Den Boer hervindt passie voor outrigger Werper Rick van den Hurk maakt sterke rentree in de Major League Powell honderdste sneller dan Bolt PZC Donderdag 24 juli 2008 j 45 Kanovaarder uit Hansweert levert topprestatie in Knokke. door René van Stee HANSWEERT - Op een vakantie weekeinde in Frankrijk met Kano club Zeeland kwam Ronnie den Boer per toeval in contact met de in dat land zeer populaire outrig ger, een kanotype waarmee ook op zee wedstrijden worden geva ren, Bovendien kreeg de 32-jarige inwoner van Hansweert toenter tijd de kans om in een zesper- soonsboot mee te doen aan het Open EK. „Het ging puur voor de lol. Ik weet niet eens meer welke plaats we toen haalden, maar het was hartstikke leuk. De echte inte resse in de sport had ik nog niet, al zat het wel in mijn achter hoofd", vertelt hij. Hoe anders is het vijf jaar later. Den Boers passie voor de outrig ger neigt tegenwoordig bijna naar een verslaving. En hij bedrijft zijn nieuwe sport met behoorlijk veel succes. Want op het prestigieuze North Sea Outrigger Canoe Club Championship 2008 in Knokke haalde de Zeeuw onlangs op 45 deelnemers uit meer dan tien lan den de zevende plaats. Niet alleen de Europese top - waartoe onder anderen de Duitsers Frank Eller, Martin Buday en Lars Gunnar be horen - voer de 20,5 kilometer mee op de Noordzee, maar ook de elfvoudige wereldkampioen en se- mi-prof Karei Tresnak uit Hawaï, waar de sport enorm populair is. „Op de training ging het goed, maar dan ben je in je eentje. Het is dus altijd afwachten hoe het in een wedstrijd verloopt. Op basis van mijn tijden wist ik dat een plek bij de eerste twintig tot de mogelijkheden behoorde. Maar dat ik zevende zou worden, had ik echt niet durven dromen", vertelt Den Boer. Op het andere onder deel, een afvalrace sprinten over 500 meter, haalde hij een dag later de twaalfde plaats. De deelnemers moesten daarbij vanaf het strand naar hun boot rennen. Vervolgens voeren ze om een boei in het wa ter om daarna weer naar de start- plek te rennen. „Ook een heel pittig onderdeel", verzekert Den Boer, die vorig jaar hernieuwd met het outrigger-va- ren in contact kwam tijdens een zoektocht naar een nieuwe kano. Aangezien er in Nederland geen le- vanciers van dergelijke boten zijn, kwam hij in Knokke terecht. Hij kon er de outrigger kopen die in de wedstrijd van vorig jaar als eer ste prijs beschikbaar was gesteld. „De winnaar uit Nieuw-Zeeland kon hem niet mee naar huis ne men. Hij verkocht de boot voor een zacht prijsje. Dat buitenkansje kon ik echt niet laten lopen." In Knokke kwam Den Boer, die al 'Dat ik zevende zou worden had ik echt niet durven dromen' vanaf zijn twaalfde kanoot, er ach ter dat er nóg een Nederlander ac tiefis in de éénpersoons-outrigger, Rolf Overvliet uit Alkmaar. Met hem wisselt hij regelmatig infor matie uit. Beide outrigger-vaarders treffen elkaar ook regelmatig. Om de kneepjes van het vak on der de knie te krijgen, volgde Den Boer in de zomer van vorig jaar een workshop. Daarna was het trainen geblazen, 's Winters ped delt hij voornamelijk op het Ka naal van Goes, 's Zomers ligt zijn trainingswater, de Westerschelde, op een steenworp van zijn huis. „Ik trek er gemiddeld drie keer per week twee uur op uit. Ik leg dan telkens twintig kilometer af, onge veer de afstand van een wedstrijd. Afhankelijk van het tij of de wind kracht en -richting vaar ik bijvoor beeld drie keer heen en weer tus sen Hansweert en 's-Gravenpol- der. Ook ga ik wel eens richting de zandplaten." Met name door zijn ruime erva ring op een toch wel risicovol en regelmatig onstuimig water als de Westerschelde voelt Den Boer zich in zijn element. Ook in Knok ke waren de omstandigheden en kele weken geleden in zijn voor deel. „Er stond windkracht zes uit zuidwestelijke richting. We kon den daardoor zelfs meesurfen op de golven. Echt prachtig. De mees te Duitsers vonden