Regelzucht naar Olympisch niveau PZC Donderdag 24 juli 2008 1 1 Overheid houdt tijdens Spelen Chinezen en buitenlanders kort. door onze correspondent Remko Tanis PEKING - Een nieuwe dag, dus nieu we regels. Of het nu gaat om de was buiten hangen, aardig zijn voor gehandicapten of je kruis boog thuislaten: geen detail ont snapt aan de regelzucht die China in de Olympische periode uitstort over inwoners en bezoekers van Peking. De overheid wil dat Chinezen zich tijdens de Spelen van hun be schaafdste kant laten zien. Er zijn boekjes verspreid met tips over hoe je om moet gaan met buiten landers: niet in je neus zitten, niet op je hoofd krabben en niet geeu wen of schreeuwen als je met bui tenlanders praat, is het advies. Er staan ook acht vragen opge somd die beter niet aan buitenlan ders kunnen worden gesteld. Hoe oud ze zijn, hoeveel ze verdienen en met welk werk, of ze getrouwd zijn, wat hun politieke of religieu ze overtuigingen zijn, waar ze pre cies wonen: allemaal vragen waar door mensen van buiten zich onge makkelijk kunnen voelen, zo luidt is de waarschuwing. Een alledaag se keuvel met Chinezen wordt zo nog knap lastig. Peking geeft ook nog tips voor het omgaan met gehandicapten. In september vinden de Paralympi sche Spelen plaats in de stad: een evenement waarvoor vierduizend gehandicapte sporters naar Peking komen. Chinezen wordt gevraagd niet te bot te zijn tegen gehandicapten. 'Zeg ze dat ze fantastisch zijn, als je met ze praat', is een advies dat op posters hangt in de buurten van de stad. Maar ook: 'Wees niet te enthousiast'. 'Vraag een gehandi capte eerst om toestemming, voor dat je ze ergens mee helpt. Ge bruik geen dwang'. Ook wordt af geraden om 'daar' te zeggen en te wijzen als een blinde vraagt waar iets is. De laatste weken is een stortvloed 'Zeg ze dat ze fantastisch zijn, als je met ze praat. Wees niet te enthousiast' aan extra regels over Peking uitge stort. Om de stad er ordelijk uit te laten zien, is het bewoners verbo den nog langer de was buiten te drogen te hangen. Ook skateboar den mag niet, evenmin als tegen een hek hangen. De Chinese overheid begon ruim anderhalf jaar geleden met het op voeden van de bevolking. Sinds dien is het elke elfde van de maand 'in-de-rij-staan-dag'. Van bus- en metropassagiers wordt dan verwacht dat ze netjes in de De Chinese politie oefent in Peking. rij wachten tot ze de bus of metro in kunnen en niet, zoals de ge woonte is, zich als massa naar bin nen persen, terwijl anderen naar buiten proberen te komen. De regelregen beperkt zich niet tot de inwoners van Peking. De hon derdduizenden bezoekers die naar de Spelen komen, moeten zich er ook aan onderwerpen. Vorige week presenteerden de Olympi sche organisatoren de 'Officiële foto Andy Wong/AP gids voor Toeschouwers'. Daarin staan vele regels in aanvulling op de huisregels die achterop Olympi sche toegangskaartjes staan ge drukt. Niet-Chinezen worden gewaar schuwd niets te doen dat de 'open bare orde, het belang van de Chi nese samenleving of de soevereini teit van China schaadt'. Onder dat laatste vallen vooral oproepen tot onafhankelijkheid voor Tibet. Het uitrollen van beledigende spandoeken in de stadions is ver boden. Waar de grens ligt, wordt niet toegelicht. Strikt genomen mogen kleine vlaggen en spandoe ken wel de stadions in, maar de or ganisatoren van de Spelen hebben laten weten liever te zien dat die ook thuis worden gelaten. Het uitrollen van een anti-Chi nees spandoek in het Olympisch Stadion zou Peking het schaam rood op de kaken bezorgen. De for mele reden dat de organisatoren liever geen vlaggen en spandoeken zien is dat men de Spelen voor ie dereen eerlijk wil houden. „Een spandoek met Go, China! er op, is niet eerlijk voor atleten uit andere landen die ook hun best moeten doen", aldus een woord voerster van het organiserend co mité. In de stad worden nieuwe en be staande regels steviger gehand haafd, om de kans op ongeregeld heden tijdens de Spelen tot een minimum te beperken. Critici noe men de Spelen hierdoor al de 'No Fun Games'. Kroegen en nachtclubs moeten om twee uur 's nachts dicht. Op tredens van muzikanten zijn aan banden gelegd. Clubs die ver maard zijn wegens hun feesten tot de ochtend, zijn ineens tot in sep tember dicht. 