Zeeland Vandalisme treft Dijken van Wijven Tica loopt voor haar nieuwe stal ZEEUWS-VLAANDEREN r£j\j 21 27 Ravage na i>om' Binnenstad is 'prachtig dorpje' Vrijdag 25 juli 2008 Drukte, dronkenschap en drama op woelige Gentse Feesten Gemeentebesturen in Zeeland redelijk bezet in vakantieperiode Tip? redtern@pzc.nl Aantal kunstwerken deels vernield, vertrapt of besmeurd. door Wout Bareman zuiddorpe - Het kunstproject Dij ken van Wijven bij de forten Sint Livinus en Sint Jacob nabij Zuid- dorpe is vlak voor het slotweekein- de getroffen door vandalisme. Het werk van verschillende deelnemen de kunstenaressen werd deze week deels vernield. De zeventien kunstenaars werden al sinds de opening - op zaterdag 28 juni door commissaris van de koningin Kar- la Peijs - geconfronteerd met vor men van vernielzucht, maar zo in grijpend als nu waren die nooit. Woordvoerster en deelnemer Da nielle Orelio: „Uit de installatie van Betsy de Jonge bijvoorbeeld is een boek weggehaald, in stukken geslagen en in de brandnetels aan de dijk gegooid. Het was een boek met hakenkruizen erop. Misschien moet je daarin de reden zoeken. De andere boeken zijn er eerst uit gehaald en vervolgens weer terug gelegd. Ook werk van Pascale Bos nians moest het ontgelden. Dat werd vertrapt." In totaal waren de afgelopen weken vijf kunstwerken het doelwit van vandalen. Het bleef in de meeste gevallen be perkt tot wat pesterijen. Orelio zelf exposeert onder meer met een kunstwerk, waarin een groot aan tal flessen is verwerkt. „Die heb ik op allerlei plaatsen in de omge ving teruggevonden." De gedu ld Deelnemers aan het kunstproject Dijken van Wijven bij Zuiddorpe hebben gisteren bij de politie aangifte gedaan van vernieling van een aantal kunstwerken. peerde kunstenaars hebben giste ren aangifte gedaan bij de politie in Terneuzen. Het project Dijken van Wijven werd twee jaar geleden, tijdens de eerste editie aan de Meerkotsedijk in Heinkenszand, ook al getroffen door vandalisme. Toen werden 's nachts verschillende kunstwerken met bruut geweld vernield. De schade liep in de duizenden eur- to's. En ook toen was kunstenares Betsy de Jonge het belangrijkste slachtoffer. Mede-initiatiefnemer Jorien Brugmans verzekerde toen dat de vrouwen zich niet lieten kennen door de vernielzucht en dat ze zeker door zouden gaan. „Wij zijn dijken van wijven. We la ten ons niet wegjagen." Danielle Orelio zegt het haar twee jaar later na. „We verliezen de moed zeker niet. Ons volgende project zal, me de dankzij de oprichting van een stichting, nog beter uit de verf ko men." Om het risico op nieuwe vernielingen te voorkomen, heb ben de deelnemers nu dag en nacht bewaking ingesteld. Kunste nares Betsy de longe bijvoorbeeld slaapt in een camper bij haar werk. Toch werd het vernield. Honderd kilometer op pony voor nieuwe stek op kinderboerderij. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het kan gewoon echt niet meer, die rotte planken met dat dakkie erop. Haflinger-pony Ti ca kan haar kont er amper in ke ren, laat staan dat er nog meer po ny's of ezels in dit provisorische schuilstalletje op de Terneuzense kinderboerderij passen. Hoog tijd voor een echte schuilstal dus, het liefst met een rijbak. Maar zo makkelijk gaat dat niet. De Stichting Kinderboerderijen is al tijden noodlijdend. „Maar het moet, iedereen heeft er belang bij", zegt beheerster Angelique Moes van de kinderboerderij. „De pony's staan nu in de herfst en winter vaak in de regen. Dat ziet er niet alleen troosteloos uit, het kan ook voor ziektes als mok (een soort eczeem) en rotstraal (rotten de natte plekken tussen de hoe ven) zorgen. Bovendien is het nu vaak zo'n blubberzooi, dat de me dewerkers van de kinderboerderij er niet kunnen werken", vertelt ze. Om aan die ellende een einde te maken, trekt Angelique er in okto ber samen met vakantiekracht Eve- liina Takala op uit. Zij op haar ei gen paard Pride, Eveliina op Tica. Een sponsortocht van honderd ki lometer in drie dagen door Zeeuws-Vlaanderen moet min stens vijfduizend euro opleveren Tica kan in het huidige stalletje haar kont niet keren, zeggen Angelique Moes en Eveliina Takala. voor een nieuwe stal. Tica wordt nu al conditioneel klaargestoomd voor de trip, die voornamelijk door West-Zeeuws-Vlaanderen leidt. Angelique en Eveliina probe ren slaapplaatsen te regelen in of nabij Oostburg en Hoofdplaat, zo dat ze hun route niet moeten on derbreken. Of het gaat lukken? An gelique: „Als we het sluizencom- plex over raken, hebben we het grootste struikelblok gehad. Want foto Peter Nicolai paarden zijn vaak bang voor brug gen." Geïnteresseerden kunnen zich melden via 0115-617462 of kinderb@tragel.nl. middelburg - De politie in Middel burg zet alles op alles om de da- der(s) te vinden van de explosie woensdagavond op het Meiveld in Middelburg. In een prullenbak kwam rond 23.15 uur een projec tiel tot ontploffing. De ravage was groot. De prullenbak is compleet verdwe nen. Wat rest, is een groot gat in de grond. In een straal van twee honderd meter zijn nog flarden metaal teruggevonden. Voor zover bekend is niemand gewond ge raakt. De politie neemt de zaak hoog op. Wijkraad heeft lijstje met wensen 'op maat' voor met name de Put. terneuzen - De binnenstad van Terneuzen en dan vooral het oude woongedeelte ('de Put') kampt met een imagoprobleem, maar is in feite een 'prachtig dorpje'. Dat concludeert voorzitter Hans Vlot- tes van de wijkraad Binnenstad in een reactie op de Binnenstadsvi sie. De wijkraad bespreekt de vi sie, waaraan ze zelf intensief heeft meegewerkt, na de zomervakan tie. Maar er ligt wel al een con cept-wensenlijst van de vertegen woordigers van de binnenstad op tafel. Naast algemene wensen, zo als een gevarieerder woonaanbod en het snel aanpakken van de Kop van de Noordstraat, pleit de raad voor alle mogelijke voorzieningen. Daarbij gaat het om zaken als een postkantoor, een pinautomaat, maar ook om meer brievenbussen én een wijkagent. Als in een dorp je dus. De wijkraad wil niet alleen snel een supermarkt, maar ook kleine gespecialiseerde winkeliers ruimte bieden, zoals een groente man en een visboer. En daarnaast zouden er kleine ateliers voor star ters moeten worden gevestigd te gen een schappelijke huurprijs. Een andere suggestie van de wijk raad: hang posters en foto's op van oude straatbeelden, winkeltjes en cafés, zodat mensen zien hoe het vroeger was. Op markante plaat sen zouden borden uitleg moeten geven over de historie van de bin nenstad, het vissersplaatsje van weleer. 1»' De opruiming bij Interieur Pqauwe is begonnen met kortingen tot 50%. Bekijk nu de online-opruimingscollectie op: Luww.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20* Zonnemaire 0111401318

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45