Yr Obama: 'Ich bin ein commander' n fj. Justitie VS gaf fiat aan toepassen waterboarding bij ondervraging Test je wielerkennis! m LEZERSEMTRA PZC Radovan Karadzic werd volgens zijn advocaat ontvoerd Trif' 6 Vrijdag 25 juli 2008 PZC - m w -vircr \j Illustere Amerikaanse leiders als John F. Kennedy en Ronald Reagan gingen Barack Obama voor: een toespraak voor tienduizenden mensen in hartje Berlijn. foto Rainer Jensen/EPA Verdeelde reacties in Amerika op mediashow in Berlijn. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Barack Obama heeft zijn retorische talenten nu ook tentoongespreid in Berlijn. Tienduizenden mensen kwamen opdagen bij de Overwinningszuil in het hart van de Duitse hoofd stad, maar in Amerika is niet ieder een even enthousiast. De woorden waren niet het be langrijkste bij het optreden van de Democratische presidentskandi daat in Berlijn. Het beeld is cru ciaal in een Amerikaanse verkie zingscampagne. Niet voor niets schakelden de strategen van Oba ma eigen camerateams in om elk detail vast te leggen. Het script voor de televisiespotjes ligt al klaar: Obama die in het spoor van illustere Amerikaanse leiders als John F. Kennedy en Ronald Rea gan, spreekt in Berlijn. De Bran denburger Tor op de achtergrond, bewonderende Europeanen aan zijn voeten, wapperende Ameri kaanse vlaggen en gejuich als Oba ma zegt: „Mensen van Berlijn. Mensen van de wereld. Dit is ons moment. Dit is onze tijd." Het sleutelwoord in Obama's ver kiezingscampagne is 'change' en de heldenontvangst in Berlijn was zeker een verandering. Het ont vangstcomité van president Bush bestond de afgelopen jaren in Eu ropa meestal uit duizenden woes te demonstranten. De boodschap die Obama wilde overdragen, was volgens weekblad Newsweek simpel: 'Ich bin ein commander'. De Democraat hoopt te laten zien dat hij Ameri ka als opperbevelhebber kan verte genwoordigen op het wereldto neel. Dat hij een wereldwijd be wonderde leider is die het imago van de VS kan opkrikken. Tienduizenden mensen kwamen naar een toespraak van Barack Obama in Berlijn. Hij wil met zijn mediatour laten zien dat hij een goed leider kan zijn. WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft in een memo in 2002 de harde ondervra gingsmethodes van de CIA, waar onder waterboarding, uitdrukke lijk goedgekeurd. Dat blijkt uit het gisteren gedeelte lijk vrijgegeven memo. Het minis terie liet de CIA weten dat zijn on dervragers zich geen zorgen hoef den te maken over vervolging, als ze maar oprecht geloofden dat de gebruikte technieken niet zouden leiden tot langdurige mentale scha de. Wel waarschuwde het ministe rie dat als de ondervragers de tech nieken zouden toepassen onder andere omstandigheden, ze moge lijk wel antimartelingswetten zou den schenden. Het memo en twee andere vrijgegeven documenten duiden erop dat hoge functionaris- In Berlijn gaf Obama zoals gebrui kelijk een zeer bevlogen toespraak - zijn handelsmerk. Bijna geen on derwerp bleef onvermeld: van de oorlogen in Irak en Afghanistan, tot het milieu en de proliferatie van kernwapens. Obama riep voor al op tot meer samenwerking. „Het grootste gevaar is dat we nieu we muren optrekken die ons ver delen. Dat kunnen we ons niet ver oorloven." De grote vraag is of het enthousias te onthaal in Europa en het Mid den-Oosten goed overkomt bij weifelende kiezers in de VS. „De meeste Amerikanen zullen wan trouwend kijken naar Obama's ge sjouw in Europa", meent de beken de blogger Mayhill Fowler. „Ondui delijk is waarvoor hij campagne voert. Leider van de wereld?" Co lumniste Margaret Carlson was nog sceptischer. „Hoe meer be wondering Obama oogst in Euro pa, hoe minder de kiezer in Kan sas hem zal vertrouwen." Bondgenoten van de Republikein John McCain maakten de tournee belachelijk. „Amerikanen moeten zich afvragen of ze een celebrity in het Witte Huis willen of een op perbevelhebber als John McCain", schamperde de Republikeinse se nator John Thune. De meeste reac ties zijn desondanks positief. „Oba ma heeft zich met verve staande gehouden tijdens zijn buitenland se trip", zo concludeert de Was hington Post. sen binnen de regering van presi dent George Bush op de hoogte waren van de controversiële, harde ondervragingsmethoden. Het me mo van 1 augustus 2002 is onderte kend door de toenmalige ondermi nister van Justitie Jay Bybee. Wa terboarding is een techniek die de ondervraagde het gevoel geeft te verdrinken en wordt vrij algemeen als marteling beschouwd. BELGRADO - De voormalige presi dent van Servisch Bosnië, Rado van Karadzic, is ontvoerd om hem voor een rechter te kunnen breng en wegens vermeende volken- moord en misdaden tegen de men selijkheid. Zijn advocaat Svetozar Vujacic deed gisteren aangifte van ontvoering. Karadzic, die maandag werd gear resteerd, zou vrijdag zijn gekid napt. Zijn verdediger stelde eerder al dat zijn cliënt drie dagen had vastgezeten, voordat hij door een rechter is gezien. Volgens de Servi sche aanklagers is Karadzic maan dag pas opgepakt. De advocaat zegt drie getuigen te hebben van de volgens hem illegale arrestatie. Beide partijen zijn het er wel over eens dat Karadzic in een bus in Bel grado is aangehouden en zich niet verzette tegen zijn aanhouding. De advocaat zei ook dat Karadzic trots is op zijn daden in Bosnië tij dens de oorlog van 1992 tot 1995. Tourfans let op! De Tour de France van 2008 is officieel van start gegaan. Wie heeft de beste benen dit jaar en hoe doen onze landgenoten ft.bet? Uw krant volgt de tour op de voet. U maakt elke dag kans op een Efteling Hotel arrangement. Dit arrangement bevat een overnachting in het Efteling Hotel en toegang tot het park voor maximaal 2 volwassen en 2 kinde ren. De prijs wordt aangeboden door de Efteling. Elke dag staat er een Tour-vraag in de krant. SMS uw antwoord naar 2002. Is het antwoord correct dan dingt u mee naar de prijs. Uiteraard mag u zo vaak meedoen als u wilt. Vraag vrijdag 25 juli: Bij welke wielerploeg rijdt Tom Boonen? A. Predictor-Lotto B. Quick Step- Innergetic C. Milram Sms uw antwoord als volgt door naar telefoonnummer 2002: ACTIETOUR25spatieA, BofC Bijvoorbeeld: ACTIETOUR25 B Spelregels: Sms uw antwoord naar telefoonnummer 2002 Prijs per ontvangen bericht is 0,60 Uw inzending dient voor middernacht bij ons binnen te zijn Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd Alleen de winnaar krijgt binnen 3 werkdagen bericht Deelname geldt voor personen vanaf 16 jaar Het arrangement is te boeken tot en met 26 oktober 2008 Het arrangement is te boeken op basis van beschikbaarheid Ts9?*<4k' WERELD VOL WONDEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6