B jitenland Honger teistert oosten Afrika Kijkuit Verdachten aanslagen Baskenland opgepakt voor het ZeelandNet zomeraanbod! Tweede aanslag met bulldozer Zes doden bij mijnramp in China Leider Duitse afdeling PKK aangehouden Ontmoeting paus met slachtoffers 'pr-stunt' Vrouw slaat dochter dood om huiswerk felandNet 6 Woensdag 23 juli 2008 PZC Voedselprijzen en droogte probleem voor 14 miljoen mensen. nairobi - Ruim veertien miljoen mensen in de Hoorn van Afrika kampen met een verwoestende droogte en stijgende voedselprij zen en zijn daardoor afhankelijk van voedselverstrekking en andere hulp. Medewerkers van de Verenig de Naties hebben dit gisteren ge zegd. De crisis treft Eritrea, Kenia, Dji bouti en vooral Ethiopië en Soma lië. In beide laatstgenoemde lan den moeten veel gezinnen het doen met slechts één maaltijd per dag. Ouders zien zich om financiële re denen gedwongen een keuze te maken tussen het voeden van hun kinderen of ze naar school sturen. Maar al te vaak pakt de beslissing uit in het nadeel van het onder wijs. Volgens het hoofd van het VN-voedselprogramma voor Soma lië, Mark Bowden, komen in dat land ongeveer 3,5 miljoen mensen voor eind van dit jaar in aanmer king voor voedselhulp. Dat komt neer op de helft van de bevolking. De Verenigde Naties hebben voor Somalië om ruim vierhonderd mil joen euro verzocht, maar slechts eenderde van dat bedrag is tot nog toe van lidstaten ontvangen. De voedselcrisis dreigt het aantal hongerlijders wereldwijd te doen oplopen tot een miljard. Tijdens een top van de Verenigde Naties, waaraan 181 landen deelnamen, is beloofd om de handelsbarrières te slechten en de landbouwproductie te vergroten teneinde de crisis het hoofd te bieden. In de Hoorn van Afrika gaat het evenwel niet alleen om structurele armoede, maar is sinds enige tijd ook sprake van een rampzalige droogte. In een land als Ethiopië is meer dan tachtig procent van de bevol king nog altijd afhankelijk van de landbouw. Een woordvoerder van het Wereldvoedselprogramma in Nairobi, Peter Smerdon, zei te ho pen dat de gebruikelijke regenval in de maanden september en okto ber uitkomst zal bieden. Als de re gen dan echter niet komt, is de el lende niet te overzien, aldus de woordvoerder. In Somalië is de crisis bijzonder ernstig omdat het land het sinds 1991 zonder functionerende over heid moet stellen. Daardoor is vooral de toestand in de zeer on veilige hoofdstad Mogadishu dra matisch. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, voorzag eerder dit jaar dat mogelijk 90.000 kinderen in Somalië van de tron ie Medewerkers van de Verenigde Naties vrezen voor verergering van de honger in Afrika wanneer de regen uitblijft in de maanden september en oktober. ger zullen omkomen. Als de leve ring van voedsel naar Somalië niet wordt verruimd dreigt daar een herhaling van de hongersnood van 1992/93. Die kostte het leven aan honderdduizenden inwoners. Extra probleem in Somalië is dat het geweld tegen hulpverleners er dit jaar dramatisch is gestegen. Er zijn tot nu toe zeker vijf hulpverle ners vermoord. Verscheidene ande ren zijn door bendes ontvoerd. Wie precies verantwoordelijk is voor het geweld is vooralsnog on duidelijk. De voedselproblemen gelden niet alleen voor de landen in Oost-Afri- ka, ook West-Afrika kent de nodi ge ellende. In verscheidene West-Afrikaanse landen hebben zich reeds ernstige voedselrellen voorgedaan. In de gehele Sahel, de regio ten zui den van de Sahara, zijn de voorra den door de enorme wereldwijde voedselcrisis aanzienlijk geslon ken. Jeruzalem - In Jeruzalem is giste ren voor de tweede keer deze maand een aanslag gepleegd met een bulldozer. De 22-jarige dader kwam uit Oost-Jeruzalem. Hij was geen lid van een Palestijnse organi satie en handelde alleen. In het centrum van Jeruzalem reed de Palestijn