'Expeditie' leert kind dingen beleven nieuw systeem Van de Hoef trekt zich ADZ wil directeur Beerman ontslaan terug uit waterschap Wietgeld moet in staatskas op last rechter s PZC Donderdag 24 juli 2008 27 Op de buik op de vlonder om het onderwaterleven te bestuderen. foto Marijke Folkertsma Geen latijnse namen maar plat op je buik op de vlonder. door Piet «leemans neeltje jans - Kijken. Gewoon kij ken en ontdekken. 'Houd het sim pel' is het credo van de door Natio naal Park Oosterschelde op poten gezette schatzoekexpeditie op Neel tje Jans. Deze zoektocht voor kin deren naar wat er allemaal bloeit en leeft in en om de Oosterschelde beleefde gisteren de première. Na een korte uitleg aan de rand van de getijdepoelen gaat de zoek tocht naar de schat van start. In het kielzog van gids Hennie Kamp man gaat het richting eerste op dracht: het optakelen van een wa- j weg 32,50. Dat zeggen we er maar f meteen bij." Bruno van der Hoek van New York Taxi in Renesse kent die mo gelijkheden ook. „Zo mogen we ook een paar euro extra vragen voor het dragen van een koffer." Ondoorzichtig en bovendien flau wekul, stelt Van der Hoek. „Dat hoort gewoon bij de service." Zijn chauffeurs zorgen er simpelweg voor dat ze niet te lang voor niks staan te wachten. „Het aanbod is 's nachts zo groot, dat groepjes al tijd wel klaar staan. We hebben die afspraak ook met de horeca ge maakt: als je ons belt, moet je wel zorgen dat de klant ook klaar is." Die klant is dan echter wel vaak kritisch als hij het instaptarief ziet. „Vooral buitenlanders schrikken er- termandje en de inhoud ervan be studeren. De garnaal die erin zou moeten zitten blijkt spoorloos. „Misschien is er wel een krab geko men die hem op heeft gevreten", veronderstelt een jongetje. Dat lijkt de groep een plausibele verkla ring. In een klein aquarium verder op zitten wel volop garnalen en dat geeft Kampman de kans uit te leggen dat een garnaal in het wa ter een grijze wriemelaar is die pas als hij gekookt wordt roze wordt." Gids Anne Osinga vertelt in zijn groep over het Jacobskruiskruid en de gevaren daarvan. Mooi geel bloeiende plantjes, maar behoor lijk giftig. „Daarom is de stengel ook rood. Dat betekent: 'Ik ben ge vaarlijk. Blijf van me af Verderop is een gids bezig met uitleg over van. Die moeten we dan gaan uit leggen dat de eerste kilometers in begrepen zijn. Zonde van je tijd en eigenlijk ook geen goed begin van de rit." Kees van Zeelen van taxibedrijf De Westhoek herkent de proble men niet zo. „Ik hoor nauwelijks klachten." Wachttijden heb je zelf in de hand, vindt hij. „Je moet daar wel een beetje flexibel in zijn. Over het algemeen gaan mensen er prima mee om als ze erop gewe zen worden dat ze op de afgespro ken tijd klaar moeten staan." De prijzen zijn door het nieuwe systeem nauwelijks gestegen, ge ven de drie ondernemers aan. Al leen voor ritjes tot twee kilometer is de prijs enkele dubbeltjes om hoog. wieren en andere plantjes die in de Oosterschelde te vinden zijn. In no time ligt het hele spul plat op de buik op de vlonder in het wa ter te turen, op zoek naar leven. „Ik zie bubbeltjes in het water", klinkt een verbaasde uitroep. Hoof den draaien en bloc de kant van 'Oosterschelde zit echt vol schatten en daar willen wij mensen voor interesseren' de spreker op. „Het zijn visjes", stelt een van de kinderen vast. Fransje Meijer van Nationaal Park Oosterschelde: „Dat is nou precies de bedoeling. Dat kinderen ge woon zelf kijken en allerlei dingen Dagelijks bestuurslid acht tijd rijp voor nieuwe gezichten. middelburg - Bert van de Hoef verlaat het waterschap Zeeuwse Ei landen. Hij doet niet mee aan de waterschapsverkiezingen in no vember van dit jaar. Van de Hoef is nu lid van het dage lijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE). Hij heeft de portefeuille wegen en ver vangt de