PZC 21 Gidsen tegen sluiting Zwinmuseum Zorgsaam-ziekenhuis heeft met couveusesuites Europese primeur 'Geweld in gezinnen aanpakken' 22 en 23 27 Opnamestop bij ziekenhuis in Vlissingen is weer opgeheven Zonneschijn op druilerige jaarmarkt Dinsdag 22 juli 2008 Alleen slecht weer kan Vestingstedendagen in Hulst verpesten Tip? redtern@pzc.nl De Octopus rukt uit bij problemen op de Westerschelde Natuurliefhebber heeft groot belang bij behoud van bezoekerscentrum. door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Bezoekerscen trum Het Zwin moet openblijven om liefhebbers het natuurgebied op de grens te laten ontdekken. Het bezoekerscentrum fungeert niet alleen als educatieve start- en opvangplaats voor excursies, maar vervult ook een belangrijke en waardevolle rol bij de informatie verstrekking over Het Zwin. Dat schrijven de vrijwillige Zwin- gidsen van Het Zeeuwse Land schap (HZL) in een brandbrief aan het Sluise gemeentebestuur. Mede namens acht collega's meldt gids Ruud Lie het zeer te betreuren als Sluis het bezoekerscentrum annex museum sluit om een gering be drag te kunnen bezuinigen. Het 'immateriële verlies' voor de gemeente is veel groter, voorspelt Lie. De vrijwilliger licht toe dat Het Zeeuwse Landschap nu jaar lijks tachtig tot negentig keer met een groep geïnteresseerden het Zwin intrekt. „Die anderhalf tot tweeduizend bezoekers vertrekken en komen terug bij het bezoekers centrum. In het museum kunnen ze alvast kijken wat hen onderweg te wachten staat. Ze kunnen al wat fossielen en vogels bekijken, even naar de wc gaan en bij terug komst even hun schoenen of laar zen schoonmaken." Met zeven- tot achtduizend bezoe- Sluiting van het bezoekerscen- trum van Het Zwin zou volgens de gidsen een slechte zaak zijn. Het biedt jaarlijks duizenden be zoekers educatie en informatie. kers behoort bezoekerscentrum Het Zwin - na het visserijmuseum - tot de bestbezochte musea in de streek. Sluis mag daarom best eens aan de promotionele waarde van het centrum denken en moet ook de dienstverlening aan de natuur liefhebbers in het oog houden, vindt Lie. Wethouder Maria le Roy stelde twee maanden geleden dat Het Zeeuwse Landschap maar moest participeren in de exploita tie als de organisatie wilde dat het bezoekerscentrum behouden bleef Het Zeeuwse Landschap is echter niet van plan het bezoekers centrum over te nemen, omdat de organisatie al geld en menskracht investeert in centra in Emmadorp (Saeftinge) en Oostkapelle (Terra Maris), meldt gidsencoördinator Carolien van de Kreeke. Ze onderschrijft wel het betoog van de vrijwilligers dat het bezoe kerscentrum een meerwaarde ver tegenwoordigt en houdt dan ook de mogelijkheid voor overleg open. Hoewel raadsleden in mei weinig inbrachten tegen het bezui nigingsvoorstel, laat Gemeentebe langen weten het bezoekerscen trum toch graag open te houden. BRESKENS - Zelfs de gisteren vaak geraadpleeg de buienradar bleek natte vingerwerk: het bleef regenen op de jaarmarkt in Breskens, ook nadat de buien van de radar waren verdwenen. Net als de buien bleven ook de mensen komen. Breskens stroomde over. Auto's, regenpakken en paraplu's alom. Wat ook te doen op een verregende vakan tiedag? Dan maar naar de markt. „Veel mensen", zuchtten de kooplui, „maar geen verkoop. Wie wil er nu iets passen of uitzoeken? ledereen loopt ingepakt over de markt." Alleen de vele kraampjes met warme etenswaar trokken kopers aan. Een lekkerbekje, een hotdog, poffertjes