Duizenden bommen Woekerplanten waternavel en waterteunisbloem rukken op 'Explosieven zullen altijd Vilten De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Donderdag 24 juli 2008 PZC WILLEM VAN OAM Da's misschien wel wat voor mij, dacht ik, toen ik op Zeelandnet de aankondiging aantrof: een dagcursus Vilten voor Beginners. Een mens is nooit te oud om te leren, dus waarom zou ik niet 's leren vilten? Niet het geringste benul wat dat is, vilten, maar juist daarom leek mij de cursus op het lijf geschreven. Want, zo annonceer de het organiserende Atelier De Woltrol te Axel, het betrof hier 'de ideale workshop voor mensen die absoluut geen idee heb ben van vilten'. Voor lieden zoals ik dus. Ik weet dat er mensen zijn die 'Dp cursus Ippk veel Senoegen beleven aan het cursus ieeK vouwen van theezakjes, het mij op het knutselen met kerstkaarten en het plakken van plaatjes - maar lijf geschreven vilten? Na wat gegoogle wist ik wat het was: gepruts en gefrum- mel met wol, water en zeep en dat schijnt reuze populair te zijn. Het programma van de dagcursus zag er veelbelovend uit: 's morgens zou mij uitleg worden verschaft over 'verschillende wol- en andere soorten vezels en hun vilteigenschappen', ver volgens zou ik een 'proefstukje' mogen vilten om het 'het ge voel' te krijgen. Na afloop van - zo beloofde De Woltrol - een 'heerlijke lunch', zou het échte werk beginnen: een tasje vil ten, eierwarmers, een mooie sjaal of een kussenhoesje. Kosten dezes: 95 euro p.p. „Zullen we eens een dagje gaan vilten?", riep ik opgewekt van achter mijn computer naar mevrouw Van Dam. Vilten? Ze keek me aan alsof ik plots onwel was geworden en tilde met een demonstratief gebaar mijn pijpje pils van het bureau blad; „Het enige waaraan jij behoefte hebt, is een bierviltje." COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31,4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk viër weken voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl En dan ligt er zomaar weer een granaat op de kade. Zeeland heeft leren leven met de gevaarlijke erfenis van vijfjaar oorlog. Maar wennen doet het nooit. door Marcel Modde De tijd dat er in krap twee jaar tijd negen tien bommen en grana ten werden gevonden, is voorbij, verwijst gemeente woordvoerder Marjolein Rein- houdt naar de bouw van recreatie park Scheldeveste (1996-1998) in Breskens. „Maar ik werk hier nu drie jaar en we hebben er sinds dien al twee gehad. En dan tel ik die kleintjes van Eede en dinsdag in Breskens nog niet eens mee." De meest ingrijpende vondst (1995) tot dusver was die van vijf bommen in de Bressiaanse Sport- laan. „Bij het demonteren moest het halve dorp ontruimd." West-Zeeuws-Vlaanderen staat door de vele bombardementen en beschietingen in de Tweede We reldoorlog te boek als een gebied met een hoog risico op explosie ven in de grond. De gemeente heeft de drie onveiligste gebieden in kaart gebracht. Zodra binnen die lijnen bouwplannen worden ontwikkeld, is nader onderzoek verplicht. Bij drie recente proefgra- vingen werden zo twee vliegtuig bommen blootgelegd. Reinhoudt: „Er zitten nog zes onderzoeken in de pijplijn, dus gaan we er eigen lijk van uit dat we meer zullen vin den." Dat doen ze in Middelburg ook, vertelt ambtenaar openbare orde en veiligheid (oov) Hans Hu- bregste. De hoofdstedelijke ge meente heeft het Zeeuws Archief en een deskundig bureau in de arm genomen om de vele inslagen in 1940 en 1944 digitaal in kaart te brengen. Een woud aan stippen staat symbool voor gevonden, ge ruimde en potentiële locaties van nog meer bommen en granaten. „Gaat iemand in die zones graven, dan waarschuwen we." Maar wie zoekt naar een Zeeland- breed overzicht van alle risicogebie den, vindt niets. Volgens woord voerders van de provincie en de Veiligheidsregio Zeeland bestaat zo'n kaart niet, omdat die aanwij zing een primaire verantwoorde lijkheid is van de gemeenten. Ook 'Gaat iemand in die zones graven, dan waarschuwen we.' Rijkswaterstaat heeft niet één op één in beeld waar eventueel explo sieven in de grond of op de water bodem kunnen worden verwacht. Daarin schieten ze tekort, vindt Peter Sijnke van het Zeeuws Ar chief „Je zou verwachten dat de provincie een centraal onderzoek laat verrichten naar wat er alle maal nog verscholen zit en waar. Veel valt volgens hem redelijk een voudig te achterhalen aan de hand van oude luchtfoto's van de Engel se luchtmacht, beschikbare