Domburg nog Reorganisatie bij ADZ is onvermijdelijk geworden Concertmeester Mirthe voert de violen aan Redders halen surfers uit golvende Noordzee Fotowedstrijd op beurs voor hobby en huisvlijt Drankrijder rijdt de hekken in Pontje op het Haringvliet blijft in de vaart Mondriaantocht toont badplaats zoals de grote kunstenaars die zagen. 22 Dinsdag 22 juli 2008 pzc stellendam - De redders van het KNRM-station Stellendam haal den zondag aan het eind van de dag twee kitesurfers op de Noord zee uit de problemen. De twee raakten elkaar, waardoor hun kites stuurloos raakten. De surfers kwa men, bij harde wind en flinke gol ven, in het water terecht. Redders hesen het duo en hun ma teriaal aan boord van de Prinses Margriet en bracht hen naar Stel lendam. Personeel van ADZ is kwets baar en zoekt dus houvast. Elke directeur die gaat reor ganiseren vormt dan per de finitie een bedreiging. Sociale werkplaatsen hebben het al jaren moeilijk. Wat be gon als een vangnet voor mensen die bij een gewoon bedrijf niet meer konden werken maar zich via de werkplaatsen toch nog nuttig konden maken voor zich zelf en de maatschappij, werd een topzwaar systeem waarvoor de rijksoverheid steeds minder geld over had. Die wilde niet meer beta len voor mensen die ook in een ge wone baan aan de slag kunnen. De beste werknemers moeten daarom toch doorstromen naar 'echte' bedrijven. Het personeel dat achterblijft is vanwege psychi sche en fysieke problemen minder goed inzetbaar, kwetsbaarder en daardoor vaak duurder. Maar subsi dies van het Rijk blijven achter: de kosten stijgen terwijl de inkom sten dalen. Sommige werkvoorzieningen zijn er op eigen kracht in geslaagd hier voor een oplossing te vinden. Bij voorbeeld door meer of ander werk binnen te halen. Of door te reorganiseren. Administratief Dien- w oostkapelle - In de zaal van de Zionskerk in Oostkapelle vindt van woensdag 23 tot en met vrij dag 25 juli weer de jaarlijkse exposi tie van hobby en huisvlijt plaats. Dit jaar is er ook een fotowed strijd. Bezoekers bepalen wie de mooiste foto heeft gemaakt en dus de hoofdprijs van 25 euro krijgt. De beurs is geopend op woensdag en vrijdag van 19 tot 1.30 uur en donderdag van 14 tot 21.30 uur. De kerk staat aan de Duinweg 36a. ANALYSE door Maurits Sep stencentrum Zeeland (ADZ) niet. Dat heeft mede te maken met de bijzondere structuur van het be drijf Elke regio heeft zijn eigen werkvoorziening: Lété op Walche ren, Betho op Bevelanden en Tho- len, Dethon in Zeeuws-Vlaande- ren, Zuidhoek op Schouwen-Dui- veland. ADZ is een provinciale sa menwerking van die werkvoorzie ningen (behalve Zuidhoek). Terwijl Lété, Betho, Dethon en Zuidhoek zich bezighouden met (eenvoudiger) werksoorten als groenvoorziening, bewerking van hout, metaal en kunststof en (as semblage van) elektronica, heeft ADZ zich gespecialiseerd in druk-, kopieer- en bindwerk. Een veel moeilijker speelveld waar de con currentie zwaarder is en dat dus beter opgeleid personeel vereist. Onder de vorige directeur - Mare Bouma - is nog geprobeerd die concurrentie aan te gaan, onder meer door te investeren in nieuw en beter materiaal. Toen is ook al eens getracht ADZ op te heffen om het bedrijf te laten fuseren vrouwenpolder - Op de Polredijk in Vrouwenpolder vond gistermid dag een eenzijdig ongeval plaats. Een 58-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed over de Pol redijk. In een scherpe bocht naar links raakte hij in een slip en reed tegen een hekwerk. Uit ademanalyse bleek dat de man ongeveer 2,5 maal te veel had gedronken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs is ingevorderd. met Lété, maar dat mislukte - waarbij ook persoonlijke verhou dingen in de weg zaten. Intussen blijven de tekorten van ADZ toene men (ruim een half miljoen dit jaar), tot onvrede van Lété, Betho