Als ze in het buitenland hulp nodig hebben, zijn ze erg blij iemand Nederlands te horen spreken. Dat alleen neemt al veel zorg bij ze weg Sylvia Snijder uit Groningen, senior medewerkster ANWB Alarmcentrale. PZC Dinsdag 22 juli 2008 1 1 weg dichtbij A A hulpverlening tevens de ANWB-steunpun- ten in Lyon, Barcelona, München, Inns bruck en Athene worden gewaarschuwd. Om ook in het buitenland optimale servi ce te bieden, wordt samengewerkt met zus terorganisaties als de Duitse AD AC, de Britse AA en de Belgische TCB. Snelle as sistentie bij autopech en andere narigheid over de grens kan mede worden verleend dankzij een aantal tijdens de zomer in het buitenland gestationeerde wegenwachten. „Wat het ergste is dat onze mensen kan overkomen? Ze kunnen ermee worden ge confronteerd dat er iemand is overleden of Top 5 medische problemen 1Hart- en vaatziekten. 2. Hersenbloedingen. 3. Fracturen en ongevallen. 9 4. Problemen met de ingewanden. 5. Lichte verwondingen. bezig is te overlijden. Als dat gebeurt op een camping in Kroatië doet dat wel een beroep op de talenkennis van het perso neel. Ons doel is echter te zorgen dat er zo snel mogelijk een ambulance ter plaatse is", stelt Bosker. Emotioneel trok de verwoestende tsuna mi van enkele jaren geleden een zware wis sel op de ANWB-mensen. Bosker: „Het valt niet mee om te gaan met familieleden die in dit soort situaties bellen zonder dat wij hun vragen meteen kunnen beant woorden. Die verwachten dat onze men sen alles weten. Als er sprake is van een zo zware belasting, zorgen onze psychosocia le dienst en onze supervisors er voor dat het personeel geen emotionele schade op loopt." De alarmcentrale in Assen, die dit jaar we reldwijd de coördinatie heeft: van de hulp verlening bij rampen waar Nederlanders bij betrokken zijn, traint de mensen gron dig om te zorgen voor paniekbestendig heid. Zonder dat ze wisten dat het om een oefening ging, werden de medewerkers daarom onlangs op de proef gesteld. Bosker: „Het scenario was dat er bij het Zwitserse Bern een bus met Oranjesuppor ters in een ravijn was gestort. Daar hebben wij om het extra lastig te maken nog een rampje aan toegevoegd: een overstroming op de Oranjecamping." Bij de alarmcentrale speelde het personeel volgens Bosker uitstekend in op deze 'cala miteiten'. „Wij hebben onze mensen even laten zwe ten, maar ze brachten het er prima af Ze werkten helemaal volgens de regels. Er werd snel een crisisteam geformeerd en daarna is er 'opgeschaald'. De ANWB in Den Haag werd ingeschakeld voor het sa menstellen van hulpteams die ter plaatse in actie konden komen. De vrouw die de melding als eerste binnenkreeg, deed het helemaal goed. Zij stelde meteen de juiste vragen. Na afloop heeft een supervisor haar even apart genomen. Zij was name lijk wel wat van slag." Hulp in het buitenland t- Route Mobiel, de grote concur rent van de ANWB Wegen wacht, heeft een eigen alarm centrale, de Pechhulp Service Buitenland. Die werkt met een internationaal netwerk van verschillende hulpverleners. Hulp bij autopech is vaak ook gratis in het geval van een nieu we auto; de hulp wordt dan in eerste instantie via het dealer- netwerk geregeld. Andere bekende alarmcentra les naast de ANWB Alarmcen trale zijn SOS International, Europ Assistance Nederland, VerzekeraarsHulpOienst en Eurocross. Zij werken in op dracht van banken, verzeke raars en leasemaatschappijen. Daarnaast hebben verzeke raars soms ook een eigen alar mcentrale. Ze hebben allemaal hun eigen hulpnetwerken in het buitenland. Het is niet altijd nodig een reis verzekering af te sluiten om voor hulp via een alarmcentra le in aanmerking te komen. Dat is vaak al onderdeel van een ziektekosten-, auto-, rechtsbijstands- of annulerings verzekering. Vaak is sprake van overlap ping. Mensen weten dan niet goed welke centrale ze moeten bellen. Veel mensen verdiepen zich voordat ze naar het buiten land gaan niet goed in de dek king van hun verschillende ver zekeringen. In de praktijk werken alarmcen trales goed samen. Ze zoeken dan uit welke hulp onder welke polis kan worden aangeboden. Reizigers die in de problemen komen, onderhouden meestal contact met maar één centrale die alles regelt. Een reisverzekering vult de eventuele gaten tussen verschil lende verzekeringen. Vaak is medische hulp in het buiten land al via de ziektekostenver zekering gedekt, maar extra reis- en verblijfskosten niet. Wie op reis gaat, doet er goed aan zich te verdiepen in de po lisvoorwaarden van zijn/haar al lopende verzekeringen. (Bron: Consumentenbond) vbngeman belde uit Italië. Hij vertel de dat zijn vriendin vroegtijdig was bevallen, maar dat de baby was over- -éden. Een ander telefoontje dat mij raakte, kwam uit Singapore. Van een man die zei dat ze net maagkan ker bij hem hadden geconstateerd. Als je na zulke contacten een pech- melding uit Duitsland krijgt, kun je weer even tot jezelf komen. Dan denk je 'ja, oké, daar gaan wij weer'." Sylvia weet als geen ander wat er on derweg op vakantie allemaal fout kan gaan. Een aantal voorzorgsmaat regelen kan veel ellende voorko men. Ze geeft een aantal tips. „Neem voldoende water mee. Voor al in Italië en Frankrijk is dat van be lang. Bij pech kunnen de wachttij den daar oplopen tot drie a vier uur." „Controleer na de aankoop van een nieuwe auto op tijd of de elektri sche aansluiting past bij die van je aanhanger of caravan. Problemen kunnen worden opgelost met ver loopstekkers. Helaas ontdekken nog veel mensen vlak voordat ze wegrij den, dat ze hun caravanverlichting niet kunnen aankoppelen. Wij wor den hierover nog vaak middenin de nacht gebeld." „Zorg dat de auto is voorzien van voldoende olie en koelwater. Pas op, giet geen ruitensproeiervloeistof bij de olie. Dat gebeurt namelijk gere- geld." „Neem reservesleutels mee. Veel te lefoontjes naar de alarmcentrale gaan over afgesloten wagens waar de sleutels nog in zitten en over zoekgeraakte sleutels." „Ga goed voorbereid op stap. Daar mankeert het bij veel mensen aan- Er zijn bijvoorbeeld nogal wat va kantiegangers, die hun geld of hun papieren thuis laten liggen. Laatst kreeg ik daarover nog een telefoon tje: „Ik bel u met mijn mobiel uit Frankrijk. Wij hebben helemaal geen geld. Onze portemonnee ligt thuis op de keukentafel." „Zorg voor een goede reisverzeke ring en neem bij de ANWB een kampeer- en aanhangwagen supple ment." „Neem een creditcard mee. Zonder creditcard kun je in het buitenland geen vervangende auto krijgen." „Houd er rekening mee dat in Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk, Italië en Spanje strenger wordt gecontroleerd dan in Nederland. Boetes zijn hoog en moeten vaak on middellijk worden betaald." Sylvia Snijder. foto Duncan Wijting/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11