let op! Corruptie is geaccepteerd jjgjj 20 j; Vijver en Vissencentrum 't Groene Kikkertje 10 ji aar Rana Natuurpark EU blokkeert 486 miljoen voor Bulgarije Zaterdag 2 augustus Leterme houdt vertrouwen van parlement 10 I Donderdag 24 juli 2008 PZC inn Isle 20 m2 PE-foHe voor 2.00 per m2 I ste 20 planten in pol voor 1,00 per stuk Gratis toegang Rana Natuurpark en ieder uur gratis rondleiding Welleweg 35, 4315 CH Dreischor - tel 0111-401459 BRUSSEL - De Europese Unie heeft 486 miljoen euro subsidie voor Bulgarije geblokkeerd, omdat het land te weinig doet aan de bestrij ding van misdaad en corruptie. De Europese Commissie maakte dit gisteren bekend. De EC stelt dat Bulgarije heeft na gelaten door de EU geëiste hervor mingen in de rechtspraak en de cri- minaliteits- en corruptiebestrij ding door te voeren. De EU plaats te twee regeringsbureaus die EU-fondsen doorsluisden op een zwarte lijst. De EC zegt dat Bulgarije vooral in gebreke is gebleven bij de gerechte lijke vervolging van fraudeurs. Ver volging was een van de voorwaar den waaronder Bulgarije ander halfjaar geleden tot de EU toetrad. Sinds de omwenteling in 1989 wer den zo'n 150 maffiamoorden in Bulgarije gepleegd, maar veroorde lingen bleven tot dusver uit. De Bulgaarse oppositie diende kort voor de mededeling uit Brus sel een motie van wantrouwen in tegen de door socialisten geleide re gering, de zesde sinds het aantre den van de coalitie in 2005. Naar verwachting komt de motie vol gende week in stemming. De coali tie steunt op 150 van de 240 parle mentszetels en zal de stemming vermoedelijk overleven. EU liet land als lid toe terwijl men wist dat het er niet klaar voor was. door Carel Goseting DEN HAAG - Bulgarije werd op 1 ja nuari 2007 lid van de EU. Nu heeft de unie donaties aan het land ter waarde van 500 miljoen euro ge blokkeerd. De aanleiding vormt het Bulgaarse geknoei met EU-gel- den, corruptie en criminele invloe den. Premier Sergei Stanishev waarschuwt tegen hysterie en roept tot op tot bezinning om de Bulgaren niet van de EU te ver vreemden. Het bedrag is te gek voor woor den: 5,50 euro. Toch liet Aneliya Cvetkova, de presidente van de rechtbank in de Bulgaarse stad Var na (350.000 inwoners) zich daar mee omkopen. Omgerekend 10.000 Bulgaarse leva in gemar keerde bankbiljetten deden haar de das om. Direct nadat de rechter, die toch een bovenmodaal salaris genoot, het geld in een café in ont vangst had genomen werd zij opge pakt. In haar woning vond de poli tie nog eens 88.500 leva, 28.900 eu ro, 3270 dollar en 400 gram goud. Volgens de dienstdoende officier van justitie het bewijs dat Cvetko va zich regelmatig liet omkopen. Omkoping is normaal in Bulgarije. Van de EU-lidstaten scoort alleen Roemenië op de wereld corruptie ranglijst nog slechter. Polen doet het iets beter. Bulgarije kende tus sen 1944 en 1989 een op Sov jet-leest geschoeid communistisch regime. Zware industrie en een col lectieve landbouw vormden de pij lers van de economie. Zoals in alle Sovjet-satellietlanden functioneer de de economie op basis van een vijfjarenplan waarin productie en niet de behoefte voorop stond. Armoede en rijkdom Burgers konden alleen aan de door hen gewenste 'luxe' produc ten komen via ruilhandel of beta ling 'onder de tafel'. In het commu nistische Oost-Europa was de niet-officiële economie net zo groot als de officiële. Zelfs staatsbe drijven lieten een deel van de leve ranties op papier 'verdwijnen' om de producten vervolgens aan be- 'Dat alles te koop