en Dethon, die er niks meer voor voelen de tekorten te blijven aan zuiveren. Na het vertrek van Bouma is een interim-directeur - Bert Beerman - aangetrokken om die noodzake lijk en onvermijdelijk geworden re- organsatie alsnog tot stand te brengen. Een toelichting van Beer man in de PZC leidde tot boze reacties bij personeel, manage ment en ondernemingsraad, cul minerend in een vertrouwens breuk en een verzoek om schor sing van de directeur. De felle reacties op Beermans uit spraken zijn begrijpelijk voor wie stilstaat bij de bijzonder kwetsbare positie waarin veel werknemers in de sociale werkvoorziening zich bevinden. Ze hebben al niet veel kans op werk, dus zij grijpen zich vast aan elke zekerheid die ze kun nen krijgen. Een reorganisatie - en degene die daarvoor verantwoor delijk is - bedreigt die zekerheid. Een vertrouwensbreuk, een schor sing en zelfs een vertrek van Beer man lossen echter niets op. Ook onder een andere directeur moet ADZ reorganiseren, met alle on rust en onzekerheid van dien. door Miriam van den Broek DOMBURG - Met al die regen en wind was het gisteren geen mooie dag voor een rondleiding door Domburg. Toch lieten de deelne mers aan de Mondriaanwandeling zich er niet door uit het veld slaan. Sterker nog: het weer bleek eigen lijk geen rol te spelen. De tocht was van zichzelf aardig genoeg. Ontdek het schildersverleden uit het mondaine Domburg. Met dat motto werd de Mondriaanwandeling van de VW aangekondigd. Dat thema zorgt deze maandag voor een uit eenlopend publiek. Onder de ze ventien deelnemers bevinden zich niet alleen toeristen uit Domburg, maar ook een uitgesproken Mond- riaan-liefhebber, een moeder en dochter uit Zaamslag van wie de dochter schildert, en een gezin uit Middelburg met hun zoon die nog een kunstopdracht voor school moet maken. Gids Corry Arendse neemt de groep mee naar de kerk aan de Markt. Ze klapt een klein boekje open en laat een tekening in Oost-Indische inkt zien die Piet Mondriaan in 1909, bijna honderd jaar geleden dus, maakte van de kerk. „Hij zag toen hetzelfde als wij nu", zegt Arendse. Dan bladert ze verder en laat een Mondriaan zien van vijf jaar later. Het is op nieuw de kerk, maar dan abstract. Zo maakt ze in één klap duidelijk hoe Mondriaan zich in zo'n korte periode ontwikkeld heeft. Tijdens de wandeling vertelt Arendse over de periode rond 1900. Het was de tijd waarin de in ternationale adel 's zomers naar Domburg kwam om te kuren bij de beroemde dokter Mezger. Dom burg groeide net als Scheveningen uit tot een badplaats van formaat met een grote aantrekkingskracht op kunstenaars. De beroemdste lo gees uit die tijd in Domburg zijn Piet Mondriaan en Jan Toorop. Op de Boulevard Van Schagen houdt de gids stil bij de Mond- riaan-bank die in 1999 door kun stenaar Guido Metsers is gemaakt I als eerbetoon aan de grote schil ders. Ineens valt het op dat alle deelnemers aan de rondleiding met hun ogen knijpen terwijl de zon niet eens schijnt. „Dat is nou precies het beroemde Zeeuwse licht waar de kunstenaars zo van hielden", zegt Arendse. Op de boulevard laat de gids op nieuw een schilderij van Mond riaan uit 1909 zien. Het is het zicht op het Domburgse strand en de duinen. Het is verbluffend. Het uit zicht is nog exact hetzelfde. Arend se houdt de foto zó vast dat pre cies te zien is hoe Mondriaan daar honderd jaar geleden stond. „Leuk hè! Het is zo bijzonder dat Dom burg in al die jaren eigenlijk niet veranderd is. Dit zie je in Scheven ingen of aan de Belgische kust echt niet meer terug hoor." Behalve Toorop en Mondriaan, ko men ook de kunstenaars Charly Toorop, Mies Eloud-Drabbe, Jaco- ba van Heemskerck, Marie Tak-van Poortvliet en Carmen Syl- va voorbij in de wandeling. Eén ding is wel jammer: er is volgens de gids in Domburg geen enkel ori gineel schilderij