Verder kijken dan zien loont Expositie resulteert in harmonieuze dialoog LEZERSENTRA PZC Kunstmarkt rondom Sint Jacobskerk Tijdelijke kunst-fusie tussen Alain Verdier en Victoria Kloek. door AU Pankow ZIERIKZEE - Voor even zijn ze met hun werk een samenvoeging aan gegaan. Onder de titel Tijdelijke Fu sie exposeert de Franse kunstenaar Alain Verdier zijn foto's en Alexan dra Kloek haar schilderingen. Dat gebeurt in het eigen atelier van Kloek in een fraai gerestaureerd monumentenpand aan het Kraan plein in Zierikzee. Hun werk verschilt nogal, maar wat de makers delen is de beheer sing van 'het spel met het licht'. Specifiek daarmee weten zij de be schouwer uit te dagen verder te kij ken dan alleen 'het zien'. Zowel de foto's van Verdier als de schilderkunst van Kloek getuigen van drang, zoals ze zelf zeggen 'een schoon land van verbeelding te scheppen, waar de zinsbegoo cheling regeert'. Beiden streven naar het creëren van sferen. Licht speelt daar een prominente rol in. Verdier presenteert hier een groot deel van zijn zogeheten Kaluwa-se- rie: Muse getiteld. Hij creërde hier mee een fotografisch meesterwerk dat hem internationale roem ople vert. Kaluwa staat voor de jonge vrouw die destijds zomaar plotse ling voor hem stond in een metro station: groot, stralend en beeld schoon. „Juffrouw, sorry, ik wil u niet versieren, hier is mijn kaart. Bent u bereid voor mij te pose ren?", luidde zijn reactie. De vrouw glimlachte en stemde toe. Voor haar was het de start van een Victoria Kloek in discussie met Alain Verdier over beleving van kunst. boeiende carrière in de modewe reld. Voor hem werd het een foto grafisch werkstuk waarmee hij zijn meesterschap bewijst. Zijn cre do verwoordt treffend zijn aan drift tot experimenteren: „Het reë le is beperkt, maar het mogelijke is immens." Verdier levert in deze serie verras sende experimenten met licht en kleuren. Het resultaat daarvan gaat veel verder dan fraaie fotocomposi ties. Hij schept universele beelden van vrouwelijke schoonheid, ero tiek, verleiding, maar ook van een zaamheid, angst en onderdruk king. Een mooi voorbeeld van de noodzaak 'verder te kijken dan het zien' levert vooral een foto van Ka luwa weggedoken in de hoek van Zijn credo luidt: 'Het reële is beperkt, maar het mogelijke is immens.' een sanitaire ruimte. Universele tragiek treffend gevat in één beeld. Met schilderingen als Verliefd op de Meerpaal en Buitendijks toont Vic toria Kloek haar talent voor sfeerte kening door middel van subtiel kleurgebruik in combinatie met foto Marijke Folkertsma persoonlijke bevlogenheid met het Zeeuwse landschap. Zowel de kracht als de kwetsbaarheid van het landschap weet zij daarin op creatieve wijze te verweven. Het Kind Aarde (olieverf op hardboard) van haar hand kijkt de bezoekers van het atelier zo indringend aan dat niemand aan dit werk voorbij lijkt te kunnen gaan zonder zich werkelijk in dit broze, maar weer baar ogende schepsel te verdiepen. Expositie Tijdelijke Fusie-Fusion Tem- poraine, t/m zon. 10 aug., Zierikzee, Atelier Kloek, Kraanplein 22, di. t/m zon.: 11.00 - 17.00 uur. VLISSINGEN - Galerie Dumais houdt zondag in samenwerking met de winkeliersvereniging een kunstmarkt rondom de Sint Ja cobskerk in Vlissingen. Hier zal werk te zien en te koop zijn van veertien professionele kunste naars, onder wie: Peter van Berkel, Bob Pingen, Carina Dumais, Yvon ne Slagter en Fausto Cocco. De manifestatie wordt opgeluis terd met muziek van Leo Silvius, violist bij het Brabants Orkest. Hij zal zowel klassieke composities als eigen werk spelen. Verder is er een optreden van de zevenmansforma tie Nada Naga met onder meer kunstschilder Reynier de Muynck. De groep maakt muziek op instru menten als gongen, mondharpen, klankschalen en didgeridoo. Het streven is deze