Vestingstedendagen verpesten Verdachte van moord ontkent Bestrijden nijlgans niet ZO simpel Hulstenaar (27) Inschrijving verongelukt speelweek start zPZC Dinsdag 22 juli 2008 23 Ze zetten een uitgebreid evene mentenprogramma in elkaar en verzamelden vrijwilligers om ba nieren en middeleeuwse kledij te maken. Logistieke oplossingen zijn bedacht om de verwachte bezoe kersstroom (40.000 mensen in twee dagen tijd) te verwerken. Een legertje van zestig verkeersre gelaars en parkeerwachten moet dat in goede banen leiden. De schapenwei op de hoek van de Absdaalseweg en de provinciale weg (naast Luctor aan de Hoge- weg) fungeert als belangrijkste par- keerveld. Hier komen ruim twee duizend parkeerplaatsen. Daar naast hebben bedrijven als Interju- te (Kapellebrug) en Neckermann (Sint Jansteen) hun parkeerterrei nen beschikbaar gesteld voor be zoekers aan de Vestingstedenda gen. Die worden desgewenst met gratis pendelbusjes naar het feest gedruis vervoerd. Ook veiligheid en promotie zijn belangrijke aandachtspunten. 'Slechts' 40.000 euro op het totale budget van 130.000 euro wordt uit eindelijk gespendeerd aan de acti viteiten. De organisatie huurt van het eerstgenoemde bedrag onder andere straatartiesten in, die gedu rende het weekeinde de middel eeuwse tijd in de binnenstad doen herleven. Roderic van Kuijtaert bij voorbeeld, die 'op ene dage, versco- len in 't cruupelhouet 't Wesen van Saeftinghe' ontwaarde, om daar vervolgens mee van stad naar stad te trekken. De Bergse Batterij uit Geertruidenberg, De Borgerij uit Bergen op Zoom en het Wil- lemstads leger brengen met hun middeleeuwse kampementen het leven van alledag in de middeleeu wen in beeld. Het bedrijfsleven draagt ook zijn steentje bij, maar het grootste ge deelte van het beschikbare geld komt van de gemeenten. Verreweg het grootste deel van het beschik bare geld gaat volgens De Bruijn op aan de kosten voor logistiek, veiligheid en promotie. Zo huurt de organisatie zelf een ambulance en een motorambulance in. Daar naast zet ze beveiligingsmensen in die kort voor het begin van het feestweekeinde in de gaten hou den dat er geen diefstallen of ver nielingen plaatsvinden in de met banieren en een meterslange merk lap beklede binnenstad. Een ploeg van 22 EHBO'ers staat paraat om waar nodig de eerste medische hulp te verlenen. De Bruijn komt aan de hand van de uit te delen consumptiebonnen en lunchpakketten uit op ruim dui zend mensen die de Vestingsteden- dagen gestalte geven. Die houden hun hart allemaal maar vast voor één ding: wat doet het weer? De Bruijn: „Heel veel hangt daar van af Valt er heel veel regen, of is het juist strandweer, dan komt er waar schijnlijk minder publiek." (Dit is de eerste aflevering in een korte serie over de Vestingstedendagen) 52-jarige man uit Vlissingen mag alleen met advocaat praten. door Maurits Sep vlissingen - De man die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op Ilonka Toth uit Vlissin gen, ontkent dat hij iets te maken heeft met haar dood. Dat zegt de advocaat van de man, Mark Duns- bergen. De politie heeft vorige week dins dag een 52-jarige man uit Vlissin gen aangehouden voor betrokken heid bij de gewelddadige dood van de Vlissingse vrouw. Zij werd op zondag 6 juli dood gevonden op de Noorderbegraafplaats in haar woonplaats. Het voorarrest van de verdachte is vrijdag door de rechter-commissa- ris in Middelburg met twee weken verlengd tot volgende week dins dag. Die twee weken tellen vanaf de dag van zijn aanhouding. De termijn verstrijkt daarom op dins dag 29 juli. Die dag moet de offi cier van justitie bij de rechter-com- missaris opnieuw aangeven of er voldoende redenen of bewijzen zijn de verdachte nog langer vast te houden. In het belang van het onderzoek mag de verdachte nog geen con tact hebben met de buitenwereld, behalve met zijn advocaat. „Om dat de verdachte zoals dat heet 'in beperking' zit, mag ik over de zaak ook niets zeggen. Behalve dan dat hij ontkent en dat is wel een be langrijk feit", zegt Dunsbergen. De beperking kan net zo lang du ren als het