Rookverbod: altijd heeft iemand pauze Raad van Commissarissen wil directeur van ADZ ontslaan 'Schouwse kanoroute nog redelijk kansrijk' Van de Hoef verlaat schap Meisner speelt orgel in Kapelle 't Hommeltje B PZC Donderdag 24 juli 2008 29 Zeeuws-Vlaamse roker kan nog steeds terecht bij creatieve uitbaters. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Je kunt niet zeggen dat het vanuit het niets kwam, maar toch: sinds 1 juli is alles an ders. De sigaret mag er nergens meer in. Nou ja, nergens... er zijn plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen waar nog wordt gepaft alsof er he lemaal geen inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit be staan. De een doet dat door creatief met de regels om te gaan, een ander trekt zich gewoon geen snars aan van het rookverbod in horecagele genheden. In café The Pub op de Terneuzense Markt bijvoorbeeld. Daar staan de asbakken nog ge woon op de toog. Café-eigenaar Di- ny van den Berge is fel tegen het rookverbod. „Het is ingevoerd om personeel uit de rook te houden. Maar ik ben de enige die hier werkt. Daarom trek ik mij niets van de nieuwe regels aan." Ze heeft zich net als zo'n zeshon derd andere horecaondernemers aangesloten bij de Stichting Red de Kleine Horeca Ondernemer, die op korte termijn een bodem procedure wil beginnen tegen de staat. De stichting wil dat voor klei ne horecagelegenheden een uitzon dering wordt gemaakt. Van den Berge: „Ik heb helemaal geen plek Ook voor brood en broodjes de grootste keuze In café The Pub in Terneuzen trekt de eigenaar zich niets aan van het rookverbod. foto Peter Nicolai om een aparte rookruimte te creë ren. Daar is mijn café veel te klein voor. Het zou mij heel veel klan ten kosten als ik het verbod zou naleven. En ach, natuurlijk zal ik eens bezoek krijgen van de inspec tie. Als er een boete volgt, stuur ik die door naar de Stichting. En die gebruikt dat papiertje weer om een proces te beginnen. Daarnaast heb ik ook nog een oude collecte bus op de bar staan, die ik heb om gedoopt tot rookpot. Rokers die mij niet alleen voor de boete wil len laten opdraaien, kunnen daar in een bijdrage werpen." Er zijn meer cafés die het niet zo nauw met de nieuwe regels ne men, maar de bereidheid om dat in de publiciteit te brengen is uit angst voor boetes klein. Ongeveer 96 procent van de Nederlandse ho reca respecteert het rookverbod wel, stellen de inspecteurs van de Rijopleidingen Lesprijs 32,- voor 50 minuten Pakket vanaf 959,- incl. examens Ook 10-daagse en 8-weekse opleidingen Telefoon (0113)22 07 13 www.accent-rijopleidirigen.nl Zelf leren oculeren in museum Kapelle KAPELLE - Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt zaterdag 2 augus tus weer demonstraties oculeren. Door op zorgvuldige wijze een oogje of een takje van het ene ras in een sneetje in de bast van een ander ras te zetten, is het in princi pe mogelijk verschillende fruitras- sen op één stam te laten groeien. Tussen 12.00 en 16.00 uur zijn de demonstraties. Onderstammen en entgoed zijn te koop. Vertrek zou onrust onder het personeel moeten sussen. VLISSINCEN - Directeur Bert Beer man van ADZ moet vertrekken om de onrust onder het personeel van de sociale werkvoorziening te sussen. Dat adviseert de Raad van Commissarissen aan de aandeel houders van ADZ (Lété, Betho en Dethon). De commissarissen zijn tot dit ad vies gekomen na overleg met de di recteur zelf, de ondernemingsraad en het managementteam. Zowel MIDDELBURG - Bert van de Hoef verlaat het waterschap Zeeuwse Ei landen. Hij doet niet mee aan de verkiezingen in november. Van de Hoefis nu lid van het dage lijks bestuur van het waterschap. Hij heeft de portefeuille wegen en vervangt de dijkgraaf, de hoogste baas. Hij is veertien jaar lid ge weest van het dagelijks bestuur. Van de Hoef behoort tot de groe ne fractie. Tot nu toe worden be stuursleden als persoon gekozen, maar in november wordt geen per- sonenstelsel maar een lijstenstelsel ingevoerd. Politieke partijen ku- nen daardoor ook meedoen. Na tuur- en milieuorganisaties komen ook met een lijst, maar Van de Hoef staat er niet op. Hij vindt dat het tijd is voor nieuwe gezichten. de ondernemingsraad als het ma nagementteam vroegen de Raad van Commissarissen vorige week om schorsing van Beerman, om dat zij het vertrouwen in de direc teur hebben verloren. Hij zou on zorgvuldig zijn, afspraken niet na komen en het personeel in een slecht daglicht gesteld hebben. Directe aanleiding was een toelich ting die hij in de PZC heeft gege ven op een onderzoek naar een re organisatie van ADZ. Het streven is een opheffing van het bedrijf en een verdeling van het personeel over de regionale werkvoorzienin gen Lété, Betho en Dethon. Met een ontslag van Beerman is een reorganisatie niet van de baan. 