Kanoroute ligt er ongebruikt bij Taxibedrijven berusten in Visie op buitengebied trekt landelijk aandacht Nieuwe locatie in route Rondje Kunst Stoutteri-variVöórStvof Vrachtwagenchauffeur gewond bij ongeval Avondmarkt op Havenplein Zierikzee Ontsnapte pony's houden dorp wakker Vijftienjarigen bekeurd voor drinken alcohol Reddingspoging Vlissings winkelcentrum Fonteyne 26 Donderdag 24 juli 2008 PZC S Zorgboerderij Aan de Hand van Leo en Astrid Boot uit Brijdorpe is één van de eerste initiatieven die gerealiseerd wordt dankzij de visie 'Buitengebied in Beweging'. foto Marijke Folkertsma Lof voor pogingen van gemeente om actief mee te denken. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse visie achter het plan Buiten gebied in Beweging trekt landelijk de aandacht. De ministeries van Ruimtelijke Ordening en Natuur volgen de vernieuwende manier waarop de gemeente ontwikkelin gen in het buitengebied mogelijk maakt, met veel belangstelling. Er moet meer mogelijk zijn op het platteland, is het idee achter Bui tengebied in Beweging. Zo moet het makkelijker worden bijvoor beeld een landschapscamping of zorgboerderij te beginnen of be staande minicampings of glastuin bouwbedrijven uit te breiden. „We proberen daarbij uitvoerings- gericht te werken", verklaart amb tenaar Olaf Griffioen. „Niet langer alleen passief beleid maken, maar ook kijken hoe we mensen met plannen verder kunnen helpen." De gemeente balanceert daarbij re gelmatig tussen het geven van te veel of juist te weinig vrijheid. Zo had de provincie vorig jaar nog kri tiek op de ruimhartigheid van de visie. Wethouder Roel van der Wekken toog naar Middelburg voor een goed gesprek, waarna de plooien glad werden gestreken. „Toch volgen de mensen bij de provincie ons nog steeds kritisch", zegt Griffioen. „Geen probleem, wij zien in hen partners, met wie we dit samen opzetten." Dat moet ook wel, want de provincie heeft heel wat in de melk te brokkelen. 'Middelburg' komt om de hoek kij ken als er een nieuw bestemmings plan wordt gemaakt én als initiatie ven niet aan huidige bestemmings plannen voldoen en dus apart in behandeling genomen moeten worden. Dat gaat op het eiland zeker op. Het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied is in voorbereiding. Als voorbode daarvan is de gemeente al een heel eind met het volledig goedkeuren van de eerste initiatie ven die dankzij de nieuwe visie ge realiseerd kunnen worden. „Eén daarvan is het plan voor een zorg boerderij van de familie Boot in Brijdorpe", verklaart Griffioen. Zo'n vijftien andere plannen lig gen klaar om een eindoordeel over te vellen. Ondanks het aankomen de, uitgebreide bestemmingsplan moeten die allemaal apart bekeken worden. „Er is altijd wel iets in strijd met dat plan of er wordt iets gevraagd wat daar niet in staat." Het ontwerpbestemmingsplan komt over een maand of drie ter inzage te liggen. Iedereen mag er dan op reageren, waarna het defini tieve bestemmingsplan in maart aan de gemeenteraad wordt voor gelegd. De visie 'Buitengebied in Bewe- ging' van de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft positieve aandacht van ministeries in Den Haag. Op traject van Den Osse naar Ellemeet zijn geen kano's te huur. door David Duijnmayer DEN OSSE - Hij werd in 1999 met groot enthousiasme geopend: de kanoroute van bungalowpark Zee land Vakantiewoningen in Den Os- se naar minicamping Op 't Oefje in Ellemeet. De zeven kilometer lange route zou een 'wezenlijke bij drage aan de recreatieve ontwikke ling van Schouwen-Duiveland' le veren. Maar wie vandaag de dag de route wil