Het water staat Provincie hoeft niet bij te dragen aan opvang voor Calvijn College Overdag therapie en 's avonds restaurant Westerpoort College is genomineerd voor prijs Coese voetballertjes vragen om kap bomen Kerken in Goes beklad met graffiti Wolphaartsdijk houdt consultatiebureau Dansles Spaanse Sevillanas in Goes Naakthond Droopy is weer terecht 26 Donderdag 24 juli 2008 PZC B THOLEN - Het Westerpoort College in Tholen is genomineerd voor de scholenbouwprijs 2008. Dat is een architectuurprijs. Het thema is dit jaar 'duurzaamheid'. In de catego rie voortgezet onderwijs zijn naast de Thoolse school nog elf anderen genomineerd. De prijs wordt 29 ja nuari uitgereikt in de Jaarbeurs in Utrecht. De jury staat onder lei ding van oud-minister van Vrom Sybilla Dekker. Raad van State verwerpt in hoger beroep alle argumenten van school. door Mieke van der Jagt GOES - Als het Calvijn College in Goes een eigen crisisopvang wil voor leerlingen die buiten de boot dreigen te vallen, moet de school die zelf betalen. De Raad van State stelde de school, die in hoger be roep was gegaan tegen een uit spraak dat de provincie niet hoeft mee te betalen, in het ongelijk. Het Calvijn College had van de provincie 90.000 euro willen heb ben voor een crisisopvang voor drop-outs binnen de eigen school- omgeving. De provincie echter sub sidieert per regio samenwerkings verbanden van scholen, die de zo genoemde rebounds samen inrich ten. Het Calvijn College kan daar aan, zo stelt de provincie, gewoon Arduin neemt nieuw pand in gebruik aan Vlasmarkt Middelburg. door Maurits Sep MIDDELBURG - Stichting Arduin opent een restaurant in Middel burg. Aan de Vlasmarkt wordt een pand verbouwd waar 's avonds gas ten kunnen komen eten en waar overdag cliënten activiteiten kun nen volgen. In september moet het pand klaar zijn. Arduin biedt nu al activiteiten voor beweging en zintuigen aan in een pand aan de Piet Heinstraat in Middelburg. Dat wordt echter ver laten. Daarvoor in de plaats be trekt Arduin twee nieuwe panden: aan de Vlasmarkt in Middelburg en aan de Spuistraat in Vlissingen. Dit past ook in het streven zo min mogelijk gebruik te maken van gro te locaties en zo veel mogelijk te GOES - Of de vier bomen aan de Olmenstraat in Goes gekapt kon den worden, was het verzoek dat B en W kregen van enkele 'jeugdi ge bewoners'. Ze voetbalden er zo graag en die bomen stonden in de weg. Zeven nieuwe bomen moes ten een eindje verderop worden ge plant. Het verzoek is geweigerd. „Zeshonderd meter verderop is een trapveldje, met doelpalen", al dus wethouder Rinus Dieleman. GOES - Kerken en gebouwen van christelijke instellingen in Goes zijn deze week met graffiti beklad. Wanneer dat precies is gebeurd, is niet bekend. Gemeentewerkers hebben de uitin gen op de muren direct verwij derd. „Dat is conform het gemeen telijk beleid. We hopen dat het niet weer gebeurt", zegt wethou der Rinus Dieleman. meedoen. De scholen steken de rijkssubsidie voor dat doel in het samenwerkingsverband Het Calvijn College ging tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep, omdat de school vindt dat ook de rebound valt onder de ver plichting van gelijke bekostiging van onderwijsinstellingen. Boven dien staat in de bepalingen over de Rechten van de Mens dat ieder een recht heeft op onderwijs vol gens de eigen godsdienstige en filo sofische principes. De school denkt ouders maar moeilijk te kun nen overtuigen van het heil van een gang naar een rebound buiten de eigen reformatorische kring. De Raad van State bleek van geen De provincie Zeeland hoeft van de Raad van State niet mee te be talen aan een crisisopvang van drop outs die het Calvijn College zelf wil opzetten. kiezen voor kleine groepen. „Nu werken