Danst en drinkt, 't es fieste Stad wordt wel bestuurd Overname hulptaken uit AWBZ moeilijk Tijdelijk ambulance minder beschikbaar PZC Vrijdag 25 juli 2008 27 Gemeenten weten niet welke hulp nodig is en hoeveel geld er voor is. door Claudia Sondervan middelburg - De Zeeuwse ge meenten willen best zorgen voor ondersteuning van mensen met psychosociale problemen als dat niet meer vergoed wordt uit de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Maar die taak op 1 januari 2009 oppakken is onmogelijk als de gemeenten nu nog niet weten om hoeveel mensen het gaat, met welke problemen zij hulp nodig hebben en hoeveel geld Den Haag de gemeenten daarvoor geeft. Te meer omdat alles erop wijst dat de psychosociale ondersteuning die nu volgens de AWBZ wordt ver goed vele malen meer kost dan de vergoeding die de gemeenten er waarschijnlijk voor zullen krijgen, zo waarschuwt het Zeeuwse Colle ge voor Zorg en Welzijn in een brief aan staatssecretaris Bussema- ker. Kloppen uw cijfers over Zeeland wel, vraagt het college, dat bestaat uit de Zeeuwse wethouders zorg van alle dertien gemeenten. Eerder al trok de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten aan de bel bij de bewindsvrouwe bij het mi nisterie voor zorg en welzijn. De mensen die het betreft bij de thuiszorg, maatschappelijke op vang en vrouwenopvang moeten opnieuw een toewijzing voor on dersteuning krijgen. Maar het mi nisterie is tegenstrijdig in haar in formatie over de herindicatie: cliënten wordt verzekerd dat hun zorg onveranderd blijft, terwijl de grondslagen voor indicatie ondui delijk zijn en het toegezegde bud get, ook voor 2009, ver achterblijft bij het 'stuwmeer' aan nieuwe be roepen op de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning die de gemeen ten verwachten. Drukte, dronkenschap en drama op woelige Gentse Feesten. door Sheila van Doorsselaer CENT - Zelfheeft hij er al meer dan één teveel op, de Gentenaar op leeftijd. De traditionele strop om zijn nek en zijn onmiskenbare dia lect verraden zijn afkomst; de ke gel zijn alcoholconsumptie. Hij zwalkt over de Botermarkt en jut, zwaaiend met de armen, de voor bij schuifelende menigte op: „Danst en drinkt lieve menshen, 't es fleste, 't es fleste!Dat laat nie mand zich deze tien dagen twee maal zeggen. Wie zijn weg niet (zo goed) kent in Gent is tijdens de Gentse Fees ten echt niet in het nadeel. Waar je ook loopt, er is altijd wel iets te zien of te horen. Wie bang is iets te missen, heeft daarentegen pech; met gratis muziek en straatanima tie op tien pleinen, vier internatio nale festivals en vele honderden andere activiteiten is het onmoge lijk alles mee te maken. Dat wordt dus kiezen of op de bonnefooi rondwandelen. Een ding is zeker: vervelen is er niet bij. Het optreden van Gorki bij Sint Ja cobs stond blijkbaar bij vele hon derden - of zijn het duizenden - mensen op het lijstje om bij te wo nen. Gorki-zanger (en Gentenaar) Luc De Vos scandeert meer dan eens zijn stopwoordje 'Joepie!!', maar wat er zo joepie is, blijft voor een deel van het publiek onduide lijk. Zij staan als haringen in een ton opeengepakt op het plein en zien enkel ruggen. Ze kunnen in ie der geval zeggen dat ze Gorki ge hóórd hebben en gelukkig zijn ze live steengoed. Dan is het gezelliger op de Koren- Op de Korenmarkt was zowaar nog ruimte om met de kont te schudden. markt, waar Nie Neute lekker staat te rocken en waar voor het pu bliek zowaar ruimte genoeg is om met de kont te schudden. Met wat geduld en een arendsoog is het mogelijk een leuk plekje op een van de vele terrassen te verove ren. Hoe leuk het levend stand beeld, de koorddanser, de hoela- hoepende dame en de andere straatartiesten ook zijn, gewoon mensen kijken blijft het leukst. Vooral als dat kan met een Panne tje moules a la Brigitte Bardot (met tomatensaus) erbij op het terras van eterij Faim de toi aan de Bel fortstraat. Een bolletje bloemenijs (ja, ijs met een bloemensmaak zo als viool of Engelse roos) van bloe misterij Papaver in de Jan Breydel- straat maakt het geluk compleet. Terwijl de Graslei door het Polé Polé-festival in Caribische sferen is ondergedompeld, gaat het hele Sint Baafsplein uit zijn dak bij de Vlaamse meezingers van De