Oude dijken hersteld Ergernisse in 't hröte dierenbos M y'\y rrn 14 I Dinsdag 22 juli 2008 PZC v r-**~ /K: A De Dienst Landelijk Ge bied begint komend na jaar met een bijzonder dijkenproject in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Verdwenen delen van dijken worden her steld. Niet alleen cultuur historisch en landschap pelijk belang, ook ont staan nieuwe wandelrou tes. In totaal worden tien kilometer nieuwe stuk ken dijk hersteld, waar van vier in de eerste fase. door Rinu5 Antonisse West-Zeeuws-Vlaande- ren is één van de drie Nationale Landschap pen in Zeeland. Boven dien wordt er het gebiedsplan Na tuurlijk Vitaal uitgevoerd. Het be ter zichtbaar maken van cultuur historische en beeldbepalende ele menten in het landschap - zoals dijken - past daar uitstekend in, vindt Joera de Moree van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Hij merkt op dat herstel van afge graven stukken dijk tot nu toe al werd 'meegenomen' bij uitvoering van projecten, 'maar nu pakken we het meer planmatig aan'. Ere wie ere toekomt: het was de re gionale natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje die met het idee op de proppen kwam. Het kreeg ruime bijval, zij het dat de land bouw aantekende dat er geen over last voor hun bedrijfsvoering mag optreden. Dat wordt dus voorko men. De Moree tekent aan dat voor menige boer met grond in een dijktracé zelfs een verbetering optreedt. Hij raakt een lastige hob bel in zijn land kwijt. „Er loopt een dijk, daar is ooit een stuk van weggegraven en dat komt terug", omschrijft De Moree een voudig het herstelplan. Hij wijst er op dat de destijds afgegraven delen nu ontbrekende schakels zijn. On derbrekingen die misstaan in het landschap, problemen geven voor de natuur en doorgaande wandel routes belemmeren. De dijken die in de eerste fase wordt opgeknapt liggen groten deels in natuurgebieden. Ze zijn in beheer bij natuurorganisaties en die werken graag mee aan het her stelplan. Voor de zes kilometer in de tweede fase moet de grond nog worden aangekocht en/of geruild. De Moree verwacht dat daar wel enige tijd mee gemoeid is. „Land bouwkundig is zo'n afgegraven stuk dijk onaantrekkelijk. Je praat over een strook van 15 meter breedte. Als we een boer een goed alternatief kunnen bieden, dan zal de verwerving wel lukken." In fase een zijn vier dijktracés op genomen. In de Trageldijk van Schoondijke naar het gehucht Scherpbier ontbreekt op twee plaatsen een stuk, totaal 500 me ter. De Nieuweveltweg onder Oost burg is een voormalige liniedijk, onderdeel van de Staats-Spaanse li nies uit de Tachtigjarige oorlog. Te gelijk met de dijk worden de schans Nijevelt en de redoute Spek en Brood hersteld. Er ontstaat vol gens De Moree een heel leuke wan delroute, met inbegrip van een vlonderpad door het Groote Gat. Het vinden van grond voor het op vullen van de dijken is geen pro bleem. Bij inrichting van natuurge bieden komt er veel vrij. De boven ste laag gaat naar de landbouw. In de Willem-Leopoidpolder ligt nog een flink gronddepot, dat voor het dijkherstel aangesproken kan wor den. Bedoeling is de dijken historisch verantwoord te herstellen. Dat wil zeggen een flauw oplopende bui tenkant en een steilere binnenzij de. Een liniedijk is doorgaans on- beplant, maar als er op een dijk al bomen staan, worden die ook in het vernieuwde stuk aangeplant. Herstel historische dijken Scherpbier Schoondijke Tragel l.'Lkkf '♦O l?ET3 Draaibrug