Zuiddorpe is Door het rookverbod massaal tegen plan mestzak Lustrum Mart Rock Sluis en Hulst nuanceren lage stand op ranglijst van websites Computer 26 Donderdag 24 juli 2008 PZC _Z Zeeuws-Vlaamse roker kan in aantal zaken nog gewoon terecht. Tweehonderd bezwaren tegen wijziging van plan Buitengebied. door Wout Bareman zuiddorpe - Het actiecomité dat strijdt tegen de plaatsing van een bouwblok voor een mestzak in Zuiddorpe, heeft in nauwelijks een week tijd tweehonderd be zwaarschriften verzameld. Ze zijn van dorpsbewoners, die vrezen dat hun 'schone, veilige en mooie' kern straks wordt aangetast. De protesten dienden uiterlijk gis teren bij de gemeente binnen te zijn. Een woordvoerder van het co mité: „En dat is, ondanks de vakan tieperiode, prima gelukt." Bij de in dieners waren vele tientallen huis houdens. Het comité maakt ern stig bezwaar tegen het plan van een landbouwer om aan de Hoofd weg Zuid een zogenoemde mest zak van 2500 kubieke meter in ge bruik te nemen. De locatie ligt vlakbij een groot aantal woningen. Het comité is niet alleen bang voor stankoverlast en een vliegen plaag, maar ook voor flinke ver keersoverlast. Het comité heeft achterhaald dat voor het vullen van een opslag Een actiecomité in Zuiddorpe heeft tweehonderd bezwaar schriften verzameld tegen de aan leg van een grote mestzak vlak bij een groot aantal woningen. met zo'n omvang zowel in voor als najaar minstens 250 vrachtwa gens met elk 73 kubieke meter var- kensmest af en aan rijden. Omwonenden kwamen bij toeval achter het plan van de landbou wer. „We werden er opmerkzaam op gemaakt door een oplettende buurvrouw, die de aankondiging in het Advertentieblad had zien staan. Zulke dingen zie je vaak over het hoofd, maar nu blijkt weer eens dat het belangrijk is die informatierubriek van de gemeen te goed door te spitten. Iets soort gelijks is gebeurd met de voorgeno men plaatsing van zendmasten." Het bouwblok zou 1,5 hectare groot worden. De mestzak wordt in dat blok geplaatst. Burgemees ter en wethouders willen plaatsing mogelijk maken door een wijzi ging van het bestemmingsplan Bui tengebied. De woordvoerder van het comité is niet van plan het erbij te laten zitten. „Toen we aanklopten bij de gemeente om geïnformeerd te worden, kregen we min of meer te horen dat we weinig kans op suc ces hadden, omdat er al een posi tief advies lag van de Agrarische Adviescommissie Zeeland. We zijn daar woedend over. Wij dach ten dat gemeentebestuurders voor hun bewoners opkwamen, maar daar lijkt het helemaal niet op." Wethouder Co van Schaik (mi lieu) heeft vlak voor zijn vakantie toegezegd de zaak te onderzoeken. Jarig muziekfestival in Sint-Jansteen tracteert publiek op vijf bands. sint-jansteen - Met vijf live bands verdeeld over drie podia op en rond het Martje van Wardje in Sint-Jansteen viert Mart Rock za terdag 30 augustus zijn vijfde ver jaardag. De akoestische rockband Justuz uit Axel bijt om 20.30 uur het spits af Het viertal speelt naast covers ook eigen nummers en dat dus al lemaal unplugged. Duckless, de band uit het Belgische De Pinte is van alle markten thuis. Of het nu rock, pop, soul, funk of disco is, de band speelt toppers uit elk genre. ZEEUWSE Dat Goese echtpaar was welis waar al op leeftijd, maar besloot met de tijd mee te gaan en een computer aan te schaffen. Zij had nog nooit een toetsenbord aange raakt en was de eerste keer dan ook best zenuwachtig, bang om van alles kapot te maken. Het kan geen kwaad, was haar ver zekerd. Er kan niets misgaan. Dat door Raymond de Frel TERNEUZEN - Je kunt niet zeggen dat het vanuit het niets kwam, maar toch: sinds 1 juli is alles an ders. De sigaret mag er nergens meer in. Nou ja, nergens... er zijn plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen waar nog wordt gepaft alsof er he lemaal geen inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit be staan. De een doet dat door creatief met de regels om te gaan, een ander trekt zich gewoon geen snars aan van het rookverbod in horecagele genheden. In café The Pub op de Terneuzense Markt bijvoorbeeld. Daar staan de asbakken nog ge woon op de toog. Café-eigenaar Di- ny van den Berge is fel tegen het rookverbod. „Het is ingevoerd om personeel uit de rook te houden. Maar ik ben de enige die hier werkt. Daarom trek ik mij niets van de nieuwe regels aan. Laat die inspecteur maar komen, hoor. Die man kan er ook niets aan doen dat Café De Ambassadeur in Terneuzen richt deze week een aparte rookruimte Liefhebbers van rauwe Nirvana-, AC-DC- en R.E.M-covers komen aan hun trekken bij de set van Jer ry and the Toms. Deze vier vrien den jammen al twintig jaar samen en zijn niet te stoppen. Een oude bekende van Mart Rock is tijdens de lustrumeditie ook weer van de