dijkgraaf, de hoogste baas van het waterschap. Hij is veertien jaar lid geweest van het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden, en daarvan tien jaar ontdekken. En dat is geen pro bleem, want er is heel veel te zien in de Oosterschelde. Helaas weten zelfs veel Zeeuwen niet wat er in hun eigen natte achtertuin groeit en bloeit. De Oosterschelde zit echt vol schatten en daar willen wij mensen voor interesseren. Om dat doel te bereiken zet Natio naal Park Oosterschelde in op uit breiding van het aanbod. Meijer: „Deze schatzoekexpeditie is echt speciaal op kinderen gericht en in de toekomst willen we meer activi teiten voor kinderen gaan ont plooien. En ik denk dat zo'n expe ditie als vandaag niet alleen leuk is voor kinderen maar ook voor hun ouders. En het is niet alleen leuk voor toeristen en recreanten maar ook voor de Zeeuwen zelf." waarnemend dijkgraaf. Van de Hoef behoort tot de groene fractie in het bestuur van het waterschap. Tot nu toe worden bestuursleden als persoon gekozen. Binnen het bestuur zijn wel samenwerkings verbanden, zoals tussen mensen die zich vooral inspannen voor het milieu. Bij de komende verkiezingen wordt geen personenstelsel maar een lijstenstelsel ingevoerd. Politie ke partijen kunnen daardoor ook meedoen aan de verkiezingen. Na tuur- en milieuorganisaties komen ook met een lijst maar Van de Hoef staat daar niet op. Hij vindt het tijd worden voor nieuwe ge zichten. Commissarissen hopen met ontslag onrust bij personeel te sussen. door Maurits Sep vlissingen - Directeur Bert Beer man van ADZ moet vertrekken om de onrust onder het personeel bij de sociale werkvoorziening te sussen. Dat adviseert de Raad van Commissarissen aan de aandeel houders van ADZ (Lété, Betho en Dethon). De commissarissen zijn tot dit ad vies gekomen na overleg met de di recteur zelf, de ondernemingsraad en het managementteam. Zowel de ondernemingsraad als het ma nagementteam vroegen de Raad van Commissarissen vorige week om schorsing van Beerman omdat zij het vertrouwen in de directeur hebben verloren. Hij zou onzorg vuldig zijn, afspraken niet nako men en personeel in een slecht daglicht gesteld hebben. Directe aanleiding was een toelich ting die hij in de PZC heeft gege ven op een onderzoek naar een re organisatie van ADZ. Het streven is opheffing van het bedrijf en een verdeling van het personeel over de regionale werkvoorzieningen Lété, Betho en Dethon. Met een ontslag van Beerman is een reorga nisatie niet van de baan. 'Het uit eindelijke besluit over de hervat ting van het herstructureringspro ces onder andere leiding wordt in verband met het vakantieseizoen verwacht in de tweede helft van augustus', schrijft president-com missaris Pirn de Pagter aan de aan deelhouders. Vanwege diezelfde va kantieperiode kunnen de aandeel houders niet reageren op het gead viseerde ontslag van de ADZ-direc- teur. De Raad van Commissaris sen spreekt wel zijn waardering uit voor de voortvarende manier waarop Beerman met de herstruc turering was begonnen. middelburg - Drie inwoners van Zeeuws-Vlaanderen, die medio vo rig jaar tot celstraffen werden ver oordeeld voor het runnen van hen nepkwekerijen, moeten het geld dat zij daarmee hebben verdiend in de staatskas storten. De recht bank in Middelburg heeft dat giste ren besloten. In totaal gaat het om een bedrag van 94.441 euro. Twee inwoners van Hulst (45) en Nieuw-Namen (44) mogen respectievelijk 58.484 en 17.147 en een 34-jarige inwoner van Terneuzen mag 18.S10 euro op hoesten. De officier van justitie had beduidend hogere bedragen gevorderd en een totaalbedrag van 132.636 euro willen zien. De man nen uit Hulst en Nieuw-Namen hadden in 2005 en 2006 wietplan- tages opgezet in Hulst, Nieuw-Na men, Waterlandkerkje, Vogelwaar de, Clinge, Kuitaart en Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75