De baas gelooft nog in Mentsjov Saunier Duval stopt ermee Leenfietsers rijden voor het peloton uit Ricco gepakt door geheime molecuul Broers Schleck rijden criterium in Boxmeer PZC Donderdag 24 juli 2008 41 Rus wil te veel en blaast zichzelf op weg naar Alpe d'Huez op. door Ad Pertijs alpe d'huez - Eindelijk viel hij aan, maar toen leek het ook met een gebeurd met hem. „Ik wilde daar te veel", zei Rabobank-kop- man Denis Mentsjov over het mo ment dat mee wilde springen met de eerste aanval van CSC'er Carlos Sastre. De Rus blies zich echter op. „Gisteravond had Denis aangege ven dat hij het daar wilde probe ren en ook dat hij dacht dat hij zich moest richten op Sastre", gaf ploegleider Erik Breukink na af loop van de rit aan. Geen wonder dat Mentsjov geen moment aarzel de. Zijn benen voelden echter an ders. „CSC had de koers al erg hard gemaakt", merkte hij toen ook. Teammanager Harold Knebel dacht dat de Tour verloren was, maar zag zijn kopman plots op krabbelen. „Zijn beenritme ging weer om hoog en op een gegeven moment zag hij ze om de hoek rijden. Breukink zei door de radio dat ze allemaal stuk zaten. Erik schreeuw de daarna alleen maar 'venga, venga'. Hij ging er dan ook voor en hij gaf alles." Mentsjov: „In het begin had ik een crisismoment, maar daar ben ik dus van her steld." Zo zelfverzekerd als Mentsjov dins dag nog klonk na het tijdsverlies in de afdaling, zo mat was hij ech ter dit keer. Maar de grote baas ge looft er nog heilig in. „Zoals hij vandaag terug kon komen na zich eerst opgeblazen te hebben, geeft ons moed." Het toont volgens Kne bel aan dat Mentsjov nog altijd goed is. „De soigneurs voelen het ook aan zijn benen." Silence-teambaas Mare Sergeant denkt dat Cadel Evans de beste kansen heeft om de Tour te win nen. De Australiër moet daartoe zaterdag toeslaan in de tijdrit. Silence-teambaas Mare Sergeant denkt dat ook over de kansen van zijn kopman Cadel Evans. Na de 'coup van Sastre' moet de Austra liër 1 minuut en 34 seconden goed maken op de Spanjaard. „Dat is speelbaar." Evans leek lange tijd gevangen te zitten in het spel van CSC. „Op het einde hebben we hem gezegd dat hij moest gaan versnellen om niet te veel tijd te verliezen. Dat kon hij." Sastre wilde gisteren nog niet nadenken over de vraag of hij genoeg voorsprong heeft om Evans voor te blijven in de afslui tende tijdrit. Sergeant: „Een ding is zeker: de Tour wordt pas zater dag beslist." De geest van Peter Winnen waart nog altijd rond op Al pe d'Huez. De bochten dertien en vijftien zijn naar hem vernoemd. Foto's van zijn heldendaden han gen levensgroot in het Palais des Sports. „Het was een vreemde dag", kijkt Peter Winnen vanuit zijn woonplaats Venray terug op de veertiende juli van het jaar 1981. „Het was mijn eerste Tour en mijn ploegleider Walter Go- defroot zei: kijk maar eens wat rond hier." De rit naar Alpe d'Huez staat in alle opzichten als bizar in het geheugen van de Limburger. „Die dag ervoer ik heel rare dingen. We moesten drie grote cols over. De Madeleine reed ik met de vingers in de neus omhoog. Op de Glan- don stierf ik duizend doden en aangekomen op Alpe d'Huez reed ik weer zo gemakkelijk alsof het geen moeite kostte. Dan de marreer je in het begin maar een keer. Met jeugdige over moed." Hij reed bij grootheden als Ber nard Hinault vandaan. „Ach, ei genlijk was het nog verrassend dat ik die rit won. Op het einde viel ik verschrikkelijk dood. Het is voor mij nog altijd een raadsel dat niemand me voorbij gereden kwam." Hinault had op de streep een achterstand van acht secon den. Op de vraag hoe lang het duurde eer hij na de finish weer hersteld was, antwoordt Winnen: „Half