Zeeland zoekt vrijwilligers 'Die OV-fiets geeft een extra vakantiegevoel' Gewonden bij feesten Gent Zeeuw wil snel scoren PZC Donderdag 24 juli 2008 31 Het aantal Zeeuwen dat vrijwilligerswerk doet, is lager dan gemiddeld. door Ondine van der Vleuten GOES - In Nederland doet zo'n 44 procent van de volwassen bevol king vrijwiligerswerk. Zeeland blijft steken op 40 procent. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek naar vrijwilligers werk in Nederland. Het CBS publiceerde het rapport gisteren. Voor een organisatie als De Zonnebloem gaat achter de cij fers een harde realiteit schuil, ver telt de voorzitter van de Terneu- zense afdeling, Virgi van der Laan. „Wij hebben acht nieuwe bestuurs leden nodig. Tot nu toe hebben we nog niet één reactie gehad op onze oproepjes, huis aan huis ver spreide folders en andere acties." Bij de Hulster afdeling zitten ze te springen om 'gewone' vrijwilli gers. Daar heeft een intensieve campagne nu één reactie opgele verd, terwijl er veel meer mensen nodig zijn. Het CBS had een stijging ver wacht van het aantal mensen dat informele hulp verleent (zieken, buren, familie, vrienden, beken den). Uit de cijfers bleek echter het tegenovergestelde. Een duidelijke verklaring daarvoor zien de onderzoekers niet, al ver moeden zij een verband met het stijgende aantal vrouwen dat werkt en dus minder tijd heeft om een helpende hand toe te steken. In matig verstedelijkte gebieden geven mensen het meest infor mele hulp. Wat betreft vrijwilli gerswerk in het algemeen scoort het platteland het hoogst. Vrouwen geven nog altijd bedui dend vaker informele hulp dan mannen (32,5 tegenover 23,6 pro cent). Inwoners van grote steden blijken minder vrijwilligerswerk te doen dan plattelandsbewoners. Bij de in formele hulp was dat anders: welis waar gaven ook hier bewoners van grote steden minder vaak hulp (24,2 procent), maar op het platte land was de deelname maar een paar procent hoger (27,5 procent). In matig verstedelijkte gebieden werd het meest aan informele zorg gedaan (33,6 procent). 5,7 miljoen vrijwilligers In 2007 deden 5,7 miljoen Ne derlanders van 18 jaar en ouder vrijwilligerswerk (44%). Mannen en vrouwen doen even vaak vrijwilligerswerk. Favoriet bij de mannen zijn sport en religie. Vrouwen doen vaker vrijwilli gerswerk op scholen, in de ver zorging of op het vlak van reli gie. Hoger opgeleiden doen vaker vrijwilligerswerk. s De meeste vrijwilligers zitten onder de 35- tot 40-jarigen. Opvallend was de stijging van het aantal vrijwilligers dat iets deed in de categorie 'religie'. Toerist kan voor paar euro OV-fiets huren op Schouwen-Duiveland. door Cornelleke Blok RENESSE - „Volgende vakantie laten we de fietsen thuis", zeggen Moni que en Marco Loeve uit Alblasser- dam lachend. Ze gaan al jaren op vakantie naar Renesse. Tot nu toe sleepten ze steevast hun fietsen mee, achterop de camper. Dat is niet meer nodig: toeristen en be woners van Schouwen-Duiveland kunnen deze zomer voor 2,85 euro per twintig uur een OV-fiets hu ren op negen plaatsen in Schou wen-Duiveland. Monique en Mar co waren gisteren bij het transfe rium in Renesse de eerste twee proefkonijnen. 'We hopen dat meer mensen de auto hierdoor laten staan.' De OV-fietsen waren tot nu toe al leen te huur bij NS-stations (ook in Goes, Middelburg en Vlissin- gen) en enkele verkeersknooppun ten. Het nieuwe uitleensysteem heeft dan ook de primeur in Ne derland. Het grote voordeel? Je kunt de fietsen op andere huurlo- caties inleveren. „Mensen die van Burgh-Haamstede naar Zierikzee fietsen en geen zin meer hebben om terug te fietsen, kunnen 'm in Burgh-Haamstede inleveren. Met de Schouwen-Duivelandpas, die el Monique en Marco Loeve proberen OV-fietsen uit in Renesse. Ze krijgen er mosselen bij van gedeputeerde Marten Wiersma. ke toerist krijgt, kan je gratis met de bus weer terug. We hopen dat meer mensen de auto hierdoor la ten staan", legt Herman van Oost uit. Hij is voorzitter van de Stich ting OV-fiets Schouwen-Duive land, die onderdeel uitmaakt van de Stichting Schouwen-Duiveland pas. De stichting werkt samen met OV-fiets (onderdeel van NS), de provincie en enkele