'Eén ding is Praktijkles in blarenprikken voor jeugdleden regionaal Rode Kruis Een graancirkel wordt altijd 's nachts gemaakt Fietstocht langs Schouwse elzenmeten Expeditie schatzoeken op Neeltje Jans Piraten hebben Speelstad veroverd Organist Leon Berben in kerk Brouwershaven Hoe Ouwerkerk er vroeger heeft uitgezien Gratis taxatiedag munten en zegels MRSA-bacterie veroorzaakt opnamestop 22 Zaterdag 19 juli 2008 PZC S westerschouwen - De Fietsers bond houdt vandaag een ontdek kingstocht te fiets langs een groot aantal elzenmeten. De tocht be gint om ïi.oo uur bij natuurinfor- matiepunt Westenschouwen. De route kan goed gecombineerd worden met een rondvaart over de Grevelingen vanaf Den Osse, die om 13.30 uur begint. Op vertoon van het fietsrouteboekje krijgt u aan boord een gratis consumptie. neeltje jans - Nationaal Park Oos- terschelde introduceert woensdag een nieuwe activiteit voor kinde ren in de vorm van een expeditie schatzoeken. Onder leiding van een gids wordt gespeurd naar pa rels en worden getijdenpoelen on derzocht. Ook wordt er een kor-ex- cursie gemaakt. De expeditie be gint om 13.00 uur bij de infozuil van Nationaal Park Oosterschelde. Jonge Rode Kruisleden raken enthousiast tijdens Vierdaagse. door Ali Pankow zierikzee - „Het was een geweldi ge praktijkles voor ons groepje. Ik ben blij dat we van de uitnodiging gebruik hebben gemaakt", zegt Ineke Tanis over het bezoek dat zij deze week met vier jeugdleden van het Rode Kruis Schou- wen-Duiveland aan de Vierdaagse in Nijmegen heeft gebracht. Tanis is coördinator van de regio nale jeugdafdeling van het Rode Kruis, die nog maar amper twee jaar bestaat. „De landelijke organi satie van het Rode Kruis nodigt be langstellenden van plaatselijke af delingen uit om een dag te komen kijken hoe het eraan toegaat bij de hulpverlening tijdens de Vierdaag se. Het leek ons leuk daar gehoor vlissingen - Het thema van Speel stad is dit jaar 'piraten'. Op het bunkerterrein aan de Langeleen- weg in Vlissingen wordt van 28 juli t/m 2 augustus Speelstad Vlis singen gehouden. Kinderen van zes t/m twaalf jaar kunnen hier o.a. hutten bouwen, knutselen, krant maken. Er zijn ook een wa terglijbaan en een springkussen. http://communities.zeeland- net.nl/data/speelstad/ BROUWERSHAVEN - Leon Berben geeft zaterdag 26 juli om 20.00 uur een orgelconcert in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven. Berben studeerde aan conservato ria in Amsterdam en Den Haag. Hij speelt onder meer werken van Sweelinck, Byrd en Bach. Het con cert kost 8 euro, voor kinderen tot twaalf jaar is het gratis. aan te geven", vertelt Tanis. De Schouwse jeugdafdeling telt zeven tien leden variërend in leeftijd van 11 tot 15 jaar. De meesten van hen zijn in deze tijd op vakantie, maar vier jonge Rode Kruisers gaven te kennen graag een dagje blarenprik- ken in Nijmegen te willen meema ken: Arjo van der Sluijs, lacco Pad mos, Simon Lansu en Priscilla Tuinman. Tanis is zeer te spreken over de wijze waarop zij met haar ploegje is ontvangen en hoe zij de praktijk konden ervaren. „De Stadsschouwburg Nijmegen func tioneert tijdens de Vierdaagse als Hotel Rode Kruis. Daar konden we onze lunch klaarmaken en van daaruit gingen we in 'De Pan', Jeugd Rode Kruis Schouwen-Dui- veland doet praktijkervaring op met blarenprikken tijdens Vier daagse in Nijmegen. Eerste of- fiëie wedstrijd in het verschiet. ouwerkerk - 'Ouwerkerk vroeger en nu' staat woensdag 30 juli cen traal tijdens de bijeenkomst Oud Ouwerkerk in dokumenten. Door middel van een maquette en dia's wordt het verhaal van hoe het Dui- velandse dorp er vroeger uitzag verteld. In vogelvlucht worden de gebeurtenissen getoond die in vloed hadden op leven en werken. De bijeenkomst wordt gehouden in het dorpshuis, vanaf 14.00 uur. middelburg - Vergeten postzegelal bums of oude ansichtkaarten kun nen onverwacht