Langer leven is niet altijd gezond leven Meer vrije prijzen bij zorg in ziekenhuis Vrouw (85) weert overvaller y Man gearresteerd na gijzelen dochter fier? Scouts trotseren elementen r een vol terras deze 2 Aangifte fraude gehandicaptensport 6 Dinsdag 22 juli 2008 PZC BOXTEL - In totaal 3200 scouts uit twintig lan- ren aan het begin van de middag al duizend er droog in op te kunnen bergen, liet een woord den trotseren op de eerste dag van de Nationale scouts gearriveerd. De kinderen tussen 11 en 17 voerster van de Nationale Jamboree 2008 giste- Jamboree vol goede moed de regen. Cisteren wa- jaar zetten snel hun tenten op om hun rugzakken ren weten. foto Rick Nederstigt/ANP Vaker onderhandelen met zorgverzekeraars over de prijs. den haag - Voor een groter deel van de ziekenhuiszorg zullen vol gend jaar vrije prijzen gelden. Dat heeft minister Klink (Volksgezond heid) gisteren definitief besloten. De minister had eerder al aangege ven dat voor maximaal 34 procent van de behandelingen ziekenhui zen met zorgverzekeraars kunnen gaan onderhandelen over de prijs. Nu is dat nog ruim 20 procent. Maar Klink wilde de knoop pas echt doorhakken als zou blijken dat de vrije prijsvorming die nu al bestaat niet leidt tot een grote prijs stijging en een sterke groei in de zorgverlening. Uit een rapport van de Nederlandse Zorgautoriteit blijkt nu dat dit niet het geval is. Aanvankelijk was het de bedoeling om uitbreiding van de vrije prij zen vergezeld te doen gaan van een prijsplafond. Dit zou moeten voorkomen dat de behandelingen waarvoor geen vaste tarieven meer bestaan, flink duurder kun nen worden. Klink had al eerder la ten weten in principe van dit prijs plafond af te zien. Alleen als het volgend jaar uit de hand loopt met de prijzen en de omvang van de vrije ziekenhuis zorg, komt er in 2010 alsnog een vorm van prijsbeheersing. Deze maatregel laat Klink nu alvast ont wikkelen om in te kunnen zetten wanneer dat nodig is. Ziekenhuizen hadden grote bezwa ren tegen deze zogeheten maatstaf- concurrentie, omdat deze hen zou belemmeren in hun bedrijfsvoe ring en veel te bureaucratisch zou zijn. Daarom wil Klink deze niet meer laten gelden voor een groot deel van de zorg die een zieken huis verleent, maar per behande ling of cluster van behandelingen. utrecht - Een vrouw op leeftijd in Utrecht heeft een overvaller af geweerd door hem hard in het kruis te trappen. Dat heeft de poli tie in haar woonplaats gisteren be kendgemaakt. De 85-jarige Utrechtse was op weg naar een winkelcentrum. Op een gegeven moment liep er een man op haar af Hij hield haar tegen en eiste geld. De vrouw weigerde, waarom de man hardhandig vast greep. Op het moment dat de overvaller de Utrechtse even losliet, greep ze haar kans en trapte de man vol in het kruis. De overvaller viel vervol gens op de grond en het slachtof fer liep snel door naar het winkel centrum. De vrouw deed aangifte bij de poli tie en maakt het overigens verder goed. Doorwerken tot 70 jaar, zoals Donner wil, is dat wel haalbaar? den haag - Hij heeft wel een punt, minister Donner van Sociale Zaken. Mensen worden steeds ouder en kunnen daardoor ook langer werken. Misschien wel tot hun zeventigste, zoals hij het afge lopen weekeinde voorstelde. Maar aan de andere kant, waarom wordt toch altijd vergeten dat een langer leven lang niet altijd een ge zonder leven is? Ouder worden gaat immers vaak gepaard met ziektes. Deskundigen plaatsen daarom kanttekeningen bij het plan van Donner dat vanaf 2040 in zou moeten gaan. Natuurlijk heeft de minister gelijk als hij stelt dat oude ren langer leven, zegt Joop Gars- assen - Directeur Jan Leijssenaar van Euro Champ, een instelling die sportevenementen voor