Londense jeugd is bang voor messentrekkers Kijk uit voor het ZeelandNet zomeraanbod! Brussel blokkeert miljard voor Bulgarije Meer land op Cuba mag in privéhanden Abchazië verwerpt bemiddelingsplan 650 laptops van Britse Defensie gestolen Braziliaan van 14 jaar bekent 13 moorden Chinese dorpelingen vallen politie aan 8 Zaterdag 19 juli 2008 PZC Dit jaar al 21 tieners doodgestoken in Britse hoofdstad. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Jongeren in Londen heb ben alle reden om bang te zijn. In de Britse hoofdstad vinden twin tig steekpartijen per dag plaats en de incidenten nemen vooral on der de jeugd toe. De politie heeft gisteren nog een 16-jarige jongen opgepakt die betrokken zou zijn geweest bij een steekpartij in Lon den. Daarbij kwam donderdaga vond een twee jaar oudere jongen om. Hij is de 21e tiener in Londen die dit jaar door geweld stierf Het zijn allesbehalve lieve woord jes die na middernacht door de wijk Camden galmen. De Londen- se jeugd probeert de laatste metro huiswaarts te pakken of een nacht bus te vinden. Een jongen trekt zijn vriend aan de mouw omdat die een ruzie uitlokt. De persoon op wie hij het heeft voorzien, staat dreigend aan de overkant van de straat; de armen over elkaar, borst vooruit, wenkbrauwen gefronst. Als blikken konden doden. Nadat de jongeren zijn afgedro pen, verzucht de 22-jarige Lily Sen- gupta bij de halte van nachtbus N20: „Een paar jaar geleden dacht je nog 'ach, een akkefietje' maar nu houd je je hart vast omdat één van hen misschien een mes bij zich draagt." Vrienden Joe Willis en Tim Sevier, beiden achttien, vinden haar reactie overdreven en noemen de verhalen over messen- dragende jongeren 'een mediahy- pe'. „Als je je druk maakt om mes sen, kun je beter thuis blijven", be ginnen ze stoer. Maar na een tijdje doorpraten, laat Tim zich ontval len: „Ik ga weieens nerveuzer de stad in ja, maar na een paar bier tjes voel ik me meer mans." Joh, dat is juist het moment waarop het mis kan gaan, reageert zijn maat. „Als je je flink voelt, ga je de confrontatie eerder aan. En dat is niet goed man." En daarmee legt hij de vinger op de zere plek. Veel steekpartijen in Londen beginnen met een woor denwisseling. Zo werd de 18-jarige Robert Knox dit jaar doodgesto ken omdat hij het tijdens een ru zie had opgenomen voor zijn broertje. De 16-jarige Ben Kinsella kreeg voordat ze een bar inging woorden met iemand, en werd na sluitingstijd achtervolgd en gesto ken. De eveneens 16-jarige Jimmie Mizen stierf nadat hij een bakker had geholpen die in zijn winkel lastig was gevallen. „Je mag tegen woordig niet eens meer boos kij ken", roept Joe Willis, waarmee hij refereert aan de dood van de 14-jarige Martin Dinnegan die een mes in zijn rug kreeg omdat hij 'vies keek'. De vorige week gepubliceerde cri minaliteitscijfers over de periode april 2007 tot maart 2008, tonen de ernst van de situatie aan in Lon den: 7428 overtredingen waarbij messen werden gebruikt - een der de van alle delicten in heel Groot-Brittannië - vonden plaats in de hoofdstad. Fatale delicten en incidenten waarbij jongeren onder de zestien jaar waren betrokken, zijn in het Britse criminaliteitson- derzoek niet meegenomen. „Ik denk dat het een probleem is dat nooit wordt opgelost", zegt de 'Kijk mij nou stoer zijn, heb je dat lemmet gezien? Het wordt gezien als hebbeding' 23-jarige Darren uit Clapham in het zuiden van Londen. „Het wordt alleen maar erger, want de politie kan er niets tegen doen. Te gen vuurwapens is nog op te tre den, maar messen zijn keukenge rei." Darren, zelf ooit gestoken maar nooit een mes op zak gehad - 'want daar krijg je alleen maar el lende van' - zegt dat steekwapens intussen een normaal onderdeel uitmaken van de Londense jeugd cultuur. Zijn vriend Daniel (22) knikt: „Vroeger waren het tama- gotchi's (virtuele huisdiertjes om voor te zorgen, red.) en daarna mo biele telefoons waarmee tieners an deren probeerden te imponeren. Nu zijn het messen. Kijk mij nou stoer zijn, heb je dat lemmet ge zien? Het wordt gezien als een heb beding. Geen jongere is van plan er iets mee te doen, maar helaas pakt dat soms anders uit." BRUSSEL - De Europese Commissie blokkeert bijna een miljard euro aan hulp voor Bulgarije wegens de wijdverspreide corruptie en georga niseerde misdaad. Dat blijkt uit een ontwerpbesluit voor een verga dering van de Europese Commis sie komende woensdag. Bulgarije trad vorig jaar januari toe tot de Europese Unie. Het is een van de armste lidstaten en krijgt vele mil jarden euro's uit hulpfondsen. HAVANA - Braakliggend staatsland op Cuba mag in privéhanden ko men. Met het besluit hoopt presi dent Raul Castro het eiland min der afhankelijk te maken van de dure voedselimporten. Boeren kunnen hierdoor hun landbezit uitbreiden tot 40 hectare, terwijl mensen zonder land 13 hectare mogen overnemen. Zij krijgen het land voor tien jaar, maar deze ter mijn kan worden verlengd. SOECHOEMI - De politieke leider van de Georgische streek Abcha zië, Sergej Bagapsj, heeft gisteren een Duits bemiddelingsplan ver worpen. „Het is onaanvaardbaar", zei Bagapsj, na een gesprek met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Steinmeier. Na de ineenstor ting van de Sovjet-Unie werden et nische Georgiërs verdreven en scheidde de pro-Russische regio zich in de praktijk van Georgië af LONDEN - Ruim 650 laptops zijn de afgelopen vier jaar van het Britse ministerie van Defensie ont vreemd, dat is bijna het dubbele van waar het departement van uit ging. Verder maakte Defensie ook bekend dat 131 usb-sticks met ge heime documenten zijn gestolen of verdwenen. Het liberale parle mentslid Sarah Teather spreekt van een 'stuitende incompetentie' van de kant van de regering. RIO DE JANEIRO - Een 14-jarige pu ber in Brazilië heeft bekend dat hij zeker dertien moorden heeft ge pleegd. In opdracht van drugshan delaren legde hij mensen om die schulden niet op tijd betaalden. De jonge huurmoordenaar werd woensdag opgepakt tijdens een po- litierazzia tegen drugsdealers in de staat Espirito Santo in het zuidoos ten van het Zuid-Amerikaanse land. PEKING - Honderd Chinese dorpe lingen hebben donderdag in het zuidelijke Shangnan een politiebu reau aangevallen. De menigte was woedend, omdat beveiligingsmen sen van de communistische partij een man zouden hebben doodge slagen. Volgens een politieman en een arts was de man overleden bij een fietsongeval, maar de familie van het slachtoffer beweerde dat de man in elkaar was geslagen. Darren (I) en Daniel denken dat het messenbezit een normaal onderdeel van de Londense jeugdcultuur is geworden. foto Esther Gotink/GPD of een gratis telefoontoestel t.w.v. 129,95 of een gratis digitale TV ontvanger en startpakket t.w.v. €114,95 'Surf naar www.zeelandftet.nl/20meraanbod of bel 01:13 377 770 zoor alle info en voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8