Dialoog helpt in mosselcrisis Vlaanderen gaat door met plan Prosperpoider Zorgen over jeugdzorg Afgedankte schepen bij de sloper op het droge pzc Zaterdag 19 juli 2008 2 7 In de discussie over natuur en mosselen overheerst de emotie. door Harmen van der Werf goes - De mosselsector moet over haar eigen schaduw springen, vindt hoofd groene ruimte Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieufederatie. „Met blijven ste ken in protesten en met het zwart maken van natuur- en milieuorga nisaties breng je een oplossing niet dichterbij." Van Zonneveld was een tijdje de Kop van Jut in de discussie over het (voorlopige) verbod op mossel zaadvisserij in de Waddenzee. En dat terwijl de ZMF niet eens partij was in de zaak voor de Raad van State. Van Zonneveld voerde in een overleg een keer het woord na mens alle natuur- en milieuorgani saties. Dat was de steen des aan stoots. De aanval die volgde, is hem niet in de kouwe kleren gaan zitten, maar hij is niet rancuneus. Van Zonneveld: „Het is begrijpelijk dat in deze situatie emoties de kop op steken." „Maar", gaat hij verder, „de enige manier om uit de huidige crisis te komen is de dialoog." Dat mossel sector, natuur- en milieuorganisa ties en ministerie gezamenlijk rond de tafel gaan zitten. Samen aangeven wat de knelpunten voor de natuur en mosselsector in de Waddenzee zijn. Hoe die proble men 'realistisch' opgelost kunnen worden. En dan beleidskeuzes ma ken. Uit ervaring weet Van Zonneveld: „Zaken zijn buiten de rechtbank te regelen, als het van twee kanten komt. Mosselkwekers hebben in Zeeland toch ook altijd op mossel zaad kunnen vissen. In de Wad denzee is het in twintig jaar scheef gegroeid. Iedereen zag dat de na tuur in de Waddenzee, ook de mosselzaadval, meer en meer on der druk kwam te staan, maar het ministerie van Landbouw maakte geen keuzes. Nu is het ministerie door de Raad van State gedwon gen die keuzes wel te maken. Dat had veel eerder kunnen gebeuren. Er is veel tijd verspild." Zowel Haagse als Europese politici dachten kort na de uitspraak van de Raad van State in februari langs wettelijke of politieke kanalen een oplossing te kunnen forceren. Zo stelden Europarlementariërs van CDA en PvdA kritische vragen aan de Europese Commissie. Neder land zou de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen te strikt naleven en bij beoordeling van activiteiten als mosselzaadvisserij in de Wad denzee geen rekening houden met 'culturele en economische facto ren'. De antwoorden van de Europese Commissie kwamen onlangs en die waren slechts voor één uitleg vatbaar. Culturele en economische factoren meewegen mag, maar na tuurbescherming in richtlijngebie- den staat voorop. Wat een uitweg voor de mosselsector leek te zijn, bleek geen uitweg. Wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van mosselzaadvisserij op de natuur in de Waddenzee biedt evenmin een oplossing. Dit onderzoek loopt zeker tot 2014. Het is zeer de vraag of wetenschap pers tegen die tijd wel keiharde en eensgezinde conclusies kunnen trekken. „Wat rest is de dialoog", conclu deert Van Zonneveld Wat dat betreft verwacht hij veel van Sicko Heidoorn, burgemeester van Assen en bemiddelaar in de mosselcrisis. Onder leiding van Heidoorn zaten de partijen al een paar keer bij elkaar. Hij gaat de ko- 'ledereen zag dat de natuur in de Waddenzee onder druk kwam te staan' mende tijd een informatierondje maken. Van Zonneveld hoopt dat dit in september tijdens een nieuw overleg tot concrete stap pen leidt. Van Zonneveld realiseert zich dat de mosselsector niet veel tijd heeft. 'Natuurbehoud' kan op kor te termijn als uitgangspunt dienen voor de beoordeling van een ver gunningaanvraag voor mosselzaad visserij, heeft de ZMF'er al eerder als compromis voorgesteld. „Dat geeft lucht om afspraken te maken over natuurherstel in de toekomst. Niet alleen voor de natuur is dat van belang, ook voor de mosselsec tor die de mosselzaadval al jaren achteruit ziet gaan." Of alle betrokken natuur- en mi lieuorganisaties die kant op willen, weet Van Zonneveld niet, maar de ZMF wil zich er hard voor maken hen ook op die lijn te krijgen. „En ligt er een goed verhaal. Dat kan naar mijn mening standhouden bij de rechter." Antwoord GS op vragen van CDA fractie in Provinciale Staten. middelburg - GS voorzien een toe nemende druk op de jeugdzorg als gevolg van het besluit van staatsse