Zeeland OR bezorgd over ziekenhuizen Pierenbloed biedt ongekende kansen wTreidprimeu" Creativiteitsimpuls nodig voor duiksport zeeland 20augt/m0SSpt2008 nazomerfestival.nl PZC Woensdag 23 juli 2008 27 Ondernemingsraden houden vinger aan de pols bij directies. door Claudia Sondervan GOES - De ondernemingsraden van de ziekenhuizen van Goes en Vlissingen zitten bovenop de direc ties bij het opruimen van de finan ciële wanorde die de afgelopen maanden bij de ziekenhuizen aan het licht kwam. Ook de uitwer king van de fusiekoers en de loca tiekeuzen voor het hoofdzieken huis volgen de ondernemingsra den intensiever. Zij laten eigen fi nanciële en juridische experts mee kijken. Elke twee weken horen de ziekenhuismedewerkers de stand van zaken. Dat nieuws werd de personeelsleden gisteren in een brief gebracht. De ondernemings raden hebben er onvoldoende ver trouwen in dat de maatregelen te gen de ontstane miljoenentekor ten helder en toetsbaar zijn, schrij ven zij. De or's toetsen elke twee weken met de raden van bestuur de effecten van de vacature- en in vesteringsstop en de vorderingen bij de herinrichting van het finan cieel beheer. De ondernemingsra den van gezamenlijk facilitair be drijf van de ziekenhuizen ServiZZ en van Ziekenhuis Walcheren stel len in de brief dat hun vertrouwen in de raad van bestuur ernstig is geschaad. De ondernemingsraad van de Oosterscheldeziekenhuizen staat daar nadrukkelijk niet bij, be aamt voorzitter Wil Schipper, te vens voorzitter van het gezamen lijk overleg van de drie or's DOOR. Directeur Simons zegt De ondernemingsraden hebben er onvoldoende vertrouwen in dat de maatregelen tegen de ont stane miljoenentekorten bij de ziekenhuizen toetsbaar zijn. geen problemen te hebben met de eisen van de ondernemingsraden. Uit recent onderzoek van PriceWa- terhouseCoopers over het finan cieel functioneren van de zieken huizen komt een vernietigend beeld naar voren. De eigen vermo gens van de ziekenhuizen zijn sinds 2005 afgekalfd tot onaan vaardbaar laag niveau: Goes heeft een negatief eigen vermogen van meer dan drie miljoen, Vlissingen heeft nog vier miljoen over van de zeven miljoen uit 2006 en samen hebben de fusieziekenhuizen nog 1,3 miljoen eigen vermogen. Sim ons wil pas volgende week uitleg geven over de ziekenhuisfinanci- ën. De vijf vakbonden in de zorg deden gisteren bij de twee raden van toezicht van de ziekenhuizen uit de doeken waarom zij vinden dat de raden van bestuur, Simons en Zomer, niet meer te handhaven zijn. Jacob Riepe van vakbond CNV: „Onze leden hebben geen vertrouwen in de raden van be stuur. Het is duidelijk dat het weg sturen van de huidige raden van bestuur de oplossing niet is, maar wij kunnen met deze directies geen afspraken maken." Van de zij de van de raden van toezicht kwam gisteren geen commentaar. Aaskwekerij Topsy Baits in Wilhelminapolder levert aan Frans bedrijf. door Harmen van der Werf WILHELMINADORP - Het klinkt futu ristisch, maar dat is het allerminst, bloed van pieren en mogelijk ook van zagers kan mensenlevens red den. Zagerkwekerij Topsy Baits bij Wilhelminadorp speelt een belang rijke rol bij die ontwikkeling. Eige naar Bert Meijering is opnieuw door de Franse wetenschapper Franck Zal benaderd om pieren voor Zals bedrijf Hemarina in Mor- laix (Bretagne) te produceren. Zeven jaar geleden zocht Zal ook al contact met Meijering, om pie ren te kweken voor de productie van kunstbloed. „Maar", verklaart Meijering, „ik ben na een jaar ge stopt met de pierenkweek. Zal wil de synthethisch bloed ontwikke len met dezelfde eigenschappen als pierenbloed. Dat is gelukt, maar de productie bleek astrono misch duur." Meijering heeft inmiddels weer één kweekbassin met pieren op zijn bedrijf Wat maakt het bloed van pieren zo interessant? Pierenbloed kan van nature veel meer zuurstofmo leculen vervoeren dan menselijk bloed, hoogstwaarschijnlijk omdat pieren in zuurstofloze, slikkige om standigheden moeten zien te over leven. Het verschil is enorm. „Een rood bloedlichaampje van de mens kan vier zuurstofmoleculen binden, bij een pier zijn dat er 156. Die mole culen zijn bovendien een factor 250 kleiner", weet