partij; The Council. Het zestal brengt rock en blues uit de zesti ger jaren en heeft meer dan 120 nummers in hun repertoire. Hoofdact dit jaar is tribute band de Red Hot Chillies. Tom, Haik, Davy en Koen spelen alle hits van hun grote voorbeelden zoals Un der the Bridge, Give it Away en Ca- lifornication Mart Rock wordt tot in de kleine uurtjes gevierd en is geheel gratis. hij gewoon zijn werk moet uitvoe ren." Ze heeft zich net als zo'n zeshon derd andere horecaondernemers aangesloten bij de Stichting Red de Kleine Horeca Ondernemer, die op korte termijn een bodem procedure wil beginnen tegen de Staat. De stichting wil dat voor kleine horecagelegenheden een uit zondering wordt gemaakt. Van den Berge: „Ik heb helemaal geen plek om een aparte rookruimte te creëren. Daar is mijn café veel te klein voor. Het zou mij heel veel klanten kosten als ik het verbod zou naleven. En ach, natuurlijk zal ik eens bezoek krijgen van de in spectie. Als er een boete volgt, stuur ik die door naar de Stichting. En die gebruikt dat papiertje weer om een proces te beginnen. Daar naast heb ik ook nog een oude col lectebus op de bar staan, die ik heb omgedoopt tot rookpot. Ro kers die mij niet alleen voor de boete willen laten opdraaien, kun nen daarin een bijdrage werpen." Er zijn meer cafés die het niet zo nauw met de nieuwe regels ne men, maar de bereidheid om dat in de publiciteit te brengen, is uit angst voor boetes klein. Ongeveer 96 procent van de Nederlandse ho reca respecteert het rookverbod wel, stellen de inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit drie weken na de invoering van het ver bod. Na een waarschuwing volgt bij een tweede overtreding een be keuring van driehonderd euro. Het gros van de horecazaken neemt dat risico niet. En dus leef je het verbod na of verzin je een 'vluchtweg'. De oprichting van een religieuze rookgemeenschap bijvoorbeeld, want roken op basis van een geloofsovertuiging zou niet strafbaar zijn. Of wat te den ken van het verhuren van asbak ken? Met dat geld wordt een even tuele boete betaald. Bij palinghuis De Baron in Bier vliet laten ze het zover niet ko men. Café 't Tobbetje aan de voor zijde van het restaurant is opge doekt ten faveure van de roker. Die heeft daar sinds drie weken de beschikking over een loungebar, waar hij zelf zijn biertje kan tap pen. „We hebben flink verbouwd. De bar is uit het café gesloopt, waarna we een eenvoudige tap en koelingen voor frisdranken en wijn hebben geplaatst", vertelt ei genaar Brigitte Mussche. Tip? redactie@pzc.nl stelde haar al enigszins gerust. Onder deskundige begeleiding raakte ze voor het eerst enkele toet sen aan. Prompt verdween de fraaie klok die op het welkomstscherm van het apparaat stond. Nog uren zijn de deskundigen daarna bezig ge weest om de klok terug te vinden. Tevergeefs. Hulst gelooft niet in landelijke norm voor digitale dienstverlening. door Frank van Cooten sluis - In Zeeuws-Vlaanderen sco ren vooral Sluis en Hulst slecht met hun gemeentelijke website, luidt de conclusie van de Stichting ICTU, die elk jaar in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken de websites van overheidsin stellingen onderzoekt. Sluis en Hulst nuanceren dat echter. „De stichting meet volgens een lan delijke standaard. Als bijvoorbeeld bekendmakingen via die landelijke standaard op de website staan, scoor je punten. Doe je dat op een andere manier, scoor je niet. Maar dat wil dus niet zeggen dat op on ze website geen bekendmakingen of andere overheidsinformatie is te vinden of moeilijk is te vinden. Dat is er wel, alleen doen wij dat op een andere manier." Gemeentesecretaris Sylvester ter Wal van de gemeente Hulst vindt dit soort onderzoeken prima, maar hij gelooft niet in een lande lijke norm of blauwdruk voor alle gemeentelijke websites. „Dat wil niet zeggen dat onze website niet toegankelijk is. Daarnaast moeten we in Hulst niet alles digitaal via de website willen regelen. Er blijft altijd een groep ouderen zonder in ternet." Sluis en Hulst scoren ook zo laag, omdat het onmogelijk is via internet bijvoorbeeld verhui zingen door te geven, vindt de stichting. „Dit jaar zetten wij een aantal stap pen om deze digitale dienstverle ning te verbeteren. Dat is ook de reden waarom bijvoorbeeld Veere zo hard is gestegen. Deze gemeen te heeft die stappen al gezet", ver klaart de woordvoerster van de ge meente Sluis. „Wij hebben d<- dienstverlening overigens al verbe terd. Op onze website is het bij voorbeeld mogelijk een aanvraag voor een bouwvergunning uit tr printen. Dat scheelt al een gan naar het gemeentehuis." Bij palinghuis De Baron in Biervliet is het café-gedeelte omgeturnd tot een loungebar voor rokers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66