varen, zal zijn eigen kano mee moeten brengen, want er een huren langs de route kan niet meer. Zowel Op 't Oefje als Zeeland Va kantiewoningen verhuurden tot vorig jaar kano's via leverancier Pieter de Haas. Deze opende twee jaar geleden echter een groot wa tersportcentrum aan de Kabbe- laarsbank en nam de meeste ka- BURGH-HAAMSTEDE - De kunstrou- te 'Rondje Kunst' die zondag weer geopend is Haamstede, is uitge breid met een nieuwe locatie. Het betreft galerie ZeeUwArt aan de Hogezoom 99 in Renesse. De volledige route voert langs ze ven ateliers en galeries in en rond Haamstede. Het Rondje Kunst is geopend tussen 12.00 en 17.00 uur. Voor meer informatie: www.rond- je-kunst.nl. Verkoop en reparatie van uw witgoed (altijd even bellen voor een afspraak) Provincialeweg 12 's-Gravenpolder Overzandseweg 4 a Oudelande telefoon/fax: (0113) 31 27 08 mobiel: 06 29 3016 24 email: bartkees@zeelandnet.nl no's mee daar naartoe. Het vonnis voor de kanoroute was geveld. „Tot 2006 was het wel degelijk ren dabel", zegt Anneke Smits van Op 't Oefje. „Maar toen kwam er een leuker en veelzijdiger alternatief en gingen potentiële klanten alle maal naar het watersportcentrum. Voor ons was het toen kiezen tus sen zelf kano's kopen of stoppen." Dat werd stoppen en dus is de rou te alleen nog bevaarbaar voor men sen met een eigen kano. Maar die groep heeft weinig behoefte aan een route van 7 kilometer stil staand water. „Met alle respect, maar voor ons is dat niet erg inte ressant", klinkt het bij kanovereni ging KANOA uit Wolphaartsdijk. Marius Vonk van kanoclub Zee land heeft zelfs nog nooit van het Op de enige kanoroute van Schouwen-Duiveland zijn geen kano's te huur. Zeeland Vakantie woningen wil de verhuur volgend jaar weer oppakken. 'S GRAVENPOLDER - Bij een ongeval op de A58 is gisterochtend een vrachtwagenchauffeur gewond ge raakt. De 54-jarige bestuurder uit Zierikzee is met kneuzingen en snijwonden aan zijn rechterarm overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Door nog onbekende oor zaak ging zijn truck slingeren, waarna hij kantelde. Het ongeval zorgde voor een kilo meterslange file. ZIERIKZEE - Op het Havenplein in Zierikzee is zaterdag 26 juli een avondmarkt. Er worden streekpro ducten verkocht en er zijn attrac ties voor kinderen. De markt be gint om 17.00 uur en duurt tot on geveer 24.00 uur. Daarnaast is Zierikzee de komen de weken het toneel van de Zierik- zeese dagen, die op 29 juli en 5 en 12 augustus plaatsvinden. bestaan van de route gehoord. „Langs de kustlijn van Schouwen varen we wel, maar niet op de bin nenwateren", zegt hij. De route is dus primair bedoeld voor toeris ten of Schouwenaren die voor de verandering eens een dagje willen kanoën. En die gelegenheidska- noër is aangewezen op huren. Smits koos defintief voor stoppen, Stefan Boots van Zeeland Vakantie woningen nog niet. Weliswaar ver huurt hij deze zomer geen kano's, maar hij ziet nog wel mogelijkhe den. „De route is ongeveer 7 kilo meter. Als je hem heen en terug vaart, kun je veertien kilometer ka noën. Dat is een behoorlijk eind, de meeste gasten vonden hem lang. Ik ben niet gestopt met ver huur omdat het niet zou lopen. Ik huurde ze tot vorig jaar twee da gen per week in, en dat werd me te duur. Volgend jaar wil ik zelf ka no's gaan kopen, dan liggen ze hier altijd en kunnen mensen iede re dag kano's huren." STELLENDAM - Twee loslopende po ny's hielden in de nacht van dins dag op woensdag inwoners van het Goereese Stellendam uit hun slaap. De ontsnapte dieren maak ten een ommetje door bijna het hele dorp, achtervolgd door