was is de inwoners met de paplepel ingegoten' vriende partijleden of burgers die er genoeg voor wilden betalen, te leveren. Dat alles te koop was als de enve lop maar dik genoeg was - zelfs ge zondheidszorg, bouwvergunnin gen, illegale importen uit het Wes ten of het intrekken van een be keuring - is de inwoners van de be trokken landen met de paplepel in gegoten. Degenen die in 1989 twintig jaar of ouder waren kenden het sys teem en handelden ernaar. Ook nu nog. Het is zelfs makkelijker ge worden. Het kader van de commu nistische partijen trekt nog steeds aan de touwtjes, alleen nu als de mocratische politci, ambtenaren of zakenlieden. De kennis en kunde van weleer zijn niet verloten ge gaan, net zo min als de oude vriendschappen. Het 'old boys net work' bestaat nog, en daarmee ook de streken die het systeem voor eenieder profitabel maakte. Corruptie is in het nog steeds ar me Bulgarije een maatschappelijk geaccepteerd verschijnsel. Dus is het niet verbazingwekkend dat het zich ook voordoet bij de miljarden euro's die de EU jaarlijks over boekt naar een aantal nationale agentschappen. Kantoren die niet alleen beslissen over de besteding van het geld, maar ook moeten controleren of het conform de pro- jectopgave is uitgegeven. De EU liet Bulgarije, en Roeme nië, in 2007 als lid toe terwijl men wist dat beide landen er niet klaar voor waren. Bovendien werd be kend dat de twee landen Brussel bewust een rooskleurig beeld had den geschetst om toegelaten te worden. De unie besliste bij toelating elk halfjaar te toetsen in hoeverre Bul garije (en Roemenië) de corruptie, de invloed van de georganiseerde misdaad en het verrotte rechterlij ke systeem waarbij grote vissen de dans altijd ontspringen, aanpak ten. Telkens werd 'enige' doch on voldoende vooruitgang geconsta teerd. Nu is wat Bulgarije betreft de maat vol. De regering in Sofia claimt dat het gaat om beginnersfouten. Het EU-geld stroomt pas echt sinds be gin dit jaar. Voordien werkten de agentschappen en de programma's die zij moesten bestieren nog niet goed. Dat laatste is wel gebleken. BRUSSEL - De Belgische Kamer heeft gisteren met 88 tegen 41 stemmen besloten over te gaan tot de orde van de dag. Daardoor be hoefde er niet te worden gestemd over een motie van wantrouwen tegen de regering-Leterme. De oppositiepartijen Vlaams Be lang, het socialistische sp.a, de Groenen en Lijst Dedecker (LDD) hadden de motie ingediend omdat Leterme vorige week geen ak koord over staatshervorming pre senteerde, wat hij wel had beloofd. Dat de premier vorige week zijn ontslag aanbood maar nu toch ver der regeert, zint de oppositie al he lemaal niet. Leterme wees op de resultaten die wel waren bereikt. Volgens hem konden de parlementsleden kie zen tussen hem of de chaos: „Dit land heeft een bestuur nodig." LDD-fractieleider [ean-Marie De decker (LDD) zei: „Leterme of de chaos? U bent zelf de chaos." Leterme is ruim vier maanden pre mier na een lange formatie. De te genstellingen tussen Waalse en Vlaamse partijen zijn inmiddels zo groot wordt gespeculeerd over het uiteenvallen van België. Bezorg minimaal 2 weken tijdens de zomervakantie en je krijgt naast je vergoeding ook een gratis entreebewijs voor een van de topattracties in Nederland! Ga naar www.bezorgers.nl, selecteer het dagblad dat je wilt bezorgen en vul het aanmeldformulier in of bel ons op tel.nr. 0800023 23 33. Op de website vind je de actievoorwaarden. DichtbijMedia. Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10