december." Nog nooit was hij zover in het rood gegaan. „De andere dag zag ik tijdens de etappe letterlijk ster ren en zat er een rare ruis in mijn hoofd." Twee later herhaalde Winnen zijn triomf op Alpe d'Huez. Het bracht het aantal Nederlandse ze ge op de Nederlandse Alp op zes. In 1989 was Gert-jan Theunisse de achtste en voorlopig laatste vader landse winnaar. Ad Pertijs Kopman Denis Mentsjov van Rabobank staat de pers te woord na de zeventiende etappe in de Tour de France. De Rus viel op weg naar Alpe d'Huez aan, maar kon de koers niet naar zijn hand zetten. foto Valerie Kuijpers/ANP parijs - Kort voordat het tourpelo ton zondag Parijs binnenrijdt, wordt op de Champs-Elysées een parade van 365 abonnees van leen- fietsen gehouden. Daarmee wordt het eenjarig be staan gevierd van het succesvolle project Vélib (Vélo libre) dat in middels 200.000 abonnees telt. Zij betalen 30 euro per jaar en kun nen op vrijwel elke straathoek in Parijs een fiets vinden. sydney - De Italiaanse wielrenner Riccardo Ricco is betrapt op do ping omdat er een geheime mole cuul is verwerkt in de epo die hij heeft gebruikt. John Fahey, de baas van het anti-dopingbureau Wada, heeft dit gisteren verklaard. Wada heeft samengewerkt met de medicijnenfabrikant Roche bij de ontwikkeling van de zogenaamde derde generatie epo. Die wordt bij een dopingtest altijd opgespoord. boxmeer - Voormalig geletruidra ger Frank Schleck en zijn jongere broer Andy rijden maandag in Box meer. Dat maakte Ad Rijnen na mens de organisatie van het eerste criterium na de Ronde van Frank rijk gisteren bekend. De Luxemburgse broers behoren tot de smaakmakers van de Tour. Ook de tien Nederlandse Tourdeel nemers én Thomas Dekker rijden maandag in Boxmeer mee. alpe d'huez - Saunier Duval beëin digt met onmiddellijke ingang zijn activiteiten als wielersponsor. Dat heeft de producent van verwar mingsketels gisteren bekendge maakt. De maatregel volgt op de positieve dopingtest van de Italiaanse wiel renner Riccardo Ricco in de Ron de van Frankrijk. Teambaas Mauro Gianetti besloot daarop de ploeg terug te trekken uit de Tour. Gianetti had nog een gesprek op het hoofdkantoor van Vaillant, het concern waartoe Saunier Duval be hoort. De ploegbaas had zich eer der al gedistantieerd van het ge drag van zijn kopman (tweevoedig etappewinnaar) en diens landge noot Leonardo Piepoli, die hij alle bei uit de ploeg had gezet. Saunier Duval is de tweede geld schieter in korte tijd die de wieler sport verlaat. Vorige week kondig de Barloworld het afscheid aan, eveneens na een dopingzaak rond een renner (Duenas) van de ploeg. ANP bron: afp a.s.o. Deze etappesteden zijn vertrouwde namen in de Tour. De startplaats was al negentien keer gastheer, bij definishstad ligt dat aantal nog ho ger: 23. Het grootste geweld in de bergen is achter de rug, maar de toppers die nen toch op te passen. Tour de France La Croix de Fer156kro St-Ju)ieO'Mont- wv /Kil St^u Jj Denis 119km sCgA Le Gslibier 79km Bourg- V j uv d'Oisans yC 195km L'AIpe d'Huez 210,5km FRANKRIJK 10km - fytonêtier-ies- Baifis 5Bkm Embrun Voor de tweede keer deze begon een rit in Embrun. Nu ging het echter niet richting Italië, maar richting L'Alpe-d'Huez. Met 21 haarspeldbochten is het een beruchte Alpenreus, waar Nederland se renners vaak succes boekten. Giste ren niet. 17e etappe 23 juli-210,5 km Ste-Marguente St-julien- 1185m Mont-Denis Tour de France diamond if'-' s Gren°ble 182km A vQ43km FRANKRIJK K'- Bourg-d'Oisans hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Croix de Sorbiers 503 m O i 18e etappe 24 juli - 196,5km St-Étienne Mi-Plaine 88km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43