Zeeland Ronja rijdt mee CDA in Goes wil starterslening ook voor woningen van twee ton 'Vroeger komt nooit meer terug. Je kunt klagen, je kunt ook iets doen' Slecht fietspad Stavenisse gaat op de schop Lopen langs littekens van watersnoodramp Maike Boerdam speelt Evita in Vlaamse versie Mannen dreigen met nepwapen in Veere 22 I Woensdag 23 juli 2008 PZC B stavenisse - Het verouderde fiets pad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse wordt volgend jaar aan gepakt. Dat heeft de provincie la ten weten. Het tegelfietspad is er niet best aan toe. Dat werd drie jaar geleden al aangekaart tijdens het bezoek van de gemeenteraad aan Stavenisse. De gemeente trok aan de bel bij de provincie, maar die liet weten dat eerst provinciale wegen waar nog geen fietspad lag aan de beurt waren. Pas daarna stond het op knappen van de tegelfietspaden op het programma. Nu is het bijna zover. Voor het ver beteren van het pad tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse is 1,3 miljoen euro beschikbaar. Daar van kan het worden verbreed en geasfalteerd. Als die werkzaamhe den zijn uitgevoerd, draagt de pro vincie het fietspad over aan het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Fractie: versoepeling van eisen maakt lening populairder. door Cijs Kamphuis goes - Als het aan de CDA-fractie in Goes ligt, worden de eisen voor een starterslening versoepeld. Ze wil dat het maximale bedrag van wat een huis mag kosten, wordt verhoogd. Ook moet de eis dat een aanvrager in de gemeente Goes moet wo nen, worden geschrapt en de alge hele informatievoorziening sterk worden verbeterd. Dit alles moet leiden tot meer interesse in de le ning. Want die is op het moment te laag vinden de christendemocra ten. Wel moeten de maatregelen nog dit jaar genomen worden. Niet wachten met handelen tot na het evaluatiemoment in 2009. „Dan is ouwerkerk - Staatsbosbeheer houdt zaterdag om 13.30 uur bij het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk de excursie 'Littekens van de Ramp'. Deelnemers lopen van af het museum met een gids langs de kreken, door het bos en langs de Oosterschelde. De gids vertelt over de sporen die de Ramp naliet en over de natuur. Aanmelden via de VW in Zierikzee of 0900- 2020233. Kosten: 2 euro voor vol wassenen, 1 euro voor kinderen. sluis - De uit Sluis afkomstige Mai ke Boerdam gaat de rol van Evita spelen in de Vlaamse versie van de gelijknamige musical. Ze is bij het grote publiek bekend door haar rol len in musicals als Assepoester, Pi- nokkio, The Hired Man en The Sound of Music. De musical is van 20 tot en met 30 november 2008 te zien in het Capitole in Gent. het project al mislukt", stelt CDA-raadslid Jo-Annes de Bat. Hij is niet blij met het feit dat er na een jaar looptijd slechts één lening is verstrekt. Het maximum bedrag van een huis voor de lening wil hij dan ook omhoog hebben. Van 190.000 euro naar 200.000 euro. „1\vee ton wordt vaak gezien als een magische grens voor een huis, als je die grens kunt slechten bij het aanbieden van een lening, maak je veel meer kans. Nu ketst het daar te vaak op af" De aanvrager hoeft, als het aan De Bat ligt, ook niet meer woonachtig te zijn in de gemeente Goes. Dit spoort volgens hem niet met de ge meentelijke woonvisie, die juist in- W| Het bedrag wat een huis maxi- maal mag kosten om een star terslening te krijgen van de ge meente Goes moet omhoog, vindt de CDA-fractie. vlissingen - 1\vee mannen uit Rei- merswaal (20) en Bergen op Zoom (19) zijn gisternacht in Vlis- singen aangehouden omdat ze een 27-jarige man uit Tiel hadden be dreigd met een nepwapen. Ze deden dat bij een horecazaak in de gemeente Veere. De mannen hadden ruzie met elkaar gekregen. Het tweetal uit Reimerswaal en Bergen op Zoom zit volgens de po litie nog vast voor nader onder zoek. Het oogstfeest