Braderie en kermis Bewaar je 'Ruil die charlatan Folklore ékfJÊs^ ^v' mmsmmmm PZC - 2 Dinsdag 22 juli 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Die zaterdag zouden de ringrijders zich in het schilder achtige dorpje IJzendijke verzamelen. De imker, de stoelenmatter, de hoefsmid en de mosterdmaker zou den natuurlijk ook van de partij zijn, al dan niet in kleder dracht. Op de vrijdag ervoor groeit deze jaarmarkt plots uit tot een twist van formaat in ons huis. Mijn Haagse man wil 'gezel lig' met het hele gezin erheen. Ik niet. Mopperend en mok kend besluit ik dat IJzendijke geen scheiding waard is en ik toch maar mee ga. Het weerbericht voorspelde voor die dag onweer en hagelbuien en combineerde mooi met mijn hu meur die ochtend. Het hijsen der vlag en het zin gen van het volkslied (niet Zeeuws, maar Zeeuws-Vlaams natuurlijk) onderging ik enigs zins gegeneerd. Maar mijn Haag se man en Arnhemse buur vrouw genoten met volle teu gen. Toen de sjezen en paarden het dorp inliepen onder lei ding van de plaatselijke harmonie had ik het gevoel 'dit wordt een hele lange dag'. Verveeld en verkleumd ging ik met mijn camera naast de ringrijdersbaan staan, waar de ruiters aan het inrijden waren. De eerste combinatie diende zich in volle ga lop aan. Het zand stoof in mijn haar en ogen en ik was ver kocht. Prachtig, die oerkracht van dat paard en de behendig heid van deze zadelloze ruiters. Uren heb ik ademloos geke ken. Geweldig. Op de markt stonden ook twee edelsmeden met prachtige sie raden. De sieraden van Allette Dorland en Flores Puype uit Zuidzande ontwerpen prachtige moderne sieraden geïnspi reerd op oude Zeeuwse motieven. Zij geven hun eigenzinni ge) en een eigentijdse draai aan folklore. Kortom het werd een dag vol Zeeuwse juwelen. Niet tegen mijn man zeggen: Vol gend jaar ga ik weer! Mokkend besluit ik dat IJzendijke geen scheiding waard is COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.n| Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Iezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl HHilM'.'» 1^1 EE Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De"PZC cjaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hi colofon treft u nadere infoimwtie Zakkenrollers slaan steeds vaker toe. In 2007 waren er 19 procent meer aangiftes dan in 2006. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. door Ondine van der Vleuten Voorzichtig schuifelt ze met haar rollator de win kelpuien langs, haar hoofd gebogen, de blik op de straatstenen. In het mandje vóór staat een nog lege boodschap pentas. Door de kierende opening is duidelijk de rode portemonnee te zien, op de bodem. „Wat zegt u? Ja, ik weet het, dat is niet ver standig. Maar het zijn toch niet al lemaal dieven, er zijn toch ook eer lijke mensen?" Nee, het zijn niet allemaal dieven. Maar ze zijn er wel, en dat weet ook deze Vlissingse mevrouw. Een tijd geleden liep ze - toen nog be ter ter been - met de fiets op de weekmarkt, toen iemand een greep deed in haar fietstas. Ook toen lag haar portemonnee voor het grijpen, ook toen zaten de tas sen niet dicht „Gelegenheid maakt de dief', zegt de Vlissingse die bij de bushalte wacht schouderophalend. En gele genheid is er vooral op braderieën, kermissen en andere plaatsen waar het volk dicht opeen loopt. „Maar die mijd ik. Ik hou niet van mensenmassa's." Toch is ook zij een paar keer beroofd. „Ik kom re gelmatig in grote steden als Rotter dam en Utrecht. Dan ben je er steeds op bedacht. Ik schrijf mijn pincode nergens op en heb mijn Voorvallen van zakkenrollerij 30000 geld altijd verdeeld over verschil lende plekken bij me. Mijn tas is dichtgeritst en mijn portemonnee zit weer in een dicht vakje daarin, nooit in een broek- of jaszak. Al tijd hou ik mijn schoudertas vast. Op roltrappen zelfs met beide han den, vóór mijn lichaam, want ik ben twee keer op een roltrap be roofd. Dan zie je ook dat het ben des zijn: de één grist je tas weg en gaat ervandoor, de ander wacht bij de metro die op het punt staat te vertrekken, pakt de tas aan en