v^y mb Te herstellen historische dijken Tragel-west 500 m Tragel-west 500 m Nieuwveltweg ca. 1200 m Kleine Boomdijk ca. 400 m Oosthavendijk ca. 200 m PZC Felix Binicewicz door Frans van der Heijde Het was begonne bie de joenge zwaenen. Die wouwe toch zó hraog een hröte vie ver in 't bos. Een viever wi a ze mee een noodgang in konde dale en dinae uutdrieve. De bestaende vievers waere divö vee te klein. Neê, di moest vö ulder een oefenplekke in 't op stijgen en dalen komme. Het liefst midden in 't bos, wan dan voelde ze d'r eihen veilig en oefde ze nie zö vère te vliehen. De dierenraed ging op onderzoek uut en docht dat het hröter maeken van eên van de vievers het beste zou weze. Ze vroege de dieren, die rond de centrale viever weunde, wat a ze d'r van vonde de viever om te dopen in een soort 'Zwae- nenburchtbaene'. Mé naebie aol de dieren waere tegen. De eenden vreêsde vö ulder kroost. De kikkers en de pad den waere bange vö geluudsoverlast, onderwiele da ze toch zelf ook alve nachte tekeer hienge! De onden dochte dat het vee te kael zou ore en de katten zaehe lekkere slaopplekken an de rand verdwiene in zö'n hröte viever. Hin noöd, di was nog een viever, a was die nog kleiner. De vossen, die d'r nest weunde, repte over een stiltegebied en dat moest zö bluve. De groene padde vond het een groffe antasting van 't milieu. Ze zouwe zelfs bomen moete kap- pe vö de anvliegroute en spreêuwen zouwe nist- loös ore! En de zeer bereisde ooievaer orakelde: 'Not in my backyard', wan ie wou hin andere bie zien viever, zien voerbak! De joenge zwaenen rochte ongeduldig. Toen wier, om de zaak te redden, naemens de regerin- ge, den uul gevrohe om de zaak op te lossen. Die wist nog een vievertje. Di zouwe ze dan mè gewoon beginne mee uutgraeven. Kom van, kom van! Mè di weunde ook kikkers, en padden, en on den, en katten, en die waere ook nie blie..! Di wier een vergaederinge beleid en iedereên mocht komme, mits de leeuwen de bokken mee rust liete en de reigers de kikkers. Di wier dien aeven gebalkt, geblaft, geloeid, gemekkerd en nog vee meer. Hin viever was geschikt en de mollen, die in 't leste vievertje zouwe hae graeve, mochte nie star- te. De groene padde kwam zelfs mee de mededê- linge, dat er in dat leste vievertje een eêl aparte neef weunde, de streeprikpadde. Die zou 't nie overleve! Een zeer beleze paerd hinnikte: „Ik las erregens, da aole dieren hliek bin, mè da sommige dieren meer hliek bin dan andere. Geldt dat ook vö vie vers in 't bos?" „)oe begriep ik nie", zei een koe, „jie ei tevee boeken geleze. Mè van mien mohe ze zöies in onze weie anleie. Lekker, a'k dost ebbe!" D'n uul wist het ook nie mi. Oe kon'n noe zwae nen en geiten spaere?! Saemen mee een paerd, een ond, een katte en een giraffe vö 't overzicht) wier beslóte een 'Zwaenenburcht-commissie' in 't leven te roe pen en dan te broeën op een geschikte plekke vö iedereên. 's Nachts zat d'n uul, saemen mee z'n vrouwe nog wat nae te praoten. Ie ao pien in z'n kop! "Zouwe zukke dingen noe alleen bie dieren plaets vinde, Marie"? „Bin jie noe nie wiezer, man, het schient bie mensen nog erreger te wezen. Wan mensen bin percies as dieren, mekk're, knorre, mauwe en kliere. ,Mè doe jie noe es een bitje rustiger an. Dienk es meer an j'n eihen"! „J'ei hliek, Marie, dat doen d'r zövee..! Het oude dijkje langs de Nieuweveltweg onder Oostburg, de voormalige Liniedijk. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14