'We houden 't hoofd net boven water' Ook Schouwse recreatiesector ageert tegen hogere belasting To, 50% op dames- en herenmode ZOMERKORTING RiVERwooDS, McGregor Naakthond Droopy is weer terecht WPZC Donderdag 24 juli 2008 29 Multifunctioneel centrum in (te) rustig vaarwater gekomen. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - 'Kom maar op. We zijn er klaar voor'. Chris Koopman van Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk zou het wel van de daken willen schreeuwen. Na een moeizame start is het multi functioneel centrum - dat vooral over natuur en milieu gaat - in rus tiger vaarwater terecht gekomen. „Nu gaan we er alles aan doen om het gebruik omhoog te krijgen", al dus Koopman. Scaldis Naturalis is open sinds 2001. Het gebouwtje staat op een mooie locatie aan de Kastelijns- weg, midden in het Muiepolder. Door een fikse ruzie tussen het be stuur van het multifunctionele centrum en dat van de naastgele gen kinderboerderij verliep de eer ste periode nogal onrustig. Inmid dels zit er een nieuw bestuur dat het verleden achter zich wil laten en Scaldis Naturalis eindelijk wil laten floreren. Dat is volgens voor zitter Chris Koopman hard nodig, want het gebruik van het centrum is niet optimaal. Hij vindt dat voor al de gemeente het gebouwtje best eens iets vaker mag afhuren. Daar heeft hij overigens ook goede hoop op nu de raad heeft besloten meer aan natuur- en milieueduca tie op de scholen te willen doen. Chris Koopman, voorzitter van de s Leroy. In het centrum is een permanente tentoonstelling over het Thoolse landschap ingericht. De bezoekers tichting die Scaldis Naturalis draaiende kunnen er verder van alles en nog wat te weten komen over milieu en natuur in het algemeen. Ook houdt, toont een spin aan bezoeker foto Ronald den Dekker Staatsbosbeheer en het Nationaal Park Oosterschelde hebben hun ei gen hoekje in het gebouw. Los van de toeristen doet Koopman er al les aan om meer activiteiten in het centrum te krijgen. Hij belt naar de organisatoren van bijvoorbeeld een fietstocht om te vragen of ze een stop kunnen maken bij Scal dis Naturalis. Soms lukt het, soms niet. Het multifunctioneel cen trum is niet alleen af te huren voor natuuractiviteiten. Wie er zijn verjaardag wil vieren of een bedrijfsfeest wil houden, kan ook aankloppen. Verder zijn er vrijwel permanent exposities van kunstenaars te zien. „Dat is niet onze primaire functie, maar we hebben dat soort dingen hard nodig om het hoofd boven water te houden", vertelt Koop man. „Financieel gezien staat het water ons echt tot aan de lippen." Scaldis Naturalis moet het qua sub sidie doen met de 5700 euro, die ze elk jaar van de gemeente krijgt. „Daar zijn we op zich helemaal niet ontevreden over", zegt Koop man. „Maar het gaat helemaal op aan allerlei vaste lasten." Penningmeester Hilbert Brinkman knikt. „Meer dan helemaal zelfs. Het is eigenlijk tweeduizend euro te weinig. En dat terwijl we juist wat over zouden willen houden om een kleine reserve op te bou wen. Want op een gegeven mo ment zal er een keer iets kapot gaan." O Meer informatie is te vinden op de site www.scaldisnaturalis.nl. Branches gaan samen met gemeente praten over toeristenbelasting. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Recreatie-onderne mers op Schouwen-Duiveland trekken samen op tegen de ge meente. Zes branche-organisaties hebben hun handtekening gezet onder een brief aan wethouder Wijnand Renden, waarin ze on der meer pleiten voor afschaffing of ten minste verlaging van de toe ristenbelasting en zich keren tegen belastingdifferentiatie. De brief is ondertekend door Re- cron, Horeca Nederland, VeKaBo (kampeerboeren), Hiswa (water toerisme), Vereniging Hotel en Pensions Schouwen-Duiveland en Pomona (fruitboeren). Renden haalde afgelopen maand de woede van ondernemers op de hals door een belastingverhoging voor te stellen, zonder dat eerst met hen te overleggen. Daarnaast wil Renden een systeem van belas tingdifferentiatie, waarbij gasten van campings minder betalen dan andere logees. Tenslotte zou de op brengst van de toeristenbelasting niet langer in een potje voor toeris- merken o.a. tommy hilfiger, gaastra Markt 73, Middelburg Langstraat 11-13, Zoutelande zondag geopend me gaan, maar naar de algemene middelen, waardoor het overal voor gebruikt kan worden. De schrijvers zien niks in differen tiatie, zoals bijvoorbeeld de ge meente Sluis wel al heeft, want: „Alle toeristen kunnen op dezelf de wijze gebruik maken van alle voorzieningen." Tenslotte vinden de schrijvers het vreemd vinden dat dagtoeristen en bedrijven die deze mensen bedienen, geen belas ting betalen. „Is het invoeren van baatbelasting en/of reclamebelas ting wellicht een oplossing?" De partijen gaan binnenkort met Renden om de tafel. HOOCERHEIDE - De Chinese naakt hond Droopy, die sinds vorige week donderdag was vermist, is te ruggevonden. Hij werd woensdag middag gesignaleerd in een veld in de buurt van de A58 bij Hoogerhei- de. De langharige hond was verma gerd en zijn vacht zat onder de klit ten, takjes en teken. Volgens fok ster Mignon Tijdhof uit Helmond, die sinds de vermissing van het dier elke dag is gaan zoeken, maakt het dier het verder redelijk goed. „Hij kwispelt en is heel blij." Voor de zekerheid heeft ze Droo py naar een dierenarts gebracht voor controle. De éénjarige Droo py was weggelopen van zijn vakan tieadres in Hoogerheide.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31