Buitengebied Al die schakeltjes moeten er gewoon zijn i/ S'f Koffie bij Jikkemiene! 8 Zaterdag 19 juli 2008 PZC De Zwaakse Weel heeft een verkeerde naam. Het gaat om het restant van de ooit imposante getij- dengeul Zwake en het is geen na een dijkdoor braak achtergebleven kolkgat ofwel weel. Maar wie daar op let is een beetje een kniesoor. Het Zwaakse Weelgebied is er niet minder mooi om. Een blauw-groene slinger tussen Nisse en Kwaden- damme boordevol natuurwaarden en cultuurhisto rie, waar de mens aangenaam kan toeven. Kiekendiefjong snel een eind aan de illusie, rim pelt het water en doet de bladeren ritselen. Nochtans blijft het een mooie momentopname. De waterplas is nog maar het be gin van een langgerekt natuurge bied, dat uiteindelijk moet eindi gen bij de Biezelingse Ham aan de Westerschelde. Zover is het nog niet, geeft René Wink van beheer der Natuurmonumenten aan. Het oostelijke deel - de Oosterzwake- polder - moet nog worden omge vormd tot natuur. Dit najaar wordt bij de 's Gravenpolderse Weel bijna 20 hectare toegevoegd aan het natuurgebied. De wandel route kan dan worden uitgebreid, zodat bij het dorp een aardig om metje ontstaat. Een vol geladen huifkar - van mini- camping De Toffe Peer - trekt lang zaam over de Zwaaksedijk. Daar aan ligt de werkschuur van Na tuurmonumenten, het begin van de wandelroute. „Die is een trek pleister. Vooral 's zondags is het hier hartstikke druk. In combina tie met het heggengebied is er een prachtige wandeling te pakken", meldt Wink enthousiast. Opknappen van de rust, zeker nu het laatste stuk van de Zwaakse dijk verkeersluw is ge maakt. Genieten ook van het gevarieerde JH landschap: een bomen- mÊ rijke bloemdijk, riet, breed en smal water, laag, vochtig grasland en hoger, droog gras- Jm- land. Elk type met Jf|k, kenmerkende tv plan- jgggtijÊtk■Kg? door Rinus Antonisse e Zwaakse Weel lijkt op 9 een ansichtkaart. Bewe- :|a B gingloos, verstild. Zelfs de ■Hr vissers op de steiger ver roeren zich niet. De wind maakt Door het hele Zwaakse Weelgebieden lope ten en dieren. Boven dat alles de vogels. Wink: „Het riet voor de bruine kiekendief de knotwilgen voor het steenuiltje, het water voor de fuut. En de ijsvogel broedt hier ook." Ineens klinkt daar een geluid dat voor het gevoel bij de winter hoort: het gegak van ganzen. Een zwerm trekt luidruchtig over. Het zijn exoten, Canadese ganzen die hier niet thuishoren. Wink telt er zo'n 25, vooral jongen. „Het is best een mooi beeld, maar we willen er wel vanaf Het gaat ze heel goed en voor je het weet heb je er hon derden. Dat willen we niet." In een weiland grazen opval- lende, zwarte WkÉffr schapen. Het zijn Hebridians, een apart ras dat twee tot zes horens kan krijgen. Ze zijn ook bijzonder om- I ,'jHu. dat ze Bij de werkschuur van Natuurmonumenten gra zen zeldzame witrikken. foto Willem Mieras Futen De Zwake was ooit een belangrijke scheepvaartroute De Zwake ontstond tijdens een stormvloed in 1014; de stroomgeul liep tussen de Honte (Westerschelde) en het Veerse Diep. De geul was tot half de 15e eeuw een belangrijke scheepvaartroute tus sen Middelburg en Antwerpen. - Vanaf de 13 eeuw vonden inpolderingen plaats, die werden bevorderd door een tweezijdige afdamming van de geul. Het restant de Zwaakse Weel beslaat een oppervlakte van ongeveer 100 hectare land en water en is een van de grootste aaneengesloten natuurge bieden in de Zak van Zuid-Beveland. Goed te overzien vanaf de Zwaaksedijk en de Lange Maire. Bij de weel zelf bevindt zich een uitkijkpunt (met rolstoelpad). Er ligt een wandelrou te van 5 kilometer, die begint bij de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk. Een fietsroute van 16 kilometer voert door het kleinschalige dijkenland- schap, waar ook de Zeeuwse schaapskudde rondtrekt. Koffie/thee met een bolus voor 2,25 tegen inlevering van deze bon. Naam: fokkerij - theetuin 'Jikkemiene Dorpsplein 46 4443 AG Nesse tel 0113 -231772 Woonplaats: Bakkerij Theetuin Jikkemiene Dorpsplein 46, Nisse Geldig op 19 juli 2008 Max. 4 personen per bon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90