veel geld waard zijn. De Munten- en Postzegelorga nisatie (MPO) uit IJsselstein houdt op vrijdag 1 augustus een taxatie dag voor postzegels, munten, bank biljetten en ansichtkaarten. De taxaties worden gratis verricht en vinden plaats in de Zeeuwse Bibli otheek tussen 12.00 en 16.00 uur. zo'n eigen Rode Kruisbusje naar Beuningen. Dat was de derde rust plaats, tien kilometer voor de fi nish. Daar moeten veel voeten worden behandeld. Het doel is dat de mensen weer verder kunnen lo pen. Ze krijgen met speciale pleis ters een soort tweede huid over hun voet gelegd", vertelt Tanis. Zij zag veel deelnemers strompelend de hulptent binnen komen en weer rechtop vertrekken. Het Schouwse groepje bracht ook een bezoek aan de hulptent bij de fi nish. De jongeren kregen daar ook de gelegenheid zelf mee te helpen bij de behandeling van blaren. Al met al een mooie praktijkerva ring, vindt de coördinator. Zij laat nog weten dat het Schouwse Jeugd Rode Kruis in september voor het eerst deel zal nemen aan een offi ciële EHBO-wedstrijd. Voor meer info over het Jeugd Ro de Kruis: tel. 0111-658420. Mark ten Heggeler uit Zierikzee valt als een blok voor Madagaskar. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Kameleons zijn z'n gro te passie. Hij heeft jarenlang ver schillende zeer zeldzame soorten thuis gehouden. Een reis maken naar Madagaskar - waar die dieren in het wild leven - lag dan ook voor de hand. En dus is de 21-jari- ge Mark ten Heggeler uit Zierikzee samen met leden van een Bel gische kameleonvereniging, waar hij lid van is, een fotoreis door het tropisch regenwoud van Madagas kar gaan maken. Eenmaal daar aangekomen is hij als een blok voor het land gevallen en hij heeft nu plannen om zich daar definitief te vestigen. Als reis leider bijvoorbeeld, op een kroko dillenfarm of als werknemer bij Angap, de 'staatsbosbeheer' van Madagaskar. De aanbiedingen voor een baan liggen er al, maar een keuze is nog niet gemaakt. „Niet dat dat goed zal verdienen, het leven daar is heel minimaal. Ik ben al blij als ik mijn eigen eten en drinken en zo kan betalen." Het zijn uiteindelijk niet eens de kameleons die hem naar Madagas kar trekken, al is dat wel een mooie bijkomstigheid. „Ik ben ge grepen door het land, de cultuur en de mensen. Ik ben tijdens mijn reis in gebieden geweest waar de mensen nog nooit een blanke had den gezien. Mensen hebben daar niks. Een varken in de tuin en ze werken op de vanilleplantages. Als je dan een blikje cola uit je rugtas haalt of een dure camera, dan voelt dat niet prettig. Dan denk je bij jezelf kan dit eigenlijk wel?" Vooral de armoede heeft Mark erg aangegrepen. Hij vertelt dat hij een jongetje van zeven jaar heeft ontmoet die helemaal alleen op de wereld is. „De ouders zijn dood en het kind bedelt overdag in de stad Mark ten Heggeler uit Zierikzee wil in Madagaskar wonen. Hij ging er heen om kameleons te fo tograferen, maar werd gegrepen door het land. en slaapt 's nachts op het strand. Wij zaten op een keer te barbe cuen en toen kwam hij bij ons staan om geld te vragen. Dat heb ben wij hem niet gegeven, maar hij heeft wel ons eten gekregen. De volgende ochtend stond hij bij ons hotel om te bedanken." Mark kan het jongetje niet verge ten en het toeval wil dat hij tij dens de reis een foto heeft ge maakt van een rode ijsvogel die de aandacht heeft getrokken van het tijdschrift National Geographic. „Die vogel was in geen vijftig jaar gefotografeerd en ik had hem. Het was 's nachts in het tropisch regen woud en ik zag die vogel zitten sla pen. Ik heb hem wakker gemaakt en gefotografeerd. Ik heb de foto verkocht en met de opbrengst heb ben we via een contactpersoon ter plekke geregeld dat die jongen naar een hotel aan de kust kan. Daar kan hij voor dat bedrag twee jaar lang slapen, eten en drinken." In april gaat Mark ten Heggeler weer naar Madagaskar. Dan gaat