verbluffend origineel Geen grote turbines bij sluizen Kreekrak Natuurgidsen tegen sluiting Zwinmuseum 'Couveusesuites zijn Europese primeur' Opgeruimd staat netjes! WPZC Dinsdag 22 juli 2008 23 i'ct/L'ati/te Wij zijn van 21 juii tot 12 augustus gesloten i.v.m. vakantie. Wij zijn u graag vanaf 12 augustus weer van dienst. Als kwaliteit een naam mag hebben! Grote windmolens zouden radarsysteem vliegbasis verstoren. RILLAND - Het nieuwe windmolen park bij de Kreekraksluizen bij Ril land krijgt waarschijnlijk turbines met een ashoogte van slechts zes tig meter. Hogere molens zouden het radarverkeer van de vliegbasis in Woensdrecht verstoren. Onder zoeksinstituut TNO bekijkt nu of er toch mogelijkheden zijn om ho gere windmolens te bouwen. Het huidige windmolenpark bij de Kreekraksluizen staat er al meer dan tien jaar en is daarmee één van de oudste van Zeeland. Eneco, Delta, Winvast en een aantal agra riërs uit de omgeving hebben het initiatief genomen om het park weer bij de tijd te krijgen. Er moe ten 28 grotere windmolens ko men. Die worden ook zuidelijk van de snelweg, langs het Spuika- naal richting Antwerpen, ge plaatst. Voor de initiatiefnemers zou het een domper zijn als de windmolens een ashoogte van 'slechts' zestig meter mogen krij gen. Dat is weliswaar meer dan de molens die er nu staan (veertig meter), maar het kan veel hoger. Ronald de Coo van Winvast: „Te genwoordig is tachtig meter heel normaal. Er worden zelfs turbines van 105 meter gebouwd. Grotere hoogte biedt meer zekerheid." Voor het park bij de Kreekrakslui zen wordt gedacht aan een ashoog te van zo'n negentig meter. De initiatiefnemers hebben ge sprekken gevoerd met de vliegba sis, maar dat heeft niet tot duide lijkheid geleid. „We hebben on langs een milieu-effectrapportage ingediend en daar moet Defensie nog op reageren", zegt Peter Cou- wenberg van Delta. „We hopen eind dit jaar te horen wat voor hen de maximaal toelaatbare hoog te is." Ondertussen is TNO bezig met een onderzoek naar de relatie tussen de hoogte van de windmo lens en het verstoren van het radar systeem op de vliegbasis. Pas bij volledige duidelijkheid kunnen de turbines worden besteld. iel inclusief spiege aar vanaf gyi "S" nidrome Q-big badkamermeubel inclusief spiegelkasten kraan nu tijdelijk verkrijgbaar vanaf gyg Arpasji anidreme Mortiereboulevard 7, Middelburg, tel. (0118) 55 10 80 TERNEUZEN - Na de kraamsuites heeft het Zorgsaam-ziekenhuis in Terneuzen vanaf woensdag ook couveusesuites tot zijn beschik king. Het ziekenhuis heeft daar mee naar eigen zeggen een Europe se primeur. Vorig jaar werd al een eerste van zeven luxe kraamkamers in ge bruik genomen. Daarin staat een huiselijk karakter centraal; moe der, vader en kind mogen voor, tij dens en na de bevalling gebruikma ken van deze 'huiskamer'. De cou veusesuites gaan uit van ditzelfde principe. Zorgsaam keek voor deze zorgvorm rond in ziekenhuizen in Amerika. Ouder en kind hebben 24 uur per dag de mogelijkheid om bij elkaar te blijven in een ge zinsgerichte situatie, die privacy en veiligheid biedt. Voorheen ston den er vijf couveuses in één zaal; nu hebben de pasgeborene en de ouder samen een eigen kamer, waarin het klinisch wit heeft plaatsgemaakt voor warme, huise lijke kleuren. De omgeving kan worden aangepast aan de ontwik keling van de baby. door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Bezoekerscen trum Het Zwin moet openblijven om liefhebbers het natuurgebied op de grens te laten ontdekken. Het fungeert niet alleen als educa tieve start- en opvangplaats voor excursies, maar vervult ook een waardevolle rol bij de informatie verstrekking over Het Zwin. Dat schrijven de vrijwillige Zwin- gidsen van Het Zeeuwse Land schap (HZL) in een brandbrief aan het Sluise gemeentebestuur. Mede namens acht collega's meldt gids Ruud Lie het zeer te betreuren als Sluis het bezoekerscentrum annex museum sluit om een gering be drag te kunnen bezuinigen. Het 'immateriële verlies' voor de ge meente is veel groter, voorspelt Lie. De vrijwilliger licht toe dat Het Zeeuwse Landschap nu jaar lijks tachtig tot negentig keer met een groep geïnteresseerden het Zwin intrekt. „Die anderhalf tot tweeduizend bezoekers vertrekken en komen terug bij het bezoekers centrum." Met zeven- tot achtduizend bezoe kers behoort bezoekerscentrum Het Zwin - na het visserijmuseum - tot de bestbezochte musea in de streek. Sluis mag daarom best eens aan de promotionele waarde van het centrum denken en moet ook de dienstverlening aan de natuur liefhebbers in het oog houden, vindt Lie. Wethouder Maria le Roy van Sluis stelde twee maanden geleden dat Het Zeeuwse Landschap dan maar moet participeren in de exploitatie als de organisatie wilde dat het be zoekerscentrum behouden bleef Het Zeeuwse Landschap is dat ech ter niet van plan, omdat het al in vesteert in centra in Emmadorp (Saeftinge) en Oostkapelle (Terra Maris). Gids Corry Arendse laat zien hoe Piet Mondriaan ongeveer honderd jaar geleden vanaf dezelfde plek gekeken heeft naar de kerk aan de Markt in Dom burg. In 1909 tekende Mondriaan de kerk nog figuratief. Vijfjaar later zette hij de kerk abstract neer. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25