Kreu- ners. Er wordt tot heel laat gedanst en gedronken, 't es immers fieste. foto Camile Scheistraete Dicht opeengepakt kijken toeschouwers naar een straatoptreden bij Sint Jacobs. Gemeentebesturen in Zeeland redelijk bezet in vakantieperiode. door René Schrier middelburg - De Zeeuwse burge meesters en wethouders en het col lege van Gedeputeerde Staten zijn ondanks de vakantieperiode rede lijk op hun post. Alleen in de ge meenten Middelburg, Hulst en Veere is slechts één lid van het da gelijks gemeentebestuur aanwezig. Volgende week is dat het geval van in de gemeente Borsele. Het college van Gedeputeerde Sta ten heeft vier weken reces, maar in die periode is bij toerbeurt wel steeds één gedeputeerde bereik baar. Momenteel is dat G. van Heu- kelom. De situaties in Zeeland is niet te vergelijken met die in Amsterdam, waar het hele college van Burge meester en Wethouders op vakan tie is. In Goes is één wethouder ziek en is wethouder J. Adriaanse aan het werk, maar die neemt deze week wel deel aan de Zeeuwse fietsvier daagse. In Hulst is alleen de burge meester op zijn post. In Veere neemt J. Melse als enige de hon neurs waar. Alleen de gemeente Tholen wilde liever niet al te expliciet bekend maken wie er wel of niet op vakan tie zijn. Uit angst voor inbraken of zo. In ieder geval zijn in die ge meente twee wethouders op hun post. De andere collegeleden zijn in geval van nood wel telefonisch bereikbaar. De Middelburgse wethouder F. Streng is in Middelburg het enige lid van het college van Burgemees ter en Wethouders, dat aanwezig 1^ In tegenstelling tot de gemeente Amsterdam zijn de Zeeuwse col leges van B en W redelijk goed bezet. In een enkele gemeente zit slechts een bestuurder. is. Hij bestuurt als het ware in zijn eentje de gemeente. In de praktijk betekent het dat hij de hele dag met een pieper voor brandweer en politie in zijn zak loopt en dat hij in plaats van de burgemeester naar 50- en 6o-jarige huwelijken gaat. Verder is hij in het gemeentehuis te vinden om stukken te tekenen en voor de B en W-vergaderingen. Dat doet hij samen met de ge meentesecretaris, dus erg lang du ren die bijeenkomsten niet. Het is niet het moment om er eens even snel heikele onderwer pen door te jassen, geeft Streng aan. Als er stukken passeren waar van hij vind dat het goed is dat an dere wethouders er ook kennis van nemen, gaan ze op de stapel voor de eerstvolgende vergadering van het voltallige college van B en W. „Volgens hem merkt de burger er niets van dat er maar één lid van het college is? Het gemeente huis is gewoon open. De stad wordt nog steeds bestuurd." door Claudia Sondervan GOES - Twee dagen lang, donder dag en vandaag, is er één ambulan ceauto minder op weg vanuit de standplaats Goes. Een kortduren de maatregel, uit nood geboren: nergens was voldoende vervan ging te vinden voor ambulance chauffeurs die met vakantie moes ten. Maar de paraatheid voor spoedritten is volgens de wettelij ke normen gebleven, verzekert teamleider Ton van Broekhoeven van de ambulancestandplaatsen Zierikzee, Oosterschelde en Tho len. „Misschien dat mensen die met een ambulance vervoerd moe ten naar een plaats van medische behandeling, bijvoorbeeld bestra ling, wat langer hebben moeten wachten," denkt hij. „Maar we hebben overleg gehad met de Centrale Meldkamer om daar de planning op aan te pas sen." Zulke B-ritten, ofwel niet spoedeisend vervoer, moeten al tijd al voorrang geven aan het spoedeisend vervoer en worden ge ruime tijd tevoren aangemeld. De maatregel om tijdelijk één van de vier wagens in Goes onbemand te laten is volgens Van Broekhoven niet ongebruikelijk en staat los van de stop op overuren en inleen- krachten die de Regionale Ambu lance Voorziening Zeeland recent instelde, omdat de dienst tonnen euro's tekort dreigt te komen. „Dit is een situatie die in de zo mer bij alle diensten in het land voorkomt. Met de één-autoposten Zierikzee, Neeltje Jans en Reimers- waal schuif je niet. Zeeuws-Vlaan- deren heeft een eigen dienst met zes of zeven wagens. Dan moet je schuiven met de vier Walcherse en Goese wagens." Na vandaag is de bezetting van de ambulances weer op orde, belooft Van Broek hoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29