hij een ander gebied verkennen om zijn kennis van het land te ver breden. „En ik ben begonnen met het leren van Malagasi, de taal die ze daar spreken. Dat doe ik via in ternet. Ik ben ook bezig met het bouwen van een website waar ik mijn foto's op kan zetten. Mis schien kan ik zo wat verkopen en geld verdienen, want één ding is zeker: ik ga daar heen." Madagaskar Madagaskar is een eiland voor de oostkust van Afrika. Het is het op drie na grootste eiland ter wereld. De opper vlakte is ruim 587.000 vierkan te kilometer. Het wordt het rode eiland ge noemd, naar de rode aarde, v Madagaskar heeft een geva rieerd landschap. Tropische re genwouden aan de oostkust, bergen in het midden en woes tijn in het zuidwesten. Het land is bekend van de ka- meieons en de lemuren: halfa pen die alleen daar voorko men. Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt al tien jaar graancirkels. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Remko Delfgaauw uit Zonnemaire maakt graancir kels. Zijn nieuwste werk verscheen vorige week in een graanveld bij Brouwershaven. Een commerciële opdracht van het tijdschrift Quest. „Het is een uit de hand gelopen hobby. Ik maak al tien jaar graan cirkels. Voor promotie, als team building voor scholen of bedrijven of als kunstobject." Hij heeft pro jecten gedaan in België, Duitsland en Nederland. De eerste graancirkel die hij in 1997 maakte lag in de buurt van Dreischor. Het project gaf enorm veel ophef en deskundigen ver klaarden zelfs dat de cirkel echt was. Gemaakt als boodschap van buitenaardse wezens. „Maar ik kon aantonen dat ik de graancirkel gemaakt had. Ik heb het gemaakt omdat ik wilde kijken of het moge lijk was om een complexe graancir kel te maken." Delfgaauw maakt zelf het liefst cir kels met geometrische figuren, maar voor promotiedoeleinden kan het ook wat anders zijn. De cirkel die hij vorige week maakte was een variant op het waarschu- wingssymboolq'e voor sex in televi sieprogramma's. „Dat ontwerp kun je niet uitmeten met een meetlint. Daar hebben we profes sionele landmeetapparatuur met GPS voor gebruikt." Vanaf een vast baken is het pa troon punt voor punt uitgezet. Langs die punten is later met be hulp van plankjes het graan platge maakt. „Het uitzetten hebben we met drie man gedaan. De cirkel is 's nachts met elf vrijwilligers ge De graancirkel bij de Delingsdijk, vlak maakt." En dat is niet een kwestie van het graan maar in het wilde weg plattrappen. Ook daar wordt vooraf een plan voor gemaakt. Hoe moet het graan liggen zodat het effect het mooist is. De organisatie rond het maken van een graancirkel is dan ook vrij strak. Iedereen wordt vooraf geïn strueerd en moet zeer zorgvuldig werken. Graan wat eenmaal plat voor Brouwershaven, foto Joop van Houdt ligt komt niet meer overeind. Een graancirkel wordt altijd 's nachts gemaakt. Zonder zaklantaarns en zo stil mogelijk omdat het alle maal een beetje stiekem moet. Remko Delfgaauw uit Zonnemai- re maakt graancirkels. Hij heeft ook de graancirkel gemaakt die vorige week opdook bij Brou wershaven. vlissingen - Ziekenhuis Walche ren neemt voorlopig geen nieuwe patiënten op in twee afdelingen van het ziekenhuis na een uit braak van de besmettelijke MR SA-bacterie. Nieuwe patiënten worden daarom doorgestuurd naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De opnamestops gelden voor de af delingen Oost 2, waar twee patiën ten besmet zijn, en Noord 1, met één besmetting. De nieuwe geval len zijn ontdekt na nader onder zoek. Afgelopen maandag werd de MRSA-bacterie al ontdekt bij een patiënt. Bovenop de opnamestops neemt Ziekenhuis Walcheren nog enkele maatregelen. Die hebben vooral te maken met het garanderen van de hygiëne op die twee getroffen afde lingen. De opnamestop geldt in ie der geval tot na het weekeinde, meldt het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70