Vroemen schond dopingregels al eerder EUROPEAN ATHLETICS De Haan twijfelt over tandem Makaay/Sibon PZC Vrijdag 25 juli 2008 37 Simon Vroemen plaatste zich in Cöteborg zonder problemen voor de finale van het EK, maar hij werd ziek. Een herstelinfuus - naar nu blijkt illegaal aan gelegd - hielp niet. foto Olaf Kraak/ANP Atleet legde tijdens EK van 2006 een illegaal herstelinfuus aan. DEN HAAG - Atleet Simon Vroe men, die in juni werd betrapt op anabole steroïden, overtrad al in 2006 de dopingregels. Tijdens het EK in Göteborg legde hij bij zich zelf een illegaal herstelinfuus aan. Ondanks die verboden noodgreep (zo'n infuus mag alleen gegeven worden onder medische begelei ding en in een medische setting) moest hij zich afmelden voor de fi nale van de 3000 meter steeplecha se. Hij gold als de torenhoge favo riet voor de eindzege. De Atletiekunie heeft de tweede dopingzonde van Vroemen pas gis teren bekendgemaakt. Het nieuwe incident rond de 39-jarige atleet is ook gemeld aan de Nederlandse dopingautoriteit. Aanvankelijk hield de Atletiekunie de zaak bin nenskamers, omdat Vroemen toch snel met sportief pensioen zou gaan. Vroemen hing in oktober 2006 zijn spikes aan de wilgen, maar kwalificeerde zich zeer verrassend in juni voor deelname aan de steeplechase bij de Olympische Spelen in Peking. Bij de verplichte dopingcontrole bleek hij positief te reageren op het anabole steroï- de metandiënol. De atleet uit Gie ten houdt staande dat hij een ver vuild voedings- of vitaminesupple ment tot zich had genomen óf dat hij vlees had gegeten van een rund dat met het middel was behan deld. Toen de contra-expertise eveneens positief bleek, besloot Vroemen in beroep te gaan tegen de uitkomst. Vorig jaar werd hij het uithang bord van het voorlichtingspro gramma 'Stay Clean', waarin hij jonge atleten vertelt hoe ze hun sport schoon kunnen beoefenen. Daarbij komt dat hij in het verle den regelmatig zijn twijfels had geuit over andere steeplelopers, vooral die uit Spanje en Marokko. Vroemen vond dat er een luchtje hing rond de prestaties van die at leten. Naar nu blijkt heeft Vroemen in elk geval in 2006 zelf de hand ge licht met het dopingreglement. Na de serie steeplechase - op woens dag 9 augustus - werd de atleet ziek. Hij had koorts en moest over geven. Sportarts Peter Vergouwen behandelde hem, maar kon niet ga- UIT GOLF Moskou. Rusland Open, European Tour. Stand na eerste dag: 1Backström (Zwe), Car ter (GBr), Henge (Zwe), Kakko (Fin) 65, 5. Fichardt (ZAf) 66, 16. oa Derksen 68, 42. oa Van der Valk 70, 77. Lafeber 72. SCHAKEN Dieren. Open NK. Derde ronde: Brandenburg (Ned) - Ernst (Ned) 1-0, Van den doel (Ned) - Sriram (Ina) 1-0, Pavlovic (Ser) - Wohl (Oos) 1-0, Hendriks (Ned) - Simutowe (Zam) 1-0, Bi- talzadeh (Ned) - Odendahl (Dui) 1/2 - 1/2, Ikonnikov (Rus) - Struik (Ned) 1-0, Rothuis (Ned) - Nijboer (Ned) 1-0, Bosch (Ned) - Kui pers (Ned) 1/2 - 1/2, De Jong (Ned) - Wiers- ma (Ned) 1/2 - 1/2, Coldstern (Ned) - Otte (Ned) 0-1, Sandipan (Ina) - Munnik (Ned) 1-0, Van Delft (Ned) - Van den Berg (Ned) 1-0. Stand aan kop: 1. Van den Doel, Pavlovic, Brandenburg en Hendriks 3 punten. TENNIS Toronto. Mannen. Tweede ronde: Simon (Fra) - Federer (Zwi/1) 2-6 7-5 6-4, Nadal (Spa/2) - Levine (VSt) 6-4 6-2, Davidenko (Rus/4) - Haas (Dui) 6-3 7-6 (6), Ferrer (Spa/5) - Ginepri (VSt) 6-4 6-4, Blake (VSt/7) - Bjork- man (Zwe) 1-6 6-1 6-2, Murray (GBr/8) - Jo- randeren dat hij twee dagen later in staat zou zijn om de finale te lo pen. Vroemen nam daarop contact op met zijn persoonlijke artsen Be rend Nikkels en Helmut Steche- messer. Die gaven hem het advies om een herstelinfuus van na- triumchloride aan te leggen. Die handeling was echter sinds 1 janua ri 2005 volgens de voorschriften van de Internationale Atletiekunie alleen mogelijk als er medische hansson (Zwe) 6-4 6-4, Wawrinka (Zwi/9) - Sa- fin (Rus) 6-3 6-4, Kiefer (Dui) - Joezjni (Rus/15) 7-6 (4) 7-5, Andrejev (Rus) - Berdych (Tsj/16) 6-4 3-6 6-4, Acasuso (Arg) - Gonzalez (Chl/14) 6-3 3-6 6-3, Gasquet (Fra/10) - Koed- riavtsev (Rus) 7-5 6-3, Cilic (Kro) - Robredo (Spa/12) 6-3 6-4, Söderling (Zwe) - Verdasco (Spa/13) 6-4 6-7 (4) 6-4, Toersoenov (Rus) - Lopez (Spa) 6-3 7-6 (6). Los Angeles. Vrouwen. Tweede ronde: Janko- vic (Ser/1) - King (VSt) 7-5 6-2, Meng (Chn) - Mirza (lna/16) 6-4 6-3, Pennetta (lta/10) - Pas- zek (Oos) 2-6 6-1 6-4, Bammer (Oos/14) - Du bois (Can) 6-3 7-5, Mattek (VSt) - Vaidisova (Tsj/11) 6-4 6-0, Azarenka (WRu/8) - Chan (Tai) 6-1 6-3. VOETBAL Vriendschappelijk. Fulpmes (Oos): Oosten rijks streekelftal - Feyenoord 0-12 (0-7). Doel punten Feyenoord: Slory, Fer, Tomasson en Ja- nota 2, Landzaat, Greene, Bahia en Manteiga. Bijzonderheid: Slory loopt hamstringblessure op. Rijssen: Excelsior '31 - Ajax 1-8 (1-5). Doel punten Ajax: Suarez, Gabri en Perez 2, Cvita- nich en Anita. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl noodzaak is en als het onder medi sche begeleiding en in een medi sche setting gebeurt. Daarvoor was het volgens Vroemen vrij ge bruikelijk om na een zware inspan ning met zo'n infuus het herstel te bevorderen. Nikkels nu: „Ik wist niet dat het niet meer mocht." Wim Slootbeek, voorzitter van de atletiekunie, zegt stellig dat nie mand binnen zijn organisatie tij dens de EK op de hoogte was van OISTERWIJK - De matige vertoning van het olympisch voetbalelftal te gen België (1-0 winst) heeft bonds coach Foppe de Haan aan het den ken gezet. De 65-jarige Fries is er na eigen zeggen nog lang niet uit met welke basisopstelling hij op 7 augustus de eerste groepswedstrijd tegen Nigeria begint. „Het is nog niet goed", zei De Haan gisteren. „Maar de voorgaan de twee jaren hebben wij als tech nische staf uiteindelijk ook de boel aan het draaien gekregen en won nen we uiteindelijk twee Europese titels. Ik maak me daarom geen gro te zorgen, al moet je je er niet blind op staren." De Haan was onder meer niet te- het infuus. „Ook Peter Vergouwen niet. Peter is een bijzonder integer arts." De atletiekunie heeft vol gens Slootbeek het verhaal over Vroemen en zijn infuus nu pas, twee jaar na dato, naar buiten ge bracht om duidelijkheid te schep pen over Vroemen en diens recen te positieve dopingtest. Vroemen bestrijdt dat niemand van de Atletiekunie wist van het infuus. „Vergouwen heeft die me dische indicatie niet gegeven, die kwam mondeling van Nikkels. Maar Vergouwen heeft mij op mijn hotelkamer aan het infuus zien liggen." Vroemens ex-vrien- din Adriënne Herzog bevestigt Ver- gouwens aanwezigheid. Het infuus in Göteborg had echter niet het gewenste resultaat. Vroe men moest de finale laten schie ten. In een inderhaast belegde pers conferentie - op 11 augustus - ver telde de atleet, gezeten naast top sportcoördinator Peter Verlooy, dat hij ziek was geworden na een etentje in de stad. De vis die bij zijn pastamaaltijd werd geser- 'Peter Vergouwen heeft mij op mijn hotelkamer aan het infuus zien liggen' veerd, was volgens de atleet bedor ven. Hij ontkende iedere suggestie van dopinggebruik. De Atletiekunie ontving volgens een gisteren verspreid persbericht pas vijf maanden na het EK in Zweden de informatie dat Vroe men een verboden infuus had ge bruikt. Aangezien Vroemen intus sen met topsport was gestopt, be sloot de Atletiekunie geen verdere ruchtbaarheid aan de zaak te ge ven. Dat veranderde volgens de bond toen hij zich voor Peking kwalificeerde. Het incident is als nog gemeld aan de Dopingautori teit. Die laat bij monde van direc teur Herman Ram weten dat „er een onderzoek wordt gestart". Vroemen realiseert zich dat zijn re putatie definitieve schade heeft op gelopen. Wel houdt hij de hoop de positieve dopingtest van begin deze maand