Kilte overheerst op feest in Brussel 'Geblinddoekte Palestijn beschoten' Doden bij explosies in bussen Zuid-China Portugese politie sluit zaak-Madeleine Eerste president van Nepal gekozen mSShi WmS Aung San Su Kyi over halfjaar misschien vrij Eerste proces op Guantanamo Bay 8 Dinsdag 22 juli 2008 PZC JERUZALEM - Het Israëlische leger stelt een onderzoek in naar aanlei ding van video-opnamen waarop is te zien dat een soldaat een rub berkogel afschiet op de voet van een geblinddoekte Palestijn wiens handen zijn vastgebonden. De opnamen zijn volgens de Israë lische mensenrechtengroep B'Tse- lem gemaakt door een Palestijns meisje. Het incident speelde zich op 7 juli af op de Westoever. PEKING - In twee lijnbussen in de stad Kunming, in de Chinese pro vincie Yunnan, hebben zich giste ren explosies voorgedaan. Daarbij zijn twee mensen gedood. Volgens de politie is er sprake van sabota ge. In Yunnan betoogden de afgelo pen dagen rubberboeren die vin den dat ze te weinig krijgen be taald. Of zij verantwoordelijk zijn voor de explosies is onduidelijk. LISSABON - De Portugese justitie heeft het onderzoek naar de ver dwijning van het Britse meisje Ma deleine McCann gesloten. De ouders van het meisje worden niet langer verdacht. Dat maakte de Portugese justitie gisteren bekend. Het meisje verdween op 3-jarige leeftijd vorig jaar mei uit haar slaapkamer in een vakantieverblijf Haar ouders waren toen in een res taurant in de buurt. KATHMANDU - De wetgevende ver gadering van Nepal heeft gisteren Ram Baran Yadav van de Nepalese Congrespartij tot de eerste presi dent van het land gekozen. De vergadering schafte in mei de eeuwenoude monarchie af, maar is er nog niet in geslaagd een rege ring te vormen. De nieuwe presi dent zal een belangrijke rol spelen in de tptstandkpmjng v^n die rege ring. Koningin Paola, koning Albert en minister van Defensie De Crem volgen de verrichtingen van de Belgische luchtmacht. foto Thierry Charlier/AP Oproepen tot eenheid op nationale feestdag van België. door onze correspondent Pascaie Thewissen BRUSSEL - Van een echte feeststem ming is op de Belgische nationale feestdag - gisteren - geen sprake. Oorzaak is de politieke crisis die het land al ruim een jaar verlamt. Roger Zimmerman (71) heeft zijn uniform aan en zijn medailles op gespeld. De regen en de kou deren hem niet. „Ik ga al jaten naar het militaire défilé en wil dat ook nog jaren blijven doen. Ik weet dat sommigen denken dat dit de laat ste keer is dat België zijn nationale feestdag viert", snuift de oud-sol daat verontwaardigd. „Waanzin." Zimmerman is Brusselaar en per fect tweetalig. „Nee, ik geloof niet in het einde van België. Niemand hier gelooft in het einde van Bel gië", zegt hij, wijzend op de massa die zich een weg baant naar het pa leis, waar de koning de Belgische strijdkrachten zal begroeten. Het is de koudste 21 juli in hon derd jaar, symbolisch voor de kilte tussen Walen en Vlamingen, die al meer dan een jaar lijnrecht te genover elkaar staan. Inzet van de ruzie: meer autonomie voor de deelstaten. Vlamingen zijn voor. Walen, uit angst voor het uiteen vallen van het land en het kwijtra ken van de miljoenen euro's steun uit Vlaanderen, tegen. De voorlopige climax in de slepen de crisis is het ontslag, vorige week, van premier Yves Leterme. Die zit tijdens het militaire défilé toch naast koning Albert. Die laat ste weigerde het ontslag van de premier en stelde drie 'wijzen' aan om de onderhandelingen uit het slop te helpen. In zijn preek tijdens het traditione le Te Deum ter ere van 21 juli roept kardinaal Godfried Danneels op tot wederzijds begrip en 'godde lijke bescherming en inspiratie voor de nationale politici'. Ook de koning roept op tot een heid en verdraagzaamheid. Hij ver wijst naar zijn in 1993 overleden broer Boudewijn. „Ook hij pleitte vurig voor de eenheid en de cohe sie van het land, in volle respect voor zijn verscheidenheid." De premier zelf doet er het zwij gen toe. Hij gaat de Brusselse ka thedraal via een zijdeur binnen en weigert alle interviews na zijn fla ter vorig jaar, toen hij niet kon ver tellen wat België viert op 21 juli (de eedaflegging van Leopold I) en in plaats van het Belgische volks lied de Marseillaise aanhief DichtbijMedia. Wegener WGQGNGR NieuwsMedia /If^daysvi'H .Afif fes ilafnnoO Ga naar www.bezorgers.nl, selecteer het dagblad dat je wilt bezorgen en vul het aanmeldformulier in of bel ons op tel.nr. 0800-023 23 33. Op de website vind je de actievoorwaarden. Bezorg minimaal 2 weken tijdens de zomervakantie en je krijgt naast je vergoeding ook een gratis entreebewijs voor een van de topattracties in Nederland! SINGAPORE - Het huisarrest van de oppositieleidster in Myanmar, Aung San Suu Kyi, wordt over on geveer zes maanden mogelijk opge heven. Dat zei de Singaporese mi nister van Buitenlandse Zaken, Ge orge Yeo, na een ontmoeting met zijn ambtgenoot uit Myanmar. Van de afgelopen twintig jaar heeft Aung San Suu Kyi ongeveer dertien jaar in opsluiting doorge bracht. GUANTANAMO BAY- Het eerste Amerikaanse proces wegens oor logsmisdaden sinds de TXveede We reldoorlog is gisteren op de mari nebasis in Guantanamo Bay (Cu ba) begonnen. Voor het militair tri bunaal staat de chauffeur van Osa ma bin Laden, de leider van Al Qaida, terecht. De lemeniet Salem Ahmad Hamdan wordt beschul digd van samenzwering en het steunen van terrorisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8