kunstmarkt uit te bouwen tot een openluchtgale rie waar kunst, muziek een daar mee verwante activiteiten een plek krijgen. Galerie Dumais is zondag ook open voor publiek. Kunstmarkt, zon. 27 juli, Vlissingen, Oude Markt, 11.00-17.00 uur. Kunstkring treft doel met 'Beeldhouwen en Beeldhouwen is twee'. door Anita Tournois SINT-ANNA TER MUIOEN - Het stre ven van Kunstkring Sint Anna ter Muiden naar een grensverleggend en - overschrijdend karakter in hun manifestaties, treft opnieuw doel met de expositie: Beeldhou wen en Beeldhouwen is twee. Deze wordt gehouden rond en in het ge bouw van de Nederlands Her vormde Kerk. Sculpturen in cor- tenstaal van Arie Berkulin uit Ne derland gaan de dialoog aan met houtconstructies van de Belg Rik Vandewege. Het werk van de twee beeldend kunstenaars vormt zo wel een harmonieuze als dynami sche combinatie. Het harde indus triële staal en het zachte natuurlij ke hout versterken eikaars karak ter, net als de vormen: massief naast fragiel. De sculpturen lijken ook heel vertrouwd met hun om geving. „Beider werkwijze is geba seerd op de traditie van de geome trie (met vierkant, driehoek en cir kel als basisvormen), in de Renais sance al een middel om schoon heid weer te geven. Door het te voorzien van een hedendaags tint je oogt het werk echter modern", licht Henk Dirkx, secretaris van de kunstkring, toe. Schoonheid in vormgeving gaat in dit geval ge paard met pure verstilling. Op het grasveld voor de kerk communice ren de monumentale werken van Berkulin al met het gebouw. Alle roesttinten van het cortenstaal ko men terug in de stenen van de kerk. De sobere vormgeving van de sculpturen accentueren de ar chitectonische eenvoud van het ge bouw. Spil, een spiraalvorm, is een nieuw werk, net als de gouden ster en de blauwgeschilderde wolk en speciaal gemaakt als reactie op het werk van Vandewege. Zijn ruimtelijk werk wordt gedo mineerd door open vormen, met het spel van licht en schaduw als nadrukkelijk element. Zoals ook in het werk in de kerk, gemaakt van de duigen van een ton. De cir kel in de toren - een object, opge bouwd uit in elkaar geschakelde houten vierkanten - lijkt wellicht willekeurig in elkaar geflanst maar kent juist een gedegen rangschik king. Die, ook in dit geval, door de kunstenaar werd aangepast aan de omgeving. Expositie t/m zon 3 aug, St.Anna ter Muiden, in en rond Ned. Hervormde Kerk, dag. 14.00-18.00 uur. prijs per persoon, exclusief reserveringskosten 15,- per boeking en verplichte bijdrage calamiteitenfonds 2,50 en eventuele reis- en/of an nuleringsverzekering. Kinderen 0 t/m 2 jaar gratis, van 3 t/m 12 jaar 50% korting (ook indien kinderen op een eigen tweepersoonskamer verblijven). Informatie en boeken boek- opwww.pzc.nl/webwinkelcategoriereizen (hotelovernachtingen). U kunt dit arrangement tevens tele fonisch boeken 0900 - 874 58 48 0,15 pm), o.v.v, reiscode DRNH87W. De reserveringsafdeling van Vrij Uit is geopend van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 09.00 tot 18,00 uur en op zondag vanl2.00 tot 18.00 uur. Op reizen met Vrij Uitzijn de ANVR/SGR-voorwaarden van toepassing. 3 dagen all-inclusive vanaf 105,- p.p. Net over de grens bij Arnhem, direct aan de Rijnoever ligt Wun- derland Kalkar, ontstaan uit de voormalige, nooit in gebruik genomen, kerncentrale 'Schneller Bruter'. Tegenwoordig vindt u hier een uitgebreid hotel, uitgaanscentrum, restaurants en attractiepark Kernie's Familiepark met een 40-tal attracties. Wunderland Kalkar is het ideale uitstapje voor het hele gezin en vooral geschikt voor kinderen van 3 t/m 12 jaar. Dit all-inclu sive aanbod incl. 2 overnachtingen is geldig in de periode van 8 juli tot en met 25 augustus. aankomst vrij. 179,- aankomstzo.t/mdo. Adviesprijs* 140,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8