Zelfportret met veel gezichten Christopher Nolan geeft Batman-spektakel ziel terug 1 Kerk Veere Orgelconcert Ludo Geloen in Cuyperskerk pzc Donderdag 24 juli 2008 17 Expositie Johnny de Jonge in keider van Zeeuwse Bibiiotheek. door Ali Pankow middelburg - Argwaan, boosheid, gedrevenheid, verbittering en een zweem nieuwsgierigheid. Al die emoties spetteren van het Zelfpor tret van Johnny de Jonge af. Deze beeldend kunstenaar exposeert tot eind augustus op uitnodiging van de Jan van Leeuwen Stichting in de kelder van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De titel Zelfportret 2(00)8 slaat op de totale presentatie. De longe toont er vele gezichten mee. Naast het ene van zichzelf laat hij de be zoeker hier kennismaken met nog 27 andere personages én situaties. „Maar in elk schilderij dat ik maak, zit natuurlijk altijd ook een belang rijk deel van mezelf Vandaar die ti tel", zegt de kunstenaar zelf Johnny de Jonge is in 1979 in Kwa- dendamme geboren. Hij volgde de Academie voor Beeldende Vor ming in Tilburg en studeerde daar in 2003 af als eerstegraadsdocent tekenen en beeldende vormge- 'In elk schilderij dat ik maak, zit natuurlijk ook een belangrijk deel van mezelf ving. Hij woont sinds 2005 in Mid delburg. Naast lesgeven, werkt hij als freelance grafisch vormgever en illustrator en manifesteert hij zich als kunstschilder. In de afgelopen drie jaar heeft hij een eigen stijl ontwikkeld zo blijkt uit de exposi tie in de Zeeuwse Bibliotheek. Di rect bij de entree presenteert hij een werk uit 2005: Yann Tiersen's terras naast een recent schilderij I hope my baby knows the way back home om het verschil te tonen. „In het begin was ik nog heel erg op zoek naar de vorm, maar het lijkt of de lijnen nu steeds vloeien der komen. Ook de contrasten tus sen licht en donker komen in mijn recente werk veel meer op de voor grond", aldus De Jonge. De wijze waarop hij zijn taferelen samenstelt vanuit talrijke vlakken, maakt nieuwsgierig naar zijn werk wijze. „Sommige mensen vergelij ken het weieens met een glas-in-lood constructie. Het is een samengaan van kubistische vormen met mijn voorliefde voor striptekeningen", legt De Jonge uit. Hij raakt meestal geïnspireerd door muziek. Zodra hij luistert naar bijvoorbeeld Tom Waits, DAATJ, Chet Baker of dEUS ko men er kleuren en ideeën in zijn hoofd op. „Dat idee ga ik vervolg- nens in lijnen en vlakken samen stellen op papier en daarna vul ik het in met kleuren", vertelt de kunstschilder. Hij kiest voor een heid in kleuren, dus een mix van blauwtinten, of combinaties met geel, oranje en rood of rood/blauw/paars. Zijn voorkeur blijkt uit te gaan naar mensen, die volledig desolaat hun situatie ac cepteren of die tegen beter weten in, nog lijken te wachten op een wondertje dat hun leven nog nieu we impulsen kan geven. Werk met titels als Looking for the heart of Saturday night en By the light of the television set bieden daar tref fende voorbeelden van. Vaak ook weet De Jonge spanning op te wek ken met mensen die op het punt staan de zaak een wending te ge ven, maar daar nog heel eventjes mee wachten. Ook een serie van zes subtiele portretjes van Samuel Beckett, Herman Brusselmans, Douglas Adams, Paul Biegel, Ro bert Rankin en Terry Pratchett ver dient specifieke aandacht. Expositie, t/m za. 30 augustus, Mid delburg, Zeeuwse Bibliotheek, ma: 17.30 - 21.00 uur, di t/m vr: 10.00 - 21.00 uur, za: 10.00 -13.00 uur. veere - Ronald Brautigam, een van Nederlands belangrijkste pia nisten, geeft zondagmiddag op uit nodiging van MuziekPodium Zee land een concert in de Grote Kerk in Veere. Op het programma staan werken van Beethoven. Brautigam treedt vrijwel overal ter wereld op met vooraanstaande or kesten met dirigenten als Riccardo Chailly, Bernard Haitink, Charles Dutoit en Simon Rattle. Hiernaast heeft Brautigam een gro te passie ontwikkeld voor de for tepiano, waarop hij steeds vaker te beluisteren is met diverse oude muziek-ensembles. Hij is momenteel bezig met een muzikale monster-arbeid: het op nemen van alle Beethoven-sona tes. „Brautigams Einspielungen der Beethoven-Sonaten gehören zu den spannendsten auf dem Markt", schreef Carsten Dürer daarover. In Veere staan de opus-nummer 101, 109, 110 en 111 op het programma. Het concert begint om 15.30 uur. sas van gent - Ludo Geloen uit le per