cretaris Bussemaker om de onder steunende begeleiding van kinde ren met ADHD of autisme niet langer uit de AWBZ te betalen. Ze antwoorden dat op vragen van het CDA in Provinciale Staten. Gedeputeerde staten zijn daar erg nieuwdorp - Twee grote kranen hebben gisteren bij af- valwerker Hoondert aan de Kloothaven in Vlissingen een oude sleep-duwboot en twee afgedankte binnen- vaarttankers op de wal getakeld. Ze waren eerder in het kader van een schoonmaakactie van Rijkswaterstaat weggehaald van hun ligplaats op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Bij de actie 'schoon schip' werden 14 wrakken geruimd. foto Lex de Meester bezorgd over. Ouders zullen vaker een beroep doen op gemeenten of zorgaanbieders. Maar die hebben nog geen zicht op de gevolgen van deze maatregel en kunnen er daardoor niet ade quaat op inspelen. Overigens staat GS niet alleen in hun zorg. Ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten heeft aan de bel ge trokken en gepleit voor heldere af spraken met het Rijk. De gemeen ten willen dat de Tweede Kamer naar dit probleem kijkt. Ook Hedwigepolder wegvalt is ontpoldering toch noodzakelijk. door Rinus Antonisse ouden doel - Vlaanderen gaat ge woon door met de voorbereidin gen voor ontpoldering van de Pro- sperpolder-noord en een stukje Fledwigepolder. In augustus wordt een zanddepot aan de rand van de Schelde, vlak bij de huidige Hedwigedijk, inge richt. In het najaar is daar de aan voer van zand voor de nieuwe Scheldedijk voorzien. Het feit dat de commissie Nijpels naarstig zoekt naar een alternatief voor het ontpolderen van de Zeeuwse Hertogin Hedwigepol der, is voor Vlaanderen geen aan leiding het ontpolderplan op ei gen grondgebied af te blazen. Ook het opschorten van de activiteiten tot de commissie Nijpels een ei heeft gelegd, is niet aan de orde. Projectleider Wim Dauwe (Water wegen Zeekanaal NV, afdeling Zeeschelde) wijst erop dat Vlaan deren net als Nederland te maken heeft met de verplichting van de Europese Unie tot natuurherstel in de Schelde, in Vlaanderen Zee- schelde genaamd. De rivier ver keert nu niet in wat heet 'en goede staat van instandhouding'en daar moet sowieso wat aan gedaan wor den. „En dan komen we toch altijd uit op de Prosperpoider. Tussen Krui- beke en en de Belgisch-Nederland- se grens is er niet veel andere ruim te. Je hebt de stad Antwerpen en de haven en er liggen al bestaande natuurgebieden als het Schor Ouden Doel", legt projecteleider- Dauwe uit. Hij merkt op dat bovendien de be staande Scheldedijk niet voldoet aan de (Nederlandse) veiligheids normen. De nieuwe dijk wél, met een overstromingskans van een maal in vierduizend jaar. Het plan voor de Hedwige- en Pro sperpoider vormt nu één grens overschrijdend geheel. De zeewe ring is voorzien vanaf de Zeeuwse Emmaweg bovenlangs de gehuch ten Prosper en Ouden Doel tot aan de Schelde. In de Prosperpolder-noord wordt de oude Scheldedijk deels afgegra ven, om zo het getij toegang te ver lenen tot de polder. Ook stukken Vlaanderen werkt hard aan de ontpoldering van de Prosperpol- der-noord. Volgende maand wordt een zanddepot voor de nieuwe Scheldedijk aangelegd. van de Hedwigedijk verdwijnen, zodat er één geheel ontstaat met de Hedwigepolder in Zeeland, to taal 465 hectare, waarvan 170 hec tare in Vlaanderen. In mei is het plan in Beveren ge presenteerd aan de bevolking. De reacties waren gemengd. Dauwe heeft de indruk dat het geven van informatie en een tijdplanning (klaar in 2010) door de bevolking zeer gewaardeerd is. Als Nederland afziet van natuur herstel in de Hedwigepolder ont staat een nieuwe situatie, erkent de projectleider. „Dan zullen we het plan moeten aanpassen, uiter aard in overleg." Bijvoorbeeld door de huidige Hedwigedijk vlak langs de grens als nieuwe zeewering te bestempe len? Dauwe: „Dat moeten we be kijken als het probleem zich steil. Scheldeschor I blijft behouden) -:j Sieperdaschor 1 blijft behouden Schor Ouden Doel blijft behouden J Prosperpoider Inrichtingsplan Hedwige- en Prosperpoider B i Af te graven dijk Nieuwe dijk mmm Bestaande dijk SS2 Kreken en kreekresten, gedeeltelijk opnieuw uitgegraven Land van Saeftinghe Hedwigepolder H. m Natuurobservatiepunten NEDERLAND Uitzichtpunten bzlg Nieuwe dijk met dienstweg bovenop en openbare weg onderlangs| PZC Rolant Quist bron Sigmaplan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75