springt er in." Ze heeft nooit iets teruggezien van het geld. „Gelukkig dat ik nooit idi oot veel bij me heb. Hoe dan ook, het is een heel nare ervaring." Onder een luifel staan Annemarie en Ernest van de Sande uit Tilburg te wachten tot de regen minder wordt. Mevrouw heeft de tas ste vig vast. Meneer heeft zijn porte monnee in zijn binnenzak. „Al tijd, op de kermis. En we nemen expres weinig geld mee. Maar an- Middeleeuwse boeven 'bedachten' zakkenrollen Hoe rol je iemands 'zak'? Rij dend op rollerskates en met een deegroller in de hand? Klinkt on logisch en dat is het ook. Met het werkwoord 'rollen' heeft 'zakkenrollen' niets te maken. Het begrip is bedacht door mid deleeuwse reizigers, die het Rot- welsch als geheimtaal voerden. 'Roll' betekende 'geldstuk', dus letterlijk betekent zakkenrollen 'geld uit de zak halen.' Volgens het Genootschap Onze Taal ko men ook woorden als 'smeris' en 'kluns' uit het Rotwelsch. 20000 15000 10000 cn r-i PZC Felix Binicewicz bron CBS ders heb ik mijn beurs in mijn ach terzak", zegt Ernest. Bij de 25-jarige David, die in het Vlissingse winkelhart door de re gen loopt, zit de beurs duidelijk zichtbaar in zijn achterzak. „Ik voel het wel als ze 'm proberen te pikken. Heb ik twee keer meege maakt, één keer in Londen, één keer in Amersfoort. Allebei de ke ten had ik zó zijn hand te pakken. Dan vertel je die gozer dat-ie een lui is en geeft 'm een schop onder zijn kont. Bij straatoptredens ben ik wel echt op mijn hoede. Dan haal ik 'm eruit en doe de porte monnee in mijn binnenzak." De familie Krieger - vader, moeder en twee kinderen - slentert over de kermis. Ze hadden het er in de auto nog over, dat er zo veel zak kenrollers rondlopen. „Ze heeft het wel eens gehad hoor, dat ze stiekem in haar tas probeerden te komen. Toen fluisterde ze tegen me dat ze aan haar tas zaten, ik keek even opzij en weg waren ze." Kees Krieger zorgt altijd dat hij hoogstens een euro of twintig bij zich heeft. Nooit pasjes. En als ze de tas van Monique stelen, die ze nu toch een beetje nonchalant om haar schouder heeft hangen - nou ja, dan heeft de dief een paar luiers, een zuigflesje en een flesje water te pakken. Dan hebben eventuele zakkenrol lers meer geluk met de tas van opa Klaas Hoekstra uit Nijkerk, die met kleinzonen Niek, Rick en Pie- ter over de kermis loopt. Een beet je handige jongen ritst de rugzak zó open: „Dat is waar. En er zitten inderdaad dure spullen in. Fototoe stel, verrekijker, portemonnee. Het geld zou ik missen, maar wat erger is: er zitten ook foto's in van een dierbare overledene. Ik ga er toch maar even beter op letten." door Cornelleke Blok Iedereen die even niet op z'n portemonnee let, kan slachtof fer worden van zakkenrollerij, zegt woordvoerder Mirja Vis van de politie Zeeland. De belangrijk ste tip: wees je er altijd van be wust dat er mensen zijn die het op uw geld of tas hebben voor zien. „Zakkenrollerij komt helaas ook in Zeeland voor." Vis heeft geen verklaring voor de stijging van het aantal aangiftes van zakkenrollerij. „Dat blijft kof fiedik kijken. Wij merken niet dat het meer of minder gebeurt. De stijging kan ook iets zeggen over de aangiftebereidheid." Hans Warren Goes eert Boudewijn wel met straatnaam, maar vergeet eigen held. door Frank Balkenende GOES - 'Grievend', een 'schande', een 'gemiste kans'. Cultureel en be lezen Goes is verontwaardigd. Heeft de gemeente Goes een wijk (Riethoek) waar ze Nederlandse schrijvers eert, vergeet ze haar ei gen held: Hans Warren. „En wel Boudewijn Büch, die charlatan.,." Kijk eens hoe ze dat in Kapelle doen. Voor Annie M. G. Schmidt, geboren in het fruitdorp, is een standbeeld opgericht. Ze leeft zelfs voort in de wijk Zuidhoek. Je kunt er wonen aan Jip Janneke, de Schollevaar en Floddertje. Annie heeft in Oostmolenpark in Goes ook een eigen straat, samen met andere schrijvers van formaat. Aangezien Riethoek op Oostmo lenpark aansluit, leek het de ge meente een goed idee dat patroon voort te zettpn, Jap, Wolkers, Ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2