bur gers en politiemensen die de die ren probeerden te vangen. Uitein delijk liepen de pony's zelf terug naar het huis. De eigenaar was ver geten een hek te sluiten. OUDDORP - De politie heeft dins dagavond twee 15-jarige jongens bekeurd wegens het drinken van alcohol. Surveillerende agenten za gen bij de parkeerplaats achter de Dorpstienden een groep jongeren die overlast veroorzaakte. De jon gens kregen een waarschuwing, maar dat bleek onvoldoende. Daar op kregen zij een proces-verbaal aan de broek. Gemeente Vlissingen en eigenaar BAM erkennen probleem van leegstand. VLISSINGEN - Een nieuwe makelaar, een quickscan en misschien wel de terugkeer van het Marktstraatje. De gemeente Vlissingen en eige naar BAM zetten alles op alles om huurders én consumenten naar de Fonteyne te lokken. Een jaar na de oplevering van het winkelcentrum gapen er nog grote donkere gaten op plekken waar nu eigenlijk mensen met plastic tas sen winkels uit moeten lopen. Daarom heeft de BAM de Te huur-posters van makelaar Aers- sens 8c Pateer inmiddels vervan gen door die van Rood Winkelvast goed uit Amsterdam. „Omdat er meer energie moet worden gesto ken in het benaderen van landelij ke ketens", zegt Jan Ruitenberg. „Rood heeft die contacten, Aers- sens 8c Pateer is toch meer gericht op de lokale markt." Die contacten heeft Rood al aange boord, vertelt Roderik Lüschen van het Amsterdamse kantoor. „Al leen is Vlissingen voor sommigen ver weg. Daarom moet je grote ke tens hebben met meer vestigingen in Zeeland, zodat hun vrachtwa gen niet dat hele eind voor één winkel hoeft af te leggen." De Fonteyne is geen zorgenkindje, beweert de BAM. „Het gebeurt va ker in Nederland dat de laatste units leeg blijven, maar er is wel aandacht nodig." Werken met vaste kilometerprijs leidt niet tot grote problemen. door Martijn de Koning OOSTERLAND - Het nieuwe ta riefsysteem voor taxi's stelt taxibe drijven op het eiland voor minder problemen dan een deel van hen vooraf vreesde. Wel moet klanten regelmatig eerst uitgelegd worden waarom er al bij het instappen een flink bedrag op de teller staat en moeten chauffeurs er beter dan voorheen op letten dat ze niet te lang op klanten hoeven te wach ten. Sinds 1 februari moeten chauffeurs werken met een vast bedrag per ki lometer. Stilstaan levert dus geen cent meer op. Er wordt wel een ho ger instaptarief gerekend van maxi maal 7,50 euro overdag. Vervol gens is de eerste twee kilometer gratis. Veel taxibedrijven op het eiland werkten altijd al met vaste tarie ven (bijvoorbeeld voor vervoer naar scholen, ziekenhuis en vlieg veld). De ondernemers die ook re gelmatig korte ritjes doen (in de praktijk vaak nachtelijk uitgaans publiek), kregen echter wel dege lijk met de nieuwe regel te maken. Er moest in elke auto zelfs een nieuwe meter worden geplaatst. Jan de Vlieger van Taxi de Vlieger uit Oosterland toonde zich er voor af uitermate kritisch over. Hij rep te van hogere prijzen en vreesde dat ondernemers de nachtritjes zouden laten voor wat ze zijn. Zo ver kwam het niet. „We zijn ook maar overgestapt", toont de Oos- terlander berusting. „Wat moet ik anders: het wordt ons gewoon op gelegd. Terwijl er met het vorige systeem niks mis was, hoor." 'Geld vragen om een koffer te dragen? Flauwekul. Dat hoort bij de service.' De Vlieger heeft wel degelijk moge lijkheden om het wachten op klan ten 'die hun biertje nog op moe ten drinken' in rekening te breng en. „Je mag de meter nog niet aan zetten, maar er wel geld voor vra gen. Een uur wachten kost simpel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74