Buitenland In Pale zijn ze Karadzic al vergeten Hz?? Radovan Karadzic verdedigt zichzelf 'Dabic' had stamcafé, vriendin en familie in VS www.hz.nl PZC Donderdag 24 juli 2008 7 In Pale, de hoofdstad van de Bosnisch-Servische republiek waar Radovan Karadzic zijn hoofdkwartier had, is weinig te merken van zijn arrestatie. „Aan alle kanten werden misdaden begaan." door Marloes de Koning Eén keer stond Redzo Redzic op een meter af stand van legerleider Ratko Mladic in Potoca- ri, vlakbij Srebrenica. Hij droeg een wapen en overwoog op hem te schieten. Maar hij deed het niet, omdat als hij een schot zou lossen, de omstanders door Servi sche soldaten zouden worden neer geknald. „Als ik toen had geweten hoe het zou aflopen...", zegt Red zic. Hij verloor kort daarna twee zoons toen ze in de bossen pro beerden te vluchten uit de moslim enclave Potocari. Eén stoffelijk overschot is inmiddels teruggevon den. Redzic zet in Vogosca Blagovac ta fels en drank klaar voor een brui loftsfeest. In de zomer logeren veel Bosniërs die het land zijn ont vlucht bij hun achtergebleven fami lie. Reden voor feestjes, zelfs in een dorp dat tegenwoordig bijna geheel bestaat uit vluchtelingen uit Srebrenica. In een bakstenen huis tegenover Redzic woont Meva Hodzic. Het huis heeft haar familie zelf ge bouwd, op grond gekocht van Ser viërs. In Srebrenica staan nog de verbrande resten van het huis waar ze met haar man woonde. Die heeft de val van de enclave niet overleefd. Er zijn slechts wat botten van hem gevonden. In de huiskamer staat de televisie aan. Om de paar minuten komt het hoofd van Karadzic voorbij. Hodzic straalt, want haar anders zo lege huis is nu vol met kinde ren en aanhang. „Ik ben dankbaar dat ik ze heb." De arrestatie van Karadzic draagt bij aan de feestvreugde, hoewel Journalisten staan bij het huis van Ljiljana Zelen, de vrouw van Karadzic, in Pale. Zij was verrast door de arrestatie van haar man, maar zegt nu in ieder geval te weten dat hij nog leeft. foto Hidajet Delic/AP DEN HAAG - Als Karadzic toch uitgeleverd wordt aan het VN-hof, is hij van plan zichzelf te verdedigen. „Hij zal dat op dezelfde geweldige manier doen als Vojislav Seselj", aldus zijn advocaat. De ultranationa list Seselj en ook Milosevic probeerden telkens politie ke toespraken te houden in de rechtszaal die niets met de strafzaak te maken hadden. Daardoor kwa men zij voortdurend in aanvaring met de rechters. Ka radzic wordt naar verwachting snel uitgeleverd aan het Joegoslavië-Tribunaal. De vermeende oorlogsmis dadiger wordt dit weekeinde of op zijn laatst begin volgende week naar Nederland gevlogen, meldt justi tie in Belgrado. Karadzic' advocaat probeert echter de uitlevering van zijn cliënt te rekken. Daarom tekent hij pas morgen bezwaar aan. De Servische autoritei ten moeten daarna binnen drie dagen een besluit ne men. Karadzic is aangeklaagd voor genocide. De aan klager van het VN-hof houdt hem verantwoordelijk voor onder meer de moord op 8ooo moslims na Sre brenica's val. niemand durft te juichen voordat de rechter heeft geoordeeld. Hod zic wijst naar de beelden op tv. „Geen twijfel over zijn schuld. Hij heeft nota bene in het parlement gezegd dat hij wilde dat de mos lims zouden sterven." In Vogosca Blagovac woonden voor 1992 alleen Serviërs, sinds 1995 alleen maar Bosnische mos lims. Na het einde van de oorlog zijn ze naar dit dorp nabij Sarajevo gekomen waar veel huizen leeg stonden en geplunderd waren. In de huizen van gevluchte Serviërs gingen gevluchte moslims wonen. Elders ging de verhuizing anders om. Het is de blijvende erfenis van de oorlog waarin Radovan Karad zic een hoofdrol speelde. Bosnië-Herzegovina, ooit de et nisch meest gemengde republiek van het voormalige Joegoslavië, is nu een land waar ieder dorp een eigen etnische kleur heeft. In Pale, twintig kilometer ten oos ten van Sarajevo, valt de nieuw bouw op. Dwars door wat vijftien jaar geleden nog een bergdorp vol met vakantiehuizen was, loopt nu een brede boulevard. Universiteits gebouwen en twee grote overdek te winkelcentra torenen boven de