in Oudelande vindt niet vandaag plaats, maar 23 augus tus. In het bericht hierover giste ren in deze krant, is per ongeluk een onjuiste datum vermeld. Het programma van het festijn, met onder meer een braderie, heli- koptervluchten en rondleidingen door de fruitbedrijven, blijft onver anderd, evenals de aanvangstijd van de feestelijkheden. Die is om 10.00 uur. zet op het aantrekken van inwo ners van buiten de gemeente. Het project moet ook beter zichtbaar worden op de gemeentelijke websi te. Want volgens De Bat moeten jongeren nu te lang zoeken of kun nen ze de informatie helemaal niet vinden. Het raadslid wil ook dat het college in gesprek gaat met banken en makelaars. Die geven volgens hem nog te weinig aan dacht aan de mogelijkheid van een gemeentelijke starterslening. Verantwoordelijk wethouder Ri- nus Dieleman(CDA) bespreekt de voorstellen van zijn partijgenoten na het zomerreces in het college. De Goese gemeenteraad ging in au gustus vorig jaar akkoord met de lening die het verschil overbrugt tussen de totale koopsom van de woning en het maximale leenbe- drag op basis van inkomen bij de bank. Begin deze maand werd de eerste lening feestelijk uitgereikt. Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse beleeft de twintigste editie. door Lilian Dominicus kortgene - Ronja heet ze, ver noemd naar het boek Ronja, de Roversdochter van Astrid Lindgren. Ze is een van de opvallendste deel nemers aan de Zeeuwse Rijwiel Toervierdaagse, die dit jaar voor de twintigste keer wordt gehouden. De elfjarige Biezelingse hond is in de jaar of tien dat ze meedoet zo bekend geworden, dat mensen al naar haar vragen als ze er een jaar tje niet bij is, hebben haar baasjes, Niesje Meijboom (67) en Jennie van Bruggen (66), gemerkt. Sinds dat ze elf jaar geleden in Biezelinge zijn komen wonen, doen ze al mee aan deze tocht. „Toen het zo ontzettend warm was, hebben we haar thuis gelaten. Dat was het jaar dat er ook zoveel mensen uitvielen op de Wandel vierdaagse van Nijmegen. Mensen vroegen direct van: 'Hey, heb je de hond niet bij je?'", zegt Niesje, in het restaurant van camping De Paardenkreek in Kortgene, de eer ste stempelpost van de route. Ron ja krijgt er een maaltijd van bruin brood met appels toegeschoven. „Vindt ze heerlijk!" De eerste dag van de vierdaagse is het echter perfect fietsweer: half Zeeuwse fietsvierdaagse »- De Zeeuwse Rijwiel Toervier daagse is de enige fietsvier daagse van Zeeland. Er zijn drie afstanden: 25,40 en 60 kilometer. Vertrek is van af Sportpunt Zeeland in Goes. De eerste dag gaat door Noord-Beveland, vandaag is oostelijk Zuid-Beveland aan de beurt, morgen de polders van het 'Ouweland' en de laatste dag de Zak van Zuid-Beveland. >- Op de eerste dag fietsten naar schatting 1100 deelnemers mee. ft Meer informatie op www.fiets- vierdaagsezeeland.nl. bewolkt, ongeveer twintig graden geen regen en wind mee op de te rugweg. En dus is Ronja weer van de partij. Soms hobbelt ze een stukje achter de twee dames aan, maar ze gaat ook gewillig in het karretje achter. De twee vrouwen haken het mobiele hondenhokje achter één van de twee fietsen; de ene dag achter Niesje, de andere achter Jennie. Want zo'n hondje weegt nog best een paar kilootjes. Jennie: „Mensen nemen wel eens een klein hondje mee in een mandje, maar een grote hond komt niet zoveel voor." Toch zijn ze niet de enigen die de hond meenemen op de fiets. Even verderop zwoegt een vrouw langs de dijk tussen Kortgene en Geers- dijk, met een kinderkarretje én 'Toen het zo ontzettend warm was, hebben we haar maar thuis gelaten' een hond. „We zijn hier op vakan tie. Normaal gaat ie dan naar oma, maar die was ziek, dus nu moet moeders het zware werk doen", lacht ze. Ook Anita Ars (45) uit Driewegen heeft haar hondje, Max, meegeno men. Die is zo klein dat hij in het