Frank zal pijn moeten lijden' Tour d'Orange Moerenhout jaar langer bij Rabobank Nederlanders na Tour allemaal in Boxmeer Rustdag 34 Dinsdag 22 juli 2008 PZC Volgens Riis moet een Tourwinnaar zichzelf durven op te blazen. door Ad Pertijs FOSSANO - Het was een drukte van belang gistermorgen in het hotel waar CSC de rustdag doorbracht. „Het is een chaos, maar dat is ook mooi", opende pr-man Brian Ny- gaard lachend de persconferentie. Teambaas Bjarne Riis zag die chaos met genoegen aan. Na jaren van hard werken en tegenslagen verwerken, komt de droom om met zijn ploeg de Tour te winnen steeds dichterbij. Jaren geleden wees de Deen al op een uitzonder lijk talent, 'waar jullie nog veel van gaan horen'. Die jongen zat gisteren naast hem en had de gele trui voor hem op ta fel liggen. Voor alle aandacht zich zou gaan richten op deze Frank Schleck, predikte Riis nog één keer zijn evangelie. „Dit is het team", wees hij op alle renners om hem heen. „Dit verhaal gaat over het team en niet alleen over Frank, Andy en Carlos. Deze jon gens hebben discipline en de wil om te winnen. Ik ben blij dat ik de ze ploeg mag leiden." Riis woonde lange tijd in Luxem burg. Hij ontfermt zich als een tweede vader over zijn jongere ren ners. Het talent van de jongere An dy Schleck had hij ook snel in de smiezen. Misschien wel sneller dan hun va der Johnny Schleck. „Hij was al leen in de weekeinden thuis, om dat hij in Brussel werkte voor de Europese Unie", aldus Andy. „On ze oudste broer Steve, die zelf al koerste, heeft ons aangestoken." Toch speelt Johnny Schleck, een oud-prof die nog ploeggenoot was van Jan Janssen, een grote rol in de successtory. Niet omdat de zoons hun vader constant om raad vragen. Op dit niveau kan pa daar al lang niet meer over meepraten. „Het belangrijkste was dat dankzij mijn vader en broer iedereen bin nen ons gezin vanaf het begin wist wat er bij komt kijken om wielren ner te zijn. Dan hoef je er ook niet veel over te praten", zegt Frank. Andy woont nog steeds bij zijn ouders. „Frank woont tweehon derd meter verderop, maar eet ie dere dag thuis", zegt Johnny. „Ze willen niet bij hun familie weg. Ze doen alles samen en zijn gek op mijn hond. Mijn vrouw doet de verzorging en dat doet ze heel goed." Geen wonder dat de broers dwepen met hun vriendenploeg van CSC. Het team is hun familie als ze onderweg zijn om te koer sen. Vader Johnny Schleck volgt de he le Tour en ziet dat het goed is. 'Frank woont tweehonderd meter verderop, maar eet iedere dag thuis' „Frank heeft een kans om de Tour te winnen, maar dan hij niet wach ten tot Alpe d'Huez met een vol gende aanval. Hij moet veel eerder iets doen om met zeker twee mi nuten voorsprong aan de laatste tijdrit te kunnen beginnen." Wielervader Riis denkt er net zo over. „Eerst ging ik ervan uit dat Frank drie minuten moest pakken in de bergen om de tijdritspecialis ten voor te blijven. Nu met de gele trui aan nog maar twee minuten." De Deen moet de oudste Schleck vooral mentaal overtuigen van het feit dat hij de Tour kan winnen. „Gisteren op de laatste klim heb ik hem gezegd: als je de gele trui wilt hebben, moet je nu gaan. Frank is nog bang zichzelf op te blazen, maar als je de Tour wilt winnen, doet dat nu eenmaal pijn." Frank Schleck, leider in het algemeen klassement, maakt zich samen met ploegleider Bjarne Riis (rechts) op voor een trainingsritje. foto Christophe Karaba/EPA De Tour ging zeventien dagen geleden van start met tien Ne derlanders. Alle tien hebben ze de tweede rustdag gehaald. Een rond je langs de hotels leert dat ze er al lemaal op vertrouwen dat het re cord van 1952 geëvenaard wordt. In dat jaar haalden voor het laatst alle gestarte Hollanders de finish in Parijs: Jan Nolten, Wim van Est, Gerrit Voorting, Wout Wagt- mans, Thijs Roks, Hans Dekkers, Hein van Breenen en Henk Faan- hof. Acht man dus. Tien op tien zou nog beter zijn. „Ik denk dat de Nederlanders dit jaar allemaal in staat zijn zonder problemen over de bergen te ko men. Dan is het alleen een kwestie van niet ziek worden en niet val len om Parijs te halen", denkt Lau rens ten Dam, namens zijn colle ga's Joost Posthuma, Sebastiaan Langeveld, Pieter Weening, Bram Tankink, Koos Moerenhout (allen Rabobank), Stef