huizen uit. Het is de stad van Ser viërs die net als vroeger in Saraje vo werken, maar nu niet meer wo nen in de door Bosnische moslims gedomineerde hoofdstad. Pale dankt de groei aan de etni sche zuivering. In de nieuwbouw zit geld van corrupte politici en profiteurs van de oorlog, zo fluiste ren de moslims. Karadzic en Mladic gebruikten Pa- Ie tijdens de belegering van Saraje vo als hoofdkwartier. De bergen boden bescherming en goed zicht op de hoofdstad, die in een dal ligt. De vrouw en kinderen van Ka radzic wonen er nog altijd, maar hebben geen zin om over hun be roemde vader te praten. Ook om wonenden houden de boot af als naar de familie wordt gevraagd. Ze wordt omschreven als 'gewoon', niet buitensporig rijk of machtig. De afgelopen jaren keerde de poli tie het huis van de familie geregeld binnenstebuiten op zoek naar spo ren die wezen op contacten met Karadzic. „Ze moesten laten zien dat ze iets deden om hem te vinden", zegt Dragan Sarac. Hij wacht voor het winkelcentrum op een vriendin. De arrestatie van Karadzic vindt hij een goede zaak, niets om opge wonden over te doen. In Pale geen rellen zoals in de Servische hoofd stad Belgrado. De familie Karadzic omschrijft hij als import. „Ze zijn hier neergestreken vanwege de strategische ligging." De bewoners van Pale kennen het imago van hun stad. Gevraagd naar oorlogsmisdaden, is het routi neuze antwoord: „Waar gevochten wordt, zijn meerdere partijen schuldig. Aan alle zijden zijn mis daden begaan." Drago Ivanovic, een oudere man, kent Karadzic uit de oorlog en neemt het voor hem op. In een eerlijke berechting door het tribu naal heeft hij geen enkel vertrou wen. „Misdaden tegen Serviërs worden nooit vervolgd, zelfs al is er bewijs in overvloed." De moslims die in bussen uit Pale vertrokken, deden dat vrijwillig, zegt hij. „Zonder terreur zijn ze naar hun eigen territorium ge gaan." BELGRADO - Het geheime leven van Radovan Karadzic blijkt onder meer te hebben bestaan uit een bij elkaar verzonnen familie die hij in de Verenigde Staten zou hebben achtergelaten en uit regelmatige be zoekjes aan zijn favoriete kroeg. De voortvluchtige Karadzic hield er onder de schuilnaam Dragan Dabic zelfs een maïtresse op na. Dat bleek gisteren allemaal uit ge sprekken met kennissen van Ka radzic, alias Dabic. Karadzic stelde zijn vriendin altijd voor als een medewerkster van zijn kliniek voor alternatieve ge neeswijzen, zegt Zoran Pavlovic, die de website voor de kliniek heeft gebouwd. Tijdens een be zoek van Pavlovic aan het apparte ment waar Karadzic woonde, zag deze een ingelijste foto staan van vier jongens, allemaal gekleed in een geel shirt van een basketbal team uit Los Angeles. Volgens Ka radzic waren het zijn kleinkinde ren die in de VS woonden. Misko Kovijanic is de eigenaar van een café in de buurt van het appar tement De zaak heet The Madhou se, het gekkenhuis. Volgens de kroegbaas was Karadzic er stam gast. In het café hangen foto's van j Karadzic en de nog altijd voort vluchtige Ratko Mladic, zijn voor malige legerleider. „Ik ben apetrots dat hij in mijn café kwam en vind het erg jammer dat hij is gearres teerd", zegt Kovijanic, die nog weet te vertellen dat Karadzic zich graag een glas rode wijn liet voor- j zetten. Overigens heeft Karadzic, die er tijdens zijn arrestatie qua kapsel en baard uitzag als een pre historische druïde, inmiddels zijn haar bijgeknipt en zijn baard afge schoren, zo maakte zijn advocaat gisteren bekend: „Hij ziet er weer uit als nieuw, precies hetzelfde, maar dan veertien jaar ouder." Hogeschool [^7 Zeeland Al onze opleidingen zijn zeer praktijkgericht en sluiten goed aan op de arbeidsmarkt. Opdrachten uit het werkveld, excursies en gastcolleges zijn onder deel van het programma. Onderzoek is bovendien erg belangrijk op de HZ: studenten doen geregeld mee aan onderzoeksprojecten en halen daarmee zeer regelmatig het nieuws. Tijdens je stage en af studeren bij een bedrijf of instelling maak je tot slot nog beter kennis met je toekomstige werkveld!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7