van Toorop of Mondriaan meer te zien. De gids houdt de foto van het schilderij zó vast dat precies te zien is hoe Mondriaan daar hon derd jaar geleden stond. Het uit zicht is nog exact hetzelfde. Mondriaanwandeling Elke maandag in juli en augus tus; Wandeling duurt anderhalf uur en vindt plaats onder lei ding van een gids; Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en kosten 4,50 euro voor volwassenen; Vertrek is om 13.30 uur bij de VVV in Domburg; Noot van de redactie: de wan deling geeft vooral een indruk van Domburg aan het begin van de 20-ste eeuw. Op de werkwijze en inspiratiebronnen van de kunstenaars wordt niet specifiek ingegaan. Zierikzeese violiste maakt furore binnen Zeeuws Jeugdorkest. door Marijke Vael zierikzee - Met haar lange, krullen de haar, gympen en korte rok lijkt ze een gewone tiener. Maar wel een met grote passie voor viool en klassieke muziek. Maar wanneer Mirthe van Popering (17) uit Zierik- zee viool speelt, lijkt ze één te wor den met haar instrument. In vier jaar tijd klom ze op tot aanvoerder van de tweede violen en eerste vio liste in het Zeeuws Jeugdorkest. En recent benoemde dirigent Car lo Nabbe haar tot concertmeester. Voor Mirthe een droom die uit komt. „Eigenlijk hoopte ik daar al twee jaar op. Sinds ik de tweede violen aanvoer, heb ik het gevoel dat concertmeester ook wel heel leuk moet zijn." Een concertmees ter zorgt ervoor dat musici hun in strument geordend kunnen stem men voor aanvang van een con cert. Maar de belangrijkste taak is het inspireren en leiden van de eer ste violen en aangeven wanneer het hele orkest bepaalde passages moet beginnen. „Dat doe je via be wegingen die je maakt tijdens het musiceren, omdat je je intens in leeft in de muziek." Mirthes liefde voor viool begon toen ze op 7-jarige leeftijd een open dag bezocht van de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee. „Na twee jaar algemene muzikale vor ming mocht ik een instrument uit zoeken. Toen ik een viool in mijn handen kreeg, klikte het onmiddel lijk." Ze kreeg vioolles van Han Beekman en kwam na enkele ja ren in contact met het Zeeuws Jeugdorkest. „Ik vond het heel eng. De kinderen die musiceerden wa ren zo groot en het klonk heel pro- Wanneer Mirthe van Popering viool lemaal in haar instrument zitten'. fessioneel." Een jaar later speelde ze toch voor bij dirigent Carlo Nab be. „Ik was zelf niet tevreden over mijn spel omdat ik zenuwachtig was, maar hij wilde me in het or- NW Mirthe van Popering (17) uit Zie- rikzee vindt het heerlijk om viool te spelen. Volgend jaar wil ze graag naar een conservato rium. speelt, ontspant ze zich en gaat ze 'he- foto Marijke Folkertsma kest opnemen." Mirthe krijgt sindsdien les van Nabbe en heeft inmiddels een sterke band met de andere jonge musici. „Ik vind het heerlijk om samen te spelen met mensen die dezelfde interesse heb ben." Mirthe denkt de rol van con- I certmeester een jaar te vervullen. Volgend jaar, na haar Atheneum opleiding, wil ze graag naar een conservatorium. middelharnis - Het zomerpontje tussen Hellevoetsluis en Middel- harnis is gisteren gewoon in de I vaart gegaan. Het was lang ondui delijk of het veer over het Haring vliet dit jaar op en neer zou varen. Een financiële injectie van drie re creatieondernemers en de omlig- jf gende gemeenten redden het pon tje. Het traject is het meest noordelij ke van het initiatief'fiets een rond je met een pontje', waaraan veer tien pontjes in met name Zeeland verbonden zijn. De route wordt afgelegd met een nieuwe boot, de klipperaak Li- quenda II. Die vaart tot en met 28 augustus van maandag tot en met donderdag twee keer op en neer. Op woensdag wordt ook het ei land Tiengemeten aangedaan. Meer info over het vaarschema op www.rondjepontje.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24