Meijering. Uit nieuwsgierigheid heeft hij ook za gers naar Frankrijk gestuurd. Za gers, het hoofdproduct van Topsy Baits, bleken met pieren vergelijk bare moleculen in het bloed te be vatten. Omdat pierenbloed zo zuurstofrijk is, lijkt het ongekende mogelijkhe den te bieden op medisch vlak. Mensen met suikerziekte bij wie bloed trager door de aderen gaat stromen en nogal eens ledematen moeten worden afgezet, kunnen baat hebben bij toepassing van zuurstofrijk bloed. Menselijke orga nen voor transplantaties kunnen langer in goede conditie worden gehouden, waardoor meer men- 'Het mooie is dat er straks twee toepassingen voor de gekweekte pieren zijn' sen kunnen worden geholpen. Zuurstofrijk bloed kan helpen bij een beroerte en bij verlies van veel bloed na een ongeluk. Het is nog niet zover dat het bloed- plasma van pieren kan worden toe gepast bij mensen. Het Franse He- door Marcel Modde GOES - De belangstelling van dui kers voor Zeeland loopt terug. De grote groei is er uit, aldus Frans Meijaard van Belangenvereniging Duikondernemend Zeeland (BDZ). Hoog tijd dus voor een 'creativiteitsimpuls', vindt de eige naar van duikcentrum Oktopussy in Wemeldinge. Tijdens de lange weekeinden rond Pinksteren en Hemelvaartsdag is het weliswaar nog steeds filezwem- men op de populaire duikplekken bij Goes, Wemeldinge en Zierik- zee. Maar verder is de piek er af Van de in aantal en aanbod be perkte arrangementen die de VW's op hun gezamenlijke inter- foto Willem Mieras marina heeft het product getest bij muizen, varkens en apen. Binnen niet al te lange tijd beginnen tes ten op de mens. Dieren vertoon den geen afstotingsverschijnselen. Het product bleek toepasbaar onaf hankelijk van de bloedgroep. Ook was het langer houdbaar dan men selijk bloedplasma. Veel proeven zijn nog nodig. Vol gens Meijering wordt erop gemikt in 2015 het bloedplasma zonder ri sico te kunnen gebruiken bij men sen. „Het mooie is dat er dan twee toepassingen voor gekweekte pie ren en mogelijk zagers zijn, het bloed voor zuurstofrijk plasma en het vlees voor visvoer." netsite aanbieden, wordt slechts mondjesmaat gebruik gemaakt. Dat kan beter, erkent ook Carla Schönknecht van de stichting Pro motie Zeeland Delta. Om daar ge lijk bij aan te tekenen dat de duiksport 'een niche blijft in onze toeristische markt'. De stichting laat zich zien op duikbeurzen en verspreidt gidsen, met een promi nente rol voor Oosterschelde en Grevelingen. „Maar in eerste in stantie moet het bedrijfsleven zelf een actieve rol spelen", zegt Schön knecht. Meijaard zoekt het in creatieve aan biedingen voor het hele gezin. „Onder, op en rond het water. Daar ligt de kracht van Zeeland." door Frank van Cooten knokke - De Belgische chocolade maker David Maenhout uit Knok ke heeft een bonbon op de markt gebracht op basis van paarden melk. Hij liet zich inspireren door het paardenspektakel Cavalia, dat nog tot 30 augustus in Knok- ke-Heist is te zien. Hij heeft daar mee naar eigen zeggen een wereld primeur. Maenhout combineert paarden melk met bloedsinaasappel en don kere chocolade (69 procent cacao) van Callebaut. Op de praline staat een paardenkop afgebeeld. „De bloedsinaasappel staat voor de vu righeid van de paarden. En paar denmelk is heel gezond. Het is bij voorbeeld goed tegen een te hoog cholesterol-gehalte." Maenhout is een bekende chocola tier in België. De paardenpraline is niet zijn eerste vinding. Hij experi menteerde eerder met pralines op basis van komkommer en karde mom. Chocolatier M, het bedrijf van Maenhout, levert aan topres taurants in België en Engeland. theater op locatie festivalhart flbdij Middelburg I MM van Heiner Müller Kwartet €en rollenspel van verdorven passie ontaardt in een strijd op leven en dood tussen tujee meedogenloze rivalen. De Centrale Opslag Voor Radioactief Rfval in Borssele is niet alleen podium en decor, moor ook een veilige opbergplek voor de gevaarlijke begeertes van dit duo. gratis brochurekaarten info A nazomerfestivol.nl D delt/v Provincie Zeeland of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) i lil— Ihr mjlti-utlllty cor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71