mandje achterop past. Max mag al tijd mee op de fietstochten van Anita en haar vriendin Tilly Ver- mue (44) uit Ellewoutsdijk. „Dat vindt ie geweldig", zegt Tilly. „Als ik aanbel, dan is hij al door het dol le heen, want dan weet hij dat ie mee mag." Op dezelfde dijk rijdt de Goese wethouder Joost Adriaanse voor bij, zonder hond, wel op een su persnel rijwiel. Aan het eind van Kortgene was hij even het spoor bijster, maar nu zit hij weer op de goede route. Hij fietst de langste af stand, zestig kilometer, maar doet het op het gemakje. Hoe hard hij rijdt, weet hij, ondanks de fiets computer op zijn vehikel, niet te zeggen. „Ik geniet liever van het Noord-Bevelandse platteland", zegt hij. „Het mag hier dan plat zijn, maar een bloeiend aardappel veld heeft een eigen schoonheid." Website over het dorp Hansweert bestaat één jaar. door Dewi Gigengack hansweert - „In Hansweert moe ten we het doen met de kleine ju weeltjes", vindt Hansweertenaar Jan-Kees de Meester. Hij richtte een jaar geleden de website Hallo Hansweert op, die het dorp aan de Westerschelde 'op een positieve manier in de kijker moet spelen'. Na een jaar wordt de site lang zaam maar zeker een platform waarop Hansweertenaren hun ei kwijt kunnen. De Meester woont sinds 2000 'op' Hansweert en wil er nooit meer weg. „Het dorp heeft een plaatsje in mijn hart." Bezield vertelt hij over de geschiedenis van de plaats die tot leven kwam toen in 1866 het Kanaal door Zuid-Beveland in gebruik werd genomen. „Het dorp was een vergaarbak van verschil lende nationaliteiten. Er was ont zettend veel leven: schippers, parle vinkers die op de sluizen dingen verkochten, er waren huizen van lichte zeden, een bioscoop, cafés. Ook op zondag was het druk. Hansweert werd met de nek aange keken door omliggende dorpen. Ze vonden het hier een Sodom en Gomorra. Toen door de komst van het Schelde-Rijnkanaal in de jaren zeventig de economie in elkaar stortte, werd dit dan ook gezien als de zondeval. Maar misschien is dit wel mijn eigen fantasie." Hoe dan ook, vanaf de jaren zeven tig ging het bergafwaarts met Hansweert. De Meester, fotograaf van beroep, hoort veel mensen kla gen over dat het vroeger beter was. „Maar vroeger komt nooit meer te rug. Je kunt erover klagen, maar je kunt ook iets doen." Daarom be sloot hij een website te maken die de mooie kanten van het dorp Iaat zien. „Als fotograaf kan ik mensen op een andere manier laten kijken naar dingen. Veel mensen beseffen niet dat Hansweert echt een leuk en mooi dorp is." Behalve foto's staat er elke week een nieuwtje op de site. „Dat is niet altijd even gemakkelijk, want in Hansweert is het vaker kom kommertijd dan in de rest van Zee land." Ook portretteert hij elke maand een andere Hansweerte naar. Vanaf september komt er een nieuwe maandelijkse rubriek: een Zeeuws recept. „Hansweertse recepten zijn er denk ik niet. En we moeten onszelf ook niet over het paard tillen", voegt De Mees ter lachend toe. De website heeft ongeveer negen honderd unieke bezoekers per maand, waarvan tachtig procent uit het dorp zelf. „Dat is best veel voor een dorp met 1655 inwo ners." Dorpelingen komen steeds vaker met ideeën, kritiek of artike len bij de webmaster. „De site wordt steeds meer een platform voor Hansweertenaren." De virtue le ontmoetingsplek kan ook een manier zijn om te peilen hoe 'Ans- westenaren' denken over dingen die spelen in het plaatsje. „Dat doe ik met een poll. Het resultaat kan ik doorgeven aan de gemeente. Want ik werk graag mee aan de verbetering van het dorp." Het éénjarig bestaan van de websi te is op 1 juli stilletjes voorbij ge gaan. „Ik heb geen feestje gehou den, maar heb er wel een single malt whisky op gedronken terwijl: ik de site aan het updaten was." i www.hallohansweert.nl Jfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46