De Zeeuw blikte lamsoren in Twintig euro voor een dagje poepscheppen Nieuwe raadkaart PZC Zaterdag 19 juli 2008 1 1 Verzamelaar Hans Lindenbergh diepte in zijn collectie een reeks kleuri ge ansichtkaarten op, met beelden van stadjes. Met als altijd de vraag: in welke plaats is de foto genomen? Nadere bijzonderheden over de situa tie vroeger en nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot uiterlijk donderdag 24 juli, 09.00 uur, worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse Op de raadkaart van vori ge week staat de vroege re Stationsstraat - nu Spoorlaan - in Krabben- dijke, meldt A. Overbeeke-de Jager uit Krabbendijke. „Het gebouw rechts is het voormalige veilingge bouw van de veilingvereneniging KEO, Krabbendijke en Omstreken. Daarnaast het woonhuis van mijn oom en tante, de familie Weststra- te-de Jager. Arjaan Weststrate was directeur-eigenaar van de conser- venfabriek De Zeeuw, die aan tien tallen inwoners van Krabbendijke werk verschafte met het inblikken van lamsoren, sperziebonen, en dergelijke." Kees Stevense uit Middelburg geeft aan dat het veilinggebouw in 1917 - gebouwd door aannemer A. H. Breker -geopend werd. „Het is tot in 1949 als zodanig in gebruik geweest. In dat jaar werd een nieuw gebouw aan de Noordweg geopend. In het oude gebouw wer den later koelcellen geplaatst en het was toen eigendom van J. de Hoog. De veilingvereniging is in 1984 opgeheven." Volgens L. Kruysse was het meest linkse huis dat van de fami lie Luteijn-Sinke. „In het grote huis naast het veilinggebouw woont nu de familie Vos. Op de plaats van de veiling staat een nieu we woning. Naast het linkse huis is nu een weg naar de Morlodehof. Ook hier is een nieuwe woning ge bouwd, bewoond door de familie Van 't Leven." Na komst van een nieuw veilingge bouw is het oude voor diverse an dere doeleinden gebruikt, schrijft G. J. Oostdijk uit Krabbendijke. „Verschillende uien- en aardappel handelaars zaten erin, ook is het gebruikt door fruithandel De Hoog, voor de C1000 was het tijde lijk onderkomen. Het gebouw is eind jaren tachtig gesloopt." Deze inzender gaat, evenals ande ren, in op de persoon van direc teur Weststrate van de conserven- fabriek. „Zijn bijnaam was Arjean Peupe, een dominant, driftig en ook vooruitstrevend persoon. Ver halen over hem en de fabriek zijn nog altijd te horen in het dorp." C. M. Zweedijk uit Krabbendijke weet dat de oude veiling ook op slagloods was voor de firma Schui- tema. „Helaas is het daarna door brand verwoest en afgebroken." Het huis naast dat van Weststrate werd bewoond door de familie Krijger. „Ernaast staat café Stations koffiehuis, wat nog in gebruik is." Janet Weststrate uit Vlissingen noemt als naam voor de conser- venfabriek van haar grootvader Zuid-Beveland. „Een complex dat voor een deel lag achter het woon huis en voor een ander deel - de zuurkoolzouterij - aan de Doel- straat. In dat gebouw is mijn vade Jan Weststrate in i960 gestart mei de Fritura, een van de eerste pota to chipsfabrieken in Nederland. Ik kan me nog goed herinneren dat ik in de jaren zestig speelde op hc terrein van de voormalige conser venfabriek." D. E. Tollenaar uit Terneuzen da teert de kaart rond 1920. De brief van J. C. Schrijver uit Krabbendij ke bevestigt dat. „De kaart moet van vóór 1918 zijn, want er staat nog een rij bomen naast een bred sloot, die liep vanaf de niet-zicht- bare Baan pal op het station (op het eind links) tot aan de Noord- weg. De sloot is in de jaren dertig gedempt en toen verdween ook c brug naar het Stationskoffiehuis.' C. Luteijn uit Krabbendijk hielp als kind in de veiling. „We hebbe duizenden siepjes aardbeien hel pen laden." De waardebonnen gaan naar: Tramper, Krabbendijke, P. M. van der Endt, Yerseke en M. Sinke, Oosi dijk. door Carla van de Merbel Kees Langebeeke (15) en Matthijs Sturm (13) zit ten op hun gemak op twee klapstoeltjes bij de uitslagenwagen. Ze kijken naar het sjezenrijden in Veere. Van daag hebben ze een taak: de twee zijn ingeroosterd als poepscheppers. En echt druk hebben ze het daar niet mee. „We wachten gewoon rustig af', zegt de jongste Kees van de ring- rijdersfamilie Langebeeke. Ze wachten op een teken vanuit een sjees. Als een rijder zegt: 'Daar ligt wat, komen de jongens in actie. Met kruiwagen, spade en bezem lopen ze naar de be doelde plek. Hup, de schep eron der, even vegen en daar gaat weer een paardenvijg op de krui wagen. En dan weer snel terug naar de klapstoeltjes. Poepscheppen is een mooi baan tje, vinden Kees en Matthijs. „Je hoeft bijna niks te doen en je krijgt nog twintig euro ook", zegt Matthijs. „En je mag de hele dag gratis drinken. Ik doe het voor het geld, want met paarden en ringrijden heb ik niet zoveel." Toch helpt hij vaker mee bij het ringrijden. Kees vind het wel écht leuk. Hij is bijna elke zater dag bij het ringrijden te vinden. De ene keer rijdt hij zelf mee ('Vanaf het jaar dat je twaalf wordt, mag je meedoen met wed strijden'); de andere keer helpt hij de organisatie. „Dit is de eer ste keer dat ik moet poepschep pen. Meestal help ik bij het ring lopen." Hij vangt dan aan het eind van de baan de gestoken ring op en brengt die naar de ringhanger die hem weer in de bus midden op de baan hangt. Kees is ook weieens ringhanger. Het zijn allemaal taken waar hij twintig euro mee verdient. Die krijgt-ie 's ochtends al uitbe taald. Voor dat geld moet hij wel de hele dag aanwezig zijn bij het ringrijden. Maar Kees doet het graag. „Het is heel gezellig met de mensen die er zijn. Er hangt altijd een goeie sfeer." Pas aan het eind van de dag, als alle paarden weg zijn en ef dus niet meer gepoept wordt, zit ooi voor Kees en Matthijs het werk erop. De volle kruiwagens heb ben ze geleegd in een kliko die door de gemeentereiniging wordt afgevoerd. Kees helpt nog met het opruimen van de palen en de bus. Alles gaat de kar in, voor de volgende wedstrijd. Poepscheppen is niet echt een vies werkje, vindt Kees ('Ik ben wel wat gewend op de manege van m'n tante'), maar toch gaat hij thuis eerst douchen. „Verder vanavond wat voetballen met vrienden en tv kijken. En mor gen lekker uitslapen." Zondag is de enige dag dat kan. Alle ander dagen staat Kees om zes uur op om de PZC te bezorgen. De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. De familie rijdt bij de afdeling Gapinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93