wel zeker: ik ga daar heen' Centrum op Fogo dichterbij 'Dorp is gewoon te klein voor super' s PZC Zaterdag 19 juli 2008 23 door Rob Paardekam SCHERPENISSE - De kansen op een nieuwe supermarkt in Scherpenis- se lijken te slinken. Directeur Jaap Kloet van Castria Wonen is er in elk geval niet bijster positief over. „Een ondernemer is sowieso niet te vinden", zegt hij. „Het dorp is gewoon te klein om van zo'n win kel een commercieel succes te ma ken." De woningcorporatie doet er alles aan om het dorp weer een winkel te geven. Daarvoor wordt ruimte gereserveerd in het nog te bouwen woonzorgcentrum. Er zijn in het verleden gesprekken ge voerd met ondernemers, maar die zijn op niets uitgelopen. „Natuur lijk houden we ons aanbevolen als er toch nog een ondernemer is die er brood in ziet", zegt Kloet. Er is nog een sprankje hoop. De supermarkt zou wellicht gerund kunnen worden door gehandicap ten, zoals dat met wel meer winkel tjes in de regio gebeurd. Castria is daar nog altijd over in gesprek met zorgaanbieder Sjaloom. Toch gaat dat volgens Kloet ook heel moei zaam. „Wij bieden de ruimte aan, maar de rest moeten zij natuurlijk invullen en dat blijkt nog niet zo eenvoudig te zijn." Volgens Kloet hoeft Scherpenisse overigens niet bang te zijn dat Castria het zomaar opgeeft. „Wij gunnen het dorp een winkel. Als een kans zich aan dient, proberen we die te pakken." Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere Schouwse stichting wil centrum bouwen op Kaapverdisch eiland. door David Duijnmayer DEN OSSE - Er is al heel wat voor uitgang geboekt, sinds de oprich ting van Stichting Fogo in 2006. Het uiteindelijke doel, de bouw van een multifunctioneel centrum in Mosteiros op het Kaapverdische eiland Fogo, komt steeds dichter bij. Het bouwplan ligt er, de bouw vergunning is binnen en er zijn op het eiland zelf genoeg mensen die graag aan de slag willen. Onlangs is het project bovendien goedge keurd door de Nationale Commis sie voor Internationale Samenwer king en Duurzame Ontwikkeling (NCDO). Dat houdt in dat elke eu ro die de stichting inzamelt, door de NCDO verdubbeld wordt. Het centrum, dat gerund gaat wor den door de plaatselijke bevolking, moet onder meer een keuken, een groententuin en een zaal krijgen waar lesgegeven kan worden. „Het is eigenlijk alleen nog een kwestie van geld, voordat de bouw kan be ginnen", zegt Gabriela den Boer-Barbosa, de oprichtster van de stichting. „Om het centrum te bouwen, hebben we ongeveer 25.000 euro nodig." Om dat voor 'Fogo heeft alleen een pikzwart strand. Daar komen geen toeristen op af elkaar te krijgen, is de stichting hard op zoek naar vrijwilligers en manieren om geld in te zamelen. In ieder geval wil Gabriela in het najaar een Kaapverdische nacht or ganiseren, waar Rotterdamse Kaap- verdianen aan meewerken. Zelf is Gabriela ook op Fogo gebo ren. Afgelopen winter bracht zij met haar man door op het eiland. „We hebben daar een huisje laten bouwen, en hebben onderzocht welke gewassen wel en niet wil den groeien. Verder hebben we veel contact gehad met de vrou wen daar, en gekeken bij een verge lijkbaar centrum in de stad Sao Fi- lipe. We vragen wat ze willen en nodig hebben. Veel mannen gaan weg, omdat op het eiland geen werk is. We gaan geen dingen doen, waarvan wij als Nederlan ders denken dat het goed is. Het is de bedoeling werkgelegenheid te creëren, activiteiten te bedenken die voor de lokale bevolking renda bel kunnen zijn." Qua oppervlakte en aantal inwo ners is Fogo ongeveer even groot als Schouwen-Duiveland. De be langrijkste inkomstenbronnen zijn landbouw en visserij. „Het is een beetje eilandbewoners voor eiland bewoners," zegt Gabriela. „Andere Kaapverdische eilanden verdienen veel aan toerisme, maar Fogo heeft alleen een pikzwart strand. Daar komen geen toeristen op af" Mark ten Heggeler in de tuin achter het huis. Op zijn arm heeft hij een kameleon. Het is de laatste kameleon die hij nog in huis heeft. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71