het maar niks. Logisch, want zij zijn meestal bin nenwateren gewend waar het rusti ger aan toegaat." Hardop dromen van topklasserin- gen doet Ronnie den Boer nog lang niet. Feit is echter dat hij in Knokke op slechts vijf minuten van de nummer drie Lars Gunnar eindigde. Het gat met winnaar Tre snak was bijna een halfuur. „Die jongen is een klasse apart. Maar voor de rest is er naar mijn gevoel veel mogelijk. Ik moet er wel met een bij zeggen dat een gat van vijf minuten best wel groot is. Het is te vergelijken met de grenzen die marathonlopers verleggen. Die ha len ook niet zo maar tien minuten van hun toptijd af Ik weet dus wat me te wachten staat. En daar ga ik ook alles voor doen." Outrigger - De outrigger, ofwel banka, is nog altijd een belangrijk ver- voers- en transportmiddel in Zuid-Azië en op de meer dan duizend Polynesische eilanden. Aan een wedstrijd op zee doen outriggers met een drijver (de ama) aan bakboordzijde mee. Een éénpersoons-outrigger is ruim zes meter lang en zo'n veertig centimeter breed. Het gewicht ligt tussen de twaalf en vijftien kilo. De outrigger is stabieler en zeewaardigheider dan een traditionele kano. Ook wordt er sneller mee gevaren (tien tegenover zeven kilome ter per uur). Een outrigger heeft een klein roer dat via voetpedalen wordt bediend. De peddel heeft één blad. Brabantse pitcher krijgt geen punt, zelfs geen honkslag tegen. EINDHOVEN - Honkballer Rick van den Hurk is weer terug in de Ma jor League, de hoogste Amerikaan se profcompetitie. De 23-jarige pitcher, afkomstig uit Veldhoven won woensdagnacht met zijn club Florida Marlins van Atlanta Braves (4-0) en hijzelf kreeg de 'win' ach ter zijn naam. Van den Hurk was in het thuis duel met de Braves de startend werper van de Marlins. Dat hij op de heuvel zou beginnen, werd pas laat duidelijk. In eerste instantie was Jesus Delgado opgeroepen als vervanger van de geblesseerd ge raakte Andrew Miller, maar uitein delijk kreeg Van den Hurk toch de voorkeur. De bijna twee meter lan ge Nederlander kwam over van Ca rolina Mudcats, een van de oplei dingsteams van de Marlins. Van den Hurk maakte vorig jaar op 21-jarige leeftijd zijn debuut in de Major League en kwam tot acht tien wedstrijden op het hoogste ni veau. Dit seizoen kende hij een goede start. In de voorbereiding verdiende hij de nummer-tweepo sitie in de werpersploeg van de Marlins. Maar nadat hij in zijn eer ste twee duels vroeg in de proble men raakte, zette de club hem te rug naar de Mudcats. Daar heeft Van den Hurk de voor bije maanden flinke stappen ge maakt, zo lijkt het. Zijn fastball, zijn slider én zijn curveball zijn al lemaal beter geworden. In het tref fen met Atlanta kreeg Van den Hurk geen enkel punt en zelfs geen enkele honkslag tegen. Dat hij toch al na vijf innings van de heuvel werd gehaald, had te ma ken met het hoge aantal ballen dat hij toen al gegooid had. Van den Hurk zal volgende maand niet actief zijn op de Olympische Spelen. Hij kreeg van zijn club geen toestemming om de hele maand augustus in Peking te ver blijven. STOCKHOLM - De Jamaicaanse sprinter Asafa Powell heeft op de 100 meter het onderlinge duel met zijn landgenoot en vriend Usain Bolt gewonnen. Powell finishte in Stockholm als eerste in 9,88, een- honderdste van een seconde eer der dan Bolt (9,89). Wereldrecord houder Bolt had een slechte start en lag op een derde van de race al 2 meter achter op Powell. De 21-ja rige Jamaicaan kwam knap terug, maar kon zijn landgenoot niet meer achterhalen. Bolt pakte eind mei het wereldrecord af van zijn landgenoot met 9,72 seconden. lijps Ronnie den Boer trotseert de elementen tijdens het North Sea Outrigger Canoe Club Championship voor de kust van Knokke. foto Alain Destoop Plaats dan nu een voordelige advertentie op de rubriekspagina's van deze krant! Bel: 0900-OPGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47