ondernemers. Deze zomer draait het nieuwe uit leensysteem op proef Als het suc cesvol is, wordt het in 2009 en 2010 uitgebreid. „We willen het dan ook invoeren in de rest van Zeeland. Deze zo mer kijken we wat de behoefte is", zegt fietscoördinator Stan Lauret van de provincie. „We denken ook aan onbemande fietsenstallingen bij stranden. Je kunt met de fiets naar het strand en vervolgens een andere OV-fiets mee terug nemen. De drempel is lager om de fiets te pakken. Je hoeft ook niet bang te zijn dat 'ie gestolen wordt." foto Marijke Folkertsma Monique en Marco zijn erg en thousiast. „Het zijn goede, stevige fietsen. En het is goedkoop om ze te huren. We gaan er zeker ge bruik van maken. Als je ergens naartoe gaat, ben je niet gebonden aan de fiets. Je kunt altijd nog met de bus terug. Dat geeft een extra vakantiegevoel." Zeven medewerkers lopen brandwonden op bij brand eetkraam. door Wout Bareman GENT - De Gentse Feesten zijn gis terochtend vroeg aan een ramp ontsnapt. Bij een felle brand in een eetkraam op het Goudenleeu- wenplein in het stadscentrum raakten zeven medewerkers ge wond, van wie twee ernstig. Ze lie pen brandwonden op. Er ont stond een steekvlam van tiental len meters, toen twee gasflessen openscheurden. Dat gebeurde vol gens getuigen na het wisselen van de flessen. Op dat moment - tegen vijf uur 's ochtends - waren op het plein en in de directe omgeving nog tientallen feestgangers aanwezig. Volgens feestenburgemeester, sche pen Lieven De Caluwe raakten geen bezoekers gewond. Maar de schepen stelde wel vast dat, als de flessen ontploft waren, het aantal slachtoffers en de materiële schade erg groot zouden zijn geweest. Burgemeester Daniël Termont sprak tijdens een persconferentie van een ongeluk. Dat leidde hij af uit getuigenverklaringen, camera beelden en de resultaten van een eerste onderzoek. Het kraam, waar in Bij ontploffing van gasflessen was het aantal slachtoffers en de materiële schade, volgens sche pen Lieven de Caluwe, veel gro ter geweest. in broodjes met warme beenham werden verkocht, was juist geslo ten. De hulpdiensten, die tijdens het tiendaagse evenement op ver schillende vaste locaties hulppos ten hebben ingericht, konden de slachtoffers snel opvangen en naar ziekenhuizen in de omgeving transporteren. Het medisch inter ventieplan werd in werking ge steld en er werden extra ambulan ces opgeroepen. De twee zwaarge wonden, een man en een vrouw, verkeerden niet in levensgevaar. De vijf andere gewonden konden in de loop van de ochtend het zie kenhuis weer verlaten. Volgens schepen Decaluwe was het kraam, toen het werd opgebouwd, nog door de brandweer gecontroleerd. Alles bleek in orde. door Ondine van der Vleuten GOES - Vraag een Zeeuw wat hij lie ver heeft: complimentjes tijdens de date of een uitnodiging om bin nen te komen achteraf, en hij kiest het laatste. Andere Nederlanders hebben liever complimentjes. Een en ander blijkt uit een onder zoek van de Lycos-site Jubiidate, een van de grootste flirt- en flun- communities in Europa. De Zeeuwse single zoekt een eerlij ke, trouwe partner met diepgang en inhoud. Maar heeft de partner ogen 'om in te verdrinken' dan gaat het verstand al snel op nul. Potentiële partners maken bij Zeeuwen het meeste kans als ze een huis buiten de stad bezitten. Verder let één op de vijf Zeeuwse mannen alléén op innerlijk; een even groot aantal laat uiterlijk zwaar wegen. Bij 4 procent van de Nederlanders is dat het enige wat telt. Voor 62 procent van de vrou wen is een 'bezette' man taboe; 43 procent van de mannen zegt dat weinig. Na een geslaagde eerste zoen wil de helft van de vrouwen zo snel mogelijk het bed in. Mannen zijn wat behoudender (40 procent). Vrouwen zien graag een man in jeans, T-shirt en jasje (65 procent), 39 procent van de mannen wil een vrouw in strakke jeans en met een diep decolleté. Goede manieren zijn een belangrijke succesfactor (mannen: 52 procent, vrouwen: 40 procent). Met volle mond praten is een geheide afknapper. Het onderzoek is gebaseerd op vra gen aan de circa 4 miljoen geregis treerde gebruikers van Jubiiate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59