ge schiedschrijving en ooggetuigen verslagen. Zo'n overzicht zit er mo gelijk aan te komen, zegt Hubregt- se. Op het provinciehuis is met be langstelling kennisgenomen van de gedetailleerde Middelburgse in- ventaristatie. Bekeken wordt nu of die methode ook voor andere ge meenten kan worden toegepast, waarna de gegevens kunnen wor den gekoppeld en ontsloten via het internet. Dat dit zestig jaar na dato nog niet is gebeurd, komt vol gens Hubregtse mede voort uit persoonlijke motieven. „Het ligt soms vrij gevoelig, bij grondeigena ren én ambtenaren. Iemand die weet dat de kans bestaat dat er iets gevaarlijks in zijn terrein zit, is wet telijk verplicht tot een nader on derzoek zodra daar plannen voor worden ontwikkeld. Dat kost tijd en geld." En vaak zal zo'n onder zoek tevergeefs zijn, legt de oov'er uit waar de schoen wringt. Bij het Explosieven Opruimings commando van de Koninklijke Landmacht (EOCKL) komen lan delijk jaarlijks zo'n tweeduizend meldingen binnen van gevonden explosieven. De hausse is er vol gens majoor Willem Schrurgers wel vanaf maar zes ploegen van de landmacht, marine en lucht macht hebben er de eerstkomende jaren beslist nog een dagtaak aan. En dat betreft dan slechts de vond sten op het land. Voor de Neder landse kust liggen naar schatting ook nog eens 300.000 bommen, al dus Valerie Meelker-Casparie van de Koninklijke Marine. Óp basis van meldingen van vissers zijn er 730 gelocaliseerd, waarvan er in middels 500 zijn vernietigd. Daar naast liggen er nog tonnen afge dankte munitie in onderwaterde pots bij Zierikzee en Ritthem. Kees Traas door Joeri Wisse Kees Traas had er als 'kleine jongen' aardigheid in om kort na baggerwerkzaamhe- den aan sloten en watergangen naar de Sloedam te trekken. „Ik denk dat we elf, twaalf, misschien dertien jaar waren. In de grond die vanuit de sloten op de kant was ge legd, was altijd wel wat munitie te vinden," weet de inwoner van Nieuwdorp en oorlogsdeskundige zich te herinneren. „Juist in die sloten zat veel muni tie. Boeren die vlak na de oorlog iets op hun land vonden, dump ten dat gewoon in een sloot. Grote re dingen werden ook in het water gegooid." In het gebied rond de Sloedam, waar tijdens de oorlog lang en hevig werd gevochten, was het gegarandeerd raak. „Vooral in de bagger van sloten rond de bun kers zaten veel kogels." Traas en z'n maten vonden ook grote voorwerpen. „Ik dacht dat ik een gasmasker aan het opgraven was. Het bleek een explosief van zo'n zeventig centimeter te zijn. Het was afkomstig van een Duits Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De woekerplanten grote waternavel en waterteunis bloem rukken op in Zeeland. De exoten zorgen voor veel overlast in sloten en waterpartijen; zij belem meren onder meer de doorstro ming en verstoppen kunstwerken als duikers. Waterschap Zeeuwse Eilanden slaat daarom alarm en vraagt bur gers waarnemingen van de plan ten door te geven. Exemplaren zijn gezien in de Middelburgse Ma- gistraatwijk, de dorpsvate van Baarland en bij natuurgebied Oran jezon. De planten komen met na me in zoet water voor. De grote waternavel (waarvan de handel en het in bezit hebben ver boden is) valt op door de grote, pa- rapluvormige bladeren. Daarmee vormen zij hele dekens op het wa ter. De waterteunisbloem heeft een spatelvormig blad en helderge le bloemetjes. Het waterschap hoopt via de mel dingen de uitheemse planten, die niet giftig zijn, tijdig te kunnen ver wijderen, zodat zij zich niet verder kunnen verspreiden en zo heel Zeeland bezetten. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft daar al ervaring mee. Daar is vorig jaar, oprukkend vanuit Bel gië, de grote waternavel ontdekt in een watergang langs de Tractaat- weg en bij de Hulsterseweg te Axel. Het waterschap probeert ver spreiden tegen te houden door de vindplaatsen enkele malen extra te schonen. Dat lukt tot nu toe goed. Hoewel daar geen hard bewijs voor is, kan het oprukken van de planten verband houden met de klimaatverandering. Zij kunnen niet tegen strenge vorst en die treedt de laatste jaren minder op. De verspreiding van de exoten wordt ook door mensen zelf ver oorzaakt. Zij ontdoen zich van de planten in hun tuinvijver door ze elders te droppen. Zo zijn bijvoor beeld ook problemen met Canade se en Nijlganzen ontstaan. Ook kunnen takjes van de planten door vogels worden vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2