Openbaar Ministerie noodzakelijk vindt voor het onder zoek, legt Dunsbergen uit. „Dat kan dus heel lang zijn. Of tot ik het te lang vind duren. Dan zal ik de rechter vragen om een oordeel te vellen wiens belang zwaarder weegt, dat van de officier van justi tie of dat van de verdachte." Dunsbergen zal dat voorlopig ook niet doen, zegt hij. „Het is een zwa re maatregel, maar gezien de ernst van de zaak, het is immers een moordzaak, en gezien het feit dat de verdachte nu een week vast zit, is het te vroeg om nu al de rechter in te schakelen." De vesting Hulst is eind augustus locatie voor de Vestingstedendagen. foto Wim Kooyman Afschieten van agressieve vogels mag niet meer vanaf 17 juni. door Frank van Cooten sluis - De gemeente Sluis onder zoekt wettelijke mogelijkheden om de overlast van nijlganzen op de Damse Vaart in Sluis op te los sen. Nijlganzen staan als zeer agres sief te boek. Een nijlgans greep vorige week een jonge ooievaar. Deze ooievaar overleefde de 'aanvaring' niet. De gemeente kwam er de afgelopen dagen achter dat het bestrijden van de nijlgans lang niet zo een voudig is dan het aanvankelijk leek. Artikel 67 van de provinciale aan wijzing en vrijstelling zegt dat jachtaktehouders muskusrat, gedo mesticeerde grauwe gans, nijlgans, rosse stekelstaart, verwilderde duif, verwilderde kat en verwilder de nerts mogen afschieten. Valke niers mogen dit doen met behulp van gefokte jachtvogels. Volgens de Koninklijke Nederland se lagers Vereniging is de nijlgans niet beschermd volgens de Flora- en faunawet en 'mag dus worden gedood met alle middelen die men legaal voorhanden heeft'. De Zeeuwse praktijk is echter an ders. De gemeente Sluis stuitte op jurisprudentie. De nijlgans mag door een uitspraak van de recht bank in Middelburg al van 17 juni niet meer worden afgeschoten zon der een ontheffing op grond van artikel 68 van de Flora- en fauna wet. De uitspraak van de rechtbank is het gevolg van een beroepschrift van stichting Faunabescherming. De rechtbank verklaarde het be roep gegrond voor wat betreft de gedomesticeerde grauwe gans, de verwilderde duifj de verwilderde kat, de verwilderde nerts en dus de nijlgans. Daar is eerst een ont heffing voor nodig. De gemeente gaat de ontheffing nu aanvragen om de overlast van nijlganzen op de Damse Vaart bin nen de wettelijke grenzen aan te pakken. „Naar aanleiding van alle opmer kingen, alle adviezen en alle tips uit verschillende hoeken zijn we de zaak nu op een rij aan het zet ten. We onderzoeken ook andere methodes om de overlast op te los sen zoals het vangen en elders neerzetten van de nijlganzen", zei een woordvoerster van de gemeen te gisteren. terhole - De man die zondag avond rond 2t.20 uur verongelukte op de Hulsterweg in Terhole, is een 27-jarige Hulstenaar. Hij kwam met zijn auto in de sloot, nadat hij net na een rotonde een auto had ingehaald. Eenmaal terug op zijn eigen weghelft ver loor hij de macht over zijn voer tuig en kwam ondersteboven in het water terecht. Een paar uur eerder ging het ook al mis op de Hulsterseweg bij Axel. Een 25-jarige automobilist uit Axel miste na een inhaalma noeuvre een bocht, waarna hij frontaal op een boom botste. Hij werd zwaargewond naar het zie kenhuis in Gent gebracht. Zijn toe stand is nog niet verbeterd. Hij ver keert volgens de politie in zeer kri tieke toestand. sas van gent - Kinderen van vier tot en met dertien jaar uit Sas van Gent kunnen van 11 tot en met 18 augustus hun hart ophalen. Dan verzorgt een groep vrijwilligers weer een speelweek. Met een weekpas a vijf euro kun nen kinderen van dinsdag tot met zaterdag meedoen aan alle activi teiten. Deze passen zijn alleen bij voorinschrijving verkrijgbaar. Zo staan er onder meer een sneukei- tocht en busuitstapje voor een sur- vivaltocht bij de Boerenhoeve en Pierewiet in Nieuwvliet op het pro gramma. Ook zijn er nog kook- workshops, een tien plus-avond, een griezeltocht en een mogelijk heid om forten te bouwen. Q Inschrijvingen en meer informatie op www.speelweeksas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57