Clement (Bouy- gues), Steven de Jongh (Quick Step), Martijn Maaskant (Gar- min) en Niki Terpstra (Milram). Stef Clement viel vorig jaar bijna letterlijk uit de Tour. „Ik was de enige Nederlander die Parijs niet haalde." Hij viel op het einde van de tweede week en kwam te laat binnen. „Ik ben nu al verder dan vorig jaar en ik denk dat mijn va der bezig is om een busreis naar Parijs te organiseren." Pieter Wee ning had het alleen lastig in de week voor de bergen. „Daarna niet meer. Ik zie dus niet op tegen de laatste week. Je moet alleen niet hard vallen", zegt de Fries. Bram Tankink hoort de vraag ver baasd aan. „Natuurlijk haal ik Pa rijs. Ik heb nog nooit zoveel mo raal gehad. Omdat ik met mijn ploeg nog nooit zo dicht bij het geel heb gestaan." Debutant Niki Terpstra ziet nog wel op tegen de twee zware Alpenritten. „Ik heb mijn moeilijke dagen gehad, maar ik ben in orde. Het moet dus kun nen", zegt Terpstra. Ad Pertijs De klimmers komen weer aan bod, al is het verschil met zondag dat de aankomst niet bergop ligt. De top van de Cime de la Bonet- te-Restefond (2802 m), ligt op 20 kilometer van de aankomst. In die 20 kilometer gaat het pijlsnel naar beneden, de berg af PIANFEI - Koos Moerenhout rijdt ook volgend wielerseizoen voor Rabobank. Beide partijen kwa men gisteren een contractverlen ging van een jaar overeen. „Het voortzetten van de samenwerking zie ik als een blijk van waardering en als een teken van wederzijds vertrouwen", aldus de 36-jarige Moerenhout tijdens de rustdag in de Ronde van Frankrijk. PIANFEI - De tien Nederlanders die momenteel meedoen aan de Ron de van Frankrijk, rijden de maan dag na de Tour allemaal het crite rium van Boxmeer. Ook in de dagen daarna, in Stip hout en Chaam, komen veel Ne derlanders aan de start. De Britse sprinter Mark Cavendish, winnaar van vier touretappes, rijdt twee keer in Nederland. Hij start in Stip hout en Heerlen. Rustdagen zijn monsterlijke overlevings tochten in de Tour. Niemand vindt ze leuk, vooral de renners klagen. Voor vol gers is het een dolle dans rond rennershotels waar het wachten lang duurt en de pils lauw wordt. Vroeger was het anders. Geen uitzendin gen, kleine krantenartikelen. Rust leek rust. Twee herinneringen. Ooit werd, in de buurt van de Zwitserse grens, ik denk dat het in 1974 was, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen volgers van de Tour. Le Coq Sportif had voor de uitdos sing van de twee ploegen gezorgd: Frankrijk te gen de rest van de wereld. Blauw en wit. Alleen het opkomen van de twee ploegen vol trok zich in amicale sferen; de rest was oorlog. Vliegende slidings en knetterharde aanslagen op knieën en edele delen waren niet van de lucht en in de tweede helft werd het spel stilgelegd. Van verbroedering was geen sprake, voetbal was hier oorlog. Van een gezamenlijk etentje werd af gezien. Eerst moesten de bloedende wonden ge hecht worden. Zes jaar later werd er voor een andere, sportieve, maar wel gevaarlijke tijdpassering gezorgd op de tweede rustdag. De volgers konden meedoen aan een snelheidswedstrijd op bergscooters over een heuvelachtig parkoers in de Alpen. Een gro te sponsor had dik betaald en de meeste volgers bezochten eerst een (gratis) lopend buffet waar wijn als water geschonken en gedronken werd. De lol was optimaal totdat Luis Ocana, de Tour winnaar van weleer, de macht over zijn brom mend monster verloor en tientallen meters diep neer stortte. Alle anderen keken met aangeschoten hoofden toe: dat was toch niet de bedoeling. Ocana lag maanden in het ziekenhuis en niemand wilde na die dag nog als een bezeten zot in zo'n karre tje rijden. De meeste volgers verdwenen met een grauw en ook zuur gevoel naar hun hotel. Waarom, in hemelsnaam, een rustdag? Niets doen was toen al des duivels oorkussen, maar onvolkomen menselijk gedrag was erger. En de duivel was wreed en gaf ons volgers er breed van langs. Mart Smeets Tour de France 16e etappe 22 juli-157km Cuneo Jausiers 157km La Lombarde 73km La Bonette- Restefond 134km Vignolo Vinadio 2tkm SOkm FRANKRIJK hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Isola 868mi La Bonette- La Lombarde Restefond 2351m_rtr„ 2S02mQ 94km 157km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36