Op die kristallen vormen zich dan wa terdruppels die als regen naar bene den vallen. Bijvoorbeeld vóór ze het terrein van de openingsceremonie bereiken of om de vervuiling met fijnstof zoveel mogelijk uit de lucht te halen. De Chinezen hebben verder een su percomputer die berekeningen maakt, zodat een zo goed mogelijke weersvoorspelling te maken is. Een speciaal de lucht ingeschoten satel liet houdt de atmosfeer nauwgezet in de gaten. Baltus Zwart, oud-medewerker van het KNMI en deskundige op het ge bied van de weersbeïnvloeding, kan niet wachten tot het regent in Pe king. „Het zou erg jammer zijn als het droog blijft, want ik ben erg be nieuwd of het effect heeft. De Chi nezen claimen successen te hebben behaald bij het maken van regen voor de landbouw, maar zijn niet erg scheutig met cijfers. De dag van de openingsceremonie op 8 augus tus is er historisch gezien 50 pro cent kans op regen, dus ik ben be nieuwd." Bert Holtslag, hoogleraar Meteorolo gie aan Wageningen Universiteit, denkt dat de Chinezen sowieso een succes wereldkundig zullen maken. „Het kan zijn dat het inderdaad niet regent zoals aangekondigd. Maar wie zegt dat dit komt door mense lijk handelen? Misschien had het so wieso niet geregend." En daar zit een van de grootste pro blemen bij het zoeken naar manie ren om het weer te beïnvloeden: er is geen goede mogelijkheid om het Het is eigenlijk logisch dat de eer ste man die de juiste proeven deed om het te laten regenen uit Nederland kwam, het land waar het weer vaak gespreksonder werp nummer 1 is. August Wil lem Veraart (1881-1947) wilde re gen laten ontstaan boven de Noordzee zodat op het vaste land de zon vaker zou schijnen. Veraart deed zijn proeven in de zomer en het najaar van 1930. De bekendste vond plaats op 6 okto ber 1930. Hij liet toen drie vlieg tuigen van de luchtmacht 1.600 kilo van een mengsel van sterk af gekoeld ijs en koolzuursneeuw (-80 graden) op de wolken strooi en. Binnen 24 uur kwamen er in het westen van Nederland tiental len millimeters regen omlaag. Achteraf bleek dat die regen waar schijnlijk niets met de proeven te maken had en anders wellicht ook gevallen zou zijn. Omdat Veraart niet wist hoe re gen ontstond (zijn theorie daar over klopte niet) wordt hij niet gezien als de uitvinder van het 'regen maken'. Die eer gaat naar de Amerikanen Vincent Schaefer en Bernard Vonnegut, die afzon derlijk proeven deden in 1946. Baltus Zwart, oud-KNMI-mede- werker, vindt dat Veraart, inder tijd verguisd door het KNMI, reha bilitatie verdient. „Het argument is dat Veraarts proef toevallig goed was, dat het per ongeluk was, maar dat vind ik niet steek houdend." Veraart kreeg in ons land weinig navolging, ondanks die obsessie met het weer. Weersbeïnvloe ding is vaak synoniem voor 're gen maken' om droge gebieden te helpen. In Nederland is er, ook als het niet regent, water genoeg. Op universiteiten en bij het KN MI wordt er zelden onderzoek naar gedaan. Voor God spelen Het weer willen beïnvloeden is van al le tijden. De meeste experimenten hebben geen meetbaar resultaat ge had. REGEN Zilverjodide (zie graphic) is de meest ge bruikte methode. Met dansen hoopten onder anderen de indianen goden gunstig te stemmen en druppels te laten vallen. In katholieke lan den moesten processies de weergoden gunstig stemmen. Bidden is ook een be proefde methode. De Russen besproeiden de wolken na de kernramp in Tsjernobyl met zilverjodide om te voorkomen dat de straling rich ting Moskou dreef. Het zou ervoor heb ben gezorgd dat de verspreiding inder daad werd beperkt. Nu wordt het mid del ingezet om parades droog te hou den. Onderzoekers van het Amerikaanse Na tionale Centrum voor Atmosferisch On derzoek (NCAR) hebben een alternatief voor zilverjodide geïntroduceerd. Zij ge bruiken in plaats van zilverjodide een mix van natrium- en kaliumchloriden die vanuit een vliegtuig in de wolken wor den gespoten. De VS gebruikte tussen 1967 en 1972 weersbeïnvloeding in Vietnam. Het land probeerde onder het motto 'make mud not war' de moesson langer te laten du ren om de Vietcong dwars te zitten. Het zou werkelijk langer hebben geregend dan normaal tijdens Operation Popeye. SNEEUW Het NCAR is bezig met een proef in Wyoming om te kijken of het bestrooien van wolken met de kalium/ natriummix voor sneeuw kan zorgen in de bergen. HAGEL In boomgaarden worden hagelkanonnen ingezet. Dat zijn ijzeren vaten waarin ie dere zeven seconden acetyleen tot explo sie wordt gebracht. Het geluid van de ontploffing (circa 150 decibel) wordt door een verticale trechter op de wolken gericht om de hagel te verpulveren. Het kanon werd al aan het eind van de negen tiende eeuw gebruikt en toen afgedankt omdat het niet zou werken. Inmiddels is het toch weer ingezet, ook in Nederland. Zilverjodide wordt ook gebruikt om ha gel te voorkomen: granaten met kristal len zilverjodide worden met behulp van raketten afgevuurd op wolken. De waterdruppels in de wolk zetten zich af op de vele kristal len. Hierdoor wordt ieder ijs kristal afzonderlijk minder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10