en granaten gaan verscholen blijven opduiken' Ziekenhuizen P O Rotterdammer moet achttien maanden zitten Bommen en granaten La v\ 6 995,- SUMK-Zt;- PZC Donderdag 24 juli 2008 3 slagschip. Nadat we de politie had den gebeld, kwam de Mijnen Op ruimingsdienst het onschadelijk maken." Het was dezelfde dienst die volgens Kees Traas in de jaren na de oorlog veel bommen en gra naten opruimde. „Maar er ligt nu nog zoveel in Zeeland. In de Schel de, maar ook onder het spoor zijn gegarendeerd explosieven te vin den." In de tijd dat Traas nog een jongen was, wist hij al veel van de oorlogs geschiedenis van Zeeland. In zijn latere leven is hij zich verder gaan verdiepen in deze materie. Daarbij heeft hij alle mogelijk denkbare oorlogsmaterieel uit de jaren '40-'45 verzameld, variërend van uniformen tot legerjeeps. Momenteel is Traas bezig om zijn collectie, waaronder honderden verschillende soorten munitie, on der te brengen in een officieel oor logsmuseum. Omstreeks novem ber 2009 is alles weer voor het pu bliek zichtbaar. Dan, 65 jaar na de Slag om de Schelde, is de bouw van oorlogmuseum Infatuate ge reed. Wie bekommert zich om oude explosieven? Wie iets vindt dat op een explosief lijkt, kan het beste, ook bij twijfel, meteen de politie inschakelen. Zeker niet doen: het object aanraken of verplaatsen of meenemen naar het politiebureau. De politie zal in alle gevallen eerst zelf poolshoogte komen nemen op de vindplaats. Als ook zij constateert dat het gaat om een explosief uit de Tweede Wereldoorlog, schakelt ze het Explosieven Opruimingscomman do Koninklijke Landmacht (EOCKL) in. Het EOCKL coördineert de inzet van alle Explosieven Opruimingsdien sten (EOD'en) van de krijgsmacht: de EOD van de luchtmacht, de Duik en Demonteergroep van de marine en de EOD van de landmacht Sinds 1998 is Defensie niet meer verantwoordelijk voor het opsporen van explosieven op percelen waar bijvoorbeeld een nieuwe wijk of snel weg wordt aangelegd, dit is overgeheveld naar gespecialiseerde bedrijven. De opruimingsdiensten van Defensie zijn de enige bevoegde diensten die explosieven onschadeijk mogen maken door ontploffing of vernietiging. Bij Zwartepoorte 129 BMW modellen met Groen Label. www.zwartepoorte.nl BMW EfficientDynamics Minder verbruik. Meer rijplezier. -ü COMMENTAAR IMBMi Te benijden zijn ziekenhuisdirecteuren Hans Simons (Goes) en Rob Zomer (Vlissingen) niet. Ze liggen in de clinch met vakbonden, ondernemingsraden, personeel, Zeeuwse bestuurders en nu ook met de NMa, de Nederlandse Mededingingsautoriteit. De NMa plaatst namelijk grote vraagtekens bij de fusie die het duo zo hartstochtelijk bepleit. Het wordt steeds lastiger voor de ziekenhuisdirecteuren om zich te concentreren op die fusie, want de financiële wanorde die er heerst - in 2006 en 2007 leden de ziekenhuizen een verlies van 7 miljoen euro en dit jaar komt daar mogelijk nog eens vijf miljoen bij - vergt de nodige aandacht. Ondertussen dringt de vraag zich op waarom Simons en Zomer monomaan wensen af te koersen op een fusie. Er zijn uiteraard goede argumenten voor, maar ontegenzeggelijk ook tegen. En daarvoor lijken de directeuren doof Zolang er kleine ziekenhuizen zijn in Nederland die prima functioneren, moeten bij alle fusieplannen de pro's en contra's zorgvuldig worden gewogen. Voor Simons en Zomer lijken de pro's een ander soortelijk gewicht te hebben. Die vooringenomenheid belemmert een open benadering van een alternatief voor de fusie. Zo'n alternatief is wel gewenst, want het is niet ondenkbaar dat de NMa een streep haalt door de plannen. -3/4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK- Landgoederen arrangement Welkomst kopje koffie/thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2de avond 3-gangen dinerbuffet g 99 per pers00n Bij besteding \:i:i diner op tic 3de d:i& de derde n;icitf ^rniis? Prijs op basis van een 2-persoonsknmer en excl. Boekingskosten en Milieu- Verblijfstoeslag. Best Western hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzei-wold.ni MIDDELBURG - Een 24-jarige Rotter dammer is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van achttien maan den. Het vonnis was conform de eis. De rechtbank achtte bewezen dat de Rotterdammer op 31 decem ber vorig jaar betrokken was bij een diefstal met geweld in een ho tel in Goes. Een maat van de Rot terdammer sloopte de gokkast en ging er met de geldlade met 1000 euro vandoor. De bedrijfsleider van het hotel ging de man achter na en kwam buiten een tweede man, de Rotterdammer tegen, die hem met een mes bedreigde. Zijn maat komt binnenkort voor de rechtbank. Luchtschroef Slagpin Slagpijp Veere Middelbi Sloedam Westkapelle Vlissinge Breskens-" Zanddijk Ram menens 'Schoondijke Oostburg f Afgevuurd door artillerie, heeft in tegenstelling tot de bom de ontsteking van voren zitten. Geactiveerd door inslag. Concentratie van bommen in de Noordzee. Gedumpt uit geallieerde vliegtuigen voor ze weer landden in Engeland. Granaat kan met schokpijp zijn uitgerust. Die onsteekt meteen bij inslag de lading. Maar een vertragingsme chanisme is ook mogelijk. Voorstuwingslading. Wordt ontstoken in het artilleriestuk waarmee de granaat wordt afgeschoten. Deel van huls blijft achter. In de grond van het Zeeuwse vasteland en in de zee liggen nog vele niet ontplofte projectielen uit de Tweede Wereldoorlog. Met name bommen en granaten, afkomstig uit gerichte bombardementen, ongelukken en dumpingen. Vliegtuigbom (type 500 ponder) Springstofkamer: Gevuld met TNT, Amatol, Amatex ofTorpex. Slagpijp ontsteekt de lading Granaat In heel Zeeland worden her en der blindgangers gevonden. Maar in enkele gebieden zijn ze dik gezaaid. munitiestortplaatsen (zwaarst) gebombardeerde gebieden .Zierikzee j. - PZC Rolant Q Öfst brÓWwriinklijke Marine, Zeeuws Archief, AD Ring en staartvinnen zorgen voor een stabiele val van de bom Luchtschroef draait tijdens de val de slagpin los. Deze valt op de veer. Bij inslag slaat de pin door de veer op de slagpijp waardoor de lading ontploft. GRATIS MONTAGE! r - r I z! I BIJ 'nlevering van een _.j j-Si I tl»® AFWASBORSTEL EEN VAATWASSER CADEAU!* Middelburg Woonboulevard De Mortiere (t.o. Mediamarkt) Tel: 0118-643558 Hulst Industrieweg 2 (In Morres Wonen) Tel: 0114-374455 Elke zondag open! Zierikzee Grevelingenstraat 7a (Naast Aldi supermarkt) Tel 0111-420646 Bij aankoop van een keuken vanaf 8000,-. Niet geldig i.c.m. andere acties. Vraag naar de voorwaarden WWW.9ra ndotlI AROSI Afmeting: 270 x 270 cm. Kleur: bloesemwit. Verkrijgbaar in vele kleuren en maten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3