'Wegens schilder werk', is de onwaarschijnlijke ver klaring die op de deur van een van de clubs is gespijkerd. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Dormer Voor figuren als Donner maakt het niet veel uit (PZC, 22 juli) om tot je zeventigste door te werken. Om opgehaald te worden door een privé-chauffeur om twee da gen per week als commissaris je deuntje mee te fluiten is best te doen. Als je vanaf je twintigste in een fabriek werkt als lasser of draaier of als bouwvakker en noem nog maar honderd beroe pen op dan is dat een heel ander verhaal. Dan is het een hard gelag om nog eens vijf of zeven jaar door te persen, omdat je vijftig dienstjaren moet maken. Makke lijk kletsen. Donner weet hele maal niet waar hij het over heeft. En dan nog eens wat. De vergrij zing is helemaal geen probleem. Over 30 of 35 jaar zijn alle baby boomers overleden. Hoeveel zijn er dan nog grijs? Er is helemaal geen vergrijzingsprobleem. Ie mand van 25 die vanaf vandaag 35 jaar gaat werken, heeft geen last van onze grijsaards, want die zijn er dan bijna niet meer. Slaap maar lekker verder meneer Donner. U houdt dat makkelijk vol... tot uw tachtigste! Ben Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Antibiotica Een Swab-team van onze overheid wil overmatig antibioticagebruik terugdringen. Met succes, want tot in de uithoeken van Europa is het door Nederland moeilijk gemaakt om zonder recept aan antibiotica te komen. Hoewel overmatig me disch gebruik voorkomt en een slechte zaak is, is de opstelling van onze overheid erg hypocriet. Over het antibioticagebruik in de inten sieve veehouderij, wat al jaren de spuigaten uitloopt, wordt niet ge rept. Een gemiddelde gezonde big krijgt in Nederland meer antibiotica dan ernstig zieke patiënten (bijvoor beeld wie door een tekenbeet de ziekte van Lyme heeft opgelopen). Veel mrsa-besmettingen in onze ziekenhuizen zijn inmiddels terug te voeren tot antibioticagebruik in de intensieve veehouderij, en dus niet medisch gebruik bij mensen. Blijkbaar zijn er hogere belangen dan de volksgezondheid in het ge ding. Ondertussen kan Nederland het braafste jongentje uit de klas spe len, geen haan die kraait naar wat er hier verder geknoeid wordt. Niek Haak Spanjaardstraat 9, Middelburg Mosselcrisis 2 ZMF-voorman Gijs van Zonneveld (PZC, 22 juli) is gepikeerd over 'uit de lucht gegrepen beschuldigin gen' van burgemeester Jack Assel- bergs van de gemeente Schou- wen-Duiveland en visserijbestuur der Wout van den Berg. De mos selsector zou met 'aantijgingen en acties' daarmee niet geïnteresseerd zijn in een oplossing voor een duurzame toekomst. 'Gekker moet het toch niet worden', denk je dan als nuchtere Zeeuw. Maar mis schien is de ZMF niet zo Zeeuws als de rest van de provincie en hard bezig zich volstrekt onmoge lijk te maken. De mosselsector wil best praten - dat is al herhaalde malen gebleken - het zijn steeds de milieuclubs, waaronder ook de ZMF, die de zaak verstieren en wanneer ze daarop worden aangesproken de heilige onschuld spelen. Duizen den mensen het brood uit de mond stoten mag en kan niet straf feloos gebeuren. Ook de ZMF en de zijnen moeten hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid ne men. Hoe zou er worden gereageerd als de provincie van vandaag op mor gen stopte met de riante subsidie stromen naar de ZMF? Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Vogelbescherming De Vogelbescherming houdt vast aan ontpolderen. Een alarmerend en irriterend bericht, dat weer de drammerigheid van de Vogelbe scherming illustreert. Waarom be moeit ze zich met pure Zeeuwse problematiek? Het lijkt alsof door haar de vogel heilig is verklaard, er geen ruimte meer is voor andere dieren én mensen, zowel qua habi tat als recreatief Mede door de vogelbescherming zit de mosselsector in de proble men, zijn boeren wanhopig en kunnen recreanten hun favoriete sport niet uitoefenen. Dat is slecht voor Zeeland. De 'wetlands', waar ze voor ijvert, verdringen grazend vee als schapen en runderen met bijbehorende weidevogels en ma ken plaats voor algen stinkende poelen met zwermen muggen, waardoor de kans op infecties bij mensen (malaria) en dieren (blauwtong) toeneemt, zoals vroe ger hier ook de 'moeraskoorts' voorkwam. Onze fauna bevat im mers niet alleen vogels, maar alle dieren die er bij passen. Zij die alleen maar vogels zien, ge dragen zich als blinde vinken. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Vogelbescherming 2 De Vogelbescherming meent dat de emoties van burgers en de be langen van ondernemers totaal on dergeschikt zijn aan het welzijn van de vogels. Het is denk ik de hoogste tijd voor de oprichting van een Burgerbescherming Neder land. Want de vogels vliegen vrij in het rond, en nooit naar de spe ciaal voor hun ingerichte natuurge bieden maar naar patatkramen en tarwevelden. En wij burgers; wij zijn gekooid door natuur en mi lieuorganisaties en hun politieke aanhangers, en die kooi die wordt alsmaar kleiner. Jacqueline van Burg Bolwerk 3, Zierikzee Klacht Ik reageer op het artikel in de Zo- merkrant-bijlage van de PZC van 19 juli. Carla Schönknecht van de VW gaat in op een klacht van een gast van een VVV-huurwoning. De waarheid in deze zaak heel sim pel: De wasmachine was aanwe zig, maar werd door de eigenaar achter slot en grendel gehouden omdat de ruimte waarin deze was automaat stond niet betreden mocht worden door de huurders. De eigenaar had bij Delta de aan sluiting van de tv opgezegd om kosten te besparen en dat in de we ken van het Europese kampioen schap voetbal. Dit is niet altijd de schuld van de VW, want eigena ren die hun woning door de VW laten verhuren, proberen er op alle mogelijke manieren goed geld aan te verdienen. De tv en de wasma chine waren wel op de folder ver meld. Duidelijk moet zijn dat de klant koning is en gewoon over de voorzieningen moet kunnen be schikken waar hij voor betaald heeft. Het stoort mij dan ook zeer dat mevrouw Schönknecht op merkt dat de klager niet goed geke ken had. Het zou beter zijn om een huurder voortaan gast met hoofdletters te noemen en daar naar te handelen. Robert Sanders Amstelstraat 113, Oost-Souburg Politie Politie heeft getuigen nodig (PZC, 14 juli). Hoezo getuigen? Als je ge tuigen hebt, doet de politie er niets mee. Dat is mijn ervaring. In 2002 is een oom van 87 jaar en on geneeslijk ziek overleden. Een ken nis van hem wilde wel voor hem zorgen, oom was in de terminale fase. Van zorg is achteraf niet veel gebleken. Wel een bankrekening en kluis geplunderd. De notaris werd benaderd of hij aan huis wil de komen, want oom was niet meer in staat naar zijn kantoor te gaan. Er is toen van alles misge gaan. We hebben daarvan aangifte gedaan bij politie en justitie. Wij hebben interessante getuigen, kei harde bewijzen dat de kennis reke ningen geplunderd had. Politie deed niets met die getuigen. Llna de Witte Middelburgsestraat 71, Koudekerke Ziekenhuis 2 Omdat ik zo veel negatieve berich ten in de krant lees over de zieken huizen wil ik daar een positieve te genover zetten. Sinds kort weet ik dat ik een ernstige ziekte heb. De wereld staat op zijn kop. Dan krijg je te maken met allerlei medische zaken als oncologie. Dan merk je hoe snel een heel aardig team voor je klaarstaat en helpt omdat je zelf even de weg kwijt bent. Door de ze brief wilde ik deze mensen even in het zonnetje zetten, want dat verdient het team van Oost 4. Lilian Flipse-Colijn Zeggestraat 42, Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11