Op 2i juli zijn ze één dag Belg Crisismanager bleef Tets' langer dan paar maanden PZC Zaterdag 19 juli 2008 9 Nationale feestdag in België overschaduwd door politieke crisis. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Alles is in gereedheid ge bracht voor een mooi feest van na tionale eenheid. Voor het konink lijk paleis in Brussel zijn de tribu nes gebouwd en de dranghekken geplaatst. Maandag neemt koning Albert het militaire défilé af, keu rig vergezeld van premier Yves Let- erme. Een dag lang eenheid uitstralen, Even eenheid uitstralen, dan kan daarna het conflict in volle omvang verder gaan en dinsdag kan de politieke crisis over het voortbestaan van België dan weer in haar volle omvang ver der gaan. Alles is vanuit het ko ninklijk paleis in het werk gesteld om te voorkomen dat dit feest ook ten onder zou gaan aan politieke gevechten. De koning verleende de afgeserveerde premier Leterme afgelopen week geen ontslag en er werd snel een bemiddelingsteam in het leven geroepen die de crisis over de staatshervorming in elk ge val even over de nationale feestdag heen tilt. Op de 21e juli herdenkt België hoe koning Leopold I in 1831 de eed af legde, nadat het land zichzelf had uitgeroepen tot onafhankelijke mo narchie. Maar inmiddels staat deze datum in het collectieve geheugen gegrift als de dag waarop (toen LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 Iezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Camperplaatsen 4 Met veel genoegen heb ik de inge zonden stukjes over de campers ge lezen. Hierbij mijn bijdrage over de wat bekrompen en zuunige op stelling van TOZ en de Zeeuwse overheden betreffende deze toeris tische kansen. Watersporters als surfers, kitesurfers, brandingsur fers en duikers kopen vaak ook een campertje om overal in Euro pa van de mooiste plekjes te genie ten. Als Zeeland de campervrien- delijkste provincie zou worden en een tunnelprijs van rond de tien euro heeft, dan hebben ze alle cam pers die de kanaalkust naar boven volgen. Maar goed, we zullen zien. G. van der Wielen Oude Vlissingseweg 35a Middelburg T-tag Mooie belofte, 'korting voor passa ge met t-tag gaat rond jaarwisse ling omhoog'(PZC 15-7). Voor het apparaatje moet dan abonne mentsgeld betaald worden en de NV Westerschelde 'streeft ernaar' dat het bijna voor iedereen kosten neutraal verloopt. 'Streven', ja. Zo iets zal alleen zijn bij maximaal ge bruik, dus dagelijkse passages. Uit eindelijk zullen de meeste Zeeuw en gewoon structureel, mét een nog kandidaat-) premier Leterme in plaats van het Belgische volks lied, de Brabangonne, per ongeluk de Marseillaise aanhief Dat was een jaar geleden. Destijds was het een incident, nu is het pure crisis. Koning Albert kon de afgelopen week niet rustig zijn nationale televisieboodschap voor 21 juli voorbereiden. In plaats daarvan zocht hij wijze mannen: de liberale Brusselse minister van Staat Fran^ois-Xavier de Donnea, de Waalse christendemocraat Ray mond Langendries en de socialis tische minister-president van de Duitstalige gemeenschap Karl- jaarlijkse indexverhoging, méér gaan betalen voor iets wat bij aan vang al tien euro borg kostte. Door de invoering moet, volgens de tun neldirectie, het aantal ongebruikte apparaatjes dalen. De 'pakweg 10.000 slapende t-tags' vertegen woordigen echter, per stuk, altijd nog een saldowaarde van mini maal tien tot vijftig euro per stuk. En dat met de huidige rente: kas sa! Waarom zou NV Westerschel- detunnel kippen slachten met gou den eieren. Dit argument is een sluier voor het echte doel: een nieuwe geldbron. Was een bank- pasje eerst ook niet gratis? Marian Vereecken Zandstraat 83, Zandstraat Boulevard De Vlissingse boulevard is vaak on derwerp van gesprek. Laatst werd het plan gedeponeerd om heerlijk te zonnen op trappen op de glooiing (PZC, 15 juli). Een week daarvoor hoorde ik op de radio dat de heer Stroo een oproep deed om de boulevard autovrij te ma ken. Hoe egocentrisch. Beseft en ziet hij niet dat vele gehandicapten en ouderen, die vroeger graag te voet een boulevardje pakten, nu nog eens graag over de boulevard gereden willen worden, eventueel even uitstappen om op een terras je of op een bankje te zitten om naar de zee te kijken. Ondergete kende is ook op vergevorderde leef tijd en slecht ter been. Ik ben daar om maar wat gelukkig, dat ik twee maal per week per auto wordt ge haald en gebracht om naar de stad te gaan of mijn dochter te bezoe ken. Zou ik voortaan thuis moeten Heinz Lambertz. Opvallend: een gezelschap zonder Vlaming erbij. Het trio moet nog voor het einde van de maand nagaan 'op welke manier waarborgen geboden kun nen worden om op een geloof waardige wijze een institutionele dialoog op te starten'. De reacties zijn kritisch. Premier Leterme beet dertien maanden lang zijn tanden stuk op het hard nekkige 'non' van de Franstaligen om de deelstaten meer autonomie te geven. Waarnemers zien de be slissing van het paleis om bemid delaars in te zetten, vooral als een