met de shovel achtereenvolgens in op drie perso nenauto's en een stadsbus. Hij bracht op die manier vijf mensen verwondingen toe voordat hij door een automobilist en een lid van de grenspolitie werd doodge schoten. Een van de gewonden moet een been missen. Het incident vertoont veel gelijke nis met een incident van eerder de ze maand. Ook toen reed een Pa lestijn met een bulldozer in op voertuigen en voetgangers. Daarbij vielen drie doden, terwijl er onge veer dertig mensen gewond raak ten. De dader werd toen door een soldaat in burger doodgeschoten. pekiing - Een overstroming in een mijn in de Zuid-Chinese regio Gu- angxi Zhuang heeft zes mijnwer kers het leven gekost. Dertig kom pels zitten nog vast. De Na- du-mijn liep maandagavond plot seling onder water. Zeven mijnwer kers wisten zelf naar boven te ko men. Dertien anderen konden worden gered. Er is contact met twaalf van de mijnwerkers die on dergronds zitten. karlsruhe - De vermoedelijke lei der van de een Duitse afdeling van de Koerdische PKK is opgepakt. De Turkse Koerd, die de naam Hü- seyin Colak gebruikt, is maandag opgepakt in Detmold. Hij wordt beschuldigd van het leiden van een criminele vereniging en zou een vrouw hebben gedwongen tot abortus. Ze was zwanger gemaakt door een aanhanger van de PKK. Spaanse politie verdenkt ETA van plegen bomaanslagen. bilbao - De Spaanse politie heeft gisteren acht veronderstelde leden van de Baskische afscheidingsbe weging ETA gearresteerd op ver denking van het plegen van een reeks bomaanslagen. De verdach ten, allen van begin twintig, wer den aangehouden in de plaatsen Getxo en Elorrio, vlakbij de stad Bilbao. De ETA-afdeling waartoe de ver dachten zouden behoren wordt verantwoordelijk gehouden voor het plegen van een tiental bomaan slagen. Bij een daarvan, waarbij een personenauto tot ontploffing werd gebracht bij een politiebu reau in Legutiamo, kwam in mei een politieagent om het leven. Andere aan de verdachten toege schreven aanslagen troffen onder andere nog twee politiebureaus, twee rechtbanken en twee kanto ren van politieke partijen. Zondag deden zich in het noorden van Spanje opnieuw vijf explosies voor, waaronder een in Getxo. Daar wonen veel Baskische onder nemers en het stadje is al meerde re keren het doelwit geweest van de ETA. Bij geen van de explosies vielen zondag slachtoffers. Vier van de aanslagen werden opgeëist door de ETA. De ETA strijdt al tientallen jaren voor de onafhankelijkheid van Bas kenland. In maart 2006 kondigde de groep eenzijdig een staakt-het-vuren af Dat werd in echter in december van dat jaar op gezegd nadat vredesbesprekingen met de regering waren vastgelo pen. Sindsdien heeft de groep al weer tientallen aanslagen ge pleegd. De strijd van de ETA heeft sinds eind jaren zestig ruim achthon derd levens geëist. SYDNEY - De geheime ontmoeting die paus Benedictus XVI maandag met vier Australische slachtoffers van seksueel misbruik door geeste lijken had, is bij honderden ande re slachtoffers verkeerd gevallen. Ze zien de ingelaste mis als goedko pe pr-stunt. De slachtoffers zijn verbolgen dat de kerk hen niet heeft uitgenodigd. Zij noemen de ontmoeting 'manipulerend en ty pisch voor de katholieke kerk'. santiago - Een Chileense vrouw heeft haar dochter doodgeslagen omdat ze weigerde een boek te le zen als huiswerk voor school. Het meisje stierf de avond voor haar tiende verjaardag. Haar 26-jarige moeder wordt aangeklaagd voor moord. „Ze heeft bekend dat ze het meisje heeft geslagen en ge schopt", meldde de politie in de hoofdstad Santiago. of een gratis telefoontoestel t.w.v. 129,95 of een gratis digitale TV ontvanger en startpakket t.w.v, 114,95 "Surf naar www.zeelandhet.nl/zamsraanbddrof bét0113 377 770 voor alle info eri voorwaarden. J i-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6