we in de Piet Heinstraat met een groep van veertig men sen, straks met vijfentwintig maxi maal", zegt René van der Waal. Het pand aan de Vlasmarkt wordt op weekdagen overdag gebruikt als sociëteit voor verstandelijk gehan dicapten, zegt Van der Waal. „Zij kunnen beneden koffie drinken en de krant lezen. En boven draait het om de zintuigen: geur, smaak, kleur. Denk aan multimedia, zodat ze niet alleen een concert kunnen beluisteren maar ook bekijken." De bewegingsactiviteiten vinden straks plaats in de Spuistraat in Vlissingen. „Het is ook de bedoe ling dat onze cliënten na een paar dagen wisselen van locatie: dus dat ze zowel beweging krijgen als met hun zintuigen werken." Het pand aan de Vlasmarkt gaat op weekdagen vanaf 17.00 uur open als restaurant en in het week- WOLPHAARTSDIJK - Het consultatie bureau in Wolphaartsdijk ver dwijnt niet uit de kern. Dat heb ben B en W toegezegd aan de Vere niging Gemeenschap Wolfaarts- dijk. „Ze hadden begrepen dat Allévo het consultatiebureau zou sluiten. Maar het verhuist gewoon naar de brede school en tot die tijd blijft het bureau open", aldus wethou der Rinus Dieleman. GOES - Wie in Spanje ook eens op een feestje wil meedansen, kan Se villanas leren in balletstudio Free in Goes. Flamencolerares Cindy Beghtel geeft in vier lessen op 13,14,15 en 16 augustus een cursus voor deze koppeldans. Sevillanas bestaan uit vier coupletten. Een partner mee nemen hoeft niet. Meer informa tie: 06-15485187. enkel argument van het Calvijn College onder de indruk. De pro vincie handelt niet in strijd met de beleidsregels door vast te houden aan sluitende regionale samenwer kingsverbanden om schooluitval tegen te gaan. Het Calvijn College kan immers te allen tijde met de rest meedoen. Dat de school voldoende leerlin gen heeft om een eigen rebound in te richten, betekent niet dat de provincie daarvoor hoeft te beta len. De overtuiging van de school dat samenwerking beter kan worden gezocht met GGD, justitie en poli tie, verwerpt de Raad van State in navolging van de provincie. Een dergelijke constructie waarborgt onvoldoende de algemene toegang en geeft een risico van inefficiëntie en versnippering. En dat is nu pre cies wat de provincie wilde tegen gaan. einde de hele dag (vanaf 10.00 uur). Er worden licht verstandelijk gehandicapte jongeren opgeleid tot kok, kelner, serveerster en gast vrouw. Arduin voert hierover ge sprekken met het ROC Zeeland. „Wij bieden dan de werkervarings plaats. Het is ons streven dat de jongeren door die opleiding ook el ders aan de slag kunnen." Het restaurant gaat 'gezond, vers Scaldis Naturalis hoopt komende tijd meer gebruikers te begroeten. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - 'Kom maar op. We zijn er klaar voor'. Chris Koopman van Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk zou het wel van de daken willen schreeuwen. Na een moeizame start is het multi functioneel centrum - dat vooral over natuur en milieu gaat - in rus tiger vaarwater terechtgekomen. „Nu gaan we er alles aan doen om het gebruik omhoog te krijgen", al dus Koopman. Scaldis Naturalis is open sinds 2001. Het gebouwtje staat op een mooie locatie aan de Kastelijns- weg, midden in de Muiepolder. Door een fikse ruzie tussen het be stuur van het multifunctionele centrum en dat van de naastgele gen kinderboerderij verliep de eer ste periode nogal onrustig. Inmid dels zit er een nieuw bestuur dat het verleden achter zich wil laten en Scaldis Naturalis eindelijk wil laten floreren. Dat is volgens voorzitter Chris Koopman hard nodig, want het ge bruik van het centrum is niet opti maal. Hij vindt dat vooral de ge meente het gebouwtje best iets va ker mag afhuren. Daar heeft hij overigens ook goede hoop op nu de