of kibbeling gaat er altijd in. Maar voor de ijscoman was het toch echt te nat en te koud. Op deze druilerige dag waren het eigenlijk de vrijwilligers van de Zonnebloem die toch nog voor enige 'zon neschijn' zorgden. foto Peter Nicolai Minister wil dat Vlissingen voortouw neemt in Zeeland. TERNEUZEN - De minister voor Jeugd en Gezin wil dat Vlissingen het voortouw neemt om in Zee land tot een nieuwe aanpak van kindermishandeling te komen. Gemeenten, de provincie en alle betrokken organisaties moeten een overeenkomst aangaan die uit mondt in een provinciaal plan 'sluitende aanpak kindermishande ling'. De coördinator daarvan is René Boone die ook al het Zeeuws Kompas maakte, een plan voor maatschappelijke opvang en open bare geestelijke gezondheidszorg. „We hebben in Zeeland al het Meldpunt Kindermishandeling en het Steunpunt Huiselijk Geweld. Die doen goed werk, maar ik ga kijken hoe we de zorg nog beter in elkaar kunnen schuiven en de des kundigheid kunnen vergroten", zegt Boone. Het Rijk wil ook dat er een plan van aanpak komt voor het verbete ren van de vrouwenopvang. Boone: „Maatschappelijke verande ringen vragen om nieuwe taken. Eerwraak is bijvoorbeeld iets waar wij tot voor kort niet mee te ma ken hadden." vlissingen - Het ziekenhuis in Vlissingen is weer open voor alle nieuwe patiënten. Dat betekent niet dat de mrsa-bacterie is ver dwenen. Op verpleegafdeling Oost 2 bestaat nog besmettingsgevaar. Daar werd gisteren zelfs een derde geval van besmetting gemeld. Nieuwe pa tiënten worden zolang op andere afdelingen verpleegd. De intensive-care, die vrijdag op slot ging, werd maandagmiddag weer in gebruik genomen. Op die afdeling is besmetting bij één pa tiënt 'nog niet volledig uit te slui ten'. Maar daar levert dat geen ge vaar op voor andere patiënten, ver zekert het ziekenhuis. Op afdeling Oost 2 wordt nog een tiental patiënten verpleegd, van wie er twee zijn besmet. Een der de kon naar huis. Op de afdeling gelden strikte maatregelen die ver spreiding van de bacterie moeten voorkomen. Als daar geen nieuwe besmettingen meer bijkomen, kan de afdeling naar verwachting eind deze week helemaal leeg zijn en grondig worden gedesinfecteerd. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Na de kraamsuites heeft het Zorgsaam-ziekenhuis in Terneuzen vanaf morgen ook cou veusesuites tot zijn beschikking. Het ziekenhuis heeft daarmee naar eigen zeggen een Europese primeur. Vorig jaar werd al een eerste van zeven luxe kraamkamers in ge bruik genomen. Daarin staat een huiselijk karakter centraal; moe der, vader en kind mogen voor, tij dens en na de bevalling gebruikma ken van deze 'huiskamer'. De couveusesuites gaan uit van dit zelfde principe. Zorgsaam keek voor deze zorgvorm rond in zie kenhuizen in Amerika. Ouder en kind hebben 24 uur per dag de mo gelijkheid om bij elkaar te blijven in een gezinsgerichte situatie, die privacy en veiligheid biedt. Voorheen stonden er vijf couveu ses in één zaal; nu hebben de pas geborene en de ouders samen een eigen kamer, waarin het klinisch wit heeft plaatsgemaakt voor war me, huiselijke kleuren. De omgeving kan worden aange past aan de ontwikkeling van de baby. Prikkels van licht en geluid worden bijvoorbeeld zoveel moge lijk vermeden. De kinder- en jeugdafdeling in Terneuzen is - bin nen de huidige contouren van het ziekenhuisgebouw - behoorlijk op zijn kop gezet om de suites in te richten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55