'Het uiteindelijke besluit over de hervatting van het herstructure ringsproces onder andere leiding wordt in verband met het vakan tieseizoen verwacht in de tweede helft van augustus', schrijft presi dent-commissaris Pim de Pagter aan de aandeelhouders. Vanwege de vakantie kunnen de aandeelhouders niet reageren op het geadviseerde ontslag. De com missarissen spreken wel waarde ring uit voor de voortvarende ma nier waarop Beerman met de reor ganisatie was begonnen. Voedsel en Waren Autoriteit drie weken na de invoering van het ver bod. Na een waarschuwing volgt bij een tweede overtreding een be keuring van driehonderd euro. Het gros van de horecazaken neemt dat risico niet. En dus leef je het verbod na of verzin je een 'vluchtweg'. De oprichting van een religieuze rookgemeenschap bijvoorbeeld, want roken op basis van een geloofsovertuiging zou niet strafbaar zijn. Of wat te den ken van het verhuren van asbak ken? Met dat geld wordt een even tuele boete betaald. Bij palinghuis De Baron in Bier vliet laten ze het zover niet ko men. Café 't Tobbetje aan de voor zijde van het restaurant is opge doekt ten faveure van de roker. Die heeft daar sinds drie weken de beschikking over een loungebar, waar hij zelf zijn biertje kan tap pen. „We hebben flink verbouwd. De bar is uit het café gesloopt, waarna we een eenvoudige tap en koelingen voor frisdranken en wijn hebben geplaatst", vertelt ei genaar Brigitte Mussche. „We vertrouwen de klanten, maar er hangen ook camera's. En hoe wel er geen personeel in de rook ruimte mag zijn, hebben we daar met goedkeuring van onze mede werkers ook iets op gevonden. Er heeft bij ons altijd wel iemand pau ze. Want in pauzes mag je wel in het rookgedeelte zijn", zegt Mus sche met een knipoog. KAPELLE - Andreas Meisner, de be roemde organist van de Domkerk in het Duitse Altenberg, komt op vrijdag 1 augustus naar Kapelle voor een orgelconcert op het histo rische Batz-Witte orgel in de mo numentale hervormde kerk. Meisner is een veelgevraagd orga nist in heel Europa en zijn reper toire omvat alle stijlperioden. De organiserende orgelcommissie is blij dat Meisner in Kapelle speelt. Op het programma staan werken uit de Barok tot en met de Franse Romantiek. Vivaldi, Bach, Rhein- berger en Guilmant zijn componis ten die zeker niet zullen ontbre ken. Het concert begint om 20.00 Aniiek Interieur Beestenmarkt 16, 4461 CT Goes T: «11.1-50 60 63 www.lhornmellje.nl door David Duijnmayer DEN OSSE - Hij werd in 1999 met groot enthousiasme geopend: de kanoroute van bungalowpark Zee land Vakantiewoningen in Den Os- se naar minicamping Op 't Oefje in Ellemeet. De zeven kilometer lange route zou een 'wezenlijke bij drage aan de recreatieve ontwikke ling van Schouwen-Duiveland' le veren. Maar wie vandaag de dag de route wil varen, zal zijn eigen kano moeten meebrengen, want er eentje huren, kan niet meer. Zowel Op 't Oefje als Zeeland Va kantiewoningen verhuurden tot vorig jaar kano's via leverancier Pieter de Haas. Deze opende twee jaar geleden echter een groot wa tersportcentrum aan de Kabbe- laarsbank en nam de meeste ka no's mee. Het vonnis voor de ka noroute was geveld. Stefan Boots van Zeeland Vakantie woningen ziet nog wel mogelijkhe den. „De route is ongeveer zeven kilometer. Als je hem heen en te rug vaart, kun je veertien kilome ter kanoën. Dat is een behoorlijk eind." Volgens Boots is hij niet gestopt met de verhuur van kano's omdat het niet zou lopen. Ik huurde ze tot vorig jaar twee dagen per week in. Dat werd me te duur. Volgend jaar wil ik zelf kano's kopen, dan liggen ze hier altijd en kunnen mensen elke dag kano's huren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57