gehan dicapten houdt, wordt verdacht van het indienen van valse declara ties bij de provincie Drenthe. Het geld, circa 22.000 euro, sluisde de sen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). „Nederlanders kunnen immers genieten van bete re gezondheidszorg." Het CBS voorspelt daarom dat in 2040 de gemiddelde man bijna 81 wordt vergeleken met bijna 78 jaar nu. Bij vrouwen loopt de levensver wachting op van bijna 82 jaar naar 83,7 jaar. Dat is aanzienlijk minder dan de stijging van tien jaar die mi nister Donner voorziet voor 2040. Een deel van die 'extra' jaren zal ie mand nog wel kunnen werken, maar het is volgens deskundigen zeer de vraag of iemand al die tijd in blakende gezondheid verkeert. Uit eerder onderzoek van het CBS blijkt dat de levensverwachting 'in goed ervaren gezondheid' aanzien lijk lager ligt dan de 'normale' le vensverwachting. Voor mannen bedroeg die in 2006 62,8 jaar en voor vrouwen 62,1 jaar. directeur weg naar Creative Wave, een in Assen gevestigde bedrijf waarvan hij mededirecteur is. Le ijssenaar, die eerder al op non-ac tief werd gesteld, zegt dat hij de fei ten die hem worden aangewreven kan weerleggen. Mensen met een hogere levensver wachting zijn niet per definitie ge zonder dan mensen met een lage re levensverwachting, aldus Gars- sen. Dat constateert ook hoogle raar openbare gezondheidszorg Hans van Oers. „Hoe ouder men sen worden, des te meer gezond- 'Hoe ouder mensen worden, des te meer problemen met gezondheid ze hebben' heidsproblemen ze over het alge meen hebben." Vooral vrouwen kwakkelen op ho gere leeftijd met hun gezondheid. Chronische aandoeningen als ast ma, diabetes, darmstoornissen of kanker steken de kop op. Het CBS stelt zelfs dat ze hun 'extra' jaren niet in goede gezondheid door- Vader zou dochter meerdere malen hebben afgetuigd. veendam - Een arrestatieteam van de politie heeft gistermiddag in Veendam een 39-jarige man gear resteerd die het afgelopen weekein de zijn 14-jarige dochter heeft ge gijzeld en mishandeld. Kort voor de aanhouding had de dochter uit huis weten te ontsnappen. Er werd een arrestatieteam ingezet omdat de politie vreesde dat de man een jonger kind ook iets zou aandoen. brengen. Vrouwen zijn gewoon iets kritischer, denkt Garssen. Ze stappen eerder naar de huisarts en stuiten zo eerder op problemen. Mannen zijn minder snel geneigd om naar de dokter te gaan. „Zij hebben dus ook sneller dan vrou wen het idee dat ze langer kunnen doorwerken." Hoogleraar Van Oers denkt dat overgewicht de komende jaren de gezondheid van veel Nederlanders zal beïnvloeden. Obesitas veroor zaakt onder meer diabetes en ge wrichtsproblemen 'en zal gezonde extra levensjaren kosten'. Daar staat tegenover dat de ge zondheidszorg mogelijk nog ver der verbetert, zegt CBS-demograaf Garssen. Hoewel hij daarbij aante kent dat de gevolgen beperkt blij ven. „Als je kanker kan genezen, neemt de levensverwachting slechts met een jaar of drie toe." De politie heeft de achtergronden van de gijzeling en mishandeling gisteravond nog niet bekend ge maakt. De dochter die vastgehou den werd, ontsnapte gisteren aan het eind van de ochtend uit huis en sloeg alarm bij de buren. Toen de politie arriveerde, hield de man zijn andere kind, een peuter nog, voortdurend op schoot. Hij ge droeg zich onberekenbaar en agres sief Na zijn arrestatie werd de man overgebracht naar een cellencom plex in Groningen. De oudste dochter is in het ziekenhuis aan haar verwondingen behandeld. j J A --- -- - i aaass vi-. ----«si Plaats dan nu een voordelige advertentie op de rubriekspagina's van deze krant! Bel: 0900-OPGEVEN ofplaatszelfviawww.kleintjesmarkt.nl VJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6