geeft vrijdagavond een orgel concert in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Op het programma staan werken van Léon Boëll- mann, lean-Jacques Grunenwald, Olivier Messiaen, Fauré en Liszt. Geloen is leraar aan drie muziek academies in België. Verder is hij actief als componist en improvisa tor. Als organist en beiaardier con certeert hij in Frankrijk, Neder land, Italië en Duitsland. Om zijn beide instrumenten, beiaard en or gel en de cultuur in het algemeen in West-Vlaanderen te promoten, stichtte Geloen in 1997 de orgel kring Organum Yprense in leper. Verder is hij hoofdredacteur van het culturele e-zine Het Hemelbed. Q Orgelconcert Ludo Celoen, vrijdag 25 juli, Sas van Gent, Cuyperskerk, 20.00 uur. Bij The Dark Knight, de nieuwste verfilming van de avonturen van de beroemde vleermuisman, ont breekt het woord Batman in de ti tel. Het lijkt een uiting van het bla kende zelfvertrouwen waarmee Christopher Nolan de serie nieuw leven heeft ingeblazen. In zeer kor te tijd heeft Nolan zich opgewerkt naar een vrijwel onaantastbare po sitie in het hart van de Amerikaan se filmindustrie. Ook wie niet zijn hart aan stripver filmingen heeft verpand, zal moe ten vaststellen dat de trendbreuk van Nolan een verademing is. Met het door Joel Schumacher ge regisseerde Batman Robin (1997) was de in 1989 herbegon nen serie rond de stripheld ver zand in potsierlijk kermisvermaak. Nolan schudde het allemaal van zich af en begon drie jaar geleden helemaal opnieuw met het opval lend realistisch getoonzette Bat man Begins. THE DARK KNIGHT Regie: Christopher Nolan. Met: Christian Bale, Heath Ledger, Gary Oldman. Te zien in: Vlissingen, Goes, Terneuzen door Leo Bankersen MetThe Dark Knight durft Nolan erop te vertrouwen dat niets de adembenemende kwaliteit van fil men op echte locaties overtreft. Gotham-City ziet eruit als een he dendaagse wereldstad, omdat No lan er voor koos te draaien in Chi cago. Het hoogtepunt van één van de vele daverende achtervolgingen is de salto van een twaalf meter lange truck met oplegger midden in de stad. Wat je ziet is geen com putertrucage, maar echt ouder wets stuntwerk. Vanaf het eerste begin is The Dark Knight hard en grimmig, wat slechts bij uitzonde ring onderbroken wordt door een ironisch grapje. Batman (opnieuw Christian Bale), politiechef Jim Gordon (Gary Oldman) en de nieuwe, populaire openbare aan klager Harvey Dent (Aaron Eck- hart) maken zich op om de georga niseerde misdaad een vernietigen de slag toe te brengen. Maar het meedogenloze cynisme dat we in de openingsscène in actie hebben gezien bij een uiterst gewelddadige bankoverval, doet vrezen dat ze de situatie hebben onderschat. En ja wel, hun schoonmaakactie maakt juist de weg vrij voor de Joker, een psychopathische tegenstander die even ongrijpbaar als onbegrijpelijk is. De begin dit jaar overleden Heath Ledger speelt hem luguber en clownesk tegelijkertijd. The Dark Knight blinkt niet alleen uit in actie, die louter door de over rompelende vaart al een gevoel van ongrijpbaar gevaar oproept, maar heeft ook een thema. De Jo- Heath Ledger in The Dark Knight ker staat voor anarchie en chaos, en vertegenwoordigt daarmee de grootste angst van een geordende samenleving. De Joker geniet met volle teugen, wanneer hij kan la ten zien dat ook brave burgers en rechtschapen helden tot schur kenstreken in staat blijken te zijn. Met name de idealistische aankla ger Dent zal zijn Januskop laten zien en er zal een daad van grote opoffering nodig zijn om het ge loof in recht en orde te herstellen. Dat is niet niks, en eerlijk gezegd is het misschien ook iets te hoog gegrepen. De voortreffelijke ac teurs, onder wie de nog niet ge noemde Michael Caine en Morgan Freeman, zorgen weliswaar voor puntige, onderkoelde intermez zo's, maar in het snel gesneden en op vaart mikkende spektakel blijft er toch weinig ruimte over voor ge loofwaardige psychologische of zelfs filosofische verdiepingen. No lan kaart behartigenswaardige di lemma's aan, maar zet ze simpel en schematisch neer, want de snel escalerende en ongecontroleerd voortjakkerende ontwikkelingen kennen geen genade. Dit is een heksenketel waar zelfs Batman geen greep meer op heeft. Schilderij By the light of the television set van Johnny de Jonge. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17