Opnieuw uraniumlek Frankrijk Toenadering Armenië en Turkije Internatianal Business and Languages-Toerisme Tropische storm in Taiwan eist elf levens Vijand nummer één is stroom Dikke vrouw neemt wraak met zeventig messteken Kijk op onze website voor meer informatie www.hz.nl PZC Zaterdag 19 juli 2008 7 TAIPEI - Reddingswerkers helpen gestrande Taiwanezen. eerden tachtig mensen uit het midden en zuiden van Elf mensen zijn op Taiwan omgekomen door de tropi- het land. Honderdduizenden huishoudens zitten zonder sche storm Kalmaegi. Drie anderen worden nog ver- water en stroom. In het getroffen gebied zijn scholen mist. De geschatte schade ligt volgens de Taiwanese re- en kantoren gesloten en is het vliegverkeer geannu- gering rond de 2,3 miljoen euro. De autoriteiten evacu- leerd. foto ANP Veroudering van kerncentrales mogelijk oorzaak ongelukken. PARIJS - In Frankrijk heeft zich op nieuw een incident bij een kern centrale voorgedaan. Uit een on dergrondse pijpleiding is uranium gelekt. Dat heeft de Franse toe zichthouder op de veiligheid van atoomgebruik, de ASN, gisteren be kendgemaakt. Het lek werd ontdekt in het zui den van Frankrijk, in Romans- sur-Isère in het departement Drö- me. Volgens de ASN zat er al enke le jaren een scheur in de pijplei ding en is er 'licht verrijkt' ura nium weggelekt. Volgens ASN is er geen schade voor het milieu. Onderzoekers zouden de omge ving van het lek hebben schoonge maakt en bezig zijn te bepalen hoe hoog het uraniumgehalte is van de grond die is meegenomen. Volgens een voormalige hoogge plaatste medewerker van het Fran se energiebedrijf EDF staat Frank rijk een nucleaire ramp te wachten als de overheid niet heel gauw weer de touwtjes in handen neemt. De man deed een boekje open over de huidige manier van werken bij EDF. Volgens de klok kenluider is er sprake van een op eenstapeling van misstanden bij Franse kerncentrales. Vorige week kwam uranium uit een centrale, ook in het zuiden van Frankrijk, terecht in twee ri viertjes, doordat een reservoir over stroomde. Bewoners van de streek mochten hun land niet meer met Het tweede incident, in Romans- sur-lsère, met een kerncentrale in Frankrijk in korte tijd roept de vraag op hoe veilig de nucleaire installaties eigenlijk zijn. WASHINGTON - Niet de gevechten of aanslagen maar de constante dreiging van kortsluiting en elektri sche schokken is het grootste vei ligheidsprobleem van Amerikaan se militairen in Irak. In een half jaar tijd beschadigden of vernielden ten minste 283 bran den Amerikaanse faciliteiten in het land. Slordig werk door ingehuurde elek triciens van bedrijven als het Texaanse KBR komt veel voor en blijkt gevaarlijk voor de militairen. Het probleem is groter dan het Amerikaanse leger tot nu toe heeft toegegeven, aldus het dagblad The New York Times gisteren. Volgens officiële cijfers kwamen al dertien militairen om door elektro- cutie. Veel anderen raakten ge wond, van wie sommigen ernstig. In een gebouwencomplex in Bag dad klaagden eerder dit jaar militai ren bijna dagelijks over elektrische schokken die zij kregen in hun woonverblijven. het water irrigeren, omdat het ura niumgehalte duizend keer zo hoog was als normaal. De Franse journalist Eric Ouzou- nian verbaast het nauwelijks. De schrijver van het onlangs gepubli ceerde boek Naar een Frans Tsjer- nobyl? sprak met een voormalige hooggeplaatste werknemer van het Franse energiebedrijf EDF. Ouzounian: „De geprivatiseerde EDF is een geldmachine geworden waarbij het enkel draait om de winst. Werknemers moeten snel ler werken en worden minder goed opgeleid. Er wordt slecht werk afgeleverd. Mijn bron heeft ja ren in de top van de EDF gewerkt. Hij walgt van de huidige situatie." De voorzitter van de Franse anti- kernernergiebeweging Stéphane Lhomme is het niet helemaal met Ouzounian eens. „Ouzounian doet voorkomen alsof het allemaal een stuk beter zou gaan als de pri vatisering van EDF zou worden stopgezet en de staat weer een vin ger in de pap krijgt. Maar dat is vol gens mij niet het voornaamste pro bleem. De deplorabele staat van het Franse kerncentralepark, daar gaat het om. De meeste centrales zijn gebouwd in de jaren zestig en zeventig. Ze zijn sterk verouderd en zouden eigenlijk al lang stilge legd moeten worden, maar beslo ten is om de levensduur van de centrales te verlengen met tien jaar. En daar betalen we nu de prijs voor. Het aantal incidenten stapelt zich op", aldus Lhomme. „Wij hebben bewijzen dat er op veel plaatsen enorm geknoeid is. Bij de kerncentrale Cruas in de Ar- dèche is een radioactieve modder stroom in het milieu terechtgeko men. En bij Flamanville aan de Franse westkust is de opslag zo slecht geregeld dat het kernafval ge woon in het water ligt." Geheime gesprekken in Bern om onderlinge relaties te verbeteren. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Armenië en Turkije hebben deze maand in het geheim in het Zwitserse Bern gesprekken gevoerd over de normalisering van de betrekkingen. Die gesprekken zijn in een uitstekende sfeer verlo pen, zo heeft het Turkse dagblad Hürriyet gisteren bericht. De Armeense president Serzh Sar- kisian heeft bovendien onlangs zijn Turkse ambtgenoot Abdullah Gül uitgenodigd in september naar Armenië te komen om een voetbalwedstrijd tussen de elftal len van beide landen te zien. Dat bezoek kan een nieuw begin bete kenen voor beide partijen. De twee landen hebben geen di plomatieke betrekkingen met el kaar. Turkije sloot de grens in 1993 naar aanleiding van de Ar- meens-Azerbeidzjaanse strijd om de enclave Nagorno-Karabach. Of Gül daadwerkelijk op de uitno diging ingaat en naast Sarkisian op de tribune plaatsneemt, is nog niet duidelijk. Directeur Sedat Laci- ner van de Strategische Internatio nale Onderzoeksorganisatie in de Turkse hoofdstad Ankara ver wacht van wel. „Het is een belang rijke symbolische stap." Er zijn nogal wat conflicten waar de twee landen het over eens moe ten worden, willen de relaties ver beteren. Zo is er het conflict over Nagorno-Karabach. De Armeense bezetting van deze officieel Azer- beidzjaanse enclave leidde tot woe- In het geheim hebben Turkije en Armenië in de afgelopen maand in het Zwitserse Bern gesprek ken gevoerd om de relaties tus sen beide landen te verbeteren. de bij Turkije. Daarnaast eist Anka ra dat de grenzen met Turkije in de Armeense grondwet worden er kend. Het belangrijkste struikelblok is de volkerenmoord op de Armeniërs door de Ottomanen in 1915. Arme nië maakt zich sterk voor interna tionale erkenning van deze genoci de. En dat ligt gevoelig in Turkije. Volgens de Turken zijn er zowel Armeniërs als Turken omgeko men, maar was er van een syste matische volkerenmoord geen sprake. Ondanks de waslijst aan conflicten tussen beide twee landen spreekt Directeur Laciner van een 'histori sche kans'. „De beide regeringen willen deze keer echt tot een oplos sing komen. Armenië heeft Tur kije uit economisch oogpunt hard nodig en Turkije maakt zich zorgen over de groeiende invloed van Rusland in de voormalige Sovjet-republiek." HAMBURG - Beledigen kan fataal zijn. In Duitsland heeft een 27-jari- ge vrouw een 51-jarige man met ze ventig messteken om het leven ge bracht, nadat hij haar voor 'dikke kwal' en 'vette koe' had uitge maakt. De vrouw van 130 kilogram liet gis teren tijdens het begin van haar proces in Hamburg weten dat zij tijdens een ruzie met de bekende helemaal doordraaide, uit woede over jarenlange beledigingen over haar gewicht. De man werd in een plas van bloed in zijn woning aangetroffen. De vrouw is volgens psychologen tijdens haar leven voortdurend misbruikt en vernederd. Haar moe der sloeg haar, door haar eerste vriend werd zij verkracht en een ander liet haar de vloer met een tandelborstel poetsen. Communiceren met een klant uit Spanje. Een product introduceren op de Franse markt. Een onderscheidend winstgevend concept bedenken voor een toeristische onderneming. Wil jij een commerciële duizendpoot worden met volop feeling voor het internationale bedrijfsleven en toerisme? Kies dan voor de opleiding International Business and Languages-Toerisme. Dit is een veelzijdige opleiding die alles te maken heeft met taal, cultuur, economie en toerisme. Je bent de schakel tussen het bedrijf en de internationale omgeving! HogeschoolJ^^Zedand □ok interesse in taal, cultuur, economie en toerisme? Kies voor deze opleiding!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7