manier om kostbare tijd te win blijven? En hoeveel toeristen ko men niet naar de boulevard per bus. En wat de stank op het strand betreft: dit is alleen met oosten wind en dat komt betrekkelijk wei nig voor in Vlissingen (269 van de 365 dagen komt de wind uit het noordwesten). j. van Gent Boulevard de Ruyter 112, Vlissingen Tour de France Het overgrote deel van het profpe loton is anno 2008 clean. Feit is dat wielrennen en zeker de Tour de France een hard beroep is. Feit is ook dat epo echt helpt bij de zuurstofopname en de verbetering van het duurvermogen. Er is een kleine domme - weinig succesvol le en kapitaalkrachtige - minder heid, die individueel wat aanrom melt en vroeg of laat tegen de lamp loopt. En dan is er dat elitai re groepje renners, omringd door de beste managers, doktoren, phar- maceuten, begeleiders, desnoods een corrupte controleur en door topadvocaten. Zij kopen voor veel geld de meest geavanceerde pro ducten met bijbehorende dienst verlening en gebruiken onder we tenschappelijke begeleiding. Wa- da, UCI, organisatoren en justitie doen hun best en hebben al veel bereikt, maar blijven voortdurend achter de feiten aan lopen. Van ge noeg geld en know-how voorzien, vindt dit elitair groepje renners steeds weer nieuwe mogelijkhe den. Zoals echte criminelen. En on danks alles blijft het cyclisme de mooiste sport van allemaal. Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland nen. Bijna niemand denkt dat Wa len en Vlamingen voor het einde van dit jaar, laat staan het einde van de maand, overeenstemming bereiken over een nieuwe staats hervorming. Op 7 juni volgend jaar worden in België deelstaatver kiezingen gehouden, waardoor geen van de partijen bereid is wa ter bij de wijn te doen. De oppositie is ronduit negatief over de benoeming van de 'drie wijzen'. Afwachten is ook hoe de regerende CDStV (Christen Demo cratisch en Vlaams) van Leterme nieuw uitstel van een akkoord over de staatshervorming verteren. Tjibbe Joustra vertrekt per 1 januari als terreurbestrij der. door jan Salden DEN HAAG - „Mijn functie is tijde lijk", verklaarde Tjibbe Joustra nog bij zijn aantreden als Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb) in de zomer van 2004. „Ik zet de organisatie op en vertrek als het functioneert. Dat zal een paar maanden duren." Een paar maan den werden ruim vier jaar. Nu vindt Tjibbe Joustra (57) het mooi geweest. Gisteren kondigde hij zijn vertrek aan. Tjibbe Joustra werd in 1951 gebo ren in Hengelo, als enig kind van doopsgezinde ouders. Hij studeer de Nederlands recht aan de Rijks universiteit Groningen en kwam daarna als jurist bij het ministerie van Landbouw te werken. Daar groeide hij in hoog tempo door naar steeds verantwoordelijkere functies. In 1987 benoemde de mi nisterraad hem tot secretaris-gene raal van Landbouw, met 36 jaar de jongste ooit. In bredere kring werd hij vooral als crisismanager bekend. In korte tijd kreeg zijn departement vier crises te verwerken: de varken spest, de dioxinecrisis, de gekke- koeienziekte en de uitbraak van mond- en klauwzeer. In 2001 maakte Joustra de overstap Eerder weigerden de CD8tV en re geringspartner N-VA (Nieuw- Vlaamse Alliantie) de onderhande lingen over een staatshervorming uit te stellen, wat tot de kabinets crisis leidde. De Brusselse burge meester Freddy Thielemans laat zich het feest echter niet afnemen, zo heeft hij verzekerd. Zondaga vond openen de Vlaamse charme zanger Eddy Wally en de Franstali ge Claude Francois het bal, maan dag defileren de nationale strijd krachten en knalt het vuurwerk. Burgemeester Thielemans is ervan overtuigd: op 21 juli zijn ze in Brus sel allemaal Belgen. naar uitkeringsorganisatie UWV. Daar raakte hij na drie jaar in op spraak vanwege een dure verbou wing van het hoofdkantoor. Minis ter Aart-Jan de Geus van Sociale Zaken beschuldigde Joustra ervan hem te hebben voorgelogen over de inrichtingskosten. Na langdurig gesteggel werden de twee het eens over een vertrekregeling. Joustra zou snel een 'qua inhoud en belo ning passende functie' krijgen. De zelfde maand al werd Joustra be noemd tot Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb). In die functie moest hij de samen werking tussen veiligheidsdien- Topman blijft actief op gebied van veiligheid en agrarische sector sten en ministeries bij de bestrij ding van terrorisme coördineren. Joustra wist een aantal belangrijke projecten van de grond te krijgen. Zo kent Nederland inmiddels een alerteringssysteem met verschillen de dreigingsniveaus, worden er elk kwartaal dreigingsanalyses ge maakt en is het bedrijfsleven met campagnes voorbereid op terreur aanslagen. Wat Joustra na 1 januari gaat doen, is niet bekend. Wel blijft hij actief op het gebied van veiligheid en de agrarische sector. Cameraploegen en fotografen houden in de gaten welke politici naar Paleis Het Laken worden geroepen voor consultaties met koning Aibert. foto Eric Lalmand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9