succesvol te kunnen aanvechten. „Die zaak zet ik gewoon door, maar ik laat het aan mijn advocaat, ik heb er zelf geen energie meer voor, want het leven is toch niets meer waard zo. Wedstrijden zal ik nooit meer lopen." vreden over de samenwerking tus sen de aanvallers Roy Makaay en Gerald Sibon. „De Belgen hadden de aanvoerwegen naar Sibon goed afgeschermd. En Gerald is iemand die bewegende spelers om zich heen nodig heeft. Het uitgangs punt is om met Makaay en Sibon te spelen, maar die combinatie kan uiteindelijk ook Makaay en Ryan Babel worden. Ik heb nog even om te kijken wat het beste is." Afschrijven doet de oud-trainer van Heerenveen Sibon niet direct. „Hij is een speler die altijd wat meer tijd nodig heeft. Die tijd moet je hem gunnen. Als je deze ploeg laat voetballen, zit er echt wel muziek in." SPORT ATLETIEK VRIJDAG Noormannenloop. 15.00 tot 18.00 uur wandelen: 5 km, 10 km en 20 km. Hardlo pen: 19.30 uur: 2 km, 4 km en 8 km. In schrijven: Kasteel van Batavia te Westka- pelle. PAARDENSPORT ZATERDAG Zeeuws hippisch kampioenschap. Dressuur. 9.00 uur: paarden B en M1, po ny's B, M1, L2, Z1 en Z2. 9.40 uur: paar den Z2. 10.00 uur: pony's M2. 10.10 uur: paarden Z1. 10.15 uur: paarden L2. 10.30 uur: paarden L1. 10.45 uur: paar den M2.11.45 uur: pony's L1. 14.00 uur: Afdelingsdressuur pony's en paarden. Springen pony's. 9.00 uur: klasse B. 9.30 uur: klasse L. 10.00 uur: klasse M. 10.15 uur: klasse Z. aansluitend tweede par cours. Springen paarden. 13.00 uur: klasse B. 13.45 uur: klasse L. 14.30 uur: klasse M. 15.00 uur; klasse Z en ZZ. Aansluitend tweede parcours. Locatie: hippisch sport terrein RSV Axel, aan de sportlaan te Axel. TENNIS VRIJDAG Westhoekdubbeltoernooi. Locatie: ten nisvereniging Westerschouwen te Burgh- Haamstede. Aanvang: 17.00 uur. Stoofweitoernooi. Locatie: tennisvereni ging De Stoof te Koudekerke. Aanvang: 12.00 uur. Fundex Eenhoorntoernooi. Locatie: ten nisvereniging Ludo et Emergo te Oost burg. Aanvang: 12.00 uur. Cargilltoernooi. Locatie: tennisvereni ging Drive te Sas van Gent. Aanvang: 17.00 uur. Yerseke Open. Locatie: tennisvereniging Yerseke. Aanvang: 15.15 uur. Finales Animo K3-jeugdtoernooi. Loca tie: tennisvereniging Animo te Terneuzen. Aanvang: 9.30 uur. ZATERDAG Westhoekdubbeltoernooi. Locatie: ten nisvereniging Westerschouwen te Burgh-Haamstede. Aanvang: 9.00 uur. Stoofweitoernooi. Locatie: tennisvereni ging De Stoof te Koudekerke. Aanvang: 9.00 uur. Fundex Eenhoorntoernooi. Locatie: ten nisvereniging Ludo et Emergo te Oost burg. Aanvang: 9.00 uur. Cargilltoernooi. Locatie: tennisvereni ging Drive te Sas van Gent. Aanvang: 9.00 uur. Yerseke Open. Locatie: tennisvereniging Yerseke. Aanvang: 9.00 uur. ZONDAG Finales Westhoekdubbeltoernooi. Loca tie: tennisvereniging Westerschouwen te Burgh-Haamstede. Aanvang: 9.00 uur. Finales Stoofweitoernooi. Locatie: ten nisvereniging De Stoof te Koudekerke. Aanvang: 9.00 uur. Finales Fundex Eenhoorntoernooi. Loca tie: tennisvereniging Ludo et Emergo te" Oostburg. Aanvang: 9.00 uur. Finales Cargilltoernooi. Locatie: tennis vereniging Drive te Sas van Gent. Aan vang: 9.00 uur. Finales Yerseke Open. Locatie: tennisver eniging Yerseke. Aanvang: 9.00 uur. VOETBAL VRIJDAG Vriendschappelijk: Hoek-West-Zeeuws- Vlaamse selectie. Locatie: Gemeentelijk sportpark Biervliet. Aanvang: 19.30 uur. KV Kortrijk-Sparta. Locatie: sportpark Baersande in Breskens. Aanvang: 19.15 uur. ZATERDAG Vriendschappelijk: RIA W.-Club Brugge beloften (17.00 uur), Hulsterloo-KVS Branst (19.00 uur). ZONDAG Vriendschappelijk: HW'24-Kieldrecht (14.30 uur). WIELRENNEN ZATERDAG 32e Ronde van Kortgene. 15.45 uur: Ra- bo Dikke Bandenrace. 16.45 uur: nieuwe lingen. 17.45 uur: amateurs-B en licentie houders TMZ. 19.00 uur: elite, beloften en amateurs-A (90 kilometer).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39