raad heeft besloten meer aan natuur- en milieueducatie op de scholen te willen doen. „En waar kunnen kinderen nu meer over de natuur en het milieu leren dan hier?", zegt Koopman. „Het zou prachtig zijn als de gemeente straks bijvoorbeeld drie dagdelen per week van Scaldis Naturalis ge bruik zou willen maken." In het centrum is een permanente expositie over het Thoolse land schap ingericht. De bezoekers kun nen er verder van alles en nog wat te weten komen over milieu en na tuur in het algemeen. Bovendien hebben ook Staatsbosbeheer en het Nationaal Park Oosterschelde hun eigen hoekje in het gebouw. Tijdens de zomermaanden is Scal dis Naturalis elke werkdag en zater dag geopend tussen 11.00 en 16.00 en verantwoord' eten serveren voor een redelijke prijs, belooft Van der Waal. Wanneer het open gaat, is nog niet bekend. „We gaan eerst onze mensen opleiden." Arduin gebruikt het nieuwe pand in Middelburg overdag voor cliën ten en 's avonds als openbaar res taurant. Ook in Vlissingen wordt een nieuw pand geopend. uur. „Aardig wat mensen stappen dan bij ons binnen", vertelt Koop man. „Laatst hadden we op een dag 72 bezoekers. Dat was een ech te topdag. Maar ja, het is ook wel eens minder. Pas hadden we er op een druilerige dag maar vijf." Los van de toeristen doet Koop man er alles aan om meer activitei ten in het centrum te krijgen. Hij trekt dan gewoon de stoute schoe nen aan en belt naar de organisato ren van bijvoorbeeld een fietstocht om te vragen of ze een stop kun nen maken bij Scaldis Naturalis. Soms lukt het, soms niet. „Ik twij fel nog een beetje, maar ik denk dat ik ook de organisatie van de ze- vendorpentocht eens ga benade ren", aldus de voorzitter. „Het zou mooi zijn als de wandelaars hier een stop maken om bijvoorbeeld een appeltje te eten." Het multifunctioneel centrum is niet alleen af te huren voor natuur- 'Pas hadden we op een druilerige dag maar vijf bezoekers' activiteiten. Wie er zijn verjaardag wil vieren of een bedrijfsfeest wil houden, kan ook aankloppen. Ver der zijn er vrijwel permanent ex posities van kunstenaars te zien. „Dat is niet onze primaire functie, maar we hebben dat soort dingen hard nodig om het hoofd boven water te houden", vertelt Koop man. „Financieel gezien staat het water ons echt tot aan de lippen." Scaldis Naturalis moet het qua sub sidie doen met de 5700 euro, die ze elk jaar van de gemeente krijgt. „Daar zijn we op zich helemaal niet ontevreden over", zegt Koop man. „Maar het gaat helemaal op aan allerlei vaste lasten." Penningmeester Hilbert Brinkman knikt. „Meer dan helemaal zelfs. Het is eigenlijk tweeduizend euro te weinig. En dat terwijl we juist wat zouden willen overhouden om een reserve op te bouwen. Want op een gegeven moment zal er een keer iets kapot gaan." www.scaldisnaturalis.nl HOOGERHEIDE - De Chinese naakt hond Droopy, die sinds vorige week donderdag was vermist, is weer teruggevonden. Hij werd gis termiddag gesignaleerd in een veld in de buurt van de A58 bij Hooger- heide. De langharige hond was verma gerd en zijn vacht zat onder de klit ten, takjes en teken. Volgens fok ster Mignon Tijdhof uit Helmond, die sinds de vermissing van het dier elke dag is gaan zoeken, maakt het dier het verder redelijk goed. „Hij kwispelt en is heel blij." Voor de zekerheid heeft ze Droo py naar een dierenarts gebracht voor controle. De éénjarige Droo py was donderdag weggelopen van zijn vakantieadres in Hooger- heide. Kort daarna is hij gezien in het bos bij landgoed Matthem- burgh, en zaterdag in de buurt van de A58 bij Rilland. Maandag zou hij zijn gezien bij Kruiningen. Arduin verbouwt een pand aan de Vlasmarkt in Middelburg tot sociëteit en restaurant. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54